Čo sa s telom deje počas tréningu vo veľkej horúčave?

Komentáre
Čo sa s telom deje počas tréningu vo veľkej horúčave?
obrázok z freepik.com/author/freepic-diller
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Športový tréning v letnej horúčave má niektoré špecifiká. V prvom rade je potrebné myslieť na bezpečnosť, pretože neuvážený tréning v horúčave na slnku bez prípravy môže mať na organizmus devastujúce účinky. Čím sa líši tréning v horúčave a na čo by sme mali myslieť, ak chceme absolvovať kvalitný a bezpečný tréning?

Pri tréningu sa metabolizmus zvyšuje až pätnásťnásobne

Hneď ako začnete cvičiť, zvýši sa váš energetický výdaj oproti pokojovému režimu niekoľkonásobne. Pri cvičení v posilňovni približne päťkrát, behaním asi desaťkrát a pokiaľ absolvujete nejaký krátky a naozaj intenzívny work‑out, môže to byť aj pätnásťkrát väčší výdaj ako za pokojových podmienok.

Väčšina spálenej energie sa premieňa na teplo, s ktorým sa vaše telo musí vysporiadať a odovzdať ho do okolia skôr, ako sa zvýši teplota telesného jadra, čo organizmus všeobecne znáša pomerne zle.

Potenie ako ultimátny nástroj chladenia

Počas tréningov v horúcich letných dňoch sa telo spolieha na svoj najúčinnejší nástroj chladenia v podobe potenia. To je spojené so značnými stratami tekutín, ktoré je nutné telu dodať, aby sa mohlo stále chladiť:

  • 500 ml tekutín je možné stratiť už tréningom s dĺžkou 20 minút, ktorý absolvujete vonku v horúcom letnom dni.
  • 1000 ml tekutín približne stratíte ľahkým hodinovým tréningom alebo intenzívnejším tréningom s dĺžkou približne 45 minút.
  • 1500 ml tekutín vypotíte pri svižnejšom hodinovom tréningu.

…a tak ďalej. Údaje berte skôr pre predstavu, samozrejme záleží na tom, ako intenzívne športujete, akú máte hmotnosť, aká je vonku teplota a vlhkosť alebo ako ste na tréning vo vysokej teplote aklimatizovaní.

Je dobré si straty tekutín zistiť a prispôsobiť tomu pitný režim. Najjednoduchším variantom je zvážiť sa pred a po výkone a k váhovému rozdielu pripočítať hmotnosť všetkých tekutín, ktoré ste v tomto intervale tréningu vypili (pre zjednodušenie počítajte s tým, že 100 ml nápoja = 100 g nápoja). Ja pri hodinovom behu v priebehu leta stratím približne 1200 – 1400 ml tekutín, ale nie je zvláštnosťou, keď niekto za podobnú dobu prepotí napríklad 2 litre tekutín.

Na pitný režim myslite už hodiny pred tréningom

Jednou z najdôležitejších úloh je udržiavať dobre hydratovaný organizmus v čase ešte pred športovým výkonom. Pri samotnom tréningu už v podstate nemáte šancu sa „dopiť“, čím sa okrádate o výkon, ale predovšetkým ohrozujete svoje zdravie. Preto už aspoň 3 hodiny pred výkonom myslite na pitný režim a vypite pohár vody aspoň dvakrát do hodiny. Orientujte sa podľa farby moču, tá by mala mať len svetlo žltú farbu, akýkoľvek tmavší odtieň znamená, že pijete málo.

Počas výkonu sa snažte vypiť približne . Viac pravdepodobne nezvládnete a pre drvivú väčšinu tréningov či súťaží by to malo stačiť na to, aby ste sa vyhli dehydratácii vyššej ako 2 %. Pokiaľ máte pred sebou naozaj dlhý výkon, držte sa hornej hranice 800 ml/hod.

Pravdepodobne však dokončíte tréning v miernej dehydratácii, preto nezabudnite doplniť tekutiny po tréningu. Mieru dehydratácie môžete odhadnúť podľa váhového rozdielu pred tréningom a po tréningu, na každý stratený kilogram si nachystajte 1,5 litra tekutín, ktoré sa snažte priebežne doplniť.

Čo sa s telom deje počas tréningu vo veľkej horúčave?

7 tipov, ako na bezpečný tréning v horúčave

1. Trénujte ráno alebo neskôr večer

Najchladnejšia časť dňa býva okolo 5. hodiny rannej, avšak ešte okolo siedmej býva aj v horúcom lete celkom príjemne. Využite tento vzácny čas, privstaňte si a bežte si zatrénovať, kým ešte slnečné lúče nemajú takú silu.

