Low impact cvičenie: šetrná a účinná cesta k posilneniu tela a zlepšeniu kondície

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Low impact cvičenie: šetrná a účinná cesta k posilneniu tela a zlepšeniu kondície
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Low impact cvičenie je cvičenie s nízkym dopadom na záťaž kĺbov, väzov či šliach.
  • Znižuje riziko následných zranení spojených s opotrebovaním kĺbov a umožňuje tréning s vysokou intenzitou bez nadmerného namáhania týchto štruktúr.
  • Pre svoju prispôsobivosť rôznym vekovým skupinám a úrovniam fyzickej kondície sa tento druh cvičenia stáva čoraz populárnejším.

Čo je low impact cvičenie?

Ako je spomenuté vyššie, low impact cvičenie je akýkoľvek druh tréningu, ktorý má nízky vplyv na záťaž kĺbov, väzov či šliach. Medzi príklady patrí chôdza, jazda na bicykli, odporový tréning, joga, plávanie alebo cvičenie s odporovou gumou. Nenechajte sa však zmiasť názvom – low impact rozhodne neznamená nízku intenzitu, naopak akýkoľvek z týchto tréningov môžete spravidla prispôsobiť svojej aktuálnej fyzickej kondícii a stanoveným cieľom.

Ide teda o skvelú voľbu pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov, majú problémy so zápästím, kolenami a členkami (alebo jednoducho len neznášajú „poskakovanie“). Zároveň ide o lepší variant pre začiatočníkov, jedincov pri rekonvalescencii alebo pre jedincov s nadváhou. Zárukou je tu čiastočná prevencia pretrénovania či zníženie rizika zranenia. Primárne zdravotné výhody tak zahŕňajú budovanie sily, vytrvalosti a spaľovania kalórií na rovnakej či podobnej úrovni ako beh či HIIT.

3 hlavné výhody low impact cvičenia

1. Zníženie rizika zranenia

Benefitom číslo jedna je už vopred avizovaná a ospevovaná ochrana kĺbov, väzov a šliach pred rizikom zranenia – a to vďaka schopnosti minimalizovať nadmerný tlak a opotrebenie na tieto telesné štruktúry. Dôvodom je minimalizácia nárazov, spoločne s vysokým stupňom prispôsobiteľnosti – plávanie, joga či pilates často umožňujú individuálne úpravy pre rôzne úrovne fyzickej kondície a zdravotný stav. Vďaka tomu môžete postupovať vlastným tempom a znižujete riziko preťaženia alebo prílišného namáhania.

2. Vhodnosť pre všetky vekové skupiny

To, že je low impact cvičenie ideálne pre mladších, nie je zas tak prekvapivé – ide o bezpečnú a účinnú cestu k posilneniu svalov a kardiovaskulárneho systému. Vzhľadom na to, že tieto cvičenia minimalizujú nárazy a nadmerné zaťaženie kĺbov, môžu mladší jedinci trénovať efektívne a intenzívne bez zbytočného zaťaženia tela (určené skôr pre deti či dospievajúcich so špecifickými problémami pohybového aparátu. Zdravé deti by sa skákaniu nemali vyhýbať, pretože kľúčovo formuje hmotu).

Pre starších potom ide o spôsob, ako udržiavať kondíciu a optimálne zdravie, bez zbytočného opotrebovania či zaťaženia kĺbov a svalov (s rastúcim vekom toto riziko narastá). Low impact tréningy navyše pomáhajú v prevencii proti bolesti chrbta a zlepšeniu celkového pocitu pohody a vitality, čo je zásadné pre zdravé a aktívne starnutie.

3. Udržanie fyzickej aktivity počas zotavovania

Počas procesu zotavovania po zranení alebo chirurgickom zákroku je udržanie fyzickej aktivity zásadné pre rýchlejšiu obnovu a posilnenie tela. Low impact cvičenie ponúka účinnú cestu na udržanie pohyblivosti a sily bez zbytočného namáhania postihnutých oblastí. Minimalizácia straty svalovej hmoty a sily navyše zaistí postupnú obnovu fyzickej kondície a návrat k plnohodnotnému životu s väčšou nezávislosťou a schopnosťou plniť každodenné úlohy. Nezanedbateľným prvkom je tiež psychologický vplyv na pacienta – aj ľahší tréning môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť pocit frustrácie spojenej so zotavovaním.

