Ako doplniť energiu pri športovom výkone?

Komentáre
Ako doplniť energiu pri športovom výkone?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pri náročných športových výkonoch je vhodné piť nápoje obsahujúce sacharidy.
  • Maximálna vstrebateľnosť glukózy pri športovom výkone je 60 g za hodinu.
  • Pri krátkych športových výkonoch do 1 hodiny nie sú športové nápoje s obsahom sacharidov nevyhnutné.

Už v 80. rokoch 20. storočia bolo vedcom zrejmé, že konzumácia sacharidov pri fyzickej aktivite má na výkonnosť pozitívny vplyv. Čoskoro sa tak hroznový cukor (glukóza) stal obľúbeným športovým doplnkom v najrôznejších formách.

Aký je pohľad na užívanie rýchlych sacharidov pri športovom výkone v dnešnej dobe a ako tieto odporúčania uchopiť v praxi?

Sacharidy a ich úloha pri športovom výkone

Sacharidy sú hlavným energetickým palivom pre svaly. Vo svalových bunkách sa vyskytujú v podobe svalového glykogénu (zásobný polysacharid), pričom celkové množstvo svalového glykogénu predstavuje zásobu približne 200 – 600 g sacharidov v celom tele.

Svalový glykogén pri fyzickej aktivite slúži ako zdroj glukózy pre športový výkon. Pri dlhších a náročnejších fyzických aktivitách môže dôjsť k značnému vyčerpaniu svalového glykogénu a k následnému poklesu športovej výkonnosti. A práve tomu sa dá zabrániť konzumáciou ľahko stráviteľných sacharidov (cukrov) pri športovom výkone. Tie sa rýchlo vstrebávajú a môžu svalom slúžiť ako zdroj energie na športový výkon.

Glukóza, fruktóza alebo maltodextrín?

Zásadná otázka spočíva v tom, aký druh sacharidov je na konzumáciu pri športovom výkone najvhodnejší. V prvom rade ide primárne o ľahko stráviteľné cukry alebo niektoré druhy škrobu (maltodextrín, Vitargo), ktoré sú ľahko a rýchlo stráviteľné.

Najčastejšie sa možno stretnúť s nasledujúcimi druhmi sacharidov:

  1. Glukóza je známa aj ako dextróza či hroznový cukor. Vstrebáva sa predovšetkým transportným systémom SGLT1, ktorý dokáže vstrebať približne 60 g glukózy za 1 hodinu.
  2. Fruktóza je známa aj ako ovocný cukor. Vstrebáva sa transportným systémom GLUT5 pomocou uľahčenej difúzie, čo je podstatne pomalšie vstrebávanie v porovnaní s glukózou.
  3. Maltodextrín je zložený z 3 až 9 vzájomne prepojených jednotiek glukózy. Pred vstrebaním sa musí „stráviť“, čo mierne spomaľuje jeho vstrebanie. Následne sa voľné molekuly glukózy vstrebávajú opäť transportným systémom SGLT1.

Čo si z toho odniesť na praktický tréning?

  • Glukóza v podobe hroznového cukru je ideálny zdroj energie pri športovom výkone.
  • Fruktóza podaná súčasne s glukózou môže zvýšiť celkové množstvo vstrebaných sacharidov, využitie však nájde až pri veľmi náročných športových aktivitách typu maratónskeho behu.
  • Maltodextrín môže byť riešením pre športovcov, ktorým samotná glukóza nepôsobí dobre na tráviaci systém.

Koľko sacharidov je vhodné dopĺňať pri športovom výkone?

Je zrejmé, že úplne odlišný prístup zvolí futbalista pri zápase s dĺžkou 90 minút a maratónsky bežec. Oba výkony sa totiž líšia dĺžkou, intenzitou, ale súčasne tiež (ne)možnosťou sacharidy pri výkone dopĺňať. Pokiaľ vezmeme do úvahy časový parameter športového výkonu, môžeme vychádzať zo štúdie Jeukendrupa z roku 2014, ktorý potrebu doplňovania sacharidov znázornil v nasledujúcom grafe:

Ako doplniť energiu pri športovom výkone?

V tejto štúdii Jeukendrup rozdeľuje športové výkony do 4 kategórií v závislosti od ich celkovej dĺžky:

