Čím sa líši beh na páse od behania vonku?

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 4. 10. 2022 Prvýkrát publikované 13. 10. 2021
Aktualizované 4. 10. 2022
3 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Čím sa líši beh na páse od behania vonku?

Zimné mesiace a chladné počasie môžu ktoréhokoľvek bežca zahnať do hrejivého prostredia posilňovne. Na druhej strane, súčasná situácia spojená s uzatváraním fitness centier a vnútorných športovísk nedáva mnohým športovcom inú možnosť, než vybehnúť von. Ako oproti sebe stoja behanie vonku a beh na páse, a ktorý typ je lepší na redukciu hmotnosti?

Behanie v prírode vs. na páse. Má tento súboj víťaza?

Beh je skvelou cestou k zlepšeniu zdravia, a to najmä prostredníctvom posilňovania obehového systému a prevencie nadváhy a obezity. Okrem toho nám rozhodne má čo ponúknuť aj po stránke psychickej pohody. Uvoľnené endorfíny nás totiž často dokážu vystreliť pomaly až na mesiac. Je teda nepochybne skvelou správou, že všetky tieto pozitíva platia pre beh v prírode aj na páse. Môžeme teda vôbec s istotou povedať, že je jeden spôsob lepší ako ten druhý?

Behanie vonku

Za

 1. Predlžuje dobu strávenú vonku – spoločne so zdravotnými benefitmi samotného behu môžeme ťažiť aj z faktorov, ako sú denné svetlo, čerstvý vzduch a fascinujúce prírodné scenérie. Pobyt vonku nám tak pomáha v boji proti úzkostiam a depresii, stimuluje nás a zlepšuje náš spánok, kreativitu aj sústredenie.
 2. Je energeticky náročnejší – pri vonkajšom výbehu sa musíme vyrovnať s nepravidelným terénom a občas si vybehnúť nejaký ten kopec alebo preskakovať prekážky. Pekne potrápiť nás navyše dokáže napríklad aj taký protivietor.
 3. Príroda nemá otváracie hodiny a nevyberá vstupné – okrem počiatočnej investície do kvalitného bežeckého vybavenia nás vonkajší výbeh nebude stáť ani euro navyše. Ďalším plusom je, že nemusíme riešiť žiadne otváracie časy alebo dostupnosť bežeckých pásov.

Prečo je pre nás pobyt na dennom svetle taký dôležitý, si môžete prečítať tu: https://aktin.sk/proc-je-prirozene-svetlo-dulezite-pro-nase-zdravi-a-jak-ho-mit-vice

Proti

 1. Prírodné podmienky nemusia byť vždy optimálne – priznajme si, že občas nejde všetko podľa plánu a zima, tma, sneh alebo dážď dokážu beh niekedy poriadne sprotiviť. Pri zlom odhade situácie alebo neopatrnosti si potom môžeme z behu odniesť aj poriadne prechladnutie.
 2. Bežecký povrch býva nepredvídateľný – nerovný a nepravidelný povrch môže hrať do kariet vyššiemu riziku zranenia a pádov. Najmä vtedy, ak beháme potme alebo v zasneženom a zamrznutom teréne.
 3. Beh v centre mesta nemusí vyhovovať každému – keď sa povie „vonkajší výbeh“, často si predstavíme cyklotrasu alebo lesnú cestičku v malebnej prírode. Nie všetci však máme také bežecké trasy hneď za domom a beh v centre mesta pozostávajúci z predierania sa v davoch a čakania na semaforoch nemusí byť pre každého to pravé orechové. Aj tu však platí staré známe pravidlo „Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody“ a za prírodou môžeme v drvivej väčšine prípadov prísť pešo alebo autom. Druhou alternatívou je v takýchto prípadoch práve bežecký pás.

Ani chladné mesiace nás však nemusia od behu odradiť. Prečítajte si, ako sa na beh pripraviť aj v chladnejšíchmesiacoch: https://aktin.sk/7-tipu-jak-se-pripravit-na-pod-zimni-vybeh

obrázok z freepik.com

Behanie na páse

Za

 1. Ponúka stabilné podmienky v každej situácii – ak sme náchylní na zmeny počasia alebo meniace sa podmienky, bežecký pás je vždy stávkou na istotu. Svoj tréning si tak môžeme dopriať, aj keby vonku fašírky padali. Ak navyše máme pás priamo doma, nemusíme sa riadiť ani otváracími hodinami posilňovní a behať môžeme doslova vo dne aj v noci.
 2. Pásy disponujú mnohými šikovnými funkciami – či už chceme sledovať svoj tep, množstvo spálených kalórií, alebo si presne nastaviť vzdialenosť, rýchlosť, či sklon tréningovej plochy, bežecký pás nás nikdy nenechá v štichu.
 3. Rovný povrch môže mať svoje výhody – rovný a mäkký povrch pása môže nahrávať najmä tým bežcom, ktorí sa zotavujú zo zranení a ešte si úplne netrúfajú pustiť sa na šíre pláne vonkajšieho sveta.

