Boj proti akné v dospelosti: prečo sa tvorí a na koho sa obrátiť?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
1
Boj proti akné v dospelosti: prečo sa tvorí a na koho sa obrátiť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Akné je zápalové ochorenie kože a zároveň ôsme najčastejšie kožné ochorenie na svete.
  • Hoci sa to tak môže zdať, akné nie je len problémom tínedžerov. Viac ako 25 % žien a 12 % mužov po štyridsiatke uvádza, že majú s týmto javom problémy.
  • Možné trvalé následky zahŕňa okrem jaziev aj napríklad zníženie sebavedomia.

Začneme od začiatku – čo je akné?

Zjednodušene je akné bežné kožné ochorenie, vznikajúce v dôsledku upchatia vlasových folikulov pod kožou. Trochu podrobnejší popis vzniku však zahŕňa proaktivitu mazových žliaz vytvárajúcich maz sebum, ktorý s odumretými kožnými bunkami upcháva póry. To je však ideálne pre rast baktérií, teda aj následný zápal a vytvorenie akné. Výsledkom sú pupienky, čierne bodky a bolestivé cysty na povrchu kože, najčastejšie v okolí tváre, môžu sa objaviť ale aj na hrudníku, chrbte či končatinách.

Liečba sa môže líšiť na základe závažnosti jednotlivých problémov a zahŕňa zmeny v starostlivosti o pleť, ako aj používanie liečebných krémov alebo prípadnú medikáciu pod dohľadom lekára. Vzhľadom na to, že každý jedinec má odlišný typ pleti, je kľúčové nájsť individuálny prístup práve k jeho pokožke pre efektívnu kontrolu tohto nepríjemného javu.

Príčiny akné u dospelých

Akné v dospelosti je spravidla frustrujúcim javom, pretože sa očakáva, že problémy s pleťou budú pre hormonálne zmeny obmedzené skôr na adolescentné obdobie. Avšak nejde o taký raritný úkaz. Príčiny môžu zahŕňať aj určitú hormonálnu nerovnováhu (u žien spojenú s menštruačným cyklom, tehotenstvom alebo menopauzou), stres, nevhodnú stravu, ale aj užívanie niektorých liekov alebo jednoducho genetickú predispozíciu.

Ošetrenie akné v dospelosti zvyčajne zahŕňa podobné kroky ako v adolescentnom období, vrátane dôkladného čistenia pleti, používanie vhodných kozmetických prípravkov, v niektorých prípadoch aj liečbu predpísanú lekárom, ako sú lokálne alebo orálne lieky. Dospelí by však mali dbať aj na prevenciu podráždenia pokožky, vyhýbať sa manipulácii s vyrážkami, prípadne sledovať, či u nich niektoré konkrétne potraviny nespôsobujú zhoršenie stavu pleti. Pokiaľ sami neviete, aké prípravky by pre vás boli tie pravé, skúste svoj prípad konzultovať s dermatológom či iným odborníkom, ktorý vám pomôže nájsť nielen vhodné produkty, ale aj optimálnu stratégiu ich používania pre vašu špecifickú potrebu.

Boj proti akné v dospelosti: prečo sa tvorí a na koho sa obrátiť?

Existuje vek, pri ktorom akné navždy zmizne?

Keby to bolo také jednoduché, že? Ale bohužiaľ, hoci väčšina jedincov zažíva najväčšiu náchylnosť na akné v puberte, neexistuje striktný vekový bod, v ktorom by vyrážky automaticky a kúzelne zmizli. U niektorých jedincov môžu pokračovať do dospelosti, dokonca aj do stredného veku – odborný článok na Apotheco Pharmacy Group tvrdí, že u až 26 % štyridsiatnikov a 12 % päťdesiatnikov sa prejavuje akné, 10 % žien má navyše mastnú pleť od puberty až do dospelosti.

Takže hoci môže u niektorých ľudí akné prestávať byť výrazným problémom počas neskorej adolescencie alebo ranej dospelosti, je dôležité si uvedomiť, že sme všetci rozdielni. Niektorí môžu mať tendenciu k akné aj v neskoršom veku. Kľúčová je teda predovšetkým prevencia. Niektoré jej body sme načrtli vyššie, teraz si ich poďme rozobrať.

