Oslava nadváhy na sociálnych sieťach, čo je ešte „normálne" a čo už nezdravé?

Erika Zajacová
Erika Zajacová 8. 11. 2021 Prvýkrát publikované 7. 10. 2020
Aktualizované 8. 11. 2021
Uložiť článok
Oslava nadváhy na sociálnych sieťach, čo je ešte „normálne" a čo už nezdravé?
Zdroj: Instagram @ healthychick101, @danielle_lucyy, @joeydarlinn

Hneď na začiatok si poďme uviesť pár vecí na pravú mieru. Nikto rozumne zmýšľajúci azda nepochybuje o tom, že hmotnosť nedefinuje hodnotu človeka. Ľudia môžu byť šťastní bez ohľadu na to, ako vyzerajú. Ženy môžu byť spokojné, vyrovnané aj krásne, a to nezávisle na čísle, ktoré im ukazuje váha.

Toto všetko však neznamená, že hmotnosť (resp. množstvo telesného tuku) nejakým spôsobom nemôže ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku zdravotných komplikácií. Váha by totižto mala byť primárne zdravotným ukazovateľom, a nie estetickým.

„Som tučná a šťastná. Nevnucujte mi svoje ideály. Darí sa mi skvelo aj bez vášho súhlasu.“

Tess Holliday, modelka s výškou 165 cm a hmotnosťou 118 kg

Môžu za to modelingové agentúry?

Po rokoch na kosť vychudnutých modeliek a neustálej kritiky smerom k módnemu priemyslu sa na titulné strany časopisov dostávajú oveľa plnšie ženy. Na tom by ešte nebolo nič zlé: ženy majú v porovnaní s mužmi prirodzene vyššie percento telesného tuku a väčšina „bežných žien" predsa nevyzerá ako svetové topmodelky.

Problém však nastáva vo chvíli, keď svetové značky prezentujú obézne modelky ako ideál krásy a zdravia. Čo je teda ešte normálne, zdravé  a kedy je načase povedať si, že schudnúť nejaké kilogramy by mohlo byť ešte oveľa prospešnejšie?

Priberanie už nie je tabu

Postupne sa aj medzi ženami detabuizujú témy ako zámerné priberanie tuku či naberanie svalov. Ženy s postavou „krv a mlieko"  alebo ‚krv, svaly a mlieko", s užším pásom a širšími bokmi sú podľa štúdie pre mužov príťažlivejšie.

Je skvelé, že sa v posledných rokoch hovorí viac o tom, ako sa dokážu dokonalé fotky zo sociálnych sietí či módnych magazínov líšiť od reality. O tom, že ženy už nemusia zahanbene skrývať svoje strie či celulitídu.

Výskyt tzv. plus-size modeliek v módnom priemysle môžeme hodnotiť len pozitívne  za predpokladu, že ide v skutočnosti o „plus-size"  kde už samotné označenie je mierne zavádzajúce. Koniec koncov, posúďte sami.

Nie je plus-size ako plus size

Modelingové agentúry väčšinou označujú ako plus-size modelky už dievčatá a ženy vo veľkosti 38 – 40 (42). Ide pritom o konfekčné veľkosti, ktoré nosia bežné ženy so zdravým percentom telesného tuku.

Plus size modelky búrajú roky zakorenenú predstavu, že v módnom priemysle môže uspieť len úzka skupina žien, ktorá zďaleka nereprezentuje proporcie priemernej ženy. Do popredia idú modelky, s ktorých postavou sa dokáže stotožniť oveľa väčšie percento žien.

Ako príklad môžeme uviesť Elianah Sukoenig, ktorá pri výške 172 cm nosí oblečenie veľkosti S/M  a v modelingovom svete už spadá do kategórie plus-size modeliek.

[Instagram]

Od plus-size k obéznym modelkám

Aký by to bol trend, keby sa opäť nešlo z extrému do extrému? A tak sa popri plus-size modelkám čoraz častejšie začali objavovať dámy, ktorých hmotnosť je ďaleko za hranicou toho, čo je možné podľa tabuliek označiť ako „zdravé“.

Známym príkladom je modelka a aktivistka Tess Holliday, ktorá pri výške 165 cm váži takmer 120 kg a jej BMI je nad hranicou 43, čo tabuľkovo zodpovedá dokonca morbídnej obezite.

