Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?

Komentáre
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Čo je obezita a ako sa líši od nadváhy?

Obezita je stav zvýšeného množstva tukového tkaniva v organizme, ktorý vedie k závažným zdravotným dôsledkom. Definovať ju možno niekoľkými spôsobmi:

  1. BMI – WHO na stanovenie obezity využíva stupnicu BMI, keď hodnoty nad 25 bodov označuje za nadváhu, hodnoty nad 30 bodov už za obezitu. BMI však nerozlišuje svalovú a tukovú hmotu, čo môže viesť k skresleným záverom.

  2. Množstvo celkového telesného tuku – vhodnejšia a presnejšia metóda. V prípade mužov ide o nadváhu v priemere pri prekročení hranice 20 %, o obezitu po prekonaní 25 %. U žien sa nadváha stanovuje po dosiahnutí 30 % telesného tuku, obezita po 35 %.

  3. Obvod pása – poskytuje informácie o rozložení telesného tuku. Z hľadiska zdravia je totiž rizikový najmä tuk hromadiaci sa v oblasti brucha. U mužov značí zvýšené riziko zdravotných komplikácií obvod pása vyššie ako 94 cm, vysoké riziko potom viac ako 102 cm. U žien je riziko zvýšené od 80 cm, vysoké riziko od 88 cm.

  4. Stanovenie množstva viscerálneho tuku – na skutočne presné zhodnotenie zdravotného rizika je nevyhnutné stanoviť tzv. viscerálny tuk (pozri ďalej). V praxi sa toto vyšetrenie vykonáva napr. pomocou dvojenergiovej röntgenovej absorpciometrie (DEXA), pre svoju finančnú náročnosť sa však príliš nevyužíva.

Obezita nie je len problém estetiky – je to choroba

Obezita sa často vníma prevažne ako estetický problém – verte mi ale, že fyzický vzhľad je to posledné, čo by malo týchto pacientov trápiť. Obezitu totiž nemožno v žiadnom prípade považovať za „nedokonalosť“, s ktorou by sa mal chorý uspokojiť a prijať ju. Obezitu je nutné liečiť.

Takto enormný nadbytok telesného tuku totiž pre telo znamená ohromnú záťaž . Dôležité je však rozlišovať typ zmnoženého tukového tkaniva, ktoré sa (veľmi zjednodušene) delí na:

  • Podkožný tuk – má skôr ochrannú funkciu, prispieva k regulácii telesnej teploty a tepelnej izolácii, je zodpovedný za rozdielne telesné zloženie u mužov a žien. Z hľadiska zdravotných komplikácií nemá zásadný význam.

  • Viscerálny tuk – tuk nachádzajúci sa v telovej dutine, vypĺňa priestor medzi orgánmi, ktoré udržuje v zodpovedajúcej polohe – v normálnom stave má teda v organizme dôležitú úlohu. Jeho zvýšené množstvo však vedie k rozvoju patologických procesov a zdravotným komplikáciám spojeným s obezitou.

Viac sa problematike venujeme v článku Oslava nadváhy na sociálnych sieťach: čo je ešte normálne a čo už nezdravé?

obrázok z gettyimages.com

Ako obezita ovplyvňuje ľudské telo?

1. Vznik zápalového prostredia

V zmnoženom tukovom tkanive sa hromadia tzv. makrofágy, ktoré „recyklujú“ odumreté tukové bunky. V dôsledku toho však dochádza k zníženej odpovedi tkanív na hormón inzulín a prehĺbeniu tzv. inzulínovej rezistencie. Pri tomto procese sa navyše tvoria tzv. korunkové štruktúry, ktoré vyvolávajú zápal.

2. Nadmerná produkcia látok v tukovom tkanive

Málokto si uvedomuje, že tukové tkanivo samé o sebe produkuje rôzne látky. Tie sú za bežných okolností potrebné na normálne fungovanie organizmov – pokiaľ je však tuku nadbytok, zvýši sa aj produkcia týchto látok a dôjde k narušeniu rovnováhy.

Zvýšená je pri obezite najmä produkcia prozápalových molekúl a látok podporujúcich usádzanie plátov na stenách ciev (pozri ďalej). Ďalšie látky majú vplyv napr. na krvný tlak, metabolizmus sacharidov a tukov alebo reguláciu príjmu potravy.

