Chudnutie a vypadávanie vlasov. Je medzi tým súvislosť?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 26. 7. 2021
Uložiť článok
Chudnutie a vypadávanie vlasov. Je medzi tým súvislosť?

Je normálne za deň stratiť asi 50–100 vlasov, ich miesto totiž čoskoro nahradia nové vlasy a žiadne plešatenie teda ani nemusíme spozorovať. Vlasy sa totiž prirodzene obnovujú. Horšie je to v prípade, keď je táto rovnováha porušená a vlasov vypadáva príliš veľa.

Zistiť príčinu je trochu ako veštenie z krištáľovej gule, pretože ich môže byť hneď niekoľko. Patrí k nim aj chudnutie?

Nedostatok kalórií ako jedna z príčin vypadávania vlasov

Už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia boli publikované vedecké práce, ktoré sa zaoberali pozorovaním vypadávania vlasov pri drastických redukčných diétach. Dnes už to vieme celkom iste – drastická diéta môže byť príčinou vypadávania vlasov.

Nakoniec, je to celkom logické, pretože počas reštrikčných diét jeme menej jedla a teda prijímame menej energie a živín, vrátane vitamínov a minerálnych látok. To všetko môže byť dôvodom, prečo vaša hriva začína pomaly ale isto rednúť.

Výskumy ukazujú, že k vypadávaniu vlasov môže dôjsť pokojne až 3 mesiace po začiatku redukčnej diéty, pričom môže trvať až 6 mesiacov. Nutrične vyváženou stravou v dostatočnom množstve možno v drvivej väčšine prípadov vrátiť všetko do starých koľají, ale samozrejme to nepôjde zo dňa na deň.

Medzi hlavné spúšťače patrí nedostatok bielkovín a kalórií všeobecne

Odborníci veria, že pre správny stav vlasov je úplne kľúčový dostatočný celkový denný energetický príjem a tiež bielkoviny zaisťujúce doplnenie esenciálnych aminokyselín. Vedci si to vysvetľujú tým, že ak v tele nie je dostatok energie a bielkovín, využijú sa dostupné živiny na zaistenie životne dôležitých funkcií, ktoré sú pre organizmus vždy prioritou. Vlasy sa tým posúvajú na druhú, možno až na tretiu koľaj.

Pravdepodobne aj z toho dôvodu sa zistilo, že osoby trpiace vypadávaním vlasov majú v tele menšie množstvo histidínu, leucínu a cysteínu (aminokyseliny z bielkovín) v porovnaní so zdravými jedincami.

obrázok z 123rf.com

Pozor tiež na nedostatok dôležitých vitamínov a minerálnych látok

Hľadanie jednej konkrétnej príčiny vypadávania vlasov môže byť niekedy celkom zamotaný oriešok. Totiž, aj tých výživových dôvodov môže byť celá kopa a možno ani nemusia súvisieť s chudnutím ako takým:

 1. Nedostatok železa je celosvetovo najrozšírenejší výživový nedostatok, ktorý sa môže podpísať aj pod vypadávanie vlasov. Pozor by si mali dať vegetariáni, vegáni a ženy v produktívnom veku, ktoré železo strácajú počas menštruácie. Na pozore by sa mali mať aj pravidelní darcovia krvi. Viac informácií o nedostatku železa v organizme sa môžete dočítať v našom ďalšom článku.

 2. Nedostatok zinku je ďalšou možnou príčinou vypadávania vlasov. V nedávnej štúdii sa zistilo, že osoby trpiace vypadávaním vlasov mali oproti kontrolnej skupine nižšie množstvo zinku v organizme.

 3. Nedostatok vitamínu B7 (biotínu) je síce relatívne vzácny, ale tiež môže prispieť k vypadávaniu vlasov.

Zabúdať by sme nemali ani na ďalšie možné príčiny, z ktorých jednou z pomerne bežných je psychologický a emočný stres. V štúdii z roku 2015 bolo dokonca zistené, že emočný stres spolu s nedostatkom železa boli vôbec najčastejšími príčinami vypadávania vlasov u žien.

Čo robiť, aby vlasy nevypadávali ani v diéte

Hoci kalorická reštrikcia môže byť jedným z faktorov ovplyvňujúcich vypadávanie vlasov, rozhodne to nie je pravidlo, cez ktoré nejde vlak. Naopak, dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad možno docieliť to, že k nadmernému vypadávaniu vlasov nemusí vôbec dôjsť ani pri chudnutí.

Chudnúť a mať vlasy ako princ(ezná)? 4 tipy, ako na to

1. Vyhnite sa príliš drastickej diéte

Iste, vyhnúť sa kalorickému deficitu sa pri chudnutí nedá, ale stále máte v rukách voľbu, akú prísnu diétu si na chudnutie nastavíte. Tu je tá tendencia jasná – čím viac kalórií si (aj počas diéty) doprajete, tým menšia pravdepodobnosť, že vás počas nej bude trápiť vypadávanie vlasov.

2. Dbajte na dostatok kvalitných bielkovín

Dostatočný príjem bielkovín je alfa-omega úspešného chudnutia. Pomôže vám vyhnúť sa hladu, podporí ochranu aktívnej telesnej hmotnosti a v neposlednom rade dodá samotný materiál (aminokyseliny) na tvorbu vlasov ako takých.

obrázok z gettyimages.com

3. Konzumujte dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny

Pri chudnutí platí viac ako inokedy, že by ste mali konzumovať nutrične vyváženú stravu bohatú na nenahraditeľné vitamíny a minerálne prvky. Každý deň aspoň 400 g ovocia a 200 g zeleniny a ak vám do jedálnička zablúdia orechy, obilniny alebo strukoviny, vaše vlasy sa hnevať nebudú.

4. Vitamíny a minerálne látky suplementujte s mierou

Je pomerne bežná prax užívať pri zvýšenej telesnej námahe niektoré minerálne látky (zinok, horčík, železo) či komplexy vitamínov v rámci doplnkov stravy. Dávajte si ale pozor na ich prebytok. Príliš vysoký príjem niektorých mikroživín (vitamíny A, E, selén) môže naopak spôsobovať vypadávanie vlasov aj ďalšie zdravotné problémy, pretože sú pre telo v príliš veľkom množstve toxické.

Čo si z toho odniesť?

Ak ste sa bezhlavo pustili do drastického chudnutia a nedávate si pozor na príjem dôležitých živín, potom je možné, že vás časom zaskočí problém vo forme rednutia vlasov. A je to tak trochu škoda, pretože tomu možno predchádzať a navyše bude nejaký čas trvať, než sa všetko vráti do pôvodných koľají. Hlavným problémom sa zdá byť celkový nedostatok energie a bielkovín. Ženy v produktívnom veku by si tiež mali dávať pozor na nedostatok železa, ktorý býva ďalšou častou príčinou vypadávania vlasov. Aj pravidelní darcovia krvi by sa mali držať na pozore.

Ak vaše telo trpí nedostatkom niektorých dôležitých látok (zinok, železo, vitamín B3, B6 alebo napríklad selén), môže naň telo reagovať vypadávaním vlasov. Nedostatok vám pomôže odhaliť lekár pomocou krvných testov. V takom prípade je účinnou cestou suplementácia chýbajúcich látok, ktorá vám pomôže navrátiť ich množstvo v organizme do normálu.

Snažte sa držať primeraný kalorický deficit, dbajte na dostatok kvalitných bielkovín v strave a myslite aj na nenahraditeľné vitamíny a minerálne látky. Základom by aj v tomto prípade mala byť vyvážená a nutrične bohatá strava.

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
2 Páči sa mi Uložiť článok
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________