Koučovanie: cesta z ihriska až do bežného života

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Koučovanie: cesta z ihriska až do bežného života
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Koučovanie pochádza zo športového sveta, konkrétne z tenisu.
  • Ide o spoluprácu, v ktorej sa kouč snaží úspešne doviesť klienta k jeho cieľom.
  • Možno ho využiť vo všetkých oblastiach života.

Na začiatok je dôležité vysvetliť, kto koučovanie riadi. Ako psychologička sa vo svojej praxi často stretávam s otázkou, aký je vlastne rozdiel medzi psychológom, terapeutom, psychiatrom a v dnešnej dobe veľmi populárnym povolaním, ktorým je kouč. V tom horšom prípade táto otázka ani nevyvstane a klient sa pri hľadaní pomoci orientuje iba podľa cenníka, vizáže či zoznamu úspechov daného odborníka. Prečo je ale dôležité zamerať sa aj na niečo viac, ako je toto? Aké sú medzi nimi, dosť zásadné a prelomové, rozdiely?

Kouč, terapeut, psychológ alebo psychiater?

Najskôr je podstatné si povedať, prečo by sa človek mal chcieť vôbec v daných profesiách orientovať. Pokiaľ sa klient konečne rozhodne, že vyhľadá pomoc, vo väčšine prípadov sa už naozaj dostal k svojej zvládnuteľnej pomyselnej hranici (aj keď by to v ideálnom prípade malo byť oveľa skôr) a s aktuálnou situáciou sa už nie je schopný vysporiadať sám – úprimne potrebuje pomoc od niekoho ďalšieho. A práve v tomto okamihu sa stáva najzraniteľnejším, a preto ak zvolí nevhodného odborníka (vzhľadom na ťažkosti a rozpoloženie), môže už navždy stratiť dôveru a nádej v psychickú pomoc, a tým sa „zbytočne“ pripraví o možnosť osobnostného pochopenia, podpory duševného stavu a všeobecne zlepšenie svojho života. Kto je teda kto?

  • Kouč: človek, ktorý získal zodpovedajúcu certifikáciu a absolvoval koučovací výcvik trvajúci väčšinou niekoľko dní. No teraz otázka z praxe, či naozaj každý, kto sa označuje za kouča, týmto výcvikom prešiel. Okrem spomínaného kurzu by mal vedieť klásť vhodné otázky, ktoré napomáhajú klientom nazerať na problém z mnohých uhlov pohľadu, a tým odhaľovať viac možností riešenia. Kouč by mal klienta viesť k vytýčeniu cieľa a vytvoreniu plánu, ako ho dosiahnuť.
  • Terapeut: jedinec, ktorý absolvoval psychoterapeutický výcvik (najčastejšia dĺžka trvania je 5 rokov), cez ktorý sa on sám „vyliečil“ zo všetkých svojich životných rán a vďaka tomu by mal byť schopný nezaujato pomôcť druhým. Mal by vedieť poskytnúť podporu pri prekonávaní tých najzávažnejších osobných tém klientov, ako sú traumy, bloky či iné ďalšie vnútorne hlboké problémy.
  • Psychológ: človek, ktorý úspešne absolvoval vysokú školu humanitného zamerania, a to konkrétne odboru „Psychológia“. Riadne vyštudoval 5 rokov magisterského štúdia (najprv 3 roky bakalárskeho a potom 2 roky nadväzujúceho) a má pred menom titul Mgr. Jeho hlavnou náplňou práce je psychologické poradenstvo a diagnostika.
  • Psychiater: jedinec, ktorý vyštudoval všeobecnú lekársku fakultu a následne si vybral špecializáciu „Psychiatria“. Je to doktor, takže má spravidla pred menom titul MUDr. Je tiež jediný, kto smie svojim pacientom predpisovať lieky (antidepresíva, anxiolytiká a pod.), a preto sa k nemu dostávajú tie najťažšie prípady.

V tejto chvíli je zrejmé, že psychológ môže byť zároveň aj koučom a psychiater terapeutom, ale kouč sa bez úspešného štúdia určite psychológom či psychiatrom nestane.

A čo presne je (v dnešnej dobe populárne) koučovanie?

