HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?

15. 5. 2022
Komentáre
8
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

V dnešnej dobe chceme všetko dosiahnuť čo najrýchlejšie a s vynaložením čo najmenšieho úsilia. Inak to nie je ani v prípade spaľovania telesného tuku a zlepšenia fyzickej kondície. Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) mnoho trénerov odporúča ako magickú metódu na podporu chudnutia a rýchleho zvýšenia fyzickej kondície, ktorá klasické kardio stavia do úlohy outsidera.

Naozaj je HIIT taká efektívna tréningová metóda alebo bude tá hlavná poctivá práca stále len na nás?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

 • Čo si pod metódou HIIT vlastne predstaviť
 • Aké sú hlavné rozdiely HIIT oproti bežnému kardiu
 • V čom vyniká HIIT a kde naopak môže byť lepšie klasické kardio
 • Akú metódu zvoliť pre čo najefektívnejšie spaľovanie tuku
 • Ako tréningové programy HIIT môžeme použiť

Striedanie vysokej a nízkej intenzity pohybu, presne také je HIIT

Ak chceme schudnúť alebo zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, začať sa viac hýbať je prakticky nutnosť. Keď opomenieme silový tréning, ktorý by primárne nemal byť považovaný za nástroj na navýšenie energetického výdaja, ale skôr ako signál pre rast alebo udržanie svalovej hmoty a zatraktívnenie postavy, máme dve možnosti, ako sa cielene hýbať.

Čo je vlastne kardio a kedy už hovoríme o HIIT tréningu?

 1. Dlhšie kardio s nízkou až strednou intenzitou (LISS, MOD), ktoré spravidla trvá 30 – 60 minút, tepová frekvencia je relatívne nízka (cca 50 – 75 % maximálnej tepovej frekvencie) a tempo je celý čas rovnaké.
 2. HIIT tréning je naopak oveľa kratší a aj s potrebným zahriatím a následným upokojením nášho organizmu sa vojdeme do maximálne 30 minút. Počas HIIT sa striedajú vysoko intenzívne intervaly maximálneho zaťaženia (približne nad 80 % max. tepovky), ktoré sú striedané úsekmi s nižšou intenzitou.
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?

Vďaka HIIT naberiete kondíciu rýchlejšie, v čom všetkom môže prekonať kardio?

 • Kondíciu síce zlepšíme klasickým kardiom, ide to ale aj efektívnejšie? Áno! HIIT v tomto ohľade môže byť skutočne efektívnejší. No a mnohí z vás iste potvrdia, že intenzívne HIIT je aj zábavnejšie ako pre niekoho možno stereotypné kardio.
 • HIIT tréning vykazuje lepšie účinky na niektoré parametre srdcovej činnosti ako bežné kardio. Vaše srdce má jednoducho rado, keď mu dáte poriadne zabrať.
 • Minimálne rovnako efektívny, ak nie efektívnejší, môže byť v zlepšovaní citlivosti na hormón inzulín (prevencia vzniku diabetu 2. typu), prípadne v znižovaní krvného tlaku.

Pre niekoho môže byť HIIT tréning jednoducho nebezpečný a náročný na regeneráciu. Začiatočníci by mali začať pozvoľna

 • Intervalové tréningy so sebou neprinášajú len pozitíva. Keďže sa vykonávajú vo vysokej intenzite, predstavujú vyššie riziko zranenia svalov i kĺbov. Vyžadujú si oveľa väčšiu opatrnosť ohľadne nášho aktuálneho zdravotného stavu. Takže tí z nás, ktorí majú problémy so srdcom alebo dýchacím systémom, by mali byť opatrnejší.
 • Keď so športom začíname a ešte nemáme takú kondíciu, aby sme boli schopní vysokého intervalového zaťaženia, spomínané benefity HIIT nemusíme vôbec dosiahnuť a stáva sa pre nás skôr trápením bez vytúženého efektu. Preto bude lepšie postupne získať základnú kondičku pri aeróbnej aktivite a až potom vyskúšať HIIT.
 • HIIT sú oveľa náročnejšie na regeneráciu ako klasické kardio s nízkou až strednou intenzitou. V štúdiách nie je spravidla vykonávaný viac ako 3x týždenne, kde je navyše jedinou pohybovou aktivitou. Ak silovo cvičíte (napr. 3x týždenne a viac), 1 – 2x HIIT tréningy týždenne budú úplne stačiť, inak sa zvyšuje riziko zranenia a pretrénovania.

