8 tipov, ako sa starať o pokožku v zime

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 9. 12. 2022
2 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
8 tipov, ako sa starať o pokožku v zime
Obrázok od stefamerpik z Freepik

Zmenu na chladnejšie ročné obdobie ľudia vnímajú rôzne. Niekto môže byť ospalejší, slabší, iným sa zase zvyšuje apetít. Konštantou však zostáva pleť. Pravdepodobne ste si všimli, že sa vaša pokožka v zimných mesiacoch často zdá byť suchšia a šupinatá. Existujú ale jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa tomuto strašiaku vyhli a vaša pleť vyzerala vypnute, zdravo a hydratovane, aj keď teploty klesajú a pred zimným suchým a studeným vzduchom niet úniku.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Odborníci na starostlivosť o pleť z University of Cincinnati (UC) sa zhodujú, že dostatočná hydratácia je kľúčová pre udržanie zdravej a pružnej pokožky počas suchých (jesenných) zimných mesiacov.
  • Medzi hlavné faktory straty tejto hydratácie patria okrem studeného vzduchu či vykúrených miestností aj nekvalitné prostriedky na umývanie a hydratáciu.
  • Úroveň hydratácie v koži sa ale tiež mení s vekom, pohlavím, etnickým pôvodom a inými faktormi prostredia.

Prečo máte v zime suchšiu pleť?

Príčin je hneď niekoľko: studený vzduch, suché vnútorné teplo, nízka vlhkosť aj silnejší zimný vietor. To všetko zbavuje vašu pokožku jej hydratácie. Preto potom nielen tvár, ale aj ruky, nohy a ďalšie oblasti vystavené vplyvom počasia môžu vyzerať oveľa menej zdravo a žiarivo ako normálne.

Navyše je tu aj faktor poškodenia kožnej bariéry. Tá je tvorená kombináciou lipidov a odumierajúcich alebo mŕtvych kožných buniek a tvorí ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu škodlivých látok do tela. V zime dochádza pre vyššie spomínanú stratu vlhkosti k jej poškodeniu, a tak sa pokožka môže javiť ako suchá alebo podráždená.

Studenšie teploty môžu tiež nabádať k teplejším kúpeľom alebo sprchám. Tie ale pri vyššej frekvencií tiež poškodzujú povrch pokožky, čo vedie k jej intenzívnejšiemu vysúšaniu. Používanie nekvalitných mydiel, krémov a intenzívne trenie pokožky pri sušení je už potom iba čerešničkou na torte.

A aké sú naše tipy?

1. Hydratácia čo najskôr po umytí

Počas všetkého umývania, či už tváre, rúk alebo tela, zbavujete pokožku jej prirodzene obsiahnutých lipidov. Lenže sú to práve ony, ktoré pomáhajú zadržiavať vlhkosť, a preto je dôležitá pravidelná náhrada. Najmä v zime je teda nutnosťou pravidelná a intenzívna hydratácia, najlepšie hneď a po každom umývaní pokožky.

2. Krém s UV faktorom? V každom ročnom období

Vzhľadom na kratšie zimné dni, a nie tak intenzívne slnečné žiarenie sa môže zdať nanášanie opaľovacieho krému ako nezmysel – opak je pravdou. Dokonca aj v zime môže škodlivé UV žiarenie namáhať bariéru vlhkosti vašej pokožky. Skúste teda každé ráno po nanesení hydratačného krému pridať ešte vrstvu toho s UV faktorom (American Academy of Dermatology Association odporúča krémy s minimálne SPF 30).

3. „Otužujte sa“ alebo aspoň znížte teplotu vody

Horúca sprcha alebo kúpeľ môže byť počas chladných večerov obzvlášť príjemná a upokojujúca. Ale pre dostatočnú ochranu vašej pokožky bude najlepšie udržovať teplotu vody bližšie k vlažnej. Podľa Baylor College of Medicine môže horúca voda odstrániť prirodzené lipidy z vašej pokožky rýchlejšie a v niektorých prípadoch spôsobovať aj kožné poškodenie (napr. ekzémy).

4. Zvlhčovače = praví pomocníci

Zvlhčovače sú najcennejšími pomocníkmi pridávajúcimi vlhkosť späť do vzduchu vo vykurovaných miestnostiach. Vyššie percento vlhkosti potom môže pôsobiť ako prostriedok predchádzajúci vysušenosti, poprípade zmierňujúci suchosť pokožky. Podľa Harvard Health Publishing pomáhajú zvlhčovače v zime až na 60 % doplniť vlhkosť v horných vrstvách ľudskej pleti.