Pokiaľ patríte medzi sovy telom i dušou, využite večerné behanie v čase okolo západu slnka. Bude už o trochu chladnejšie a hlavne sa nemusíte báť tréningu na slnku.

2. Verte svojmu telu

Vaše telo má úžasnú schopnosť adaptácie na najrôznejšie podmienky. Preto ani letné počasie nemusí nutne znamenať stopku tréningu, dajte len svojmu telu čas.

Nepúšťajte sa z ničoho nič do náročných tréningov, skôr zvyšujte náročnosť postupnými krôčikmi. Dopredu tiež počítajte s tým, že v 30 °C nedosiahnete rovnaký výkon ako v príjemných 20 °C. Verte ale, že len čo sa vaše telo aklimatizuje na vyššie teploty, dokáže lepšie využívať energetické zdroje a aj v potení bude efektívnejšie, čím zvládne lepšie regulovať telesnú teplotu.

3. Sledujte vonkajšiu teplotu v tieni

Než vyrazíte na tréning, skontrolujte vonkajšiu teplotu, nech viete, na čom ste. Pokiaľ práve padajú teplotné rekordy, radšej si tréning naplánujte na skoré ráno či večer a počas dňa sa do neho vôbec nepúšťajte.

Ak nemáte na výber, vezmite si veľa tekutín, vyhľadávajte tieň a nepreháňajte to s intenzitou. V horúčave budete mať srdcovú frekvenciu prirodzene vyššiu ako v príjemnom chladnejšom počasí, čo automaticky znamená, že výkon nebude úplne optimálny.

4. Nepreceňte svoje sily

Pokiaľ na tréning v horúcich letných dňoch nie ste zvyknutí, buďte obzvlášť opatrní. Vybehnúť na 15 km dlhý okruh bez mobilu či sprievodu môže byť v niektorých prípadoch dosť rizikové. Postupným tréningom si vyskúšajte, aké vysoké teploty zvládate a tréningovú náročnosť zvyšujte postupne.

5. Nepodceňujte opaľovací krém

Pri trénovaní na letnom slnku nezabudnite na opaľovací krém, ktorý chráni vašu kožu pred škodlivým UVB žiarením. Preferujte krémy s vysokým SPF, ktoré vás chránia po celý čas trénovania.

6. Myslite na vhodné oblečenie

Oblečenie by malo byť voľné, aby sa vaša koža mohla vetrať a podporovať tak účinok potenia. Vyhnite sa zbytočným vrstvám a oblečte si len to, čo považujete za nutné. Naopak, na „tradičné“ balenie sa do vrstiev či dokonca do nepriedušnej fólie rovno zabudnite, je to úplný nezmysel.

Váš outfit skvele doplní svetlá šiltovka, ktorá vás ochráni pred úpalom a následnou nevoľnosťou. Nebojte sa šiltovku či oblečenie pred a počas tréningu pravidelne polievať vodou, čím pomôžete svojmu telu s chladením.

7. Myslite na tekutiny na každom kroku

Spolu s tréningovým plánom by ste vždy mali myslieť aj na dostatok tekutín. To platí pred tréningom a zároveň v jeho priebehu a samozrejme aj po jeho skončení. Preferujte čistú vodu alebo hypotonické športové nápoje, ktoré vám pomôžu tiež čiastočne kryť straty niektorých minerálnych solí. Vyhnite sa sladeným limonádam a alkoholickým nápojom, ktoré majú dehydratačné účinky.

Čo si z toho odniesť?

Leto neznamená stopku tvrdým tréningom. Znamená to len o trochu viac plánovať a predovšetkým počúvať svoje telo. Myslite na to, že počas horúceho slnečného dňa dostáva organizmus počas tréningu zabrať oveľa viac ako pri trénovaní v príjemných 20 °C.

Myslite na pravidelný pitný režim, noste voľné oblečenie vrátane ochrany hlavy a nezabudnite na opaľovací krém. Nepreceňujte svoje sily a pokiaľ máte svoj tréningový plán, tréningovú náročnosť zvyšujte len pozvoľna.

Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?
Potenie je prirodzená súčasť nášho každodenného života, ktorá na nás čaká všade – od pravidelného behania až po čakanie na rad v ordinácii zubného lekára. Prečo sa každý potíme inak a je možné mieru potenia ovplyvniť?
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
Počasí nám dává někdy pořádně zabrat. Jak sportovat v horkém počasí, abychom si neuškodili?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia o nás pri behu prezradí množstvo dôležitých informácií, môžeme podľa nej tiež sledovať dlhodobý progres. Ako na to a akým spôsobom ju môžeme zmerať?
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Plank patrí medzi cviky, s ktorými sa stretol prakticky každý z nás. Aké sú jeho hlavné výhody a ako ho správne cvičiť?