Ako začať s jogou doma

Komentáre
Ako začať s jogou doma
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Možností, ako do svojho života zaradiť pohyb a zostať fit, aktuálne veľa nemáme. Nezostáva nám však nič iné, než sa s tým popasovať a namiesto obvyklých výhovoriek skôr hľadať iné spôsoby. Možno práve vy patríte k ľuďom, ktorí by radi skúsili jogu. Možno ale zároveń máte obavy, že to nezvládnete, že neviete, ako začať alebo ste príliš stuhnutí a neohybní.

Skúste tieto pochybnosti aspoň na chvíľu hodiť za hlavu a prečítajte si dnešný článok, ako sa pustiť do cvičenia jogy doma.

1. Joga nie je šport: zabudnite na súťaživosť

Máte predstavu o perfektnom domácom cvičení, a potom ste sklamaní, že to v realite tak nie je? Cieľom by malo byť prepojenie tela a mysle, presunutie pozornosti dovnútra.

Joga je krásna v tom, že si ju môžete prispôsobiť podľa toho, ako sa momentálne cítite a kam vás telo pustí. Tak koniec koncov znie základný princíp jogy: „Ahimsa", ktoré môžeme preložiť ako nenásilie. Joga nebolí (fyzicky ani psychicky), preto k sebe buďte láskaví. Joga nie je o lámaní rekordov.

2. Kúpte si oblečenie a pomôcky na cvičenie

Oblečenie na jogu by malo byť predovšetkým pohodlné a určené na cvičenie: oblečte si napríklad voľné tričko a legíny bez zipsov, tie nepríjemne tlačia. Nemalo by byť príliš tesné a sťahujúce, pretože by mohlo brániť vstupu do jednotlivých pozícií.

Rovnako ako bežec potrebuje pre svoj tréning kvalitné topánky, tak ani jogín k svojmu cvičeniu nepotrebuje veľa. Niektoré z pomôcok pozície doplnia, iné vám ich zase pomôžu správne zvládnuť.

Čo si zaobstarať?

  • Podložku – vyberte takú, ktorá nekĺže. Vyberať môžete z rôznych materiálov (gumové, kaučukové), farieb i hrúbky. Ak vyberiete tenšiu podložku, budete mať lepší kontakt so zemou, na druhú stranu môže nepríjemne tlačiť. Silnejšia podložka môže byť nevýhodou v balančných pozíciách, horšie sa vám bude držať stabilita.

  • Prikrývku – v niektorých asánách pomáha pri vypodložení, pri záverečnej pozícii šavasana zase uchová teplo, ak sa ňou prikryjete.

  • Blok – využíva sa pri pozíciách, keď sa snažíte dosiahnuť zem (napr. trikonasana – trojuholník).

  • Popruh – pomôže dosiahnuť väčšie natiahnutie.

obrázok z freepik.com

3. Vytvorte si príjemné miesto na cvičenie

Kvôli cvičeniu jogy rozhodne nemusíte vypratať polku izby. Len myslite na to, aby ste všetky asány mohli vykonávať v plnom rozsahu a nič vás neobmedzovalo.

Ako vyzerá ideálny priestor? Miesto je príjemné, čisté a upratané. Nič vás neruší a nerozptyľuje. Že takú možnosť nemáte? Každé miesto môžete urobiť niečím zaujímavé. Stačí vonná sviečka, čerstvé kvety alebo fotky.

4. Cvičenie si plánujte vopred podľa svojich možností, všetko sa počíta

Cvičiť môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Vaša „jogová chvíľka" by mala byť svetlým bodom dňa. Majte realistické očakávania. Rozhodne nie je nutné cvičiť dlhé hodiny a počas praxe prejsť celú sériu asán. Pre mnohých z nás nie je reálne cvičiť v úplnom tichu a na mieste, kde nás nikto nebude rušiť.

Či už máte sotva desať minút alebo hodinu, vždy naplno využite čas, ktorý máte. Rešpektujte však svoje možnosti a spomeňte si na princíp nenásilia, o ktorom bola reč na začiatku článku. Počíta sa čokoľvek.