Dajte si však pozor – nič sa nemá preháňať a nadbytok vlhkosti tiež nemusí byť tým pravým, predovšetkým pre možnú tvorbu plesní. Vždy sa teda o nastavení najprv poraďte s odborníkom, poprípade venujte pozornosť inštrukciám vo vnútri a na balení.

5. Dávajte si pozor na peelingy

Peeling, pomocník na udržanie hladkej a žiarivej pokožky. Počas chladnejšieho obdobia môže ale ísť o príčinu jej nadmerného odlupovania. Skúste sa ich teda skôr vyvarovať. Pokiaľ bude vaša pleť vyzerať suchá alebo šupinatá, zvoľte radšej jemnejší chemický exfoliant, ktorý toľko nenarušuje bariéru vlhkosti.

8 tipov, ako sa starať o pokožku v zime

6. Ach, ten ospevovaný pitný režim…

Asi pre vás nie je novinkou, že dostatočný pitný režim zvyšuje hydratáciu pokožky a pomáha udržiavať jej pružný, mladistvý vzhľad. Naopak, nedostatočný príjem tekutín ju môže urobiť náchylnejšiu na vysúšanie.

7. Noste rukavice a materiály z nedráždivých látok

Rukavice sú nedoceniteľnou fyzickou bariérou proti vplyvom prostredia, ktoré môžu vysušovať pokožku rúk. Zároveň je dobrým pravidlom vyhnúť sa noseniu drsných materiálov. Skúste nosiť čo najviac prírodné látky, aby ste znížili riziko ďalšieho fyzického podráždenia. Vyvarujte sa tiež praniu bielizne v bežných pracích prostriedkoch. Hľadajte tie určené pre citlivú pokožku – pravdepodobne nebudú obsahovať potenciálne dráždivé látky.

8. Správna kozmetika je základ

Kvalitné mydlá aj hydratačné krémy sú úplným základom vyživenej a spokojnej pokožky. V zime sa odporúča používať aj telové maslá (napríklad Vilgain Body Butter), bohaté na okluzívne látky. Tie zaisťujú zvláčňujúce a anti-aging účinky, navyše podporujú procesy hojenia, regenerácie a celkové upokojenie kože. Výsledkom je jemná a hladká pokožka, ktorá môže dýchať a vďaka vitamínu E aj mierna ochrana proti slnku. Extrémnym pomocníkom môže v zime byť aj tzv. bambucké mydlo, čo je vlastne telové maslo do sprchy. Dodá vašej pokožke dvakrát takú nálož hydratácie.

Čo sa sprchového gélu týka, radíme prírodné zloženie, plus najlepšie taký obsahujúci esenciálne oleje pre extra výživu (so skvelou vôňou mandarínok a rozmarínu skúste Vilgain Sprchový gél). Na čo dať pozor, sú potenciálne dráždivé zložky konvenčnej kozmetiky, ako sú SLS, parabény či ftaláty, ktoré nadmerne vysušujú pokožku a spôsobujú iné (nielen kožné) problémy.

A v prípade, že máte problematickejšiu pleť, ktorej zvýšená hydratácia nemusí robiť najlepšie, nezúfajte. To pravé pre vás je Vilgain Čierne bambucké mydlo100 % prírodné a hypoalergénne pomáhajúce zlepšiť problematickú pokožku. Vďaka BIO surovému bambuckému maslu, kokosovému a palmojadrovému oleju si však zachováva schopnosť zjemňovať a hydratovať pokožku.

Čo si z toho odniesť?

Pokožka v zime môže byť z dôvodu straty hydratácie a narušenia ochranných bariér oveľa ľahšie vysušená, čo vedie k nepríjemnému svrbeniu, ale aj nevzhľadným a bolestivým ekzémom. Vyššie spomínané jednoduché tipy, ako napríklad hydratácia po každom umytí, nosenie rukavíc či výber kvalitných prípravkov, vám s týmito nepríjemnosťami efektívne pomôžu a zaručia žiarivú a zdravú pokožku aj pri studených teplotách.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
2 Páči sa mi Uložiť článok