Pitie teplej vody: zázrak, alebo mýtus?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Pitie teplej vody: zázrak, alebo mýtus?
obrázok od Holiak na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pitie dostatočného množstva vody je jedným z pilierov zdravého životného štýlu.
  • Vďaka dodržiavaniu uspokojivého pitného režimu sa vyhnete zhoršeniu kognitívnych funkcií, poklesu výkonnosti či únave.
  • Existujú tvrdenia, že horúca voda oplýva v porovnaní so studenou zdravotnými benefitmi, ako je lepšie trávenie, zmiernenie preťaženia alebo podpora relaxácie.

Horúca voda, najčastejšie s citrónom, nalačno je ospevovaná už dlhšiu dobu. Ale čo je na tom pravdy? Je naozaj ohriata voda v niektorých prvkoch hodnotnejšia ako jej klasická verzia? Tento článok predstaví základné dôvody dostatočného pitného režimu a objasní potenciálne benefity i mýty horúcej vody.

Pitný režim v číslach

Alebo prečo je dôležité piť? Asi najviac jasné je, že ľudské telo dospelého muža obsahuje priemerne 60 % vody, dospelej ženy zas 55 %. Už z toho dôvodu by pre vás mal byť dostatočný pitný režim prioritou. Vo vašom organizme zaisťuje efektívnu látkovú výmenu, správnu funkciu obličiek, ale aj plnú výkonnosť orgánov tela, telesných i duševných funkcií. Pri dehydratácii sa horšie vylučujú odpadové látky, znižuje sa sústredenosť, schopnosť regulácie telesnej teploty, športová výkonnosť, môžu sa tiež ozvať bolesti hlavy.

Ako týmto strašiakom predísť? Všeobecné odporúčanie hovorí, že dospelý človek by mal denne prijať 30 – 45 mililitrov tekutín na kilogram svojej hmotnosti. Teda napríklad 80 kilogramový muž by mal vypiť aspoň 2,8 – 3,2 litra v pokojovom režime. V prípade športu, abnormálnej námahy, ale aj pri vyšších teplotách sa táto hodnota zdvíha o 0,5 – 1 liter. Zároveň je dobré mať na mysli, že sa toto číslo nemá kvôli kalorickej hodnote a vyššiemu obsahu cukru zakladať na džúsoch, šťavách, smoothie a podobne, skôr na vode či nesladených čajoch.

7 potenciálnych benefitov pitia horúcej vody

  • Zmiernenie upchatého nosa: para, tvoriaca sa nad horúcou vodou, respektíve jej opatrné vdychovanie môže pomôcť uvoľniť upchaté dutiny, a dokonca zmierniť bolesti hlavy. Podľa staršej štúdie z roku 2008 poskytoval horúci nápoj (nie nutne voda, ale pokojne čaj) rýchlu a trvalú úľavu od nádchy, kašľa, bolesti v krku a únavy.
  • Podpora trávenia: pitie dostatočného množstva vody všeobecne udržuje tráviaci systém v pohybe. Niektorí však tvrdia, že horúca voda podporuje trávenie oproti klasickej ešte o niečo viac. Štúdia z roku 2016 dokonca preukázala, že teplá voda môže mať priaznivé účinky na črevné pohyby a vypudenie plynov po operácii. Na preukázanie tejto hypotézy je ale potrebných viac výskumov. Pokiaľ však máte pocit, že pitie horúcej vody/čaju pomáha vášmu tráveniu, nie je na škodu ju použiť ako podpornú pomoc.
  • Zníženie trasenia v chlade: štúdia z roku 2017 uvádza, že pitie teplých tekutín môže eliminovať prirodzenú reakciu tela v chladných podmienkach, tras. Konzumácia horúcej vody pomohla subjektom vynaložiť menej úsilia na udržanie ich telesnej teploty, čo môže byť prínosné pre ľudí pracujúcich alebo žijúcich v chladnejších podmienkach.
  • Zlepšenie krvného obehu: zdravý prietok krvi ovplyvňuje celý rad vecí od krvného tlaku až po riziko kardiovaskulárnych ochorení. Teplý kúpeľ pomáha vašim obehovým orgánom – tepnám a žilám – expandovať a účinnejšie rozvádzať krv po celom tele. Podobný účinok môže mať aj pitie horúcej vody. Na potvrdenie je však potrebné viac výskumu.
  • Zníženie hladiny stresu: vzhľadom na to, že pitie vody pomáha zlepšiť funkcie centrálneho nervového systému, sa môžete po jej konzumácii cítiť menej úzkostlivo. Podľa štúdie z roku 2014 mal nižší príjem tekutín za následok zníženie pocitov pokoja, spokojnosti a pozitívnych emócií.
  • Zmiernenie príznakov achalázie: achalázia je stav, počas ktorého má váš pažerák problémy s presunom potravy dole do žalúdka. Ľudia trpiaci touto situáciou môžu mať často pocit, akoby im jedlo uviazlo v pažeráku namiesto toho, aby sa presunulo do žalúdka. Výskumníci si nie sú istí prečo, ale staršia štúdia z roku 2012 zistila, že pitie teplej vody môže pomôcť práve týmto ľuďom prehĺtať aj tráviť pohodlnejšie.
Pitie teplej vody: zázrak, alebo mýtus?
obrázok od master1305 na Freepik

Aké sú naopak riziká či rozšírené mýty?