3. Poškodenie srdca a ciev

Stav srdca a ciev je obezitou ohrozený hneď z niekoľkých dôvodov:

  • zmnoženie tukového tkaniva (prevažne viscerálne) je rizikovým faktorom vzniku ochorenia ako ischemická choroba srdca, rôzne typy arytmií, srdcové zlyhávanie či hypertenzia

  • obezita zvyšuje srdcový výdaj, čím srdcu dáva ešte viac zabrať

  • prozápalové látky uvoľňujúce sa z tukového tkaniva narúšajú stav endotelu (vnútornej výstelky) ciev, čo vedie k usádzaniu plátov na ich stene a zároveň vzniku trombov

  • prozápalové prostredie a zvýšený krvný tlak významne zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

4. Poškodenie kĺbov a pohybového aparátu

Nadmerná hmotnosť spôsobuje zvýšenú záťaž na kĺby – dochádza tak k poškodeniu chrupavky, ktorá časom stráca svoju pevnosť a pružnosť. Aj z toho dôvodu nie sú pre obéznych jedincov vhodné niektoré druhy pohybu, ako napr. beh alebo skákanie.

5. Spánkové apnoe

V dôsledku zmnoženia tuku v oblasti krku a ochabnutia horných dýchacích ciest často u obéznych dochádza k tzv. spánkovému apnoe – epizódam zástavy dychu v spánku. Okrem toho, že tkanivá trpia nedostatočným zásobením kyslíkom, zvyšuje spánkové apnoe aj riziko vzniku arytmií či náhlej smrti a prispieva aj k ďalšiemu zvýšeniu produkcie prozápalových látok.

obrázok z istockphoto.com

6. Nádorové ochorenia

Obezita je spojená aj so zvýšeným výskytom nádorových ochorení. Ide najmä o karcinóm prsníka, endometrie, vaječníkov, prostaty, kolorektálny karcinóm, karcinóm pažeráka alebo obličiek. Riziko ich rozvoja v dospelosti ovplyvňuje najmä prítomnosť obezity v detstve a samozrejme aj ďalšie faktory, ako spôsob stravovania alebo miera pravidelného pohybu.

Obézny človek na sebe musí chcieť pracovať

Pri terapii obezity je kľúčovým bodom najmä postupná zmena celkového životného štýlu – teda úprava stravovacích návykov, pravidelný pohyb alebo kvalitný spánok. Veľmi efektívna je v terapii obezity aj tzv. kognitívne behaviorálna terapia – psychoterapeutický smer zameriavajúci sa okrem iného na nápravu návykového správania.

Ďalšie možnosti, ako farmakoterapia alebo bariatrická operácia, sú iba liečebným doplnkom a musia byť vždy podporené pacientovou spoluprácou – v opačnom prípade totiž dlhodobé schudnutie nedosiahne a môže si spôsobiť aj ďalšie zdravotné komplikácie.

  • Rizikový faktor môže byť ale aj starý známy stres. Ako sa na našom tele podpisuje, si prečítajte v článku tu

Čo si z toho odniesť?

Obezita nie je len kozmetická záležitosť, ako sa možno niektorí domnievajú. Narúša normálne fungovanie organizmu a navyše zvyšuje riziko rozvoja mnohých ochorení. Významným faktorom je potom najmä množstvo tzv. viscerálneho tuku, ktorý je metabolicky aktívny.

Pri obezite v tele dochádza k rozvoju dlhodobého zápalu a nadmernej produkcii niektorých látok. Významne ohrozený je aj stav srdca a ciev. Nadmerné tukové tkanivo dáva zabrať aj kĺbom, a často spôsobuje tzv. spánkové apnoe – epizódy zástavy dychu v spánku. V neposlednom rade obezita zvyšuje riziko vzniku niektorých typov nádorových ochorení.

Pri terapii je nevyhnutné, aby chcel zmenu dosiahnuť samotný pacient – dlhodobé výsledky totiž závisia od zmeny celkového životného štýlu a farmakoterapia alebo bariatrická operácia môže byť iba doplnkom. 

Ako zistiť svoju ideálnu hmotnosť?
Ako zistiť svoju ideálnu hmotnosť?
Hmotnosť je individuálna záležitosť, a preto tá optimálna môže byť pre každého tak trochu odlišná. Ako odhadnúť, aká je tá ideálna práve pre nás?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Nadmerné množstvo telesného tuku je spojené s vysokým rizikom rozvoja niektorých závažných ochorení. Viete ale, prečo to tak je? Tukové tkanivo totiž nepredstavuje len „kilá navyše“, ale ovplyvňuje aj metabolické pochody v tele.
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Současný život většiny z nás je často ovlivněn pořádnou dávkou stresu. Jakým způsobem se dlouhodobý stres může podepsat na naší postavě?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Svět je stále obéznějším a nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Obrovským problémem je výskyt obezity u dětí. Jaká jsou rizika s tím spojená? Proč obezita doslova vysává zdravotní systém? Na závěr Jamie Oliver poradí, co s tím můžeme udělat.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.