Endorfíny: kľúč k radosti a šťastiu

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Endorfíny: kľúč k radosti a šťastiu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Vďaka endorfínom, tiež známym ako „hormóny šťastia“, zažívame nespočetné množstvo pozitívnych pocitov.
  • Majú vplyv na náš každodenný život vo vzťahu k spánku, bolesti, radosti a prežívaniu medziľudských vzťahov.
  • Existuje mnoho faktorov, ktorými si možno ich hladinu zvýšiť.

Čo endorfíny vlastne sú?

Endorfíny spadajú do skupiny tzv. opioidných peptidov a sú tvorené 15‑30 aminokyselinami. Fungujú ako neurotransmitery a neuromodulátory, čo znamená, že sa podieľajú na prenose elektrických impulzov v mozgu. V ľudskom tele sa tvoria 3 druhy endorfínov, ktorými sú: alfa‑endorfín, beta‑endolfín, gamma‑endolfín. Nás bude zaujímať najmä beta‑endorfín, ktorý sa vyznačuje hlavne svojou afinitou („príťažlivosťou“) s muopioidnými receptormi. Tieto receptory sú známe predovšetkým pre svoje analgetické efekty a zohrávajú kľúčovú úlohu v systéme odmien v mozgu.

Beta‑endorfín sa vyskytuje v centrálnom (CNS) a aj v periférnom (PNS) nervovom systéme. V CNS majú beta‑endorfíny dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní správania a emočných stavov a je dokázané, že ich mieru možno pozmeňovať pôsobením rôznych faktorov. Zatiaľ čo v PNS môžu účinkovať ako analgetikum – ich práca sa týka zmierňovania bolesti (pozri nižšie).

Akú majú v mozgu funkciu?

Všetky procesy v mozgu sú ovládané neurónmi. Práve neuróny sú základnou stavebnou a funkčnou jednotkou nervového systému sídliaceho v mozgu. Aby mohli správne vykonávať svoju prácu, to znamená šíriť signály po celom tele, potrebujú funkčné komunikačné kanály, ktoré im zaistia bezproblémový prenos informácií. Túto úlohu majú na starosť neurotransmitery, ktoré nervové vzruchy prenášajú a šíria ďalej. Okrem toho neurotransmitery ovplyvňujú aj to, ako sa cítime – korigujú strach, potešenie, radosť a pod. Medzi konkrétne a asi najviac známe neurotransmitery patria: adrenalín, noradrenalín, serotonín, dopamín a GABA.

Endorfíny vznikajú v CNS. Keď je potrebné ich uvoľnenie, hypofýza dostane signál od už spomínaných neurotransmiterov a vydá rozkaz na „poslanie“ konkrétneho z nich, ktorý je viazaný na neurónové receptory. Existuje mnoho rôznych neurotransmiterov, ktoré pri uvoľňovaní endorfínov zohrávajú úlohu a väčšinou obsahujú metabolity, ktoré získavame z potravy – to je okrem iného dôvod, prečo je pre nás strava taká podstatná.

Endorfíny, neurotransmitery a ich význam pre náš život

Na úvod je dôležité povedať, že endogénny opioidový systém a opioidné receptory sa zakaždým prejavia v reakciách organizmu vo fyzicky aj emocionálne angažovaných situáciách jedinca. Konkrétne endorfíny dokážu vyvolávať silné pocity dobrej nálady, dokonalého šťastia, eufóriu a z opačného pólu dokážu tlmiť bolesť, znižovať stres a potláčať pocity úzkosti a depresie. Navyše pôsobia na uvoľňovanie ďalších hormónov a bez ich prítomnosti sa často cítime skleslí, smutní a úplne bez energie. S neurotransmitermi to je rovnako – tiež sú chemickými látkami v mozgu a majú obrovský vplyv na to, ako sa práve teraz cítime. Preto ich súhrnne možno nazvať „hormónmi šťastia“, kam patria endorfíny a neurotransmitery, konkrétne: serotonín, dopamín a oxytocín.

5:0 pre hormóny šťastia

A prečo sú hormóny šťastia tak veľmi dôležité pre naše zdravie a spokojnosť?

