Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim

Tomáš
Tomáš Novotný 21. 5. 2022 Prvýkrát publikované 31. 5. 2021
Aktualizované 21. 5. 2022
5 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim

Dostatočný a pravidelný pitný režim je jedným zo základov zdravého životného štýlu. Pre mnoho ľudí je ale súčasne zároveň takmer až nezdolateľnou prekážkou. Ono totiž ak je pre vás i 0,5 litrová fľaša výzvou na celé popoludnie, nejaké odporúčania v rádoch litrov tekutín denne sú tak trochu ako z inej planéty.

V tomto článku si ukážeme, koľko tekutín by sme mali denne plus‑mínus vypiť a ako si pitný režim spestriť, aby sa z príjmu tekutín stala skôr bežná a nenáročná rutina, ktorá váš deň spestrí a obohatí.

Tekutinami predchádzate únave aj zníženej výkonnosti

Voda sa z organizmu vytráca mnohými cestami. Dýchaním, potením alebo napríklad vylučovaním. Keďže sme asi zo 60 % tvorení z vody, tieto straty treba kompenzovať. Ak by sme to totiž nerobili, voda sa z tela začne postupne strácať a postupne sa môžu dostavovať nasledujúce problémy:

Je trochu zbytočné dostávať sa do nejakých problémov len kvôli tomu, že ste zabudli na pár pohárov s vodou. Všeobecné odporúčania radia piť denne asi 30–45 ml tekutín na každý kilogram hmotnosti. Zdá sa vám to ako príliš veľa? Vyskúšajte niektorý z našich tipov, ako si pitný režim spestriť, a uvidíte, že to nakoniec nie je nič hrozné!

obrázok z freepik.com

8 tipov, ako si pitný režim spestriť a piť dostatok tekutín

1. Pripravte si v práci do kanvice ovocný alebo bylinný čaj

Ovocnébylinné čaje patria medzi plnohodnotné súčasti pitného režimu, ktorými môžete aspoň čiastočne nahradiť klasickú kohútikovú vodu. Keď si navyše k práci pripravíte celú kanvicu s objemom 1 litra, splníte si tým takmer polovicu potrebného denného príjmu tekutín. To už znie ako celkom prekonateľná méta, nie?

2. Kúpte si svoju obľúbenú fľašu a berte ju všade so sebou

Aj taká maličkosť ako obľúbená fľaša môže hravo pomôcť s tým, že toho za deň vypijete o pár decilitrov viac. Skúste si vybrať nejakú štýlovú a originálnu fľašu, ktorú si obľúbite a budete brať všade so sebou.

3. Chutia vám viac minerálky? Nebojte sa ich

Mnoho ľudí má problém s čistou kohútikovou vodou, ktorá im pripadá fádna a bez chuti. Je to aj váš prípad? Tak skúste prísť na chuť minerálnym vodám. Pri výbere preferujte minerálky s vysokým obsahom horčíka a vápnika, na pravidelnú konzumáciu sa snažte naopak vyhýbať tým, ktoré majú vysoký obsah sodíka. Pred tými perlivými preferujte skôr tie neperlivé a nesladené.

Zaujíma vás problematika minerálnych vôd viac do detailu? Venovali sme sa jej v našom nedávnom článku.

4. Prekáža vám kohútiková voda? Vyskúšajte filtračnú kanvicu

Na Slovensku je tak dobre, že po kvalitnú a nekontaminovanú vodu nám stačí urobiť len pár krokov do kúpeľne alebo do kuchyne. Ak vám nechutí, môže to byť spôsobené zlúčeninami chlóru, ktoré sa v kohútikovej vode vyskytujú. S tým môže pomôcť filtračná kanvica, ktorá chuťový profil kohútikových vôd zlepšuje.

5. Pripravte si ochutenú vodu do džbánu

Aj z fádnej neochutenej kohútikovej vody sa môže stať skvelo chutiaci nápoj, ktorý môžete popíjať aj celé dopoludnie. Pridajte do vody obľúbené bylinky (skvelá je napríklad mäta, medovka či dokonca rozmarín) a dochutiť ju môžete plátkami pomaranča alebo grepu.

S citrusmi ale šetrite, pravidelná konzumácia vytvára v ústach kyslé prostredie, čím môžu byť zuby náchylnejšie na vznik zubného kazu.

obrázok z gettyimages.com/Fabrice LEROUGE

6. Idete trénovať? Nezabudnite na fľašu s vodou

Vziať si fľašu s vodou na tréning by malo byť také samozrejmé, ako že si pred sériou drepov zaviažete šnúrky. Bohužiaľ, nie vždy to tak v skutočnosti je. Ak je to aj váš prípad, snažte sa navyknúť si na nosenie fľaše so sebou na každý tréning, akoby to bola samozrejmosť. Popíjaním si môžete skrátiť pauzy, čo sa samozrejme prejaví lepšou hydratáciou organizmu.

7. Vytvorte si počas dňa 3 záchytné hydratačné body

Ak patríte medzi zábudlivcov, ktorí si niekedy v polovici dňa uvedomia, že sa od rána ešte nenapili, vytvorte si počas dňa tzv. záchytné body. Princíp je úplne jednoduchý, zvoľte si počas dňa 3 body, keď vypijete pohár s vodou. Môže to byť napríklad ráno hneď po prebudení, na poludnie po zjedení obeda a popoludní po návrate z práce domov.

Keď si zvyknete na tento režim, zvládnete vypiť tretinu svojho denného pitného režimu len v týchto troch pohároch a nebudete musieť nad tým ani premýšľať.

8. Stiahnite si aplikáciu na pripomínanie pitného režimu

Ak máte pocit, že s vašimi návykmi pitného režimu nepomôže už nič, stiahnite si do mobilu aplikáciu na pripomínanie pitného režimu. Na základe uvedených informácií o sebe a svojom dennom režime vám aplikácia niekoľkokrát počas dňa zazvoní a pripomenie, že by ste mali vypiť pohár s vodou.

Medzi obľúbené aplikácie na pripomínanie pitného režimu patrí napríklad WaterMinder alebo Hydro Coach.

Čo si z toho odniesť?

Ľudské telo je asi zo 60 % tvorené vodou. Keďže v tele dochádza k neustálym stratám tekutín, je potrebné tieto straty kompenzovať pravidelným pitným režimom.

Všeobecné odporúčania nám radia piť denne asi 30–45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Nedostatočný pitný režim môže viesť k únave, strate pozornosti, častejším bolestiam hlavy a dokonca aj k zníženej športovej výkonnosti.

Spestrite si svoj pitný režim a uvidíte, že vypiť za deň dostatok tekutín nie je vlastne vôbec nič zložité. Svoj pitný režim zakladajte na kohútikovej vode, minerálnych vodách a nesladených čajoch, naopak obmedzujte presladené limonády a ďalšie nápoje, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
5 Páči sa mi Uložiť článok