Low impact cvičenie: šetrná a účinná cesta k posilneniu tela a zlepšeniu kondície
obrázok z unsplash.com

Formy low impact cvičenia

  • Plávanie: plávanie je jednou z najviac osvedčených foriem low impact cvičení, ktoré ponúka širokú škálu výhod pre celkovú fyzickú kondíciu a pohodu. Patrí medzi ne ospevovaný minimálny dopad na kĺby, väzy a šľachy (čo umožňuje hýbať sa s vyššou intenzitou, no bez rizika preťaženia), fakt, že voda poskytuje prirodzenú oporu vďaka nadľahčeniu, čím znižuje tlak na kĺby (obzvlášť prospešné pre jedincov trpiacich bolesťou chrbta alebo artritídou), tiež posilnenie svalov celého tela či zlepšenie celkovej kardiovaskulárnej kondície.
  • Jazda na bicykli: okrem klasického šetrného prístupu ku kĺbom je jazda na bicykli skvelým spôsobom posilnenia svalov dolnej časti tela, vrátane stehien a lýtok. Zároveň zlepšuje kardiovaskulárnu kondíciu a vytrvalosť. TIP: Pre bezpečnú a účinnú jazdu na bicykli je dôležité dodržiavať správnu techniku a bezpečnostné opatrenia. Kvalitná cyklistická helma a vhodné oblečenie sú základnými prvkami ochrany, rovnako správne nastavenie sedla a riadidiel. Dôležitým faktorom je tiež voľba vhodného terénu a trasy, ktorá zodpovedá individuálnym schopnostiam a cieľom cvičenca. Inou možnosťou môže byť aj indoor cycling alebo spinning, ktorý môžete absolvovať nezávisle od počasia, nemusíte bojovať s odporom vzduchu, zvyšujete pevnosť a stabilitu stredu tela spoločne so zníženým rizikom pádu.
  • Pilates: efektívne posilnenie tela a zvýšenie flexibility, to je pilates. Hlavným predpokladom je dôraz na správne držanie tela a techniku dýchania, čo pomáha posilňovať hlboké svaly brucha, chrbta a panvového dna. Tým sa zlepšuje celková stabilita tela a znižuje sa riziko zranení spojených s nedostatočnou svalovou podporou. Pilates môže tiež pomôcť zlepšiť koordináciu a rovnováhu, čo je kľúčové pre prevenciu pádov a zranení u staršej populácie.
  • Chôdza: všetkými ospevovaná chôdza je jednoduchá a účinná činnosť, ktorá nezaťažuje kolená ani zďaleka tak ako beh alebo jogging. Pokiaľ by ste si chceli túto aktivitu predsa len trochu sťažiť, skúste intervalový tréning striedaním 1‑3 minút chôdze vyššou rýchlosťou s 30‑60 sekundami chôdze pomalšou rýchlosťou pre „zotavenie“.
  • Joga: aktuálne populárna joga ponúka širokú škálu fyzických i duševných benefitov, medzi ktoré patrí aj dôraz na správnu techniku dýchania či plynulé pohyby, pomáhajúce pri formovaní tela a zvyšovaní flexibility, a to opäť bez nadmerného tlaku na kĺby. Joga navyše podporuje rovnováhu a koordináciu a uvoľňuje napätie vo svaloch, čo prispieva k celkovej duševnej a emocionálnej pohode jedinca.
  • Jazda na kolieskových korčuliach: zábavná, a napriek tomu stále veľmi efektívna, aktivita nakoniec. Korčuľovaním posilňujete zadok, vnútornú i vonkajšiu stranu stehien. Ide o skvelý protistimulátor pre svaly a kĺby dolnej časti tela. Navyše je jazda na kolieskových korčuliach spojená s plynulými a kontrolovanými pohybmi, čo výkonne minimalizuje nárazy a tlak na kĺby.

Čo si z toho odniesť?

Začínate s cvičením? Máte problémy s kĺbmi alebo sa opäť vraciate do sveta „fitness“ po zranení či operácii? V tom prípade je low impact tréning tým pravým pre vás. Low impact cvičenie znižuje záťaž a tlak na kĺby či svaly, čo však neznamená, že sa pri ňom nemusíte zapotiť – vďaka jednoduchej regulácii a nastaveniu väčšiny týchto športov ho máte možnosť prispôsobiť vašim potrebám, možnostiam i fitness cieľom!