Zhodíme vďaka HIIT viac tuku ako s bežnou aeróbnou aktivitou?

Mnohí z nás zaraďujú intervalový tréning k svojmu tréningu vďaka mnohým autorom spomínajúcim efektívnejší vplyv na chudnutie v porovnaní s klasickým kardiom. Tomuto vzájomnému porovnaniu so venovala súhrnná meta‑analýza, ktorá analyzovala všetky predošlé menšie štúdie.

Ako to dopadlo, je lepšie HIIT alebo klasické kardio na efektívnejšie chudnutie? HIITom spaľujeme až dvakrát viac tuku!

 • Štúdie (v priemere trvajúcej cca 12 týždňov, najčastejšie s tromi tréningy týždenne) v sebe zahŕňali vždy dve skupiny účastníkov.
  • Jedna skupina vykonávala klasické dlhotrvajúce kardio (priemerná dĺžka tréningu 38 minút).
  • Druhú skupinu predstavoval intervalový tréning s priemernou dĺžkou tréningovej jednotky cca 23 minút.
 • Intervalový tréning za sledované obdobie v priemere viedol k o 28,5 % vyššiemu úbytku tukového tkaniva (1,58 kg) ako klasické kardio (1,13 kg), čo predstavovalo lepší výsledok o 0,45 kg tuku  Výskumníci vypočítali aj teoretickú účinnosť pre úbytok % telesného tuku za minútu záťaže.

Ako je to možné? HIIT vyvolá hormonálnu búrku a zvyšuje spaľovanie tuku po záťaži

Čo to znamená v praxi? Pre chudnutie je oveľa dôležitejší celkový životný štýl

 • Hlavne to, že HIIT môže skutočne byť o niečo lepší pomocník na redukciu telesného tuku ako klasické kardio, lenže aj tak je to pomyselná „kvapka v mori“ a efekt je taký malý, že pri honbe za naším cieľom bude rovnako záležať hlavne na nás a našej schopnosti dlhodobo si udržať režim ako v pravidelnom tréningu, tak predovšetkým aj v stravovacom pláne. A či zvolíte staré dobré kardio, alebo HIIT, to je už tak trochu vedľajšie.
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?

Na HIIT môžeme využiť celý rad aktivít, môžeme behať, plávať, veslovať alebo zaradiť kruhový tréning

 • Beh a chôdza na rovine i do kopca, jazda na bicykli/rotopede, veslovanie na trenažéri, ale aj plávanie alebo využitie švihadla. Prakticky všetky aktivity, pri ktorých môžeme výrazne zrýchliť a následne spomaliť rýchlosť pohybu.
 • Ďalšou možnosťou je využiť cviky s vlastnou hmotnosťou zapájajúce veľké svalové skupiny (angličáky, drepy, kliky, planky, mountain climbers, butt kicks a výpady. Cviky si môžeme sťažiť použitím kettlebelu alebo činky). Tieto cviky môžeme vykonávať štýlom kruhového tréningu, alebo si vybrať jeden a využiť Tabatu.
 • Ako na Tabatu? Prečítajte si náš článok Čo je Tabata? Vyskúšaj aj ty tréning zostavený pre olympionikov.