  1. Tlmenie bolesti: Konkrétne už spomínané beta‑endorfíny napomáhajú lepšie zvládať bolesť a na naše telo pôsobia podobne ako morfium – výrazne znižujú vnímanie bolesti. Preto je logické, že napríklad športovci dokážu spokojne dokončiť preteky aj s významným zranením, pretože práve endorfíny mu nedovolia danú, zaiste prítomnú a často dosť intenzívnu, bolesť cítiť.
  2. Potláčanie úzkostných stavov a depresií: Mnoho antidepresív funguje na základe inhibície spätného vychytávania serotonínu. Tým tieto lieky zamedzujú úbytku serotonínu, čím sa stáva dostupnejším a viac sa objavuje v krvnom riečisku. Serotonín a endorfíny pracujú na obdobnom princípe, a preto iste hrajú úlohu v znižovaní príznakov úzkostí a depresie.
  3. Zníženie stresu: Endorfíny je možné vnímať ako zdroj útechy a odmeny. Pokiaľ ich máme dostatok, telo sa cíti uvoľnene a zrelaxovane.
  4. Lepší spánok: Najmä serotonín, ale spadajú sem aj ďalšie hormóny šťastia, reguluje náš cirkadiánny rytmus. Zjednodušene to znamená, že pokiaľ ho máme dostatočné množstvo, počas dňa pociťujeme veľa energie a máme chuť byť aktívni, zatiaľ čo v noci sme zdravo unavení a veľmi dobre sa nám spí.
  5. Sociálne vzťahy: Čím to je, že sa cítime príjemne, keď sa nás niekto dotýka alebo sme objímaní? Opäť za týmito slastnými pocitmi stoja hormóny šťastia, konkrétne oxytocín. Vyplavuje sa práve počas kontaktu s druhými ľuďmi, a preto aj keď v tejto chvíli žijeme skôr v „online dobe“, biologicky sme naozaj naprogramovaní byť hlavne „offline“.
Endorfíny: kľúč k radosti a šťastiu

Ako si zaistiť dostatok pocitov šťastia a radosti?

Je naozaj také ľahké byť jednoducho len šťastný? Z biologického pohľadu určite áno! Pokiaľ sa v našom tele vyskytuje zodpovedajúce množstvo hormónov šťastia, nemôžeme sa cítiť inak. A ako sa k tomu dostať? Tu uvádzame 3 najľahšie spôsoby:

  • Pohyb: Jedným z osvedčených spôsobov, ako si zaobstarať endorfínovú záplavu je POHYB! Tak veľmi často vyzdvihovaný zo všetkých možných hľadísk a znovu tu naň narážame. Pri pohybe a cvičení je automaticky vyplavovaný a to je tiež dôvod, prečo sa aj po náročnom tréningu cítime tak dobre.
  • Sladká bodka: Za mňa druhým (hneď po pohybe) najjednoduchším spôsobom, ako si zaistiť prítomnosť endorfínov, je ich uvoľnenie vďaka zvýšeniu cukru v krvi. Tento druh získania príjemných pocitov určite pozná každý sám zo svojho života – po zjedení, stačí aj jedného, štvorčeka čokolády sa jednoducho cítime dobre a uvoľnene. Na záver je ale nutné dodať, že zapájanie emócií pri jedle sa môže stať dvojsečnou zbraňou (riziko porúch príjmu potravy a pod.)
  • Pobyt vonku: A zase sme pri základných odporúčaniach zdravého životného štýlu, a nie je to náhodou! Pobyt vonku, ideálne v prírode, zaisťuje zároveň aj pobyt na slnku, a tým dochádza k vstrebávaniu vitamínov D. Ten má za funkciu uvoľňovania práve serotonínu a melatonínu, čím znovu dochádza k prežívaniu pekných pocitov.

Čo si z toho odniesť?

Endorfíny sú známe tiež ako „hormóny šťastia“ a ako názov sám napovedá, má svoje opodstatnenie. Pri dostatočnom množstve týchto látok v tele sú človeku dodávané pocity radosti, šťastia a zároveň u neho dochádza k potlačovaniu stresu, úzkosti a analgetickým účinkom. Pre šťastný život sú teda nad mieru dôležité, a preto existuje mnoho možností, ako si ich hladinu zvýšiť, a to napríklad: pohyb, sladké jedlá a pobyt vonku.

Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Už ste niekedy počuli o dopamíne? Tento neurotransmiter má ohromný vplyv na našu psychiku a stojí aj za dlhodobou motiváciou. Aké ďalšie funkcie v ľudskom tele má?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Slnečné lúče: prečo ich potrebujeme a kedy môžu škodiť?
Slnečné lúče: prečo ich potrebujeme a kedy môžu škodiť?
Ako slnečné lúče ovplyvňujú náš každodenný život, v čom nám prospievajú a kedy je vhodné si na ne dať pozor?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!