Čo je to jet lag? Príčiny a tipy, ako si s ním poradiť

Komentáre
Čo je to jet lag? Príčiny a tipy, ako si s ním poradiť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Jet lag je označenie pre problémy súvisiace s cestovaním cez časové pásma.
  • Cestovanie smerom na východ je v tomto ohľade viac rizikové.
  • Jednoduchými trikmi možno prejavy jet lagu zmierniť.

Jet lag alebo pásmová choroba je súhrnné označenie pre problémy súvisiace s cestovaním cez časové pásma. Najčastejšie zahŕňajú únavu, ospalosť či naopak nespavosť, v niektorých prípadoch aj žalúdočné problémy.

Prejavy jet lagu nie sú nebezpečné, ale dokážu značne narušiť zážitok z cestovania. Čím je jet lag spôsobený a akým spôsobom možno zmierniť prejavy?

Jet lag alebo zemetrasenie pre cirkadiánny biorytmus

Ľudské telo má v hlave vlastné nastavené hodiny, ktoré síce nemajú ručičky, ale podobne ako hodiny na nočnom stolíku počítajú s periódou 24 hodín. Práve tieto neviditeľné hodiny sú základom cirkadiánnych rytmov.

Pomáhajú zaistiť vysokú produktivitu počas dopoludnia, naopak vás ukladajú na spánok večer, keď na vás príde únava. Pokiaľ stále márne hľadáte vysvetlenie, ako je možné, že sa zobudíte vždy pár minút pred budíkom, vysvetlenie opäť ponúkajú cirkadiánne biorytmy.

Pokiaľ ale prejdete niekoľko časových pásiem, znamená to pre vaše biorytmy hotové zemetrasenie. Zatiaľ čo sa vo vašej novej destinácii stmieva, vy sa pocitovo cítite skôr na obed. Tento nesúlad medzi skutočným a vnútorným časom je príčinou jet lagu.

Kedy hrozí najväčší jet lag alebo radšej východ alebo na západ?

Jet lag je tým závažnejší, čím viac časových pásiem prekročíte. Takže zatiaľ čo prechod 1  až 3 časovými pásmami nemusíte nijako zaznamenať, cesta do New Yorku či Pekingu (mínus, resp. plus 6 časových pásem) už jet lagom pravdepodobne skončí.

Vplyv má aj geografický smer, ktorým sa vydáte.

Cestovanie východným smerom je vo vzťahu k jet lagu rizikovejšie, než pokiaľ sa vydáte na západ. Vysvetlenie je vlastne celkom jednoduché.

  • Ak cestujete východným smerom, dostanete sa do situácie, kedy by ste mali ísť spať v čase, keď ste vnútorne nastavení na deň. To môže spôsobiť problémy so zaspávaním a následný spánkový deficit.
  • Naopak ak cestujete západným smerom, deň si trochu predĺžite. Možno budete ku koncu dňa unavení, ale zaspávanie bude jednoduchšie ako v prvom prípade.
Čo je to jet lag? Príčiny a tipy, ako si s ním poradiť

5 praktických tipov, ako zmierniť jet lag

1. Nová destinácia, nový čas

Či už priletíte v akúkoľvek dennú dobu, pokiaľ to len trochu je možné, adaptujte sa na miestny režim. Pokiaľ priletíte počas dopoludnia, nechoďte spať a pokúste sa vydržať do večera.

Ak naopak priletíte večer, pokúste sa zaspať a začať objavovať novú krajinu až ráno. Vďaka tomu rýchlejšie zvládnete adaptáciu a synchronizáciu vlastných hodín na nový čas.

2. Siahnite po melatoníne

Melatonín je spánkový hormón, ktorý sa prirodzene tvorí a uvoľňuje vo chvíli, keď ste vystavení tme. Možno ho kúpiť aj v lekárni, jeho účinky napomáhajú zaspávaniu.

Jet lag je jedným z prípadov, keď melatonín môže pomôcť s adaptáciou na nový čas. Užívajte jednu dávku asi 60 minút pred plánovaným spaním.

3. Prispôsobte sa novému stravovaciemu režimu

S nastavením cirkadiánnych rytmov pomôže aj stravovanie. Dodržujte pravidelný stravovací režim podľa nového času, pomôžete svojmu spánkovému rytmu.

4. Nechajte si pomôcť denným svetlom

Základom vašich cirkadiánnych rytmov je vylučovanie spánkového hormónu melatonínu. To je závislé od vnímania svetla či tmy, pričom k tvorbe a k vylučovaniu dochádza práve v tme v priebehu večera a noci.

Pokiaľ dorazíte do novej destinácie večer, ale „pocitovo“ máte ešte deň, obmedzte všetky elektronické prístroje a nechajte si pomôcť vlastnou tvorbou melatonínu. Pokiaľ naopak priletíte dopoludnia, ale myšlienkami by ste najradšej šli spať, udržujte sa vonku na slnku, ktoré vás bude udržiavať v bdelejšom stave.

5. Pri cestovaní počítajte s jet lagom dopredu

Jet lag vám môže narušiť prvé 1‑2 dni po prílete. Počítajte s tým a neplánujte náročné výlety hneď prvý alebo druhý deň po prílete. Výlety s najväčšími očakávaniami tiež nechajte radšej na neskôr, aby ste si ich mohli poriadne vychutnať.

Podobne postupujú aj profesionálni športovci, ktorí na veľké súťaže prilietajú s niekoľkodňovým predstihom. Je totiž dokázané, že jet lag preukázateľne znižuje fyzickú výkonnosť až niekoľko dní po prílete do novej destinácie.

Čo si z toho odniesť?

Jet lag alebo pásmová choroba je súhrnné označenie pre problémy súvisiace s cestovaním cez viac časových pásem. Najčastejšie ide o únavu, ospalosť či naopak nespavosť, v niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj žalúdočné problémy.

Príčinou je časové odchýlenie od prirodzených biorytmov, ktoré ovláda náš cirkadiánny rytmus. Ten môžeme výraznejšie rozhodiť tým, čím viac časových pásiem prekročíme. Ukazuje sa tiež, že cestovanie na východ vedie k výraznejším problémom ako cestovanie na západ.

Jet lag obvykle do niekoľkých dní vymizne s adaptáciou cirkadiánneho rytmu na nový čas. Napomôcť tomu môžeme tým, že od prvej chvíle tento nový čas prijmeme a budeme sa ním riadiť. Pomôcť môže tiež užívanie melatonínu v tabletách, ktorý podporí proces zaspávania.

Máte problémy so zaspávaním? Dajte pozor na skryté zdroje kofeínu
Máte problémy so zaspávaním? Dajte pozor na skryté zdroje kofeínu
Máte problémy so zaspávaním aj napriek tomu, že sa poctivo vyhýbate káve? Dajte pozor na týchto 6 skrytých zdrojov kofeínu.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?
Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?
Naše telo sa riadi podľa cirkadiánneho rytmu. Telesné nastavenie nie je dobré obchádzať, môžete si akurát zarobiť na problém. Pozrite sa, ako tento rytmus funguje, čo ho udáva a ako ho môžete sami podporovať, aby ste sa vo svojom tele cítili lepšie.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!