[Instagram]

Viac „mainstreamovou“ obéznou modelkou je aj Danielle Gardiner, ktorá z veľkosti 12 pribrala na 22. Podľa ich slov sa stravuje zdravo, štyrikrát týždenne chodí do posilňovne a pláva. Propagáciu obezity tvrdo odmieta a hovorí aj o tom, ako jej jej kilá navyše pomohli vyriešiť mnohé mentálne problémy. Otázka je, či skutočne „vyriešiť“, alebo len „zakryť“. Odpoveď sa asi bežní followeri nedozvedia.

[Instagram]

Čo je to nadváha a obezita?

Na určenie nadváhy alebo obezity sa u bežnej populácie využíva tzv. BMI - body mass index. Ide o bezrozmerné číslo, ktoré určuje pomer medzi hmotnosťou a druhou mocninou výšky.

Ako zdravá hmotnosť sa označuje BMI od 18,5 do 24,9. BMI nad 25 zvyšuje riziko vzniku viacerých ochorení, v prípade obezity (BMI> 30) riziko ďalej prudko stúpa. Najčastejšie sa skloňujú zdravotné komplikácie ako napríklad:

 • inzulínová rezistencia
 • diabetes 2. typu
 • vysoký krvný tlak
 • dyslipidémia (zvýšené množstvo tuku v krvi, zvýšený cholesterol)
 • niektoré druhy rakoviny
 • ochorenia pohybového aparátu

Viac o výhodách aj nevýhodách známeho ukazovateľa BMI nájdete v tomto článku.

Vyššie BMI nemusí znamenať obezitu. Ak sa venujete silovému tréningu, máte viac svalov než bežná populácia

Samozrejme, vieme, že BMI nezohľadňuje telesné zloženie: nerozlišuje medzi svalom, kosťou a tukom. BMI nad 25 teda automaticky nemusí znamenať nezdravú hmotnosť a zdravotné komplikácie.

Z praxe to určite poznáte: človek vážiaci 100 kg môže byť obézny so sedavým zamestnaním a abdominálnou obezitou, môže však naopak ísť aj o fitness nadšencov s telesným tukom pod 15 %. A povedzme si narovinu, nie je mnoho ľudí (mimo oblasti fitness a športu), ktorí majú viac svalov, než je populačný priemer.

Môže byť obezita zdravá?

Takmer každá vedecká práca sa v súvislosti s obezitou začína slovami, že výskyt nadváhy a obezity sa za posledné roky rapídne zvýšil. V číslach to podľa WHO vyzerá asi takto:

 • od roku 1975 sa výskyt obezity strojnásobil
 • v roku 2016 bolo obéznych približne 650 miliónov dospelých a 1,25 miliardy malo nadváhu
 • v roku 2019 bolo na svete 38 miliónov detí s nadváhou alebo obezitou mladších ako päť rokov

Obezita nie je len o nadmernej hmotnosti

Obezita je multifaktoriálne ochorenie, ktoré ďaleko presahuje kalorické tabuľky. Svoju úlohu zohráva aj psychika: obézni ľudia často nemajú radi svoje telo, hanbia sa a vyhýbajú sa sociálnym kontaktom.

Svojvoľne si ordinujú drastické diéty, cvičia za trest a prirodzene túto prísnu reštrikciu nezvládajú. Spoločne s obezitou však stúpa aj počet ľudí s diagnostikovanou poruchou príjmu potravy alebo narušenými stravovacími návykmi (z angl. disordered eating).

Z tohto uhla pohľadu môže byť iniciatíva „priviesť obézne modelky do svetla titulných strán" krokom vpred. Problém nastáva v momente, keď sa z fotografie známej modelky stáva nepriama propagácia nezdravého životného štýlu či obezity.

Samy obézne modelky o sebe často hovoria, že sa stravujú zdravo, cvičia a ich markers sú úplne v poriadku. Je to ale vôbec možné  prípadne na ako dlho?

Existuje vôbec zdravá obezita?

V posledných rokoch sa špekuluje o tom, či existuje niečo ako metabolicky zdravá obezita (MHO z angl. metabolically healthy obesity). Aj napriek tomu, že dodnes nie je tento pojem v medicíne pevne definovaný, najčastejšie sa o ňom hovorí, ak u obéznych ľudí pozorujeme (Stefan a kol., 2013):

 • absenciu abdominálnej obezity (obvod pásu ≤102 cm u mužov, ≤ 88 cm u žien)
 • absenciu rizikových faktorov vzniku metabolického syndrómu (krvný tlak, hladiny lipidov v krvi, glykémie nalačno)
 • normálnu inzulínovú senzitivitu
 • vysoký level fyzickej zdatnosti (dobrú kondičku)

Všetko sú to však dynamické ukazovatele, ktoré sa môžu meniť. Zvýšené riziko rozvinutia kardiovaskulárneho ochorenia je u obéznych ľudí vyššie než u populácie s normálnou hmotnosťou  bez ohľadu na to, či ide o MHO alebo klasickú obezitu.

