Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označuje 21. storočie za epidémiu obezity
Miera obezity sa vo svete od roku 1975 strojnásobila
V susednej Českej republike bol k roku 2019 stanovený počet obyvateľov s nadváhou na 60 %, s obezitou potom 33 % – možno navyše očakávať, že počas epidémie COVID‑19 tieto čísla ešte vzrástli
Čo je obezita a ako sa líši od nadváhy?
Obezita je stav zvýšeného množstva tukového tkaniva v organizme, ktorý vedie k závažným zdravotným dôsledkom. Definovať ju možno niekoľkými spôsobmi:
BMI – WHO na stanovenie obezity využíva stupnicu BMI, keď hodnoty nad 25 bodov označuje za nadváhu, hodnoty nad 30 bodov už za obezitu. BMI však nerozlišuje svalovú a tukovú hmotu, čo môže viesť k skresleným záverom.
Množstvo celkového telesného tuku – vhodnejšia a presnejšia metóda. V prípade mužov ide o nadváhu v priemere pri prekročení hranice 20 %, o obezitu po prekonaní 25 %. U žien sa nadváha stanovuje po dosiahnutí 30 % telesného tuku, obezita po 35 %.
Obvod pása – poskytuje informácie o rozložení telesného tuku. Z hľadiska zdravia je totiž rizikový najmä tuk hromadiaci sa v oblasti brucha. U mužov značí zvýšené riziko zdravotných komplikácií obvod pása vyššie ako 94 cm, vysoké riziko potom viac ako 102 cm. U žien je riziko zvýšené od 80 cm, vysoké riziko od 88 cm.
Stanovenie množstva viscerálneho tuku – na skutočne presné zhodnotenie zdravotného rizika je nevyhnutné stanoviť tzv. viscerálny tuk (pozri ďalej). V praxi sa toto vyšetrenie vykonáva napr. pomocou dvojenergiovej röntgenovej absorpciometrie (DEXA), pre svoju finančnú náročnosť sa však príliš nevyužíva.
Obezita nie je len problém estetiky – je to choroba
Obezita sa často vníma prevažne ako estetický problém – verte mi ale, že fyzický vzhľad je to posledné, čo by malo týchto pacientov trápiť. Obezitu totiž nemožno v žiadnom prípade považovať za „nedokonalosť“, s ktorou by sa mal chorý uspokojiť a prijať ju. Obezitu je nutné liečiť.
Takto enormný nadbytok telesného tuku totiž pre telo znamená ohromnú záťaž . Dôležité je však rozlišovať typ zmnoženého tukového tkaniva, ktoré sa (veľmi zjednodušene) delí na:
Podkožný tuk – má skôr ochrannú funkciu, prispieva k regulácii telesnej teploty a tepelnej izolácii, je zodpovedný za rozdielne telesné zloženie u mužov a žien. Z hľadiska zdravotných komplikácií nemá zásadný význam.
Viscerálny tuk – tuk nachádzajúci sa v telovej dutine, vypĺňa priestor medzi orgánmi, ktoré udržuje v zodpovedajúcej polohe – v normálnom stave má teda v organizme dôležitú úlohu. Jeho zvýšené množstvo však vedie k rozvoju patologických procesov a zdravotným komplikáciám spojeným s obezitou.
Viac sa problematike venujeme v článku Oslava nadváhy na sociálnych sieťach: čo je ešte normálne a čo už nezdravé?
Ako obezita ovplyvňuje ľudské telo?
1. Vznik zápalového prostredia
V zmnoženom tukovom tkanive sa hromadia tzv. makrofágy, ktoré „recyklujú“ odumreté tukové bunky. V dôsledku toho však dochádza k zníženej odpovedi tkanív na hormón inzulín a prehĺbeniu tzv. inzulínovej rezistencie. Pri tomto procese sa navyše tvoria tzv. korunkové štruktúry, ktoré vyvolávajú zápal.
2. Nadmerná produkcia látok v tukovom tkanive
Málokto si uvedomuje, že tukové tkanivo samé o sebe produkuje rôzne látky. Tie sú za bežných okolností potrebné na normálne fungovanie organizmov – pokiaľ je však tuku nadbytok, zvýši sa aj produkcia týchto látok a dôjde k narušeniu rovnováhy.
