Čo sú flavonoidy a aké majú zdravotné benefity?

Komentáre
Čo sú flavonoidy a aké majú zdravotné benefity?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Flavonoidy sú organické chemické zlúčeniny, ktoré obsahujú všetky zelené potraviny, ovocie, zelenina či bylinky.
  • Tieto zlúčeniny chránia bunky pred voľnými radikálmi, posilňujú imunitný systém a pôsobia preventívne proti srdcovým chorobám.

Čo sú flavonoidy?

Ako je naznačené vyššie – flavonoidy sú rozsiahlou skupinou prírodných (organických) látok, z chemického hľadiska ide o tzv. polyfenolické zlúčeniny, skrátene polyfenoly. Vyskytujú sa v rastlinách či rôznych potravinách. V súčasnej dobe bolo identifikovaných niekoľko tisíc rôznych flavonoidov, čo z nich robí jednu z najrozmanitejších skupín prírodných zlúčenín. Ich pigmenty sú často zodpovedné za sýtosť farieb kvetov, čo je dôležitý faktor pri atraktivite rastlín pre opeľovače. Ich biologický význam však presahuje estetickú funkciu, pretože sa ukázali ako kľúčové pre ochranu rastlín pred stresovými podmienkami, ako sú infekcie, UV žiarenie či škodcovia.

  • Ďalšie informácie o tom, čo sú antioxidanty a či má zmysel ich hľadať v potravinách, nájdete v tomto článku!

Aj pre človeka sú však flavonoidy prospešné. Podľa dostupných výskumov sa ich konzumácia spája s mnohými zdravotnými benefitmi. Dôvodom sú spravidla antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko vzniku mnohých ochorení, vrátane srdcových chorôb. Ich potenciál v medicíne a výžive je stále predmetom intenzívneho výskumu a môže otvoriť nové perspektívy na prevenciu a liečbu rôznych chorôb.

V akých potravinách ich nájdeme?

Flavonoidy obsahujú podskupiny: flavonoly, flavóny, flavanony, katechíny, anthokyanidíny, dihydroflavonoly a chalkóny. A v akých konkrétnych potravinách ich nájdete?

  • Flavonoly: ľadový šalát, paradajky, cibuľa, kel, jablká, hrozno, bobule, červené víno.
  • Flavóny: petržlen, červená paprika, mäta, harmanček, zeler.
  • Flavanony: pomaranč, citrón, grapefruit, mandarínka, limetka.
  • Katechíny: jablká, černice, červené víno, kakao (aj kvalitná horká čokoláda), trasne, fava fazuľa.
  • Anthokyanidíny: bobule, červená kapusta, červená cibuľa, baklažán, červený pomaranč, hrozno, čerešne, slivky, fialové bataty, modrá kukurica, fialová a čierna mrkva, levanduľa, motýlí hrach.
  • Dihydroflavonoly: víno, sójové výrobky.
  • Chalkóny: paradajky, jablká, sladké drievko, voskové jambu, listy ašitaby.

Ako je to s protizápalovými potravinami, odhalí článok Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?

5 významných benefitov

  1. Antioxidačné účinky: ako je spomenuté vyššie, flavonoidy sú silnými antioxidantmi, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným nadbytkom voľných radikálov. Tento ochranný mechanizmus môže znižovať riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a degeneratívne ochorenia.
  2. Protizápalové vlastnosti: mnoho flavonoidov má tiež protizápalové účinky, čím pomáhajú regulovať mieru zápalových reakcií. To môže viesť k úľave od bolesti spojenej s chronickými zápalovými ochoreniami, ako je artritída, a tiež k ochrane tkanív pred poškodením spôsobeným zápalom.
  3. Podpora kardiovaskulárneho zdravia: rad štúdií naznačuje, že pravidelná konzumácia potravín obsahujúcich flavonoidy môže prispieť k celkovému zdraviu srdca a ciev (prevencia pred infarktom či mŕtvicou). Je to preto, že pomáhajú znižovať hladinu škodlivého LDL cholesterolu, zlepšovať pružnosť ciev a znižovať krvný tlak.
  4. Podpora imunitného systému: niektoré flavonoidy majú imunomodulačné účinky, čo znamená, že podporujú správnu funkciu imunitného systému a pomáhajú telu bojovať proti infekciám a chorobám.
  5. Ochrana neurologických funkcií: štúdie naznačujú, že flavonoidy chránia nervové bunky a podporujú zdravie mozgu. Znižujú riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba, podporujú kognitívne funkcie a pamäť.
Čo sú flavonoidy a aké majú zdravotné benefity?

