Ako na zdravé vlasy? 8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička

Komentáre
Ako na zdravé vlasy? 8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Znížená kvalita či vypadávanie vlasov patrí medzi najčastejšie problémy spojené s vlasmi.
  • Príčinou býva často nevhodná strava, v ktorej chýbajú niektoré dôležité vitamíny či minerálne látky.
  • Výberom vhodných potravín je možné v mnohých prípadoch problém razantne znížiť.

Zdravý životný štýl na čele s príjmom kvalitných živín zohráva podstatnú úlohu v udržaní zdravých a kvalitných vlasov. A hoci ďalšie faktory ako vek či genetiku neovplyvníme, výživu môžeme ovplyvniť viac ako čokoľvek iné. Aké potraviny zaradiť do jedálnička na udržanie zdravých vlasov a má zmysel spoliehať sa na doplnky stravy?

Výživa pre zdravé vlasy: pozor na nedostatok bielkovín, vitamínov a minerálnych látok

Nedostatok bielkovín v strave môže byť jednou z príčin vypadávania vlasov. Prejaví sa totiž nedostatok esenciálnych aminokyselín (l‑lyzín, l‑metionín), ktoré telo potrebuje na udržanie zdravých vlasov. Okrem bielkovín je vhodné zamerať svoju pozornosť aj na niektoré vitamíny a minerálne látky.

Štúdie ukazujú, že nedostatok vitamínu D a skupiny vitamínov B je spojený so zníženou kvalitou vlasov. Z minerálnych látok je zase vhodné strážiť dostatok zinku, selénu, medi a horčíka v strave. To najjednoduchšie, čo môžeme urobiť, je vyhľadať tieto živiny v bežných potravinách a zaradiť ich do nášho jedálnička.

Ako na zdravé vlasy? 8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička

8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička pre zdravšie vlasy

1. Vajcia

Vajcia sú vo vzťahu k vlasom hotovou superpotravinou. Obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny obzvlášť bohaté na aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravých vlasov (l‑lyzín, l‑metionín, l‑cysteín).

Okrem toho vajcia obsahujú vysoký podiel vitamínu B7, zinku a selénu. Pri konzumácii samozrejme nezabudnite na vaječný žĺtok, ktorý je v rámci obsahu stopových prvkov zďaleka najbohatšou časťou vajca.

2. Losos

Losos a ďalšie tučné morské ryby sú bohatým zdrojom vitamínu D. Nedostatok tohto vitamínu býva v štúdiách spojený so zníženou kvalitou vlasov.

Okrem toho obsahujú ryby vysoké množstvo omega‑3 mastných kyselín a ďalších látok s antioxidačným účinkom, ktoré majú vo vzťahu ku kvalite vlasov taktiež pozitívny vzťah.

3. Tekvicové semienka

Tekvicové semienka patria medzi jeden z najlepších zdrojov minerálnych látok v rámci bežných potravín. Obzvlášť bohaté sú na horčík, zinok, meď a železo, pričom vo väčšine prípadov už 100 g poskytuje odporúčanú dennú dávku týchto prvkov.

Okrem toho obsahujú relatívne vysoký podiel bielkovín a vlákniny. Pridanie tekvicových semienok do jogurtov či desiat je jednoduchým spôsobom, ako podporiť výživu vlasov.

4. Bataty

Bataty (sladké zemiaky) sa od klasických zemiakov líšia predovšetkým v obsahu vitamínu A. Už jedna porcia obsahuje niekoľkonásobok dennej dávky vitamínu A v podobe beta‑karoténu.

Dostatok vitamínu A je potrebný na udržanie zdravých vlasov. No ani tu neplatí ono známe „čím viac, tým lepšie“ – niektoré štúdie ukazujú, že nadmerný príjem vitamínu A (z doplnkov stravy) môže naopak vypadávanie vlasov spôsobovať.

5. Hovädzie mäso

Pravidelná konzumácia hovädzieho mäsa môže byť účinným spôsobom, ako podporiť výživu vlasov. Môže tiež dôjsť k zmierneniu ich vypadávania. Hovädzie mäso je vynikajúcim zdrojom vysoko kvalitných bielkovín a železa v hemovej forme, ktorá je pre telo oveľa lepšie dostupná než rastlinné zdroje železa. Nedostatok bielkovín a železa je spájaný s častejším vypadávaním vlasov.

Tiež tu však platí známa poučka „všetko s mierou“, pretože ani nadmerná konzumácia hovädzieho mäsa nie je vhodná.

6. Ovsené vločky

Pravidelná konzumácia ovsených vločiek je jednoduchým spôsobom, ako do svojho jedálnička dostať širokú paletu dôležitých živín. Okrem vysokého obsahu vlákniny sú ovsené vločky dobrým zdrojom železa, zinku a horčíka.

Nedostatok týchto minerálnych prvkov môže viesť k zníženiu kvality vlasov. Ovsené vločky sú jednoduchým spôsobom, ako tieto riziká minimalizovať.

7. Para orechy

Para orechyrekordérom v obsahu selénu. Dennú dávku bohato dodá už 1 orech, preto pri nedostatku selénu ide o jeden z jeho najlepších prirodzených zdrojov.

Hoci štúdie nie sú jednotné v tom, akú úlohu má nedostatok selénu pri vypadávaní vlasov, niektoré zdroje uvádzajú, že nedostatok selénu môže byť jednou z príčinu. Pozor však aj na prebytok selénu v strave, ktorý je pre ľudské telo toxický a môže naopak vypadávanie vlasov spôsobovať.