Ako si pri HIIT nastaviť počet aj dĺžku intervalov? Rozhoduje náš cieľ aj kondícia

 • Pred HIIT by sme mali zaradiť dynamický strečing, kĺbovú mobilizáciu a na zhruba 5 – 10 minút ľahké aeróbne aktivity, aby sme pripravili svaly a kardiovaskulárny systém na vysokú záťaž.
 • Potom už nasleduje hlavná časť HIIT, v ktorej budeme striedať intervaly s vysokou a nízkou intenzitou, ktoré sú prehľadne uvedené nižšie v tabuľke.
 • Po ukončení HIIT bude fajn, keď vykonáme ľahký strečing svalstva a svaly ešte prekrvíme cca 5 minútami aktivity v nízkom tempe. Môžeme tak ľahko podporiť regeneráciu a zmierniť na ďalšie dni prípadnú bolesť svalstva.

Zoznámte sa so vzorovými HIIT tréningami. Ktorý je váš najobľúbenejší?

Pri tréningu HIIT budete striedať krátke fázy intenzívnych intervalov (cca 10 – 60 sekúnd) s menej intenzívnymi intervalmi(cca 30 – 180 sekúnd). Dokopy má bežný tréning HIIT asi 5 – 10 intervalov, u trénovaných jedincov je možné zaradiť až 16. Aj tak však tréning vo väčšine prípadov nezaberie dlhšie než 20 – 30 minút.

V praxi to môže vyzerať nasledovne:

Druh aktivity Dĺžka intenzívneho intervalu Dĺžka menej intenzívneho intervaluPočet intervalov Celková dĺžka
Beh, rotoped, plávanie, veslo 60 s 180 so zhruba 50 % intenzitou 5 20 min
Rotoped, beh, plávanie, veslo 60 s 120 s 6 18 min
Plávanie, rotoped, beh, veslo 30 s (napr. kraul) 120 s (napr. prsia) 6–10
 15–25 min
Beh, plávanie, rotoped, veslo 30 s 60 s 10–15
 15–22 min
Beh (šprint do kopca) 15 s 60–75 s
 10–15
 12–22 min
Beh, rotoped, plávanie, veslo 30 s 30 s 10–15
 10–15 min
Beh, rotoped, plávanie, veslo 60 s 60 s 7–10
 14–20 min
Tabata s vlastnou hmotnosťou (angličáky, drepy, kliky, výpady) 20 s 10 s 8 s maximálnym možným úsilím 4 min
Kruhový tréning s rôznymi cvikmi s vlastnou hmotnosťou 45 s 15–30 s
 10–20
 10–22 min
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?

Kľúčom je zvoliť si správne intervaly zaťaženia a odpočinku. Keď si chceme dať poriadne do tela, využijeme napríklad Tabatu alebo „ideme až do krvi“

 • Ak sme skôr začiatočníci a nemáme až takú dobrú kondíciu, oba intervaly volíme skôr dlhšie a vysoko intenzívny interval nevykonávame úplne do krvi, ale tak na 80 % maximálneho úsilia. V tabuľke (prvé tri riadky) si môžeme všimnúť, že pomer medzi intenzívnym a „odpočinkovým“ intervalom je najčastejšie v rozmedzí 1: 2 – 1: 3 (napr. 60:120 – 180).
 • Podobný prístup však môžu uplatniť aj trénovaní športovci. Tí počas vysoko intenzívneho intervalu samozrejme pôjdu viac „do krvi“. Pre vyššiu efektivitu môžu zvoliť aj oveľa kratšie intervaly vysokého zaťaženia aj páuz (15 – 30 sekúnd), aby sa čo najviac zhodovali so športom, ktorý vykonávajú, a chcú si v ňom zlepšiť fyzickú výkonnosť (napr. hokej, futbal, florbal atď.).
 • Relatívne krátke intervaly zaťaženia (15 – 20 sekúnd) môžu byť využívané aj pri šprinte (napríklad do kopca, 5. riadok) pri maximálnom úsilí ( „all‑out“). Aby sme zregenerovali sily a boli schopní takú záťaž znova plnohodnotne zopakovať, pauza môže byť opäť až v pomere 1:4 – 5, teda 60 sekúnd a dlhšia.
 • Zaujímavou výzvou môžu byť aj rovnako dlhé intervaly zaťaženia a „odpočinku“, napr. v trvaní 30:30 alebo 60:60 (6. a 7. riadok). Tu je kľúčové správne si zvoliť intenzitu náročnejšieho intervalu, aby sme po niekoľkých intervaloch neodpadli vyčerpaním. V praxi to môže vyzerať ako striedanie rýchlejšieho behu a chôdze.
 • Čerešničkou na torte pre najodvážnejších z nás môže byť HIIT s názvom Tabata (8. riadok). Táto brutálna metóda s maximálnym možným úsilím a s intervalmi 20:10 je pri maximálnej intenzite skutočné peklo, po ktorom budete zvýšene spaľovať ešte niekoľko hodín.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť? HIIT je síce super, ale nie je zázračný zabijak tuku, pomôže nám zlepšiť hlavne našu kondíciu

