Detoxy: Spása alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?

Kristýna
Kristýna Dvořáková 23. 1. 2023 Prvýkrát publikované 17. 7. 2018
Aktualizované 23. 1. 2023
18 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Detoxy: Spása alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Obrázok od Racool_studio na Freepik
  • Detoxikačné programy sú spravidla založené na eliminácii bežnej stravy a konzumácii „prevratných“ detoxikačných produktov.
  • Vzhľadom na to, že tieto kúry nie sú nijako regulované, môžu v niektorých prípadoch vášmu zdraviu naopak uškodiť.
  • Ľudský organizmus je pritom vybavený prirodzenou schopnosťou eliminácie cudzorodých látok, ktorej kapacita je daná prevažne spôsobom životného štýlu.

So začiatkom nového roka sa ako vždy roztrhlo vrece s najrôznejšími diétami a „prevratnými“ výživovými smermi, ktoré vám v horizonte niekoľkých (týždňov) sľubujú spoľahlivé schudnutie, lepšie zdravie, rýchlejší metabolizmus alebo bystrejšiu myseľ – to všetko samozrejme bez nejakého väčšieho úsilia.

Medzi týmito diétami sú populárne aj tzv. detoxikačné diéty, ktoré frčia doslova po celý rok. Detoxikační poradcovia vám mnohokrát zostavia dokonca individuálny plán, ktorý závisí okrem iného napr. na ročnom období, a ktorý detailne popisuje, ktorý orgán treba detoxikovať na jar, jeseň atď. Sú však tieto praktiky pre zdravie naozaj nevyhnutné alebo pomôžu schudnúť iba vašej peňaženke a vám môžu v horšom prípade privodiť dokonca zdravotné komplikácie?

Na akom princípe detoxy „fungujú“?

Základom väčšiny detoxikačných diét je vzbudenie obavy, že vaše telo bolo počas predchádzajúceho obdobia zaplavené toxínmi, ktoré bránia normálnemu fungovaniu organizmu. Najčastejšie skloňovanými orgánmi sú potom pečeň, črevá alebo obličky. Drvivá väčšina detoxikačných kúr potom zahŕňa úplné hladovanie, popr. veľmi obmedzujúcu kalorickú reštrikciu, ktorá povoľuje spravidla príjem ovocia a zeleniny, prípadne „osvedčeného“ detoxikačného produktu.

Limonádová diéta

Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť konkrétny program Limonádová diéta, ktorý propagovala okrem iných napríklad aj Beyoncé. Princípom je konzumácia nápoja z citrónovej šťavy, javorového sirupu a kajenského korenia, samotná kúra sa skladá z niekoľkých fáz:

  • prípravná fáza: 3 dni, nákup surovín, postupné znižovanie príjmu energie, mentálna príprava,
  • samotná limonádová diéta: 10 dní, denne 6 – 12 pohárov vyššie spomínaného kokteilu,
  • detox: počas diéty je tiež potrebné vykonávať každodenný detox pomocou špeciálneho čaju s laxatívnym (preháňavým) účinkom alebo výplachu slanou vodou. Ten prebieha tak, že v 1 litri vody rozpustíte 2 lyžičky soli, tento roztok naraz vypijete (do 5 minút) a potom si na 30 minút ľahnete na pravý!!! bok a čakáte, kým vás tento roztok preženie. Na webe je ešte zdôraznené, že sa máte pokúšať stolicu zadržať čo najdlhšie to ide. (Bez zábavy.)
  • rutina po diéte: 3 dni, v podstate opak prípravnej fázy, kedy do svojho jedálnička postupne opäť zaraďujete klasické potraviny.

(Pozn. autora: Ak rovnako ako ja nemôžete nad vyššie uvedeným textom prestať krútiť hlavou, odporúčam pre odvedenie pozornosti vyskúšať niektoré z dychových cvičení.)

Ako v skutočnosti prebieha eliminácia odpadových látok z tela

Detoxy už podľa názvu sľubujú zbavenie organizmu toxických látok, čo si pod tým ale predstaviť? Všeobecne sem môžeme zaradiť toxíny rastlinného či živočíšneho pôvodu prirodzene sa vyskytujúce v prírode, jedy a tiež tzv. xenobiotiká, ktoré nemusia mať nutne škodlivé účinky, ale nie sú telu vlastné. Sem patria napr. chemikálie využívané v poľnohospodárstve, niektoré potravinárske prídavné látky, látky znečisťujúce životné prostredie alebo ťažké kovy.

Pokiaľ nežijete zatvorení v bubline, s týmito látkami denne skutočne prichádzate do styku – pýtate sa, ako je teda možné, že ste sa ešte za celý svoj život nepriotrávili? Odpoveď je jednoduchá, náš organizmus sa detoxikuje neustále. A to aj bez pôstov, čajov a soľných výplachov. Všetky látky, ktoré sú telu cudzie totiž podliehajú metabolizácii, aby bolo následne možné ich niektorou z prirodzených ciest z tela odstrániť. Najčastejšie je to močom, stolicou, potom či dychom.

Aké orgány sa na prirodzenej eliminácii cudzorodých látok podieľajú?

  • pečeň,
  • obličky,
  • pľúca,
  • koža,
  • lymfatický systém,
  • zažívací systém.

