Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať

Komentáre
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Pohyb je nesmierne dôležitou súčasťou života, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča vykonávať pohybovú aktivitu v strednej intenzite minimálne 150 min týždenne alebo pohybovú aktivitu vo vysokej intenzite 60–75 min týždenne na zachovanie zdravia, zníženie rizika rozvoja ochorenia srdca a ciev a prevenciu nadváhy a obezity.

Mnoho ľudí máva mylnú predstavu o tom, čo vlastne pohybová aktivita znamená. Často sa potom môžete stretnúť s názorom, že je potrebné hlavne behať a chodiť do posilňovne. Pokiaľ vás ale tieto činnosti nebavia alebo sú pre vás ako začiatočníka príliš náročné, môže sa zdať dosiahnutie lepšej kondície a vysnívanej postavy nemožné.

Je nutné si uvedomiť, že pozitívna motivácia a radosť z pohybu sú kľúčové faktory, vďaka ktorým budete v pohybe a udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti konzistentní. Je preto vhodné vyskúšať rôzne aktivity a zistiť, ktorá je vaša srdcovka a ktorá nie je práve vaša šálka kávy.

10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať

1. Videohry

Ak vlastníte hernú konzolu s pohybovým senzorom, tak neváhajte preskúmať ponuku hier, pri ktorých je nutné sa pohybovať. Môže ísť o celý rad športových, tanečných i ďalších hier. V hre Kung‑fu for Kinect si dokonca môžete skúsiť kung‑fu, takže hlavne pozor, kam kopete. Aj obľúbená hra Fruit Ninja už existuje vo verzii na kinect. Hra Just dance môže byť skvelý spôsob, ako spáliť energiu a pritom sa dobre baviť. Ide o tanečnú hru, pri ktorej tancujete podľa choreografií na známe pesničky – od retro, cez modernu až po k‑pop. Ak teda neviete, čo s piatkovým večerom, pozvite si kamarátov domov a dajte si pravý dance battle, spáliť môžete aj stovky kalórií.

Ak vás baví cvičiť, ale nechcete chodiť do posilňovne, potom by pre vás mohli byť to pravé fitness hry (Nike + Kinect Workout, The Biggest Loser Ultimate Workout, My Fitness Coach Club, MOVE Fitness, Shape Up a mnoho ďalších), podľa ktorých môžete cvičiť kardio aj silový tréning v pohodlí domova.

Rovnako tak existuje veľa skvelých hier na virtuálnu realitu, ktoré vám pomôžu zlepšiť kondíciu. Napríklad FitXR, Supernatural, Beat Saber, VRWorkout, BoxVR a iné.

2. Tanec

Ak chcete s priateľom/priateľkou nájsť nový koníček, potom tanec môže byť tá pravá voľba. Zapíšte sa na lekcie spoločenského tanca, využite ponuky na tanečné večery na pôde univerzít alebo sa učte tancovať doma podľa videí na internete.

Okrem spoločenských tancov sa môžete zapísať aj na lekcie hip‑hopu, latinských tancov, brušných tancov, free štýlu, zumby a ďalších štýlov, určite je v každom meste široká ponuka týchto voľnočasových aktivít. Tanec vám pomôže zlepšiť vašu koordináciu, aeróbne schopnosti, posilniť svaly po celom tele, navodzuje pocity šťastia a dobrej nálady, podporuje pamäť a kognície.

obrázok z istockphotos.com

3. Práca v záhradke

Sadenie kvetov a stromčekov, kosenie trávnika, zastrihávanie, hnojenie a ďalšie úpravy vo vašej záhradke vám môžu pomôcť spáliť nejaké tie kalórie. Okrem spaľovania energie má pobyt na záhradke veľa ďalších priaznivých účinkov. Oddýchnete si od hektického pracovného života, zlepšíte si svoje kognitívne schopnosti a pamäť, uľavíte si od pocitov nátlaku, úzkosti a depresívne nálady. Pri práci s rodinou či priateľmi môžete zlepšiť svoje tímové schopnosti a upevniť vzťahy. A vďaka vystaveniu sa slnečnému žiareniu si zaistíte dostatočnú dodávku vitamínu D.