Je na chudnutie lepšie kardio alebo silový tréning?
Je na chudnutie lepšie kardio alebo silový tréning?
Prečo je najlepšie chudnúť pomocou kardia a silového tréningu zároveň? Hlavné sú svaly!
Ako silový tréning mení ženské telo? 9 výhod posilňovania pre nežné pohlavie
Ako silový tréning mení ženské telo? 9 výhod posilňovania pre nežné pohlavie
Ženy a ťažké váhy, myslíte si, že sa to vylučuje? Popularita silového tréningu žien neustále rastie. Poďme sa bližšie pozrieť na vplyv takéhoto cvičenia na nežné pohlavie.
Viete pri cvičení správne dýchať? Dobrá technika dychu ovplyvňuje viac, než si myslíte
Viete pri cvičení správne dýchať? Dobrá technika dychu ovplyvňuje viac, než si myslíte
Dnes chcem napísať pár riadkov o úplne základnej veci, a tou je dýchanie. Toto rieši azda každý tréner so svojím zverencom úplne na začiatku, ešte pred začiatkom prvého cvičenia. Tento článok je predovšetkým pre začiatočníkov a všetko tu popíšem čisto svojimi slovami, preto
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?
Kratší čas a lepšie výsledky? To znie lákavo, ale pozor, nie je to len tak. HIIT je vhodný pre tých, ktorí sa neboja poriadnej výzvy. Pozrite sa s nami, čo presne vysoko intenzívny tréning je a ako si ho správne nastaviť pre rýchle výsledky.
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
Kto by to bol povedal, že takou nenáročnou chôdzou sa dá schudnúť. A predsa je to možné! Ako na to a na čo ďalšie si dať pozor?
Ako začať s jogou doma
Ako začať s jogou doma
Možností na pohyb momentálne, bohužiaľ, veľa nie je. Cvičenie doma nám ale nikto nevezme – v dnešnom článku sa pozrieme na to, ako začať s jogou.
Plávanie: 4 jednoduché rady pre začiatočníkov, ktorými by sa mal riadiť každý plavec
Plávanie: 4 jednoduché rady pre začiatočníkov, ktorými by sa mal riadiť každý plavec
Chcete začať s plávaním, ale neviete ako na to? Ak zvolíte správnu cestu, môžete v ňom nájsť lásku aj veľa benefitov pre svoje telo. Viete, akým najčastejším chybám by ste sa mali vyhnúť?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Chôdza je jednoduchá a nenáročná aktivita, ktorú zvládne takmer každý. A to by aj mal! Aké konkrétne benefity vám môže priniesť, sa dozviete v novom článku.
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Nejen tvrdým tréninkem dochází k poškození chrupavky, která nestíhá regenerovat. Zdravým kloubům můžeme však pomoci chytře zvolenou kloubní výživou. Co bychom měli v kvalitní kloubní výživě hledat a jaké produkty splňují tyto podmínky?
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Jazda na kolieskových korčuliach je skvelý spôsob, ako si v lete zašportovať a pretiahnuť stuhnuté svaly. Existuje ale celý rad ďalších dôvodov, prečo na inline vyraziť. Viete, aké to sú?
Súboj bicyklov: je pre vás lepší spinning alebo outdoor cycling?
Súboj bicyklov: je pre vás lepší spinning alebo outdoor cycling?
Spinning aj outdoor cycling patria medzi veľmi populárne športy už niekoľko desaťročí. Dôvody sú jasné – efektívny a zdraviu prospešný šport s možnosťou funkcie kardia aj v rámci naberania svalovej sily. Má však jeden z variantov niečo, čo tomu druhému chýba? Ktorý je lepší na chudnutie a ktorý naopak pomôže vašej peňaženke? Odpoveď nájdete v tomto článku!
Ako sa vrátiť k fyzickej aktivite po Covid-19?
Ako sa vrátiť k fyzickej aktivite po Covid-19?
Ochorenie COVID-19 je tu s nami ešte len krátko – nikto preto s istotou nevie, aké následky môže zanechať a pri návrate k športu je potrebná istá miera opatrnosti. Nový článok vám objasní, po akom dlhom čase po nákaze môžete s cvičením začať.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!