Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
obrázok od Anastasia Kazakova z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Viscerálny tuk je metabolicky aktívny – produkuje látky, ktoré ďalej ovplyvňujú a narúšajú normálne metabolické reakcie.
  • Hodnotu viscerálneho tuku je možné zistiť vyšetrením na rôznych typoch prístrojov, zmerať si ho ale môžete aj doma.
  • Pre minimalizáciu zdravotných rizík je, okrem iného, žiaduce aj prestať fajčiť.

Prečo by vás malo zaujímať telesné zloženie?

Telesné zloženie je u človeka jedným z dôležitých faktorov, ktoré poukazujú na celkový zdravotný stav. V praxi existujú rôzne ukazovatele, na základe ktorých sa vyhodnocuje potenciálne riziko rozvoja závažných chorôb – môže to byť napr. telesná hmotnosť alebo BMI (podiel telesnej hmotnosti a výšky²). Obe tieto veličiny patria k najčastejšie využívaným, pretože sú veľmi jednoduché a na ich vyhodnotenie nie je potrebné finančne nákladné vybavenie. Je však dôležité poznamenať, že výsledok, ktorý poskytujú, je len orientačný. Pre presnejšie vyšetrenie je potrebné pozrieť sa bližšie na konkrétneho pacienta, napr. aj keď je hmotnosť a hodnota BMI vyššia ako tabuľková norma, nemusí to nutne znamenať ohrozenie pacienta. Záleží okrem iného aj na tom, či sa na tejto nadmernej hmotnosti podieľa skôr svalová alebo tuková hmota.

O niečo vhodnejšia a presnejšia bude práve spomínaná analýza telesného zloženia, ktorá ukáže, aký podiel telesnej hmotnosti tvorí kostná hmota či svalové a tukové tkanivo. Na základe týchto znalostí možno totiž oveľa lepšie určiť, aké riziko rozvoja ochorenia vám stavba vášho tela a s ňou spojený životný štýl „predurčuje“.

Za zlatý štandard je v tejto oblasti považované meranie na prístroji DEXA, ktoré je však nákladné a dostanete sa k nemu spravidla len v špecializovaných laboratóriách. Menej presné, ale oveľa dostupnejšie merania poskytujú prístroje založené na tzv. bioimpedancii, kam spadá aj známe InBody. Aby výsledky analýzy čo najpresnejšie zodpovedali skutočnosti, je nutné pred meraním dodržať pár pravidiel, ktoré nájdete prehľadne spísané v článku Ako sa pripraviť na meranie telesného zloženia?

Nie je tuk ako tuk

Jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré budú lekára alebo iného špecialistu zaujímať, bude množstvo telesného tuku. Pri jeho nadmernom množstve totiž v tele dochádza k mnohým patologickým javom, ktoré priamo úmerne zvyšujú riziko rozvoja ochorenia (t.j. čím vyššie množstvo tuku, tým vyššie riziko ochorenia). Nadváha a obezita spôsobuje napr. poškodenie srdca, ciev a kĺbov, ale zároveň zapríčiňuje to, že vo vašom tele prebieha nepretržitý zápal. Pokiaľ sa o tejto problematike chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?

Podkožný tuk

Ak poznáte celkové množstvo svojho telesného tuku, môžete sa posunúť ešte o level vyššie – tým je stanovenie, aký podiel tohto celkového množstva tvorí tuk podkožný a tuk viscerálny. Ako už napovedá jeho názov, podkožný tuk vypĺňa oblasť medzi vrstvami kože a svalmi. Tento typ tukového tkaniva má ochrannú funkciu, prispieva k regulácii telesnej teploty a tepelnej izolácii a je tiež zodpovedný za rozdielne telesné zloženie u mužov a žien. Čo sa týka zdravotných rizík, bude vás zaujímať menej ako druhý typ.

Viscerálny tuk

Viscerálny tuk sa oproti tuku podkožnému nachádza v hlbších vrstvách a typicky vypĺňa priestor medzi orgánmi, ktoré pomáha udržiavať na správnom mieste. Viscerálny tuk je veľmi metabolicky aktívny, čo znamená, že svojou činnosťou ovplyvňuje dôležité pochody v tele. Pokiaľ sa jeho množstvo nadmerne zvýši, môže to pre vaše zdravie znamenať závažný problém. Tukové bunky produkujú nespočetné množstvo látok, medzi tie najvýznamnejšie však patria prozápalové molekuly, ktoré zohrávajú úlohu v procese straty citlivosti tkanív k inzulínu (inzulínovej rezistencii), v podpore ukladania tukových plátov na steny ciev alebo napríklad zvýšenie hodnôt krvného tlaku.