 • HIIT nie je žiadny game‑changer v našej snahe schudnúť, avšak pri kratšej dĺžke trvania skutočne poskytuje o niečo málo vyšší efekt na chudnutie ako klasické kardio, ktorý je ale v praxi sám o sebe nevýznamný. Vždy bude v prvom rade záležať na našom celkovom stravovacom a tréningovom pláne. Nesmieme zabudnúť ani na dostatočný príjem všetkých živín, vrátane bielkovín, aby sa mali svaly z čoho regenerovať. S príjmom bielkovín nám môže pomôcť srvátkový alebo kvalitný rastlinný vegan proteín.
 • Pri skutočne poctivom HIIT však klasické kardio naozaj predbehne hlavne v rýchlosti nárastu fyzickej kondície, je však ťažší na regeneráciu a nie je úplne pre každého, pretože môže byť veľmi náročný.
 • Pre väčšinu ľudí to môže byť oproti bežnému kardiu príjemná zmena, takže ho určite vyskúšajte! Moje osobné odporúčanie je striedať HIIT s klasickým dlhším kardiom s nízkou až strednou intenzitou v pomere 1:1.

Hľadáte inšpiráciu? My sme ju našli za vás. Vďaka týmto tréningom si dáte poriadne do tela

Pridaj sa k 45 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Ako schudnúť brucho? 6 krokov k plochému a vyrysovanému bruchu
Ako schudnúť brucho? 6 krokov k plochému a vyrysovanému bruchu
Vyrysované svaly a ploché brucho za týždeň? Tak to nezvládne asi nikto. My vám však ponúkame 6 jednoduchých krokov, s ktorými si ploché brucho nielen vypracujete, ale aj udržíte.
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Co kdybych vám řekl, že jediným nutričním opatřením můžete zlepšit složení těla? Že ho chcete vědět? Já vám ho rád prozradím!
Domáci HIIT tréning celého tela pre mužov
Domáci HIIT tréning celého tela pre mužov
Ak sme zdraví a netrápia nás žiadne zdravotné ťažkosti, momentálne nám nezostáva nič iné ako cvičiť doma. Že vás tréning s vlastným telom nebaví? Skúste skrátiť pauzy a pridať na intenzite. Výsledok vás prekvapí.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Plank patrí medzi cviky, s ktorými sa stretol prakticky každý z nás. Aké sú jeho hlavné výhody a ako ho správne cvičiť?
Čo je tabata? Vyskúšaj aj ty tréning zostavený pre olympionikov
Čo je tabata? Vyskúšaj aj ty tréning zostavený pre olympionikov
Čo by ste povedali na tréning, ktorý vám nezaberie príliš veľa času, ale jeho efekt je vidieť už po chvíli? Tabata patrí medzi najnáročnejšie typy tréningu, ktorý v priebehu niekoľkých málo týždňov rapídne zvyšuje kondičku. Ako ju zaradiť do tréningu, si prečítajte v článku.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!