Ak ale chcete vidieť progres, odporúčam cvičiť aspoň 30 minút 3 – 4x týždenne. Je na vás, ako cvičenie pojmete a na čo sa práve cítite: máte za sebou náročný deň a potrebujete upokojiť hlavu? Dajte si pokojné ľahké cvičenia a relaxujte v šavasane. Máte chuť pracovať na pozíciách, ktoré vás bavia? Smelo do toho.

5. Nechcite všetko hneď

Máte predstavu, že okamžite budete zvládať krkolomné pozície, ktoré vídate na sociálnych sieťach? Všetko má svoj čas. Často totiž ide o jogínky, ktoré sa k tomu prepracovávali roky a roky. Pri cvičení doma (a vlastne nielen pri ňom) by sme si mali uvedomovať vnútorné dianie. Dych, emócie a myseľ tvoria nerozlučnú trojicu.

Postupne sa naučíte načúvať svojim potrebám, telu a vnímať aktuálne rozpoloženie. Budete viac rešpektovať seba samých. Tým, ako porastie uvedomenie, cvičenie budete prirodzene prispôsobovať momentálnym potrebám.

obrázok z istockphoto.com

6. Na YouTube si nájdite také programy, ktoré vás budú baviť

Vďaka momentálnej situácii, keď sú jogové štúdiá zatvorené, nám neostane nič iné, než cvičiť doma. Na začiatku vám pomôžu videá. Tie môžete vybrať podľa obtiažnosti alebo problému, s ktorým sa práve stretávate. Máte záujem o jogu pre bežcov, lepší spánok alebo snáď chudnutie? Každý takýto variant sa líši náročnosťou aj obsiahnutými ásanami.
Z vlastnej skúsenosti tiež viem, že je dôležité si vybrať lektora, ktorý vám bude sympatický a bude mať príjemný hlas. Jogovým programom sme sa venovali v tomto článku: 10 najlepších jogových programov na YouTube pre začiatočníkov aj pokročilých

7. Vyberte si druh jogy, ktorý vám bude naozaj vyhovovať

Existuje niekoľko rôznych typov jogy. Je na vás, či vám vyhovuje svižnejšie cvičenie alebo práve máte náladu na pokojnejší flow.

Aké druhy jogy patria k najznámejším?

  • Hatha joga – základná forma jogy, s ktorou sa obvykle stretnete na lekciách.

  • Power joga – pozície nie sú vykonávané v stanovenom poradí. Ako už názov napovie, power joga je rýchla, takže si pri nej viac zamakáte.

  • Vinyasa jóga – tento variant je viac zameraný na dýchanie. Opäť ide o dynamický variant. Základom je pozdrav slnku plus ďalšie ásany z klasickej jogy.

S ďalšími druhmi by sme mohli pokračovať ešte dlho: v posledných rokoch naberá na obľube joga tehotenská. Ďalej môžeme menovať Aštanga alebo reparačnú jogu.

Čo si z toho odniesť?

Dúfam, že ste vďaka dnešnému článku hodili všetky pochybnosti za hlavu a už vám nič nebráni v tom, aby ste sa do jogy pustili. Aj napriek všetkým obmedzeniam nie sú vaše možnosti na cvičenie príliš obmedzené. Takže si stačí zaobstarať pár základných pomôcok, vybrať variant a hurá do toho.

Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Máte za to, že jógu cvičí jenom nadšenci v batikovaných hábitech? V dnešním článku vás přesvědčíme, že cvičení jógy má spoustu benefitů, ze kterých vytěží nejen vaše tělo, ale i mysl.
10 najlepších jogových programov na YouTube pre začiatočníkov i pokročilých
10 najlepších jogových programov na YouTube pre začiatočníkov i pokročilých
Skúste si doma v izbe alebo vonku zacvičiť podľa niektorých z ponúkaných videí a možno si jogu a jej účinky zamilujete naplno.
Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie
Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie
Aj vy už ste niekedy zažili stav flow – pocit, keď sa na nejakú činnosť sústredíte tak silno, až okolitý svet zrazu plynie okolo vás? Čo vám môže v živote priniesť a ako ho dosiahnuť častejšie?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia o nás pri behu prezradí množstvo dôležitých informácií, môžeme podľa nej tiež sledovať dlhodobý progres. Ako na to a akým spôsobom ju môžeme zmerať?
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!