1. Popálenie

Ide o primárne riziko pri pití horúcej vody. Na prvý pohľad vychladnutá voda (či už klasická alebo v podobe čaju), môže stále spáliť jazyk, chuťové poháriky, podnebie alebo tkanivá v hrdle jedinca. Kvôli zvýšenému riziku nádorového ochorenia pažeráka by tiež nápoj nemal mať viac ako 70 °C.

2. Detoxikácia

Medzi najčastejšie mýty konzumácie horúcej vody patrí detoxikácia organizmu. K tejto hypotéze však neexistujú žiadne definitívne dôkazy. Štúdia z roku 2020 síce zistila, že pitie optimálneho množstva vody môže pomôcť chrániť obličky a zároveň riediť odpadové látky v krvi, opäť však išlo o pitný režim ako taký, bez ohľadu na teplotu vody.

3. Zrýchlenie metabolizmu

Ďalším známym mýtom je pomoc pri redukcii hmotnosti či zázračné zrýchlenie metabolizmu. Opiera sa o predpoklad, že váš tráviaci systém potrebuje znížiť teplotu horúcej vody na teplotu vášho tela, aby mohol tekutinu absorbovať, čo má spaľovať kalórie. To je ale nezmysel – organizmus musí na telesnú teplotu zahriať naopak studené tekutiny (aj keď stále ide o zanedbateľné množstvo energie). Úplne rovnako je na tom zázračné zrýchlenie metabolizmu, ktorého rýchlosť je pomerne stabilná a väčšinou určená veľkosťou, vekom, pohlavím a genetikou, nie teplotou vody, ktorú vypijete.

Všeobecne nemá pitie horúcej vody žiadne škodlivé účinky. Rovnako ako zázračné benefity, o ktorých občas počujete. Či bude voda, ktorú vypijete studená, teplá alebo v podobe nesladeného čaju, je úplne jedno.

Existuje ideálna teplota horúcich nápojov vo všeobecnosti?

Je teda vôbec nejaká „ideálna“ teplota? Horúce nápoje (káva alebo čaj) sa spravidla podávajú k blížiacemu sa varu z dôvodu lepšieho vylúhovania príslušných ingrediencií. Že by tým ale akokoľvek silneli ich klasické účinky, sa povedať nedá. Jednoduchou odpoveďou by však mohol byť výsledok štúdie z roku 2008, ktorý uvádza optimálnu teplotu pitia kávy ako 57,8 °C. Tá znižovala riziko popálenia, a napriek tomu ponúkala príjemné pocity horúceho nápoja. Väčšinou sa pri vode aj jedle uvádza 54 – 71 °C maximálne. Pri vyššej teplote a dlhodobej konzumácii sa môže zvyšovať riziko rozvoja karcinómu pažeráka.

Čo si z toho odniesť?

Pitný režim je kľúčovým bodom zdravého životného štýlu. Ľudské telo je tvorené zo 60 % práve vodou, ktorá zaisťuje napríklad efektívnu látkovú výmenu, správnu funkciu obličiek alebo plnú výkonnosť orgánov tela. Trend pitia horúcej vody môže mať potenciálne benefity, medzi ktoré patrí zníženie trasu v chlade alebo pomoc pri upchatom nose a chrípke, nemá však zázračné účinky, ktoré sú na internete často prezentované (zrýchlenie metabolizmu a pod.).

Preto vždy záleží predovšetkým na preferenciách jedinca, pokiaľ je pre vás teplá voda s citrónom, limetkou alebo napríklad čaj ideálnym pomocníkom na dodržiavanie pitného režimu, určite ho tak využívať môžete. V prípade, že nie, vôbec nevadí, stačí sa hlavne riadiť pravidlom 30 – 45 mililitrov tekutín na kilogram telesnej hmotnosti a uvidíte, že pozitívne účinky dorazia aj tak!

Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Podle zběžného průzkumu ve vodách Internetu by se zdálo, že celerová šťáva umí zázraky. Opravdu nám pomůže zhubnout, detoxikovat se, nebo je to jeden velký nesmysl?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
O pitnej kohútikovej vode sa často hovorí, že je plná hormónov a estrogénov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čo je na tom pravdy a ako sme na tom s kvalitou pitnej vody v rámci vodovodných sietí v Českej republike?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Koľko bielkovín máme denne zjesť a koľko ich skutočne využijeme?
Koľko bielkovín máme denne zjesť a koľko ich skutočne využijeme?
Čím viac, tým lepšie, alebo maximálne 30 gramov v jednom jedle? Dnes sa konečne dozvieme pravdu!
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!