Metabolicky zdravá obezita sa stala obľúbeným a naoko nepriestrelným argumentom. Faktom však zostáva, že aj keď sú podľa niektorých výskumov ľudia s MHO v porovnaní s ostatnou obézny populácií zdravší, v porovnaní s populáciou, ktorá má normálnu hmotnosť, to už neplatí.

Boj proti tuku a nadváhe nepriniesol menší výskyt obezity

Aj napriek snahe odborných spoločností o zvýšenie povedomia o zdravom životnom štýle nemôžeme označiť boj s obezitou za úspešný. Je trochu paradox, že v čase, keď máme najviac informácií o vhodnom zložení nášho jedálnička a o tom, ako je dôležitý dostatok pohybu, je medzi nami najviac obéznych ľudí v histórii.

Health at Every Size: Jesť intuitívne môže byť cieľom pre mnoho ľudí, ak ste však obézny, má to háčik  nedokážete odhadnúť správnu veľkosť svojich porcií.

Hnutie Health at Every Size bojuje za to, aby boli ľudia v spoločnosti vnímaní bez rozdielov hmotnosti, veľkosti či kriviek. Propagátori vo veľkom šíria myšlienku intuitívneho stravovania a načúvania vnútorným signálom hladu a sýtosti. Obézni ľudia totiž nechcú vždy schudnúť, chcú byť len akceptovaní a žiť zdravšie.

Intuitívne stravovanie je na prvý pohľad zaujímavý a logicky opodstatnený koncept. Okolo nás však čoraz častejšie môžeme vidieť, že to takto jednoducho nefunguje.

Riadiť sa pocitom hladu a sýtosti nemusí byť (nielen pre obéznych ľudí) vždy najlepšie riešenie. Takí ľudia často vykazujú príznaky narušených stravovacích návykov a nedokážu tieto signály dostatočne rozlíšiť a konať podľa nich.

Nehovoriac o tom, že ak má strava plniť úlohu podpory zdravia, nestačí jesť „intuitívne". Je potrebné poznať aj hlbšie súvislosti a dodržiavať zásady racionálneho stravovania.

Poukázanie na to, že obezita nie je zdravá, neznamená dehonestáciu obéznych ľudí

V čase, keď je mentálne zdravie konečne považované minimálne za rovnako dôležité ako to fyzické, sa stále častejšie stretávame s pojmami ako fat-fóbia. Približne pätina obyvateľov vyspelých krajín má nadváhu alebo je obézna. A ak vám doterajší text pripadal ostrý, poďme uviesť veci na pravú mieru.

Obézni ľudia si zaslúžia náš rešpekt a úctu rovnako ako všetci ostatní. Netreba niekomu dookola hovoriť, že je obézny a mal by s tým niečo robiť. Možno sa kvôli tomu trápi a nemiestne poznámky mu na sebavedomí určite nepridajú.

Aj keď nie sú obézne modelky niečo, čo by sme mali odsudzovať, istá obozretnosť je určite na mieste, aby sa z podpory mentálneho zdravia nestala glorifikácia obezity, ktorá bude postupne ničiť zdravie fyzické. Pretože tak, ako môžu kilá navyše poškodiť mentálne zdravie, sú rizikom aj pre fyzickú schránku.

Ak máte nadváhu alebo ste obézni, nie je dôvod sa trápiť alebo hanbiť kvôli vzhľadu, aj keď sa to určite ľahko hovorí, ale horšie robí. Môžete mať radi svoje telo, a predsa (alebo práve preto) sa pokúsiť pomaly, udržateľne a pod dohľadom odborníkov urobiť niečo pre svoje zdravie. Pretože nielen „mental health matters".

Dodnes nemáme dostatok dôkazov, aby sme mohli tvrdiť, že metabolicky zdravá obezita je dlhodobo udržateľná. Je možné, že sa časom môžu zdravotné komplikácie objaviť – a to s vyššou pravdepodobnosťou, než aká by bola pri rovnakom životnom štýle s normálnou hmotnosťou.

Chcete to riskovať?

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
26 Páči sa mi Uložiť článok
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________