Sezónne alergie: z čoho vznikajú a ako sa proti nim brániť?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Sezónne alergie: z čoho vznikajú a ako sa proti nim brániť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Alergia je reakcia imunitného systému na cudzorodé antigény – alergény (potraviny, rastliny, roztoče, peľ, ale aj slnko, chlór a pod.).
  • Alergická reakcia môže spôsobiť kašeľ, vyrážky, svrbenie očí, nádchu, v závažných prípadoch dokonca nízky krvný tlak, dýchacie ťažkosti alebo astmatické záchvaty.
  • Alergie síce nemožno vyliečiť, môžu sa však stať zvládnuteľnými prevenciou a aktívnou liečbou.

Trpíte sezónnymi alergiami? Možno sa vám viac vybaví názov senná nádcha – ide o rôzne komplikácie spúšťajúce sa u jedincov citlivých na peľ, trávy, roztoče či plesne. Tento článok predstaví, čo sezónne alergie sú, kedy a ako sa prejavujú a možné spôsoby liečby.

Čo sú sezónne alergie?

Samotné alergie fungujú tak, že imunitný systém prehnane reaguje na obvykle neškodné látky. Zvýšená citlivosť však neprichádza hneď – pri prvom stretnutí s alergénom totiž organizmus protilátky ešte len vytvára, preto v tejto fáze ešte žiadna reakcia nebýva. Pri druhom vystavení už môže nastať produkcia látok typu histamín, s rozšírením typických príznakov reakcie (napríklad nádchy, kýchanie, svrbenie kože a pod.). Alergie sú časté hlavne u detí a počas dospievania môžu úplne vymiznúť.

Niektoré alergie sú však iba sezónne – prejavujú sa alergickou nádchou, ktorá sa vyskytuje najviac medzi aprílom a májom –a trpí nimi až 30 % populácie. Reakcia je v tej chvíli vybudovaná na vonkajší alergén, peľ, ktorý patrí vo forme rastlín opeľovaných vetrom (stromy, trávy a buriny) medzi najčastejšie alergény. Pele z hmyzom opeľovaných rastlín sú príliš ťažké na to, aby zostali dlho vo vzduchu, a je teda menej pravdepodobné, že vyvolajú alergickú reakciu. Senná nádcha je niečo trochu iné, princíp je však rovnaký. Pochádza z obdobia kosenia, pričom sa táto aktivita vyskytuje v letných mesiacoch približne v rovnakom čase.

To však neznamená, že sezónne alergie v zime neexistujú, sú také prípady, keď je možné trpieť alergickou nádchou po celý rok. A v závislosti od vašich spúšťacích alergií a od toho, kde žijete, môže vaša senná nádcha začať niekoľko týždňov pred sezónou. Druhým prípadom je aj reakcia na alergény v domácom prostredí, ako sú plesne alebo srsť domácich zvierat.

Nádcha, bolesti hlavy alebo zaľahnutie v ušiach

Príznaky sezónnych alergií sa pohybujú od miernych až po ťažké. Medzi možné a najčastejšie však patria:

  • kýchanie,
  • nádcha alebo upchatý nos,
  • slzenie a svrbenie očí,
  • svrbenie dutín, hrdla alebo zvukovodov,
  • zaľahnutie v ušiach,
  • postnazálna drenáž,
  • bolesť hlavy,
  • dýchavičnosť,
  • sipot,
  • kašeľ.

Mnoho ľudí so sennou nádchou môže trpieť aj astmou. V takom prípade odporúčame chodiť na pravidelné prehliadky k alergiológovi či pneumológovi z dôvodu potenciálnych astmatických záchvatov.

Image by Freepik.com

Ako idú ročné obdobia…

Senná nádcha teda nastáva vo chvíli, keď váš imunitný systém identifikuje látku (za normálnych okolností neškodnú) vo vzduchu ako nebezpečnú. Reaguje na to tým, že uvoľňuje histamíny a ďalšie látky do krvného obehu a tie následne vyvolajú alergickú reakciu. A hoci sme spomínali vyššie, že príčiny sa môžu líšiť v závislosti nielen od ročného obdobia, ale aj oblasti, v ktorej žijete, existujú určité bežné spúšťače pre:

Jar

Stromy, predovšetkým tie rozkvitnuté, sú zodpovedné za väčšinu jarných sezónnych alergií. Obzvlášť populárnym „páchateľom“ je breza, medzi ďalšie sa radí aj céder, jelša, pagaštan, vŕba a topoľ.

Leto

V lete ide o tiež vyššie spomínanú sezónu kosenia. Inými alergénmi môžu byť ale aj trávy, ako je mätonoh a timotejka či niektoré buriny. Podľa organizácie Asthma and Allergy Foundation of America sú trávy najčastejším spúšťačom pre ľudí so sennou nádchou.

Jeseň

Jeseň má prezývku aj sezóna ambrózie, ktorá zahŕňa viac ako 40 druhov po celom svete. Ide o invázne rastliny, ktorých peľ je na jeseň veľmi častým alergénom spoločne so žihľavou, palinou, šťaveľom a skorocelom.