Ako proti akné bojovať?

  • Pravidelné čistenie pleti: dôkladné umytie pleti ráno a večer môže pomôcť odstrániť prebytočný maz a nečistoty, ktoré môžu spôsobiť upchatie pórov. Ideálnymi pomocníkmi sú jemnejšie čistiace prostriedky nevysušujúce pleť.
  • Používanie vhodných kozmetických prípravkov: na čo nadväzuje aj bod dva, teda vyhnúť sa takým prípravkom, ktoré obsahujú agresívne chemikálie alebo oleje, a tým môžu upchávať póry. Hľadajte produkty označené ako nekomedogénne -–nespôsobujú tvorbu komedónov (upchatých pórov).
  • Hydratácia: aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Práve preto je nekomedogénna zložka vo vašom kréme/oleji kľúčová. Neupchajú sa póry, ale pleť napriek tomu zostane vyživená.
  • Ochrana proti slnečnému žiareniu: krémy s ochranou proti slnečnému žiareniu sú nutnosť, a to aj v zimných dňoch, počas ktorých sa slnečné lúče môžu odrážať od snehu. Vďaka intenzite a nižšej ochrane sa teda aj tento faktor berie do úvahy pri hyperpigmentácii či akné.
  • Pravidelný peeling: exfoliácia pomáha odstrániť odumreté bunky a uvoľňovať upchaté póry. Opäť odporúčame používať skôr jemné exfoliačné produkty obsahujúce napríklad kyselinu salicylovú alebo glykolovú kyselinu.
  • Zdravá strava: snažte sa o vyváženú a rozmanitú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny a zdravé tuky. Svoj vplyv na pleť môžu mať predovšetkým potraviny bohaté na cukor a nasýtené tuky.
  • Stress management: aj stres prikladá ruku k dielu, čo sa týka problémov s pleťou. Snažte sa ho minimalizovať pomocou cvičenia, meditácie či iných relaxačných techník (napríklad journalingu?).
  • Manipulácia s vyrážkami: vyhnite sa stláčaniu alebo manipulácii s vyrážkami a čiernymi bodkami. Zbytočne si tak môžete spôsobiť rozšírenie zápalu a vytvorenie jaziev.
  • Návšteva dermatológa: ak trpíte závažnejšou formou akné alebo sa chcete iba uistiť, že sú vaše kroky z hľadiska starosti o pleť správne, konzultujte ich s dermatológom. V horších prípadoch vám môže predpísať lieky alebo poskytnúť špecializovanú liečbu.
  • Pitný režim: hydratácia, hydratácia, hydratácia, akurát tentoraz trochu inak – zvnútra. Dostatočným pitným režimom zaistíte zdravo vyzerajúcu a žiarivú pleť.

Čo si z toho odniesť?

Pri boji s akné (nielen) v dospelosti pamätajte na pravidelnú a jemnú starostlivosť o pleť, voľbu vhodných kozmetických produktov a hydratáciu. Ochrana pred slnečným žiarením a zdravý životný štýl idú tiež ruka v ruke. Kľúčové je však uvedomenie, že každá pleť je jedinečná, a preto trpezlivo experimentujte pre optimálny prístup presne na vašu mieru. V prípade komplikácií konzultujte s dermatológom alebo iným odborníkom.

Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
Zdravá strava nemusí byť drahá. Ako jesť zdravo a lacno?
Zdravá strava nemusí byť drahá. Ako jesť zdravo a lacno?
Už dávno neplatí, že zdravá strava je drahá. Ukážeme vám, ako si plnohodnotný jedálniček poskladať lacno a zároveň chutne.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká
Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká
Hormonálna antikoncepcia je veľmi rozšírenou metódou ochrany proti nechcenému počatiu. Môže však ponúknuť aj iné výhody? A aké sú riziká jej používania?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Pokožka v chladnejšom období trpí pomerne značnou stratou hydratácie, čo môže viesť k vysušeniu, začervenaniu aj bolestivým ekzémom. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vaša pleť vyzerala rovnako zdravo a hydratovane po celý rok.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?