Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?

Aktin
Aktin Redakce 3. 5. 2022 Prvýkrát publikované 14. 2. 2020
Aktualizované 3. 5. 2022
13 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?

Počítať kalórie pri sexe a vyberať také sexuálne polohy, kde vydávame najviac energie? To znie ako šialenstvo! Nielenže takí ľudia sú, ale dokonca existujú aj vedecké štúdie zamerané na problematiku energetického metabolizmu pri pohlavnom styku. Koniec koncov – nemusíte kalórie počítať, aby ich vaše telo pálilo, ono aj tak bude... Takže hanblivosť stranou, koľko kalórií možno spáliť jedným „číslom“?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

 • Či by sme mali sex zahŕňať do celkového energetického výdaja
 • Koľko kalórií spálime jedným „číslom“
 • Aká poloha je najlepšia na efektívne chudnutie
 • A má vôbec cenu pri sexe kalórie počítať?

Dá sa vôbec spočítať energetický výdaj pri sexe?

Sexuálna aktivita (podobne ako všetky ďalšie pohybové aktivity) patrí medzi činnosti, ktoré si vyžadujú energiu. Spočítať, koľko energie to bude, ale vlastne nie je vôbec také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Predstavme si 75 kg vážiaceho muža:

 1. Podľa aktualizovaných vedeckých tabuliek z roku 2011 spáli taký muž za hodinu sexuálnej aktivity asi 210 kcal.

 2. Ak sa ale pozrieme do databázy Kalorických tabuliek, dostaneme sa až k číslu, ktoré presahuje 450 kcal!

Tak ako to teda je? Popri tom, že v redakcii kalorických tabuliek majú zjavne zábavnejšie večery oproti výskumníkom, nám tieto odhady veľa neprezradia...

Viac informácií sa konečne dozvieme zo štúdie Frappiera, (2013) vykonanej na 21 heterosexuálnych pároch, kde sa dočítame o priemernom energetickom výdaji 85 kcal (zahŕňa aj pokojový metabolický výdaj) za celý čas pohlavného styku (z čoho o. i. jasne vyplýva, že o hodinovom sexe sa priemernému mladému páru môže len snívať...).

Pokiaľ ide o samotnú dĺžku pohlavného styku, Česi ho hrdo odhadujú na cca 14‑15 minút, reálne ale môže byť ešte výrazne kratší (Weiss, 2009).

Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?

Spaľovať ako Temelín pri sexe nebudete, ale bude vás (zrejme) baviť viac než behanie na páse

Z vyššie uvedenej štúdie sa ale môžeme dočítať aj o ďalších zaujímavých štatistikách zo života mladých sexuálne aktívnych párov:

 1. Muži pri pohlavnom styku spália asi 101 kcal, ženy v priemere 69 kcal
 2. Intenzita sexuálnej aktivity bola u mužov vyššia asi o 7 % oproti ženám, dá sa to prisúdiť tomu, že muži pri styku častejšie preberajú aktívnu pozíciu.
 3. 2 % účastníkov štúdie uviedli, že sexuálna aktivita vedie k potešeniu, ktoré je porovnateľné s behaním na páse po dobu 30 minút. Muži to neboli.

V priemere sa dá povedať, že sexuálna aktivita spadá do kategórie priemerne náročnej fyzickej záťaže, ktorá svojou intenzitou zodpovedá napríklad rekreačnému lyžovaniu, plávaniu či rýchlej chôdzi (6,5 km/hod). Ako je to však práve vo vašom konkrétnom prípade, to už záleží len na vás. Možno jeden zdatný jedinec v uskutočnenej štúdii zvládol spáliť počas sexuálnej aktivity viac ako 300 kcal, čím prekonal priemerný výkon viac ako trikrát.

Aký je rozdiel medzi aktívnou a pasívnou polohou v otázke výdaja energie počas sexu?

Ak sa snažíme sexuálnu aktivitu vyčísliť v kalóriách, mali by sme vziať tiež do úvahy, že aktívna poloha sa od pasívnej značne líši v energetických nárokoch. Ak často zaujímate aktívnu polohu, je možné, že je váš výdaj väčší oproti priemerne stanovenému a naopak).

