IIFYM diéta: aká je naozaj?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
IIFYM diéta: aká je naozaj?
Obrázok od lookstudio z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Diéta IIFYM (If It Fits Your Macros, teda voľne preložené „ak to sedí vaším makrám“) je forma stravovania, ktorá sa sústredí okrem počítania kalórií na splnenie denných cieľov 3 hlavných makroživín.
  • Vďaka dôrazu na konkrétne množstvo bielkovín, sacharidov a tukov môžu jednotlivci ľahšie prispôsobiť jedálniček svojmu životnému štýlu, chutiam aj cieľom.

Úvod do konceptu IIFYM

Diéta IIFYM sa zameriava na sledovanie a manipuláciu s makronutrientmi, bielkovinami, sacharidmi a tukmi, ako hlavnými stavebnými kameňmi výživy. Základnou myšlienkou je, že pri dodržiavaní určitého rozloženia makronutrientov môžete dosiahnuť svoje ciele týkajúce sa telesného zloženia a výkonu bez toho, aby ste sa museli obmedzovať na konkrétne potraviny alebo diétne štýly. Namiesto striktných zoznamov „povolených“ a „zakázaných“ potravín sa orientujete iba na to, aby vaša celková strava spĺňala určené makronutričné ciele, čo vám umožňuje začleniť do svojho jedálnička aj tie jedlá, ktoré nie sú nutrične považované za uspokojivé.

Tento prístup sa stal populárnym v posledných rokoch, pretože svojou filozofiou nepodporuje prehnané reštrikcie či nevyvíja nátlak na psychiku jedinca. Je možné s ním teda pomerne ľahko sledovať svoju stravu a zároveň si užívať rôznorodé jedlá. Zároveň je využiteľný na rozdielne ciele: budovanie svalov, redukciu telesného tuku alebo udržanie hmotnosti, a môže byť prispôsobený individuálnym potrebám a preferenciám každého jednotlivca.

Prečo sú všetky makronutrienty dôležité?

Ako je uvedené vyššie, rozloženie makronutrientov hrá v rámci konceptu IIFYM kľúčovú úlohu. Na čom sa ale samostatne podieľa a v čom tkvie ich dôležitosť?

  1. Proteíny: základné stavebné bloky svalov. Zároveň ide o kľúčovú jednotku v rámci regenerácie, rastu a opráv tkanív. Zaisťujú udržanie svalovej hmoty, adekvátny výkon počas pohybu a podporujú správnu funkciu metabolizmu.
  2. Sacharidy: hlavný zdroj energie, najmä pri fyzicky náročnejších dňoch (či tréningoch). Sú dôležité pre optimálnu funkčnosť tela a vyživujú svaly pri fyzickej aktivite.
  3. Tuky: nevyhnutní pomocníci pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy a zdravia mozgu. Poskytujú esenciálne mastné kyseliny a sú zdrojom koncentrovanej energie.

Je však nutné podotknúť, že adekvátne rozloženie týchto makronutrientov je individuálne a závisí od cieľov jednotlivcov, ich telesnom zložení, metabolizme, životnom štýle a pod. Je preto vždy na mieste obrátiť sa pri ich určovaní na kvalitného nutričného terapeuta než na internetové aplikácie.

5 výhod jedálnička IIFYM

1. Povedomie o makronutrientoch

Keďže sa IIFYM zameriava predovšetkým na makroživiny, môže byť skvelým vzdelávacím nástrojom pre ľudí, ktorí nepoznajú zloženie makroživín v potravinách. Zároveň ide o unikátny príklad toho, že pokiaľ budete dodržiavať určité opatrenia, môžete si užívať svoje obľúbené jedlá, a napriek tomu dosahovať fitness ciele efektívne.

2. Flexibilita vo výbere potravín

Najväčšou prednosťou IIFYM je možnosť začleniť do svojho jedálnička všetky potraviny. Nejde iba o konzumáciu niečoho nízkokalorického, ale o to, či sa dané potraviny zmestia do stanovených makronutrientných cieľov. To umožňuje ľuďom užívať si ich obľúbené jedlá bez pocitu viny.

3. Udržanie dlhodobého stravovacieho režimu

Vďaka flexibilite výberu potravín je pravdepodobnejšie, že budú ľudia praktizujúci IIFYM schopní dodržiavať svoj stravovací plán dlhodobo. Tento faktor je kľúčový pre úspešné dosiahnutie stálych cieľov týkajúcich sa fitness a zdravia.

4. Psychická pohoda

Tradičné diéty často prinášajú pocit obmedzenia a zákazov, čo môže viesť k emocionálnemu stresu a nepríjemným pocitom pri špecifických skupinách potravín či nápojov. IIFYM znižuje tento tlak benevolenciou pri akomkoľvek jedle bez pocitu viny alebo obáv.

