Ženšen

Produktov: 1
Radenie
:
Predvolené

Doplnky stravy so ženšenom

Ženšen pravý, známy tiež ako ženšen kórejský, je vytrvalá bylina používaná v tradičnej čínskej medicíne. Účinnými látkami sú ginsenoidy - saponíny charakteristické iba pre rastliny druhu Panax. Okrem ženšenu pravého sa dá stretnúť aj so ženšenom americkým, vietnamským či japonským, ktoré však obsahujú menej účinných látok.

Za meno ženšen sa schovávajú aj niektoré ďalšie byliny, ktoré ale do rodu Panax nepatria a ich účinnými látkami nie sú ginsenoidy. Jedná sa napr. o ženšen indický (ashwagandha), sibírsky (eleuterokok) alebo peruánsky (maca).

Účinky ženšenu

Ženšen sa radí medzi tzv. adaptogény – látky, ktoré pomáhajú adaptovať ľudský organizmus na fyzický aj psychický stres. Okrem pozitívneho vplyvu na imunitný systém sa medzi potvrdené účinky ženšenu radí:

  • zlepšenie kognitívnych funkcií a pamäte,
  • podpora libida a sexuálnych funkcií,
  • pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém,
  • regulácia cukru v krvi.

Okrem toho môže ženšen podporiť športový výkon, zmierniť prejavy spojené s menopauzou a pôsobí aj ako antioxidant.

Dávkovanie ženšenu

Ženšen sa spravidla používa ako samostatný doplnok stravy, čaj, či súčasť komplexných multivitamínov a iných suplementov. Extrakt pravého ženšenu sa odporúča užívať v denných dávkach v rozmedzí 200‑400 mg. V prípade iného druhu ženšenu sa odporúčaná denná dávka môže líšiť v závislosti od množstva obsiahnutých ginsenoidov.