Prečo sú inline korčule skvelým letným športom

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 29. 5. 2022 Prvýkrát publikované 11. 5. 2021
Aktualizované 29. 5. 2022
4 min. 7 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom

Jazda na kolieskových korčuliach je taký znovuobjavený šport, ktorý v súčasnej dobe zažíva zlaté obdobie. Niekedy až tak veľmi zlaté, že sa cyklotrasy vhodné na inliny menia v jednu veľkú zápchu. Keď sa ti ale podarí natrafiť na čas mimo špičku, užiješ si skvelé jazdenie. Jazda na kolieskových korčuliach je totiž nielen skvelým doplnkom zdravého životného štýlu, ale predovšetkým ľudí baví a prináša veľa zábavy.

Prečo by si mal / a vyraziť na kolieskové korčule aj ty

Možno sme teraz trochu sami proti sebe, či sa snažíme dostať na kolieskové korčule ešte viac ľudí, než koľko ich už v súčasnosti jazdí. Bola by však škoda nechať si všetky tie zážitky na kolieskových korčuliach len pre seba, a preto pre teba máme najmenej 5 dôvodov, prečo by si na ne mal / a vyraziť pokojne ešte tento týždeň.

1. Splníš si potrebnú dennú dávku pohybu

Pravidelná pohybová aktivita je super dôležitá vec. Rozhodne by si sa ale nemal / a hýbať len kvôli tomu, že ti to hovoria tabuľky. Ten pravý dôvod by mal byť iný - musí ťa to baviť. A v tom ťa inliny rozhodne nesklamú. Tie sú totiž všetko len nie nuda. A tak keď si na nás Svetová zdravotnícka organizácia vymyslela odporúčania v podobe aspoň 150 (lepšie 300) minút aeróbnej aktivity týždenne, zvládneš to na kolieskových korčuliach raz dva.

obrázok z gettyimages.com

2. Posilníš svaly dolných končatín

Možno sa ti niekedy stalo, že deň po poriadnej makačke na kolieskových korčuliach ťa boleli svaly dolných končatín a zadok. To je kvôli tomu, že pri jazde (a do kopca obzvlášť) sa zapája ako veľký sedací sval (m. gluteus maximus), tak sval hruškovitý (m. piriformis).

Nebudeme ti hovoriť, že je to úplne rovnocenná náhrada za komplexné cviky v posilňovni, drepy alebo hip thrusty - to bohužiaľ nie je. Stále je to ale skvelý spôsob, ako sedacie svaly precvičiť a dať im zabrať.

3. Vyvetráš sa na čerstvom vzduchu

Pravidelným pohybom precvičíš svoje telo, pobytom v prírode na slnku a čerstvom vzduchu zase svoju hlavu, ktorá si príjemne oddýchne. Na kolieskových korčuliach zvládneš oboje.

Kolieskové korčuľovanie sa tak radí do kategórie ďalších zábavných letných športov, ktoré ti umožnia pretiahnuť svoje telo a súčasne pri tom nachytať nejaký ten bronz.

4. Podporíš snahu o redukciu hmotnosti

Určite sa na cyklotrasách vyskytuje tiež veľa športovcov, ktorí sa na korčuliach snažia predovšetkým nemilosrdne spáliť prebytočné kalórie. Máme pre teba dobrú správu - kolieskové korčule ti s týmto problémom efektívne pomôžu. A pomôžu tiež osobám s miernou nadváhou, pretože sú voči záťaži na kolená podstatne šetrnejšie než napríklad také behanie.

Koľko kalórií sa dá na inlinoch spáliť? To samozrejme záleží od toho, ako veľmi si na vychádzke zamakáš. Ak však budeme vychádzať z takej odpočinkovej jazdy s absenciou pretekania, potom to bude pre osobu s hmotnosťou 65 kg necelých 500 kcal za každú hodinu jazdy.

Prečo sú inline korčule skvelým letným športom

5. Skvelá príležitosť, ako sa stretnúť s priateľmi

Plánuješ sa vidieť s kamarátmi alebo so svojimi kolegami z práce? Zorganizuj výlet na kolieskových korčuliach! Na nich sa totiž môžete pri jazde aj skvelo porozprávať a prebrať všetko od rodinných vzťahov až po blížiace sa voľby do Poslaneckej snemovne. A až toho budete mať tak akurát, môžete sa zastaviť v jednom z nespočetných občerstvení na cyklotrase a poctivo doplniť tekutiny. Hovoriť by sme to síce nemali, ale aj to jedno čapované po jazde chutí vždy úplne inak ako bez korčuľovania!

Nezabudnite na bezpečnosť a buďte ohľaduplní

Keď sa už rozhodnete vyraziť na kolieskové korčule, dbajte na bezpečnosť a ochranné pomôcky. Najmä v začiatkoch sú chrániče lakťov, kolien a zápästia spolu s helmou základnou výbavou, ktorú pri pádoch mnohokrát oceníte.

Rovnako tak dbajte na ohľaduplnosť voči ostatným. Aj keď už na kolieskových korčuliach máte kontrolu ako Pljuščenko na tých ľadových v časoch svojej najväčšej slávy, dosť pravdepodobne sa počas výletu stretnete s niekým, kto je rád, že zrovna nepadá. Myslite na to a výstavné kúsky svojej vycibrenej techniky a rýchlosti si schovajte na voľné úseky, kde nikoho neohrozíte.

Čo si z toho odniesť?

Kolieskové korčule sú skvelý letný šport, ktorý ti pomôže splniť si potrebnú dávku pohybovej aktivity a navyše zažiť veľa zábavy.

Na korčuliach sa môžeš stretnúť s priateľmi, pokecať o horúcich novinkách a ešte pri tom spáliť poctivú porciu nezbedných kalórií. Uvidíš, že sa tiež skvele zrelaxuješ a ak sa ti podarí vyjsť za pekného počasia, bude to pre tvoju hlavu hotová rozprávka.

Pridaj sa k 43 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
7 Páči sa mi Uložiť článok