Koučovanie je popisované ako „sprístupnenie potenciálu človeka za účelom maximalizovania jeho výkonnosti“. Koučovanie teda okrem iného napomáha klientom učiť sa bez toho, aby boli učení – učia sa totiž nevedomky v priebehu procesu sami. Ďalej mnohonásobne zvyšuje šance na dosiahnutie vytýčeného cieľa a znižuje stres a úzkosť. Vďaka postupnému dosahovaniu prianí zvyšuje osobnú pohodu, nádej, odolnosť a sebahodnotenie.

Koučovanie: cesta z ihriska až do bežného života
obrázok z freepik.com

Na akom princípe koučovania funguje?

V tejto chvíli budú popísané 3 základné mechanizmy, vďaka ktorým je koučovanie tak úspešné a funkčné.

  1. Pracovný vzťah – vďaka podpornému a dôvernému vzťahu, v ktorom klient cíti bezpečie a emocionálnu podporu, je schopný diskutovať o často dosť osobných a profesných problémoch, a tým nachádzať možnosti riešenia. Tiež sa nebojí neúspechu, pretože cíti zo strany kouča podporu.
  2. Stanovenie cieľa – ide o hlavnú časť koučingu. Stanovenie vlastných dôležitých cieľov a následná cesta za ich dosiahnutím (prostredníctvom akčných krokov), môže zapríčiniť zmenu celkového spôsobu myslenia jedinca. V koučovaní sa najčastejšie používa metóda SMART na definovanie cieľa, ktorý je Špecifický, Merateľný, Dosiahnuteľný (Achievable), Relevantný a Termínovaný. Bolo preukázané, že táto technika naozaj pomáha pri dosahovaní výsledkoch a navyše zvyšuje motiváciu.
  3. Debriefing – štruktúru koučovania je možné rozdeliť na 2 časti: debriefing akčného kroku, ktorý klient do tejto chvíle vykonával a briefing ďalšieho akčného kroku, ktorý si jedinec vyskúša do budúca.

Kde koučovanie využiť?

Koučovanie je možné uplatniť v mnohých oblastiach nášho života. Pre predstavu uvádzam niekoľko z nich:

  • motivácia,
  • riešenie problému,
  • plánovanie a kontrola,
  • ocenenie a hodnotenie,
  • realizácia cieľov,
  • osobný rast,
  • vzťahové problémy.

Kouč a jeho vlastnosti

Aby sa kouč stal prosperujúcim a dokázal viesť svojich klientov k úspešnému splneniu ich cieľov, mal by všeobecne dodržiavať zásadnú radu: BYŤ OPTIMISTICKÝ. V dnešnej dobe  z môjho pohľadu ide o nadmieru dôležitú zručnosť (pokojne aj vlastnosť!). V dospelom svete to totiž nie je vždy radostné a veselé a z času na čas nám tie ružové okuliare aj napriek odporu spadnú. Ale práve kouč by o nich prísť nikdy nemal. Jeho snahou by sa malo stať neustále udržiavanie nekončiacej pozitívnej predstavy o obrovskom a nevyužitom potenciáli všetkých jedincov. A čo viac, tento optimistický pohľad nestačí len predstierať, pretože spravidla naše myšlienky prejavujeme navonok sotva zreteľnými spôsobmi. Musí ho naozaj cítiť a žiť.

Čo si z toho odniesť?

Koučovanie je spôsob riadenia, vedenie ľudí a spôsob myslenia. A nakoniec aj spôsob bytia. Najprv je nutné navodiť bezpečný vzťah medzi koučom a jeho klientom, potom stanoviť adekvátne ciele (podľa metódy SMART a pod.) a ako posledný proces zložený z akčných krokov, ktoré klient v priebehu spolupráce vykonáva. Ide o metódu, ktorá pomáha klientovi osobne rásť a dosahovať jeho životné sny.

Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
V dnešnej dobe nepremýšľame nad možnými duševnými problémami, kým naozaj neprídu, tobôž aby sme sa aktívne venovali, nech už akejkoľvek, prevencii našej osoby. Ale je to tak správne? Psychohygiena osvetľuje dôvody, prečo by sme sa o seba mali starať ešte skôr, než budeme naozaj musieť. Viac sa dozviete v tomto článku!
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
Sledovanie filmov a jeho vplyv na zdravie a duševnú pohodu
Sledovanie filmov a jeho vplyv na zdravie a duševnú pohodu
Kto by si z času na čas rád neodpočinul pri dobrom filme! Napadlo vám však niekedy, ako môže ich sledovanie ovplyvniť vaše zdravie a well‑being? Všetko sa dozviete v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!