Všeobecne ale možno povedať, že sexuálna aktivita nepatrí medzi tie z najnáročnejších a praktizovať ju kvôli chudnutiu je málo efektívne. Skôr by sme sa mali (namiesto počítania kalórií) zamerať na hlboký zážitok a potešenie z prítomnosti milovaného partnera.

A pokiaľ ide o tie kalórie, mali by sme skočiť radšej na pás. Tam totiž za rovnaký čas spálime takmer trojnásobok... Ďalšou možnosťou je poriadny silový tréning, ktorý ešte navyše umožní dočasne zrýchliť pokojový metabolický výdaj.

Jano má rád sex a chcel by schudnúť. Koľko kalórií si môže pripísať do svojho tréningového denníčka?

Teraz už nám nič nebráni zistiť celkový energetický výdaj Jana pri jeho milostnom večeri. Z čoho všetkého sa bude skladať?

 1. Predohra – Ako správny milovník Jano predohru nikdy nevynechá, a preto venuje svojej partnerke Márii minimálne 15 minút vášnivých hrátok, počas ktorých sa Mária dostane spoľahlivo do varu. Bozkávaním môžeme spáliť asi 2–3 kcal za minútu, čo predstavuje asi 38 kcal za 15 minút predohry.
 2. Samotné milovanie – Jano síce zatiaľ žiadny veľký športovec nie je, ale keď ide o sex, prekonáva svoje možnosti. Jano je skúsený milovník, a tak mu bez obáv môžeme pripísať minimálne ďalších 15 minút sexuálnej aktivity v podobe pohlavného styku. Ak budeme počítať porovnateľnú intenzitu sexuálnej záťaže zo štúdií Frappiera, (2013), dôjdeme k ďalšiemu energetickému výdaju 135 kcal (Jano váži 90 kg).
 3. Afterburn efekt – Vďaka praktizovaniu športovej aktivity spaľujeme ďalšie kalórie aj po dokončení pohybovej činnosti – takému javu hovoríme afterburn efekt. Aké je presné množstvo takto spálených kalórií po pohlavnom styku, možno len ťažko určiť, môžeme ale odhadnúť, že to bude rádovo niekoľko desiatok kcal (afterburn výdaj totiž závisí o. i. aj na „technike“ sexuálnych praktík. Ak sa sex podobá „intervalovému výkonu“ , možno očakávať väčší výdaj). Celkom cca 20–30 ďalších kcal.

Sčítané a podčiarknuté, sme asi na 200 kcal spálených za celý Janov milenecký akt. Len malé upozornenie, spálené kalórie už zahŕňajú aj bazálny výdaj energie. Na záver je potrebné doplniť, že takéto počítanie kalórií by sme mali brať skôr ako zaujímavosť, určite nejde o návod na lepšie a presnejšie chudnutie sexom alebo vedenie svojho „tréningového“ denníku.

Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?

Pri akých sexuálnych polohách spálite najviac kalórií?

Rôzne sexuálne polohy, rôzne činnosti a rôzne praktiky môžu byť inak energeticky náročné, pokiaľ ide o kalórie. Ponúkame tak prehľad vybraných sexuálnych praktík a odhadovaný priemerný výdaj pre muža a ženu. Údaje však treba brať s veľkou rezervou, podobných výskumov nie je veľa a ani presnosť jednotlivých stanovení nemusí byť úplne akademická...

Údaje sú stanovené podľa uvedených celkových náročností, popr. pri započítaní váhy jedinca 75 kg. Zahŕňajú v sebe už aj bazálny výdaj energie.

Milenecká praktika (30 min) Energetický výdaj (ON) Energetický výdaj (ONA)
Orálny sex 100 kcal 85 kcal
Poloha misionára (muž hore) 144 kcal 43 kcal
Bozkávanie 76 kcal 76 kcal
Poloha zozadu v ľahu na boku 113 kcal 102 kcal
Poloha zozadu 151 kcal 98 kcal

Čo si z toho odniesť?

Pokiaľ ide o sex, mal by nás predsa len zaujímať skôr celkový zážitok a emocionálne hlboké prežitie spoločných chvíľ s partnerom či partnerkou. Kalórie a stopky si preto nechajte opäť radšej do posilňovne alebo na behanie, tam celkovú dĺžku tréningu môžete ovládať omnoho ľahšie...

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
13 Páči sa mi Uložiť článok