Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Emócie môžeme rozdeliť na primárne (nevedomé) a sekundárne (uvedomelé).
  • Medzi 3 základné komponenty emócií patria: subjektívne zážitky, výrazová a telesná zložka.
  • Nosíme v sebe nielen naše zážitky, ale aj zážitky generácií pred nami.

Emócie sú psychickými javmi, ktorých podstatným znakom je kvalita svojvôle alebo nevôle. Sú tu ďalej prítomné zložky ako je miera vzrušenia a zážitok napätie – uvoľnenie, ktoré sa vzťahujú k zážitkovému hľadisku emócií, a pozorovateľné vonkajšie prejavy, ako je napr. výraz (zvlášť v tvári), a fyziologické procesy odohrávajúce sa v mozgu a nervovom systéme. Medzi základné komponenty emócií radíme 3 prepojené oblasti: subjektívne emočné zážitky, výrazové správanie a telesná zložka.

Strach, radosť alebo smútok: poznáte všetky primárne emócie?

Keď hovoríme o primárnych emóciách, máme tým na mysli 6 druhov emócií definovaných už Charlesom Darwinom. Konkrétne ide o emócie:

  • strach,
  • radosť,
  • smútok,
  • hnev,
  • odpor,
  • prekvapenie.

Tieto emócie môžeme chápať ako tie, pri ktorých nie je potrebné vedomé myslenie. Emočné reakcie na určité podnety sú naprogramované vopred daným spôsobom, teda vznikajú „automaticky“. Ako príklad môžeme uviesť desivé zvuky predátora. Tieto konkrétne podnety spracováva a vyhodnocuje určitá časť limbického systému nazývaná amygdala, ktorá následne spustí telesný stav typický pre strach – jednu z primárnych emócií. Aby však k emočnému strachu ako k telesnému stavu došlo, nie je nutné úplné rozpoznanie nebezpečenstva. Stačí iba zachytenie náznakov rizika senzorickými oblasťami a okamžité podanie tejto informácie amygdale. Pokiaľ je teda táto časť mozgu poškodená, schopnosť reagovať strachom na nebezpečné predmety sa stráca.

Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?

Aké emócie sú sekundárne, teda uvedomelé?

Sekundárne alebo uvedomelé emócie sa objavujú predovšetkým u cicavcov a sú tak označované, pretože okrem limbického systému sa spájajú aj s mozgovou kôrou, s nárastom ktorej vzniká práve vedomie. Súčasťou vedomia sú sekundárne emočné deje, medzi ktoré patria zážitky a pocity. Sekundárne emócie sú teda spojené so subjektívnymi kognitívnymi, fyziologickými a behaviorálnymi reakciami a vznikajú spojením primárnych emócií. Ide napríklad o tieto emócie: láska, závisť a žiarlivosť (často sa viažu k pamäti).

Vnímajú ľudia emócie po celom svete rovnako?

Paul Ekman (1965) sa zaoberal výrazovou zložkou emócií a chcel dokázať, že expresia emócií je rovnaká vo všetkých kultúrach. Vo svojom diele Odhalené emócie: Naučte sa rozpoznávať výrazy tváre a pocity druhých popisuje emócie (primárne), o ktorých tvrdí, že sú univerzálne. Svoj výskum zahájil vytvorením fotografií, v ktorých demonštroval výrazy konkrétnych emócií. Tieto fotografie následne ukázal ľuďom z 5 odlišných kultúr (Čile, Argentína, Brazília, Japonsko a Spojené štáty). Od účastníkov výskumu požadoval, aby popísali, aká emócia je na fotografii znázornená. Väčšina respondentov došla vždy k rovnakému záveru, čo naznačovalo, že výrazy tváre mohli byť uznané univerzálne.

Samozrejme sa však vyskytla početná kritika na daný výskum (napr. pretože sa v niektorých z kultúr ľudia smejú, keď sú smutní a pod.), ale po opakovanom preskúmaní ďalšími výskumníkmi bola Ekmanova téza potvrdená.

Emócie a ich vyjadrovanie cez telo

„Vonkajší tvar človeka odráža jeho vnútornú náladu. Zmena tvaru môže jeho náladu zmeniť.“ David Boadella

Toto tvrdil David Boadella, britský psychoterapeut a zakladateľ psychoterapeutického smeru Biosyntéza zameriavajúci sa práve na prepájanie tela, mysle a emócií. Podobný názor zastáva celý rad autorov, medzi ktorých patrí napríklad Lowen (2002) považujúca emócie za telesné udalosti.

Vnútorné ladenie človeka vraj možno vyčítať z jeho pohybov tela a jeho osobný štýl sa odráža v postoji, chôdzi, gestikulácii a v spôsobe, akým sa hýbe. Ak sa nám náhodou stane, že máme v tele emócie, ktoré nijako nestihneme vyjadriť a prežiť si ich, väčšinou sa aj tak dostanú na povrch a to vo forme napr. bolesti chrbta či podvedomému vyhýbaniu sa určitému predmetu (v prípade negatívnych zážitkov).

A čo viac, v posledných rokoch sa ukazuje, že emočne silné skúsenosti sa na nás môžu preniesť aj cez DNA, čo korešponduje s faktom, že všetko, čo v živote zažijeme, nosíme vo svojej telesnej pamäti. A je možné sa k týmto zážitkom vrátiť opäť cez telo – prídem na konkrétne miesto a zažijem ten istý pocit, ako keď som ho navštívil naposledy.

Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?

Ako byť a zostať „šťastným“

Ako docieliť to, aby sme boli naozaj úprimne šťastní? Na prvý pohľad veľmi ťažká otázka, avšak s veľmi jednoduchou odpoveďou:

  • Vráťme sa sami k sebe a hľadajme šťastie vo vnútri.

Je veľmi dôležité poznať sám seba, vedieť a dokázať rozpoznať, ako sa práve cítim a čo môžem urobiť pre zlepšenie svojho stavu. Je kľúčové dodržiavať, aby telo, myseľ a emócie boli v súlade a harmónii, inak by človek nemohol fungovať ako komplexná bytosť.

Čo si z toho odniesť?

Emócie sú psychickými javmi, ktoré môžeme rozdeliť na 2 skupiny, a to na primárne a sekundárne. Primárne emócie sú vrodené a univerzálne pre všetky ľudské bytosti. Patrí sem týchto 6 druhov: strach, radosť, smútok, hnev, odpor a prekvapenie.

Niektoré emócie sa telesne prejavujú, aj keď o nich naša myseľ nevie – je za to zodpovedná časť mozgu nazývaná „amygdala“. Existuje telová pamäť, ktorá v sebe nosí všetky zážitky, ktoré sa stanú buď priamo nám samotným alebo generáciám pred nami.

5 najlepších kardio aktivít: zvýšia kondíciu a zlepšia náladu
5 najlepších kardio aktivít: zvýšia kondíciu a zlepšia náladu
Aeróbna aktivita sa s posilňovaním skvele dopĺňa a popri zvýšení kondície podporuje aj dobrú náladu a duševnú pohodu. Aké aktivity sú najlepšie?
Ako spoznať, že moja „častá zlá nálada” je už depresia
Ako spoznať, že moja „častá zlá nálada” je už depresia
Zlá nálada z času na čas postihne každého. Ako však spoznať, že obyčajná sklesnutosť už možno prerastá do depresie a kde hľadať pomoc?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!