5. Prevencia nedostatku niektorých živín

Niektoré prísnejšie stravovacie formy môžu viesť kvôli obmedzenému príjmu potravín k nedostatkom určitých živín. IIFYM naopak podporuje konzumáciu rôznych jedál, vďaka čomu sa tento problém môže v niektorých prípadoch eliminovať.

IIFYM diéta: aká je naozaj?

4 potenciálne nevýhody

1. Ignorovanie kvality potravín

Prístup „ak sa to zmestí do makronutrientných cieľov, je to v poriadku“ môže ľahko viesť k ignorácii kvality konzumovaných potravín. Tak sa jedinci môžu orientovať iba na viac spracovaných potravín s nízkou nutričnou hodnotou, čo môže negatívne ovplyvniť ich dlhodobé zdravie.

2. Riziko nerovnováhy vo výžive

Pri flexibilite výberu potravín však existujú aj riziká. Napríklad to, že praktizujúci človek začne prioritizovať kvantitu pred kvalitou. Nedostatočný príjem kľúčových živín, ako sú vitamíny, minerálne látky a vláknina, ľahko vedú k nedostatkom a zdravotným problémom.

3. Negatívny vzťah k jedlu a telesnému obrazu

Priznajme si to, aj IIFYM je stále určitý druh diéty. A pre veľké množstvo ľudí môže byť sledovanie makronutrientov a každodenného plánovania jedálnička rovnako vyčerpávajúce ako akýkoľvek ďalší stravovací plán. Pokiaľ vo vás teda príliš veľké zameranie na čísla a striktné dodržiavanie makronutrientných cieľov vyvoláva úzkostlivé stavy či obsesívne správanie, IIFYM nebude pre vás.

4. Možné extrémy

Aj keď IIFYM umožňuje určitú mieru flexibility, existujú potraviny, ktoré sú stále ťažko začleniteľné do makronutrientných cieľov. Extrémne kalorické a výživovo chudobné potraviny sú problematickejšie a môžu vyžadovať výraznejšie úpravy v ostatných častiach jedálnička – preto by nemali byť zaraďované na dennej báze.

Čo si z toho odniesť?

Diéta If It Fits Your Macros je populárnym trendom prinášajúcim pozitívne aspekty, ktoré ju robia atraktívnou pre ľudí hľadajúcich flexibilitu stravovacieho režimu. Medzi hlavné výhody patrí možnosť začleniť do jedálnička rôzne potraviny (čo umožňuje užívať si obľúbené jedlá a pokryť individuálne preferencie) či ľahšie udržanie dlhodobého stravovacieho režimu. Je však dôležité si uvedomiť, že IIFYM nie je bez rizík a je nutné si dávať pozor na ignoráciu kvality potravín, prioritizáciu kvantity nad kvalitou či fixáciu na čísla a vytvorenie nezdravého vzťahu k jedlu. Preto túto (aj akúkoľvek inú diétu či stravovací plán) najprv preberte so svojím lekárom či nutričným terapeutom.

Bielkoviny: základná makroživina potrebná nielen pre rast svalov
Bielkoviny: základná makroživina potrebná nielen pre rast svalov
Bielkoviny sú jednou zo základných makroživín – vedeli ste ale, aké funkcie v tele zastávajú? A koľko by ste ich mali denne prijať?
Sacharidy: ako sa v nich vyznať a potrebné ich pri chudnutí vyraďovať?
Sacharidy: ako sa v nich vyznať a potrebné ich pri chudnutí vyraďovať?
Sacharidy sú vo výžive človeka základným zdrojom energie. Najmä pri redukčných diétach sú často v jedálničku obmedzované – je to však skutočne potrebné? A čo sa v tele deje, keď ich prestanete jesť úplne?
Tuky: Prečo ich potrebujeme, koľko ich jesť a aké druhy vyberať?
Tuky: Prečo ich potrebujeme, koľko ich jesť a aké druhy vyberať?
Tuky majú oproti bielkovinám a sacharidom viac ako dvojnásobnú energetickú hodnotu – napriek tomu by však v žiadnom prípade nemali byť z jedálnička vyraďované. Koľko ich jesť a aké zdroje vyberať, sa dozviete v novom článku.
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Spočítajte si energetický príjem a makroživiny s ohľadom na váš cieľ. Chudnite, naberajte svaly alebo zlepšite výkonnosť. Záleží na vás.
Ako schudnúť bez diéty? 10 tipov na prirodzenú stratu hmotnosti
Ako schudnúť bez diéty? 10 tipov na prirodzenú stratu hmotnosti
Rozhodli ste sa, že tento rok už konečne schudnete? Zabudnite na krátkodobé drastické diéty a skúste radšej také zmeny, ktoré vás postupne dovedú k vášmu cieľu.
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!