A čo si budeme hovoiť – domáce ovocie a zelenina chutia predsa najlepšie a neobsahujú žiadne chemikálie.

4. Turistika

Objavujte nové miesta, krásy prírody aj kultúrne pamiatky. Turistika je skvelým spôsobom, ako si prečistiť hlavu a stráviť čas s rodinou a priateľmi. Pri celodennom výlete do prírody ste schopní prejsť aj niekoľko desiatok tisíc krokov, spálite veľa kalórií, zdokonalíte si vytrvalostné schopnosti a koordináciu. Tieto benefity budú veľmi závisieť od toho, aká bude dlhá trasa, či pôjdete po rovnom, či nerovnom povrchu, do akej nadmorskej výšky sa vydáte, akým tempom pôjdete a tak ďalej.

Okrem toho je pobyt v prírode blahodárny pre naše mentálne zdravie, zlepšuje náladu a pomáha uľaviť úzkosti.

5. Tímové hry s priateľmi

Spektrum športových aktivít, ktoré môžete vykonávať s priateľmi, je naozaj bohaté – squash, badminton, tenis, futbal, hádzanie s loptou na kôš, volejbal, frisbee a mnoho ďalších. Nemusíte byť športovci ani perfektne poznať pravidlá tímových hier, aby ste sa s priateľmi pobavili. Na druhej strane, ak idete na pravidlá a skóre, môže vás to oveľa viac motivovať a spálite tak viac energie.

Stačí sa pozrieť na internet a zistiť si, aké aktivity možno vykonávať vo vašom okolí. Ak nechcete míňať za prenájom ihriska, môžete si vziať svoje športové vybavenie a zahádzať si alebo zakopať v parku alebo kdekoľvek v prírode. Navyše, vďaka pobytu v prírode budeme profitovať aj z vyššie spomenutých účinkov, ako je lepšie mentálne zdravie, dostatok vitamínu D, čerstvý vzduch atď.

6. Korčuľovanie

Korčuľovanie je veľmi obľúbený šport ako v letnej, tak aj v zimnej sezóne. Hneď ako príde pekné počasie, stačí vziať korčule, slúchadlá a nechať sa unášať na vlne pohody, alebo sa dohodnúť s priateľmi, zakorčuľovať si a pritom si dobre pokecať. Pri korčuľovaní budete okrem pálenia energie aj posilňovať nohy a zadok, zlepšíte si aeróbne a motorické schopnosti, podporíte psychiku a opäť vďaka pobytu na slniečku umožníte tvorbu vitamínu D v koži.

7. Sex

Milovať sa len kvôli páleniu energie pravdepodobne nikto nebude, predsa len o tom to ani byť nemá, ale ako bonus to rozhodne nie je zlé. Konkrétny počet spálených kalórií bude závisieť od toho, ako dlho sex prebieha, v akých polohách a či ste skôr aktívny alebo pasívny účastník.

obrázok z freepik.com

8. Slackline

Táto športová aktivita nebude pre každého úplne známa. Ide o prechádzane cez širšie ploché lano natiahnuté najčastejšie medzi dvoma stromami. Slackline je skvelá činnosť, ktorú si môžete okoreniť napríklad piknikom v parku s priateľmi. Vďaka chôdzi po lane si skvelo nacvičíte balans, ale pripravte sa na to, že zo začiatku budete zrejme veľa padať. Avša,k o to je to zábavnejšie, človek je totiž neskutočne motivovaný prejsť bez pádu z jednej strany na druhú, a bude sa snažiť tak dlho, kým sa mu to nepodarí – a verte, že sa to hneď len tak nepodarí.

Na tento šport je nutné kúpiť si špeciálne lano, ktoré je tenké a široké, a nie je úplne najlacnejšie. Iné pomôcky však nepotrebujete.