Zvýšená je pri obezite najmä produkcia prozápalových molekúl a látok podporujúcich usádzanie plátov na stenách ciev (pozri ďalej). Ďalšie látky majú vplyv napr. na krvný tlak, metabolizmus sacharidov a tukov alebo reguláciu príjmu potravy.
3. Poškodenie srdca a ciev
Stav srdca a ciev je obezitou ohrozený hneď z niekoľkých dôvodov:
zmnoženie tukového tkaniva (prevažne viscerálne) je rizikovým faktorom vzniku ochorenia ako ischemická choroba srdca, rôzne typy arytmií, srdcové zlyhávanie či hypertenzia
obezita zvyšuje srdcový výdaj, čím srdcu dáva ešte viac zabrať
prozápalové látky uvoľňujúce sa z tukového tkaniva narúšajú stav endotelu (vnútornej výstelky) ciev, čo vedie k usádzaniu plátov na ich stene a zároveň vzniku trombov
prozápalové prostredie a zvýšený krvný tlak významne zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody
4. Poškodenie kĺbov a pohybového aparátu
Nadmerná hmotnosť spôsobuje zvýšenú záťaž na kĺby – dochádza tak k poškodeniu chrupavky, ktorá časom stráca svoju pevnosť a pružnosť. Aj z toho dôvodu nie sú pre obéznych jedincov vhodné niektoré druhy pohybu, ako napr. beh alebo skákanie.
5. Spánkové apnoe
V dôsledku zmnoženia tuku v oblasti krku a ochabnutia horných dýchacích ciest často u obéznych dochádza k tzv. spánkovému apnoe – epizódam zástavy dychu v spánku. Okrem toho, že tkanivá trpia nedostatočným zásobením kyslíkom, zvyšuje spánkové apnoe aj riziko vzniku arytmií či náhlej smrti a prispieva aj k ďalšiemu zvýšeniu produkcie prozápalových látok.
6. Nádorové ochorenia
Obezita je spojená aj so zvýšeným výskytom nádorových ochorení. Ide najmä o karcinóm prsníka, endometrie, vaječníkov, prostaty, kolorektálny karcinóm, karcinóm pažeráka alebo obličiek. Riziko ich rozvoja v dospelosti ovplyvňuje najmä prítomnosť obezity v detstve a samozrejme aj ďalšie faktory, ako spôsob stravovania alebo miera pravidelného pohybu.
Obézny človek na sebe musí chcieť pracovať
Pri terapii obezity je kľúčovým bodom najmä postupná zmena celkového životného štýlu – teda úprava stravovacích návykov, pravidelný pohyb alebo kvalitný spánok. Veľmi efektívna je v terapii obezity aj tzv. kognitívne behaviorálna terapia – psychoterapeutický smer zameriavajúci sa okrem iného na nápravu návykového správania.
Ďalšie možnosti, ako farmakoterapia alebo bariatrická operácia, sú iba liečebným doplnkom a musia byť vždy podporené pacientovou spoluprácou – v opačnom prípade totiž dlhodobé schudnutie nedosiahne a môže si spôsobiť aj ďalšie zdravotné komplikácie.
- Rizikový faktor môže byť ale aj starý známy stres. Ako sa na našom tele podpisuje, si prečítajte v článku tu
Čo si z toho odniesť?
Obezita nie je len kozmetická záležitosť, ako sa možno niektorí domnievajú. Narúša normálne fungovanie organizmu a navyše zvyšuje riziko rozvoja mnohých ochorení. Významným faktorom je potom najmä množstvo tzv. viscerálneho tuku, ktorý je metabolicky aktívny.
Pri obezite v tele dochádza k rozvoju dlhodobého zápalu a nadmernej produkcii niektorých látok. Významne ohrozený je aj stav srdca a ciev. Nadmerné tukové tkanivo dáva zabrať aj kĺbom, a často spôsobuje tzv. spánkové apnoe – epizódy zástavy dychu v spánku. V neposlednom rade obezita zvyšuje riziko vzniku niektorých typov nádorových ochorení.
Pri terapii je nevyhnutné, aby chcel zmenu dosiahnuť samotný pacient – dlhodobé výsledky totiž závisia od zmeny celkového životného štýlu a farmakoterapia alebo bariatrická operácia môže byť iba doplnkom.