Na druhej strane je však vhodné spomenúť, že aj príliš nízke množstvo telesného tuku (vrátane toho viscerálneho) môže mať na zdravie a najmä hormonálny balans negatívny vplyv. Optimálne množstvo tukového tkaniva je nevyhnutné na prežitie – u mužov sa uvádza cca 2‑5%, pre ženy 10‑13% telesného tuku. Pre aké konkrétne systémy v tele je prítomnosť tukového tkaniva nevyhnutná? Dozviete sa v článku Ako schudnúť tuk? 3 jednoduché tipy, ako sa ho zbaviť a zabrániť strate svalov

Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?

Aká je normálna hodnota viscerálneho tuku?

Množstvo svojho viscerálneho tuku môžete zistiť rôznymi spôsobmi – najjednoduchšou a najdostupnejšou metódou je meranie obvodu pása pomocou krajčírskeho metra. Viscerálny tuk sa totiž v najvyššej miere ukladá práve v brušnej dutine. Normálne hodnoty obvodu pása sa líšia u mužov a žien – pre mužov je to obvod do 94 cm, u žien do 80 cm. Po prekročení týchto hodnôt sa zvyšuje riziko rozvoja zdravotných komplikácií. Ďalšou hranicou je obvod 102 cm u mužov a 88 cm u žien, keď je riziko zvýšené veľmi vážne.

Druhou možnosťou je meranie rôznymi prístrojmi, pričom najpresnejšie sú prístroje pre výpočtovú tomografiu (CT), magnetickú rezonanciu (MRI) alebo už spomínaná DEXA. Vzhľadom na finančnú náročnosť sú častejšou alternatívou prístroja InBody, kde štúdie ukazujú, že pri dodržaní podmienok merania vykazujú pomerne presné výsledky. V týchto prípadoch je množstvo viscerálneho tuku najčastejšie vyjadrené ako Visceral Fat Area (VFA) v jednotkách cm². Za normálne sú považované hodnoty < 100 cm².

Ako predchádzať rizikám spojeným s nadmerným množstvom viscerálneho tuku?

Aby ste efektívne predchádzali problémom spojeným s nadmerným množstvom viscerálneho tuku, postačí vám držať sa už známych pravidiel zdravého životného štýlu. Množstvo viscerálneho tuku sa totiž odvíja od celkového množstva tukového tkaniva, a je preto žiaduce udržať si optimálnu telesnú hmotnosť. V nižšie uvedených bodoch nájdete ich stručné pripomenutie.

  • Vyvážený jedálniček: kľúčový bod v oblasti regulácie hmotnosti. Je dôležité si ujasniť, koľko energie potrebujete vzhľadom na svoje aktivity prijímať – akonáhle totiž budete prijímať energie výrazne viac ako potrebujete, uloží sa do tukových zásob. Z hľadiska ochrany zdravia srdca a ciev zaraďte do jedálnička aj tučné morské ryby alebo orechy (najmä vlašské sú zdrojom omega‑3 mastných kyselín), ovocie a zeleninu (zdroj antioxidantov) a celozrnné obilniny (zdroj vlákniny a beta‑glukánov). Pokiaľ potrebujete navýšiť objem prijímanej stravy, ale nie jej energetickú hodnotu, zamerajte sa na dostatočný príjem vlákniny, bielkovín, ovocia a zeleniny. Ďalšie nízkokalorické potraviny nájdete v článku Nízkokalorické potraviny, ktoré najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím.
  • Pohyb: vďaka pravidelnému pohybu si budete môcť dopriať viac jedla bez toho, aby ste sa museli obávať nárastu objemu tukového tkaniva. Bolo tiež preukázané, že pohyb prospieva zdraviu srdca a ciev (najmä aeróbna aktivita), zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín a pomáha dokonca znížiť aj krvný tlak – všetky tieto rizikové faktory pritom súvisia práve so zdravotnými rizikami spojenými s nadmerným množstvom viscerálneho tuku.
  • Kvalitný spánok: spánok je v kontexte celkového zdravia dôležitejší, než sa môže na prvý pohľad zdať. Jeho nedostatok totiž podporuje chuť do jedla, brzdí rast svalovej hmoty a môže naopak prispievať k jej katabolizmu. Zvyšuje navyše koncentráciu stresových hormónov, ktoré napomáhajú ukladaniu tukov v brušnej oblasti.
  • Prestať s fajčením: fajčenie predstavuje pre vaše zdravie výzvu, a pokiaľ sa k nemu pridá ešte záťaž spojená s nadmernou hmotnosťou, riziko rozvoja závažných ochorení je o to vyššie. Štúdie navyše potvrdili súvislosť medzi fajčením a zvýšeným množstvom viscerálneho tuku. Presná príčina zatiaľ nie je celkom jasná a sú potrebné ďalšie štúdie, hovorí sa však o možnom súbežnom vplyve inzulínovej rezistencie a zápalových markerov, ktoré sú typicky zvýšené pri oboch spomínaných stavoch.