9. Jazda na kolobežke

Kolobežky prešli v posledných rokoch značnou renesanciou. Ešte pred pár rokmi bola kolobežka obyčajná hračka pre deti, to už v dnešnej dobe rozhodne neplatí. Na trhu nájdete najrôznejšie športové kolobežky aj chytré elektrické vozidlá a kolobežka sa tak stala úplne normálnou športovou pomôckou aj dopravným prostriedkom pre mladých i dospelých.

Už len tým, že nahradíte mestskú dopravu jazdou na kolobežke, dosiahnete veľmi pozitívne zmeny vo svojom životnom štýle a budete navyše aj ekologickí. Spálite energiu, zlepšíte si aeróbne schopnosti, posilníte svaly dolných končatín, pobudnete na čerstvom vzduchu a na slniečku.

Aby jazda na kolobežke mala pozitívne účinky, je dôležité odrážať sa od zeme, a nie sa len nechať viezť, ako je to v prípade elektrickej kolobežky.

10. Trampolína

Skákanie na trampolíne rozhodne nie je len pre deti a kto to skúšal dlhší čas, určite vie, že ide o poriadnu makačku. Tak prečo si z toho rovno neurobiť zábavný workout? Pri tejto aktivite zapojíte predovšetkým dolnú časť tela, ale ak si trúfnete experimentovať, existujú aj cviky so zapojením hornej časti tela. Počet spálených kalórií bude závisieť od vašej telesnej hmotnosti, intenzity skákania a dĺžky pobytu na trampolíne.

Skákanie vám pomôže zlepšiť aeróbne aj silové schopnosti, motoriku a koordináciu. Skákanie navyše patrí k špecifickým spôsobom zaťaženia, ktoré vedú k prestavbe kostnej hmotyzlepšeniu kvality kostí. Okrem veľkej záhradnej trampolíny si môžete zaobstarať menšiu trampolínu pre jednu osobu, ktorá sa vám zmestí aj do bytu. K skákaniu na malej trampolíne si môžete pustiť niektoré z mnohých workoutových videí na internete, vyskúšate tak nové cviky, namotivujete sa a vydáte zo seba ešte viac.

Ak si nechcete kupovať trampolínu domov (predsa len nejde o lacnú záležitosť), či na ňu nemáte priestor, je možné navštíviť jump park alebo lekciu jumpingu, ktorú ponúkajú niektoré fitness centra.

Čo si z toho odniesť?

Existuje nekonečno možností, ako sa viac hýbať, a aby ste boli schopní vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu, je dobré si vyskúšať rôzne športové aj nešportové aktivity. Výberom takej aktivity, ktorú môžete vykonávať s priateľmi, bude vám pripadať zábavná a nebudete mať takmer ani pocit, že cvičíte, môžete značne prispieť k redukcii alebo udržaniu stabilnej telesnej hmotnosti.

Je veľmi dôležité vykonávať také aktivity, ktoré vás budú baviť a robiť vás šťastnejšími. Nútiť sa do niečoho, čo vám nejde, deprimuje vás to a nebaví, nie je rozhodne dobrý spôsob, ako športovať.

Pridaj sa k 45 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
Slnečné dni si priam vyžadujú vyjsť si na jazdu na bicykli alebo nejaký výlet pekne po svojich do krásnych zákutí našej krajiny. Riešite, čo si so sebou ale vziať na desiatu, aby ste sa vyhli hladu a mali dostatok energie? Skúste našich 15 desiatových tipov.
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Jazda na kolieskových korčuliach je skvelý spôsob, ako si v lete zašportovať a pretiahnuť stuhnuté svaly. Existuje ale celý rad ďalších dôvodov, prečo na inline vyraziť. Viete, aké to sú?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex je fyzicky náročná činnosť, ktorá zaistí nielen potešenie, ale spáli aj nejaké tie kalórie. Koľko kalórií je možné pri jednotlivých polohách spáliť a ako nám to pomôže v chudnutí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.