Na čo si dať pozor?

Aj keď sú flavonoidy vo všeobecnosti považované za bezpečné a majú mnoho zdravotných výhod, existujú aj potenciálne riziká spojené s ich nadmerným alebo nevhodným užívaním. Tým hlavným je interakcia s rôznymi liečivami – niektoré flavonoidy môžu ovplyvňovať metabolizmus liekov v tele, čo má za následok zvýšenie alebo zníženie ich účinnosti. Pred ich nasadením je tak na mieste toto rozhodnutie konzultovať so svojím lekárom alebo farmaceutickým odborníkom, najmä ak užívate lieky na predpis.

Ďalším potenciálnym rizikom je možná toxicita pri ich nadmernom užívaní. Napriek tomu, že sú flavonoidy prirodzene sa vyskytujúce látky v potravinách a rastlinách, ich vysoké dávky môžu mať nepriaznivé účinky – obzvlášť pokiaľ ich užívate ako doplnok stravy s vysokou koncentráciou. Niektoré štúdie naznačujú, že môžu viesť k gastrointestinálnym ťažkostiam, ako sú zažívacie ťažkosti alebo hnačky. Navyše bolo preukázané, že niektoré flavonoidy ovplyvňujú endokrinný systém (reguluje a koordinuje spoluprácu organizmu s nervovou sústavou). Je teda dôležité dbať na vyváženú stravu a konzumovať flavonoidy v rámci odporúčaných denných dávok, aby sa minimalizovalo riziko nežiaducich účinkov.

Čo si z toho odniesť?

Flavonoidy sú široko rozšírené organické zlúčeniny prítomné v mnohých potravinách ako ovocie, zelenina, byliny či rôzne čaje. Tieto látky sú spojené s mnohými zdravotnými benefitmi, vrátane antioxidačných a protizápalových účinkov, podpory kardiovaskulárneho zdravia, posilnenia imunitného systému a ochrany neurologického zdravia. V prípade ich cielenej nadmernej konzumácie či nasadenia ich suplementov je však stále dobré toto rozhodnutie prebrať so svojím lekárom či vhodným odborníkom.

Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo presne sú antioxidanty, ako ovplyvňujú fungovanie ľudského tela a ako dopĺňajú vlastné antioxidačné systémy nášho tela? Zistite to v našom dnešnom článku.
Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?
Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?
Zelerová šťava, hromada ovocia, zeleniny či nespracovaných potravín. Všetky tieto prvky majú pomáhať „detoxikovať“ telo a pomáhať mu bojovať so zápalom. Čo je však na tom pravdy? Odpoveď a ďalšie zaujímavosti sa dozviete v tomto článku!
Microgreens: svieže a antioxidantmi nabité výhonky, ktoré lahodia nielen oku
Microgreens: svieže a antioxidantmi nabité výhonky, ktoré lahodia nielen oku
O microgreens už ste určite počuli – mladé zeleninové výhonky, ktoré sa konzumujú ešte predtým, ako dosiahnu štádiá mladej rastliny. Majú ale čo ponúknuť aj po nutričnej stránke ?
Lekárske prehliadky: prečo ich nepodceňovať a na čo máte nárok?
Lekárske prehliadky: prečo ich nepodceňovať a na čo máte nárok?
Preventívne prehliadky hradené zo zdravotného poistenia majú za cieľ monitorovať zdravie občanov a zachytiť prípadné ochorenia hneď v ich počiatku. Na čo presne teda máte nárok a prečo sa neoplatí prevenciu podceňovať?
Jaké suplementy zvolit pro zvýšení síly a růstu svalů a jaké raději nechat v regálu?
Jaké suplementy zvolit pro zvýšení síly a růstu svalů a jaké raději nechat v regálu?
Suplementy. Pro někoho životní láska, pro druhého střídmá pomoc a pro třetího podvod. Jaké mají opravdu smysl, a za co naopak zbytečně vyhodíte peníze?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!