8. Fazuľa

Fazuľa je z pohľadu rastlinných potravín jedným z najbohatších zdrojov bielkovín. Keďže nedostatok bielkovín môže byť dôvodom zníženej kvality či vypadávania vlasov, je pravidelná konzumácia fazule vhodnou prevenciou nielen pre vegánov.

Keďže strukoviny (vrátane fazule) majú v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami nižšie zastúpenie l‑cysteínu a l‑metionínu, je vhodné ich kombinovať s ďalšími zdrojmi bielkovín, ktoré aminokyselinové spektrum doplnia. V prípade fazule je vhodnou kombináciou konzumácie ryžová bielkovina.

Ako na zdravé vlasy? 8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička

Má zmysel siahnuť po doplnkoch stravy?

Doplnky stravy na zvýšenie kvality či podporu rastu vlasov patria medzi jedny z najpredávanejších produktov, hoci ich účinnosť je na základe viacerých štúdií minimálne sporná. Je zrejmé, že doplnky stravy na báze mikroživín, ktoré majú pozitívny vplyv na kvalitu vlasov (vitamíny skupiny B, vitamín A, zinok, selén, meď, železo), môžu mať pozitívny účinok, na druhú stranu stále ide o látky, ktoré možno prirodzene zaistiť v pestrej a vyváženej strave.

Popularitu si získavajú aj špeciálne formy hydrolyzovaných kolagénov, ktoré sa predávajú ako bioaktívne kolagénne peptidy (Peptan, Verisol). Existujú niektoré štúdie, ktoré pozorujú zvýšenú silu vlasov následkom užívania týchto kolagénov, stále je však potrebných viac štúdií pre potvrdenie uvádzaných benefitov. Napríklad spomínaná štúdia pracovala len so 44 ženami v pokročilom veku a bola zistená zvýšená hrúbka asi o 2 mikrometre.

Čo si z toho odniesť?

Živiny v strave, ktorú jeme, majú vplyv na udržanie zdravých vlasov. Je preto dôležité dbať na dostatok kvalitných bielkovín v strave, myslieť by sme mali tiež na zabezpečenie dostatočného príjmu zinku, horčíka, selénu a železa a vitamínov (predovšetkým zo skupiny B, ale aj vitamínu A).

Hoci doplnky stravy môžu pomôcť s doplnením týchto stopových prvkov, nie sú účinnejšie ako pestrá a vyvážená strava. Vyberajme preto najmä potraviny bohaté na vyššie spomínané látky a suplementy berme skôr len ako doplnok bežnej stravy.

Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Když se řekne vitamin C, většině z nás se vybaví hlavně citron, pomeranč, nebo grep. Paleta potravin, ze kterých můžeme tento vitamin získat, je však o hodně pestřejší a některé jej dokonce obsahují v ještě vyšším množství, než zmiňované citrusové plody. K čemu je vitamin C vlastně dobrý a v jakých potravinách ho tedy hledat, se dozvíte v dnešním článku.
Chudnutie a vypadávanie vlasov. Je medzi tým súvislosť?
Chudnutie a vypadávanie vlasov. Je medzi tým súvislosť?
Vypadávanie vlasov môže mať mnoho dôvodov. Patrí medzi ne aj chudnutie, ktoré so sebou prináša nedostatok živín pre najrôznejšie potreby organizmu. Dá sa chudnúť bez toho, aby sme pozorovali zvýšené vypadávanie vlasov?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
Vajcia a cholesterol: Koľko ich denne môžeme zjesť?
Vajcia a cholesterol: Koľko ich denne môžeme zjesť?
„Bielky na omeletu a žĺtky do koša? Prečo? Žĺtky predsa obsahujú škodlivý cholesterol!“ Naozaj by sme sa mali žĺtkom vyhýbať alebo je to len zaužívaný mýtus? To sa dozviete v dnešnom článku.
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Ktoré orechy sú najlepšie pre fitness výživu?
Ktoré orechy sú najlepšie pre fitness výživu?
Pri výbere orechov sa často pýtame, ktorý druh je vlastne ten najzdravší. Dá sa to vôbec povedať? Čím vynikajú jednotlivé druhy orechov po výživovej stránke a ktorý je nutrične najhodnotnejší?
Ovsené vločky a zdravie: prečo by sme ich mali zaradiť do jedálnička?
Ovsené vločky a zdravie: prečo by sme ich mali zaradiť do jedálnička?
Ovsené vločky sú známe ako fitness potravina už pomerne dlhú dobu. Takéto vločkové raňajky dodajú vášmu telu v chutnej a dobre stráviteľnej forme dostatok energie. Človek potom takmer nemá hlad až do obeda, prípadne si vypomôže len malou desiatou.
Ryba na tanieri: Ako si vybrať čerstvú a ktoré druhy sú najzdravšie?
Ryba na tanieri: Ako si vybrať čerstvú a ktoré druhy sú najzdravšie?
Ryby patria medzi najzdravšie potraviny, ktoré si môžeme pravidelne dopriať. Viete, čím vynikajú a aké sú medzi jednotlivými druhmi rýb rozdiely po výživovej stránke?
Ako kombinovať rastlinné bielkoviny, aby sa zvýšila ich využiteľnosť?
Ako kombinovať rastlinné bielkoviny, aby sa zvýšila ich využiteľnosť?
Že sú rastlinné bielkoviny často menej využiteľné oproti tým živočíšnym, nie je žiadna novinka. Akými spôsobmi je však možné využiteľnosť zvýšiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?