Chcete sa efektívne „detoxikovať“? Dodržujte pravidlá zdravého životného štýlu

Z vyššie uvedeného textu je zrejmé, že najefektívnejšou cestou, ako v tele zabrániť hromadeniu cudzorodých látok, je dbať na optimálnu funkciu svojich orgánov a organizmu ako takého. Namiesto jednorazových a nezmyselných detoxikačných kúr sa tak zamerajte radšej na to, či je váš jedálniček dostatočne pestrý a poskytuje vám všetky makro i mikroživiny nevyhnutné pre správnu činnosť týchto orgánov, či nekonzumujete zbytočne veľa alkoholu, údenín alebo spracovaných potravín, nefajčíte alebo zámerne nevdychujete cudzorodé látky.

Dôležitými faktormi sú samozrejme aj pitný režim, pravidelný pohyb a kvalitný spánok. Podrobné informácie o tom, čo si pod pojmom „zdravý životný štýl“ predstaviť, nájdete v článku Zdravý životný štýl: aktuálne odporúčania pre zdravší život.

Detoxy: Spása alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?

Kedy môže byť hromadenie toxínov v organizme problém?

Zdravý človek, ktorý nebol vystavený výnimočnej zdraviu ohrozujúcej situácii žiadne detoxikačné kúry nepotrebuje. Vo chvíli, keď však niektorý z orgánov podieľajúcich sa na prirodzenej eliminácii cudzorodých látok z organizmu nefunguje správne, je na mieste odborná pomoc. Tá však nespočíva v pití koktailov z citrónovej šťavy, ale stojí na podložených lekárskych postupoch za dohľadu odborníkov, napr. dialýze.

Ďalšou mimoriadnou situáciou je napr. otrava, jadrová či chemická havária alebo škodlivé pôsobenie niektorých fyzikálnych procesov. Všetky tieto prípady je však opäť potrebné riešiť s odborníkom a nepúšťať sa do pokusov na vlastnú päsť.

A teraz z druhej strany – môžu vám detoxikačné kúry naopak uškodiť?

Ako už bolo spomenuté, detoxy sú často založené na eliminácii bežnej stravy a výlučnému príjmu ovocia, zeleniny a prípadne špecializovaných detoxikačných produktov. Aké riziká z toho plynú?

1. Príliš nízky príjem energie

Dalo by sa povedať, že toto riziko je zaručené u drvivej väčšiny detoxikačných diét. Nielen, že vás takýto krátkodobý extrémny štýl stravovania nenaučí nič o vyváženom a plnohodnotnom jedálničku, ale navyše môže viesť aj k zdravotným komplikáciám. Medzi tie patrí najčastejšie únava, podráždenosť, slabosť alebo dokonca pocity na omdletie. Z dlhodobého hľadiska potom neúmerná kalorická reštrikcia vedie k narušeniu normálneho fungovania organizmu, vrátane hormonálneho profilu, zdravia kostí, funkcie kardiovaskulárneho a tráviaceho systému alebo krvných parametrov. Viac si o nízkej dostupnosti energie prečítajte v článku Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie .

Nízky príjem stravy v kombinácii s drastickými „čistiacimi“ praktikami potom tiež často vedie k nevoľnostiam, nadúvaniu, zvracaniu, kŕčom alebo dehydratácii.

2. Nadmerný príjem niektorých látok

Výrok označujúci dávku ako určujúci faktor toho, či je daná látka jedom, je známy už od 16. storočia, a platí stále. Mnoho detoxikačných diét nabáda k príjmu smoothies z ovocia a zeleniny v kombinácii s komerčnými prípravkami, ktoré často obsahujú výťažky z bylín, vitamíny či minerálne látky. Tieto substancie sú totiž chápané ako zdraviu prospešné a na ich dávke spravidla nezáleží – čo je ale veľký omyl. Napr. predávkovanie vitamínom A sa prejavuje zvracaním, obrnou hlavových nervov alebo narušením zdravia kostí a poruchou funkcie pečene. V prípade stopového prvku selénu potom môže dôjsť k zápachu z úst, vypadávaniu vlasov a nechtov, vzniku pľuzgierov či poškodeniu chrupu.

3. Nedostatočná ochrana rizikových skupín populácie

Detoxikačný program môže podstúpiť takmer ktokoľvek – v prípade ohrozených skupín, ako sú tehotné a dojčiace ženy, deti, diabetici, ľudia s narušenou funkciou metabolizmu alebo niektorých orgánov, však môžu byť dôsledky skutočne fatálne. Problém môže nastať aj u osôb, ktoré v minulosti zápasili s patologickým výživovým správaním alebo poruchou príjmu potravy.

Čo si z toho odniesť?

S „odborníkmi“ lákajúcimi na najrôznejšie detoxy sa môžete stretnúť celoročne, so začiatkom nového roka však toto odvetvie zažíva obvyklý prudký rozmach. Tieto diéty sú často založené na kalorickej reštrikcii, pričom povolené sú väčšinou iba ovocie, zelenina a komerčné detoxikačné produkty.

Ľudský organizmus sa však cudzorodých látok zbavuje neustále a zdravý človek sa nemusí snahou o ich zvýšenú elimináciu vôbec zaoberať. Problém môže nastať v prípade, že ste boli vystavení otrave, jadrovej havárii alebo trpíte poruchou funkcie niektorých orgánov. Ani v tomto prípade však nesiahajte po detoxoch, so svojím problémom sa obráťte na lekára. V niektorých ohľadoch vám môžu detoxikačné programy dokonca uškodiť, a to najmä z hľadiska príliš nízkeho príjmu energie, predávkovania niektorými látkami alebo zhoršením zdravotného stavu u rizikových skupín osôb.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
18 Páči sa mi Uložiť článok