Zima

V zime väčšina vonkajších alergénov leží úhorom. Ak ste ale náchylní na sezónne alergie, môžete reagovať na alergény v interiéri, ako sú plesne, srsť domácich zvierat alebo roztoče. Tieto alergény sa však z vášho prostredia odstraňujú oveľa ľahšie ako vonkajší peľ.

Je nutná návšteva lekára? Áno!

Najúčinnejšiu liečbu alergie vám poradí praktický lekár alebo alergiológ. Sezónne alergie sú navyše ľahšie diagnostikovateľné ako iné alergie či intolerancie. Tým, že sa objavujú iba v určitom období alebo vo viacerých ročných obdobiach s inými príznakmi, môžete mať svoj indikátor toho, že by ste na mali zájsť na kontrolu. Alergické testy navyše obvykle ani nie sú nutné. Liečba bude pravdepodobne veľmi podobná, bez ohľadu na to, na aký typ alergénu reagujete.

A aké sú teda druhy liečby?

Tým najlepším liekom na akékoľvek alergie je samozrejme vyhýbanie sa alergénom, ktoré u vás príznaky spúšťajú. K dispozícii sú ale aj lieky či podporná liečba.

Vyhýbanie sa

To sa samozrejme ľahko povie a horšie sa robí, ide však o efektívny spôsob čiastočnej eliminácie problému. Skúste napríklad skontrolovať meteorologickú sieť pre predpovede peľu a snažte sa skôr zostávať vo vnútri, keď je množstvo na vyššej úrovni. Iným spôsobom pomoci môže byť aj obmedzenie vetrania alebo zváženie protiprachových masiek, najmä vo veterných dňoch.

Medikácia

Niektorým alergénom sa však naozaj ľahko nevyhýba a v takom prípade prichádzajú na scénu lieky. O možných variantoch vás bude informovať alergiológ, medzi najzákladnejšie ale patria:

  • voľnopredajné dekongestanty a antihistaminiká, ako je cetirizín a kombinované lieky obsahujúce acetaminofén, difenhydramín a fenylefrín (pri ktorých je rovnako na mieste diskusia s lekárom a až následné užívanie),
  • lieky na predpis, ako sú steroidné nosové spreje,
  • v závažných prípadoch možno odporučiť očkovanie proti alergii (typ imunoterapie, ktorá môže pomôcť znecitliviť imunitný systém voči konkrétnemu alergénu).

Alternatívna liečba

Alternatívne spôsoby liečby, o ktorých bolo vykonaných niekoľko štúdií, môžu slúžiť (opäť po konzultácii s lekárom) ako podporná liečba sezónnych alergií. Naznačuje sa, že niektoré druhy doplnkov stravy môžu poskytnúť úľavu (napríklad kvercetín, Lactobacillus acidophilus, spirulina alebo vitamín C). Stále sú však potrebné ďalšie výskumy na potvrdenie dostatočnej účinnosti týchto alternatívnych liečob sezónnych alergií.

Čo si z toho odniesť?

Sezónne alergie sú problémom trápiacim až 30 % populácie. Zahŕňajú sa medzi ne symptómy ako kýchanie, nádcha, upchatý nos, slzenie a svrbenie očí, dýchavičnosť alebo zaľahnuté uši. Tieto alergie sa môžu líšiť na základe ročného obdobia aj v závislosti od miesta bydliska. Ich prejavy môžu mať však výrazný vplyv na fyzickú i duševnú pohodu jedinca, preto je vždy potrebné o týchto problémoch informovať svojho lekára či iného odborníka a s ním sa dohodnúť na zodpovedajúcej liečbe zahŕňajúcej medikamenty s možnosťou podpory alternatívnou liečbou.

Čím sa líši beh na páse od behania vonku?
Čím sa líši beh na páse od behania vonku?
Bežecký svet sa delí na 2 tábory – niektorí milujú beh vonku, iní zase nedajú dopustiť na starý dobrý bežecký pás. Ako sa tieto dva spôsoby behu líšia a je niektorý z nich lepší na redukciu hmotnosti?
Potravinové intolerancie: prejavy a typy
Potravinové intolerancie: prejavy a typy
Väčšina ľudí má v okolí niekoho, kto sa vyhýba určitým potravinám pre alergiu alebo intoleranciu. Vedeli ste, že sú medzi potravinovou alergiou a intoleranciou zásadné rozdiely a že si ich ľudia často pletú? V tomto článku sa dozviete, ako ich rozlíšiť.
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Jarná únava či splín sú častejšími úkazmi, než si môžete myslieť. Ovplyvňuje ich mnoho faktorov, predovšetkým zmena intenzity a dĺžky slnečného svetla. Ale ako sa proti tomu brániť? Odpovede nájdete v tomto článku!
Zmena ročných období: Ovplyvňuje ľudské zdravie?
Zmena ročných období: Ovplyvňuje ľudské zdravie?
Striedanie ročných období berú ľudia ako samozrejmosť – ako však tieto sezónne zmeny ovplyvňujú zdravie a fyziologické funkcie tela? A prečo je v zime náročnejšie udržať si zdravú hmotnosť? Dozviete sa v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.