Čo si z toho odniesť?

Viscerálny tuk predstavuje tukovú hmotu uloženú v tesnej blízkosti orgánov a cez svoju metabolickú aktivitu ovplyvňuje ďalšie reakcie v organizme. Jeho nadmerné množstvo prispieva k rozvoju inzulínovej rezistencie, hypertenzii alebo zvýšenému riziku ochorenia srdca a ciev.

Aby ste obmedzili jeho negatívny dopad na vaše zdravie, stačí sa riadiť zásadami zdravého životného štýlu – prijímať primerané množstvo energie, pravidelne sa hýbať, nezanedbávať spánok a v neposlednom rade aj nefajčiť.

Aké prílohy sú najlepšie na chudnutie a má zmysel vynechávať ich úplne?
Aké prílohy sú najlepšie na chudnutie a má zmysel vynechávať ich úplne?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že pri chudnutí je nevyhnutné vynechávať všetky prílohy. Je na tom skutočne nejaká pravda, alebo je to len ďalší zo zavedených výživových mýtov? Dozviete sa v novom článku.
Co vás brzdí v úspěšném hubnutí? 9 nejčastějších chyb, které možná děláte i vy
Co vás brzdí v úspěšném hubnutí? 9 nejčastějších chyb, které možná děláte i vy
Nedaří se vám zhubnout? Začínáte pořád od začátku? Víte, že hubnutí začíná v hlavě, ale nejenom myšlení ovlivní úspěšnost našeho snažení. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, které při snaze shodit přebytečná kila děláme.
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí
Portály zaměřené na ženy si s námi hrají jako kočka s myší a chrlí každý týden novou dietu, detox nebo TOP X cviků k získání six-packu. Proč je nebezpečné se těmito radami řídit a jak toho opravdu docílit se svobodnou myslí?
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Chcete schudnúť, ale bojíte sa prázdneho žalúdka a častého hladu? Vyberajte si potraviny, ktoré neobsahujú veľa kalórií, ale zasýtia na dlhšiu dobu. Viete, aké sú tie najlepšie?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Ako schudnúť tuk? 3 jednoduché tipy, ako sa ho zbaviť a zabrániť strate svalovej hmoty
Ako schudnúť tuk? 3 jednoduché tipy, ako sa ho zbaviť a zabrániť strate svalovej hmoty
Chudnutie tukov je v súčasnosti horúcou témou. Aké množstvo tukového tkaniva je teda optimálne, prečo je v primeranom množstve potrebné a ako zabrániť strate svalovej hmoty počas chudnutia?
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Měření tuku (složení těla) je jednou z nejlepších metod jak si stanovit postupné pokroky při snaze posunout se výkonnostně dále. Jak se k měření postavit a připravit se na něj?
Je BMI dobrý ukazovateľ zdravia?
Je BMI dobrý ukazovateľ zdravia?
Určite si niekedy narazil/a na pojem „body mass index (BMI)“. Na čo ale tento index presne slúži, ako ho vypočítať a dá sa naň spoľahnúť ako na ukazovateľa celkového zdravia?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Miera svetovej obezity sa v posledných 50 rokoch strojnásobila, čo z tejto choroby robí doslova epidémiu 21. storočia. Nejde totiž iba o kozmetický problém. Čo sa pri obezite vo vašom tele vlastne deje a ako uspieť pri jej liečbe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?