S meraním spomínaných parametrov nám pomôžu aj športové hodinky. Do akej miery sú tieto merania presné a podľa čoho hodinky vyberať, sa dozviete tu: https://aktin.sk/sportovni-hodinky-jak-presne-meri-spalene-kalorie-a-podle-ceho-vybirat

Proti

 1. Čerstvého vzduchu si na páse veľa neužijeme – teplúčko a príjemné prostredie posilňovne je síce skvelá vec, čerstvý vzduch, denné svetlo a panorámy si v ňom ale veľmi neužijeme. Ak si teda pre tréning zvolíme vnútorné športoviská, nemali by sme zabúdať sa každý deň aspoň na pár minút vyjsť „prevetrať“ von.
 2. Pocitovo sa zdá náročnejší ako beh vonku – tento fakt je pravdepodobne ovplyvnený tým, že vo vnútorných priestoroch neprúdi vzduch, ktorý by nás ochladzoval a okolité vnemy neodvádzajú našu pozornosť od nastupujúcej únavy.
 3. Je finančne náročnejší – či už ide o permanentku do fitka, alebo investíciu do vlastného bežeckého pásu, v konečnom dôsledku nás bude táto radosť stáť o niečo viac, než vonkajšie výbehy.

Čo nám hrozí pri nedostatku vitamínu D a koľko ľudí jeho deficitom trpí, sa dozviete v našom článku Nedostatkom vitamínu D trpí až miliarda ľudí. Viete, čo vám hrozí?

obrázok z istockphotos.com

Mení pás techniku behu?

Aj keď sú si oba bežecké spôsoby veľmi podobné, rozdiely v nich predsa len nájdeme. Tieto zmeny sa týkajú najmä nášľapu – uhol medzi nohou a zemou pri dopade je pri behu na páse menší, než pri tréningu v teréne a flexia (ohyb) kolena naopak vyššia. Zjednodušene by sa dalo povedať, že na páse beháme s „plochším“ dopadom než vonku. Pri kolennom kĺbe sa ďalej líši aj rozsah pohybu, ktorý je pri behu na páse menší a rozdielne je aj postavenie panvy počas behu, kde sú zaznamenané menšie výkyvy v stabilite ťažiska (Van Hooren, 2020).

Dlho sa tiež hovorilo, že na efektívne vyrovnanie vnútorného a vonkajšieho behu je na páse nutné nastaviť 1 % náklon. Na túto skutočnosť poukazujú štúdie Jonesa a Aubryho, mnoho ďalších štúdií ju však znova nepotvrdilo. Sčítané a podčiarknuté, pre drvivú väčšinu rekreačných bežcov na páse netreba nastavovať žiadne prevýšenie.

Čo je najlepšie na redukciu hmotnosti?

Všeobecne platí, že najlepší pohyb vedúci k chudnutiu je ten, ktorý nás bude baviť a budeme ho vykonávať dlhodobo a pravidelne. Je síce pravda, že vďaka zapojeniu viacerých svalových skupín, kopcom, prekážkam, vetru a pod. spálime pri behu vonku viac kalórií, tieto rozdiely sú však minimálne a navyše sa prejavujú až pri vyšších rýchlostiach behu.

V nadväznosti na štúdiu si vezmime ženu stredného veku vážiacu 59 kg, ktorá beží rýchlosťou 9 km/h počas 30 minút. Jej energetický výdaj by bol pri vonkajšom behu cca 309 kcal, pri behu na páse cca 286 kcal (pozri tabuľku). V meradle rekreačného športovca sú tak tieto rozdiely úplne zanedbateľné.

RýchlosťBeh vonkuBežecký pásRozdiel
7 km/h 8.10 ± 1.25 kcal/min 7.75 ± 1.13 kcal/minNevýznamný
8 km / h 9.36 ± 1.40 kcal/min 8.54 ± 1.21 kcal/minVýznamný
9 km/h 10.33 ± 1.55 kcal/min 9.54 ± 1.36 kcal/minVýznamný

Pozn.: pamätajme však na to, že uvedené hodnoty sú veľmi orientačné, pretože spotreba energie počas fyzickej aktivity sa u rôznych jedincov líši a aj každý beh je sám osebe jedinečný.

Bežecké pásy navyše ponúkajú nastavenie rôznych stupňov sklonu a rýchlosti, takže aj profesionáli, ktorí chcú mať svoje tréningy premakané do posledného detailu, si môžu kopce alebo intervaly v pohode odbehnúť aj v gyme. Hlavnou myšlienkou je, že akýkoľvek pohyb je lepší ako celodenné sedenie na gauči a pozeranie seriálov. Na dosiahnutie kalorického deficitu nám teda skvelo poslúžia oba spôsoby.

obrázok z gettyimages.com

Čo si z toho odniesť?

Beh je jedným z najpopulárnejších športov vôbec a svojich zástancov má nielen na vnútorných športoviskách, ale aj v prírode. Aj keď sa môžu tieto dva spôsoby behu mierne líšiť, vo finále je najdôležitejšie, že nám tento šport prináša radosť a pomáha nám zlepšovať naše zdravie a budovať lepšiu kondíciu.

Nič nám navyše nebráni ťažiť z oboch spôsobov to najlepšie. Aj napriek tomu, že preferujeme beh vonku, v nepriaznivom počasí pre nás môže byť lepšou voľbou pás a hrdému majiteľovi bežeckého pásu naopak rozhodne neuškodí občas vybehnúť von a poriadne si prevetrať hlavu.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok