Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?

Tomáš
Tomáš Novotný 13. 6. 2022 Prvýkrát publikované 17. 7. 2020
Aktualizované 13. 6. 2022
17 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?

Možno by ste si v niektorých situáciách priali, aby ste sa vôbec nepotili. Lenže vaše telo veľmi dobre vie, prečo to robí, potrebuje sa totiž priebežne ochladzovať. Aké ďalšie funkcie má potenie, z čoho sa pot skladá a prečo sa každý potíme inak?

Vodou sa prirodzene chladíme. Rovnako ako napríklad jadrová elektráreň

Chladenie potením. Je to jedna z mnohých stratégií živých organizmov, ako využiť špecifické vlastnosti vody vo svoj prospech. Kvapôčky potu sa dostávajú na povrch kože a prebytočnú energiu (z organizmu alebo napríklad zo slnečných lúčov) spotrebúvajú na zmenu skupenstva – na vyparovanie vody prítomnej v pote na paru.

Niekedy sa telo potrebuje chladiť tak veľmi, že sa pot nestíha ihneď vypariť, a naše telo sa tak rýchlo premení na jedno veľké spotené riečisko. To ale vôbec nevadí, pot sa totiž priebežne z kože odparuje stále, a tak je o efektívne ochladzovanie spoľahlivo postarané.

Z čoho sa pot skladá?

 • 99 % potu tvorí voda – je to totiž práve voda, ktorá nám pomáha s chladením tela.

 • Minerálne látky – ióny, tie sú prirodzenou súčasťou potu, pričom najochotnejšie z tela mizne sodík spolu s chloridmi, o trochu menej zastúpeným minerálom v pote je draslík. Podstatne nižšie sú potom straty vápenatých a horečnatých iónov. Ak sú straty sodíka vysoké (každodenné športovanie v dĺžke najmenej 2 hodín), je dobré viac dbať na dopĺňanie sodíka z jedla (soľ, pečivo) alebo ihneď počas záťaže z iontových nápojov.

 • Toxické látky – ukazuje sa, že pot môže trochu pomôcť s vylučovaním ťažkých kovov alebo napríklad polychlórovaných bifenylov (toxické látky pre naše telo) prítomných v niektorých plastoch. Množstvo takto vylúčených látok je však nízke, kľúčovú úlohu v detoxikácii organizmu stále hrajú predovšetkým obličky a pečeň.

... a mnoho ďalších zlúčenín, ako je napríklad močovina, kyselina mliečna, kyselina maslová alebo rôzne deriváty cholesterolu či mastných kyselín. Tie sa síce vyskytujú v pote len v minimálnych množstvách, avšak stoja za charakteristickou vôňou nášho tela, obzvlášť po rozklade baktériami prítomnými na povrchu kože, čo je dôvod, prečo je „vôňa“ potu medzi ľuďmi taká rôznorodá.

V akých situáciách sa najčastejšie potíme a môžeme ovplyvniť mieru potenia?

Potíme sa vždy, keď sa naše telo potrebuje trochu ochladiť. Takže napríklad pri:

 • Športovaní a pohybovej aktivite. Pretože svalová práca produkuje prebytočné teplo.

 • Pobyte na slnku. Pretože na nás svietia slnečné lúče.

 • Saunovania. Pretože naše telo má 37 °C a vzduch v saune asi 100 °C.

 • Horúčke a chorobe. Pretože telo bojuje s vírusmi a baktériami pri vyššej telesnej teplote efektívnejšie.

 • Alebo napríklad pri stresových situáciách, ako je maturitná skúška, pracovný pohovor alebo prvé rande.

Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?

Prečo sa každý potí inak?

Čím je pre nás fyzická záťaž náročnejšia (v zmysle % z celkového VO2 max), tým viac sa potíme. Prechádzku po parku preto zvládne väčšina z nás doslova v suchom tričku, pri behu či futbalovom zápase už sa ale potíme viac.

Ďalší faktor, ktorý hrá dôležitú úlohu, je samotná trénovanosť športovca. Trénovaní športovci majú vyvinutejší chladiaci systém potenia, a tak sa dokážu pri záťaži potiť viac ako nešportovci. Prečo sú ale v skutočnosti väčšinou viac spotení tí menej trénovaní? Tým sa opäť vraciame k prvému bodu – fyzická záťaž je pre nich totiž už veľká, zatiaľ čo pre športovcov je to stále pohodička.

V neposlednom rade zohráva dôležitú úlohu aj genetika. Niektorí z nás sú totiž hotovou chladiacou vežou, a tak sa začínajú potiť hneď pri zaväzovaní šnúrok ešte pred vybehnutím... a iní sa sotva zapotia aj pri behaní. Na vine je aj odlišná hustota zastúpenia potných žliazok, ktorých máme na tele každý tak trochu iné množstvo.

A mohli by sme nájsť mnoho ďalších dôvodov, prečo sa nepotíme všetci rovnako

 1. Káva, čaj alebo spaľovač pred tréningom. Prítomný kofeín vo vás zapáli spaľovací oheň na trochu vyššie obrátky (zvýši produkciu tepla), takže sa pri tréningu pravdepodobne zapotíte o trochu viac. A možno to bude aj preto, že vďaka nabudenia z kofeínu odcvičíte ťažší tréning.
 2. Pálivé jedlá pred tréningom. Ak ste si pred tréningom k jedlu neodpustili svoju obľúbenú sweet‑chilli omáčku, potom sa možno tiež zapotíte o trochu viac. Ovplyvniť potenie môže aj samotné načasovanie jedla – ak sa totiž najete tesne pred tréningom, pravdepodobne sa kvôli termickému efektu trávenia potravín zapotíte viac, ako keby ste boli dlho nalačno.
 3. Príjem tekutín pred tréningom. Dbajte na dostatočný pitný režim počas celého dňa, nie len hodinu pred cvičením. Vďaka miernej dehydratácii sa síce až toľko nezapotíte, ale rozhodne tým telu veľmi nepomáhate.
 4. Pohlavie a vek. Muži sa potia viac než ženy, dospelí sa potia viac než deti a seniori.
 5. Nadváha a obezita. V takom prípade na sebe totiž nosíme podstatne väčšiu hmotnosť, kvôli čomu musí naše telo vykonávať pri pohybovej aktivite viac práce, čo je príčinou väčšej potreby chladenia = potenie. Zároveň majú osoby s nadváhou často nižšiu kondíciu oproti svojim vrstovníkom s normálnou hmotnosťou, a tak je väčšie potenie spôsobené aj týmto faktorom.

A rozhodne by sme nemali zabúdať na oblečenie, ktoré mieru potenia ovplyvňuje tiež. Niekto dokonca stále verí, že rýchlejšie schudne, keď si na cvičenie vezme na seba o vrstvu oblečenia navyše. A najlepšie do sauny. Ale tak to naozaj nefunguje a jediný výsledok je ten, že vás cvičenie nebude baviť a dôjde k rýchlejšej dehydratácii, s efektívnejším pálením tukov to nemá nič spoločné.

Preto voľte radšej také oblečenie, v ktorom sa vám cvičí pohodlne. Je to totiž práve samotný pohyb, ktorý vedie k vysnívaným výsledkom, preto si ho urobte čo možno najpríjemnejší.

Čo si z toho odniesť?

Nechajte svoje telo sa pri cvičení potiť a ono vás nechá s prehľadom zvládnuť váš plánovaný tréning. Potenie je prirodzená súčasť nielen letného športovania, a tak nemá zmysel proti nemu bojovať. Sprcha po tréningu a použitie kvalitného dezodorantu vám pomôže minimalizovať obávaný zápach.

A že sa potíte viac než vaša kamarátka? Každý sme iný a možno nakoniec zistíte, že sa aj vy na každom tréningu spotíte trochu inak. Svoju úlohu hrá aj výživa a pitný režim pred tréningom alebo použitie spaľovača či kofeínu. Zamerajte sa radšej na samotný pohyb a doprajte svojmu telu také ochladzovanie, ktoré samo potrebuje.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
17 Páči sa mi Uložiť článok