  • 30 – 75 minút – pri týchto výkonoch nie je potrebné sacharidy dopĺňať, resp. ich doplnenie spravidla nevedie k lepšiemu výkonu. V prípade potreby je možné namiesto konzumácie sacharidov využiť tzv. „mouth rinse“, teda vypláchnutie úst sladkým nápojom.
  • 1 – 2 hodiny – v prípade výkonov trvajúcich až 2 hodiny sa už oplatí konzumovať nápoje či gély s obsahom sacharidov. Bohato postačí hroznový cukor (glukóza) v množstve asi 30 g za hodinu.
  • 2 – 3 hodiny – pri náročných fyzických výkonoch je vhodné už doplňovanie sacharidov dopredu premyslieť. Stále stačí dopĺňať samotnú glukózu či maltodextrín, celkové množstvo by už malo byť asi 60 g za hodinu.
  • > 2,5 hodiny – pri veľmi dlhých športových výkonoch (maratónsky beh, triatlonový závod) je doplňovanie sacharidov pri výkone prakticky nutné. Je možné konzumovať až 90 g sacharidov za hodinu, zdroje sacharidov je však nutné kombinovať (60 g glukóza/maltodextrín + 30 g fruktóza), aby bolo možné takto vysoké dávky vstrebať.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že množstvo prevyšujúce konzumáciu 60 g cukrov za hodinu pri intenzívnom športovom výkone nie je práve dvakrát príjemné. Mnoho športovcov takto vysoké dávky sacharidov ani nie je schopných efektívne stráviť a spôsobujú im tráviace problémy.

Z toho dôvodu je vysoko žiaduce si pred akoukoľvek dlhšou súťažou vyskúšať doplňovanie sacharidov „nanečisto“, aby ste na súťaž mali svoju nutričnú stratégiu pripravenú.

Ako doplniť energiu pri športovom výkone?

Ako by mal vyzerať športový nápoj vhodný pri výkone?

Pri športovom výkone vás popri doplňovaní sacharidov čaká ešte jedna dôležitá úloha – dopĺňať pitný režim. Je nepravdepodobné, že sa vám podarí pri výkone kompletne kompenzovať straty spôsobené potením, ale mali by ste sa snažiť piť aspoň do tej miery, aby ste sa vyhli dehydratácii prevyšujúcej stratu 2 % vašej hmotnosti.

Podľa posledných odporúčaní je vhodné pri športovom výkone piť približne 400 – 800 ml tekutín za 1 hodinu výkonu. Samozrejme toto číslo sa môže meniť v závislosti od intenzity výkonu, vašej individuálnej miery potenia a klimatických podmienok.

Pri veľmi dlhých výkonoch môžu pomôcť energetické gély založené na jednoduchých sacharidoch. Aj v tomto prípade je však vhodné ich použitie pred výkonom vyskúšať, pretože znášanlivosť týchto produktov sa môže naprieč športovcami líšiť.

Príklad: tenisový zápas trvajúci 2 hodiny

Ako príklad si môžeme uviesť športovcov zúčastňujúcich sa tenisového zápasu, ktorý trvá 2 hodiny. Tenista sa rozhodne dopĺňať 30‑45 g sacharidov za hodinu a pokúsi sa dodržiavať pitný režim, aby zvládol vypiť 600 ml tekutín za hodinu. V ideálnom prípade by tenista mal piť iónový nápoj s približným obsahom 5 – 7,5 g sacharidov na 100 ml. Iónový nápoj by mal ďalej obsahovať sodík a draslík, čo sú minerálne látky nevyhnutné pre správnu hydratáciu.

Čo si z toho odniesť?

Svaly používajú glukózu (sacharidy) ako hlavné palivo pre výkon. Keďže zásoba sacharidov vo svaloch je obmedzená, môžu sa pri dlhších športových výkonoch míňať. Sacharidy prijaté počas športového výkonu môžu oddialiť vyčerpanie glykogénu, a tým zlepšiť výkon.

Doplňovanie sacharidov pri výkone má význam pri fyzických aktivitách dlhších ako 1 hodina. Tu stačí približne 30 g sacharidov za hodinu výkonu, čo sa dá ľahko doplniť športovými nápojmi. Pri výkonoch dlhších ako 2 – 3 hodiny je možné dopĺňať až 60 – 90 g sacharidov za hodinu, pričom je možná kombinácia športových nápojov a energetických gélov.

Pri takto vysokých dávkach sacharidov už nestačí samotné doplňovanie glukózy alebo jej polymérov (maltodextrínu). Pri príjme > 60 g sacharidov (až do celkových 90 g) za hodinu je vhodné pridávať fruktózu, ktorá sa vstrebáva inou cestou, a tým môže podporiť celkový príjem sacharidov pri výkone.

Iontové nápoje: Kedy má zmysel ich piť, a kedy sú naopak zbytočné?
Iontové nápoje: Kedy má zmysel ich piť, a kedy sú naopak zbytočné?
Hneď na úvod by sa mi chcelo odpovedať na otázku, ktorú som si dal v názve toho článku. A to jednoduchým „pretože sú nanič“. To by som však celú problematiku zbytočne zjednodušil, aj keď by som sa príliš od konečného výsledku neodchýlil.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Sacharidy vs. cukry: aký je v nich rozdiel?
Sacharidy vs. cukry: aký je v nich rozdiel?
Sacharidy nie sú len jednoduché cukry. Aký je medzi týmito pojmami rozdiel a ako sa orientovať v bežných potravinách?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Ako dopĺňať sacharidy po náročnom športovom tréningu?
Ako dopĺňať sacharidy po náročnom športovom tréningu?
Sacharidy sú základom pre kvalitný športový výkon. Ako ich po športovej aktivite dopĺňať na udržanie vysokej výkonnosti?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?