Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?

Erika
Erika Zajacová 9. 10. 2022 Prvýkrát publikované 13. 1. 2020
Aktualizované 9. 10. 2022
22 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?

Byť ženou má veľa výhod. Muži nám otvárajú dvere a pomôžu s nákupnými taškami. Naše telo dokáže zázrak a pod srdcom dokážeme vynosiť nový život. Toľko romantika a rozprávky.

Keď sa v hre objaví predmenštruačný syndróm (PMS), sranda končí.

V článku sa dozviete:

  • Koľko žien zažije počas života príznaky spojené s  predmenštruačným syndrómom.
  • Prečo v  posledný týždeň pred menštruáciou vážime najviac.
  • O koľko kalórií a prečo môžeme jesť počas PMS viac.
  • Akými teóriami vedci vysvetľujú existenciu PMS.

PMS nie je výmysel – trápi až viac ako polovicu žien

Predmenštruačný syndróm nie je žiadnym výmyslom precitlivelých žien. Ide o stav, ktorý nastupuje niekoľko dní pred menštruáciou a dokáže ženy a dievčatá poriadne potrápiť. Čitateľky (a možno aj ich partneri) potvrdia, že PMS trápi veľa žien. Toto konštatuje aj review z roku 2015, v ktorej autori uvádzajú, že aspoň miernymi príznakmi PMS trpí 50 – 80 % žien v plodnom veku (Ryu, 2015).

Vplyv PMS na bežné aktivity žien je porovnateľný napríklad s migrénami, syndrómom dráždivého čreva (IBS) či depresiami ( Rapkinová a kol., 2009). Kto nezažil, neuverí. Aj preto si zaslúži náležitú pozornosť a nemali by sme ho podceňovať – či dokonca označovať ženy, ktoré ním trpia, za hypochonderky.

Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?

Menštruačný cyklus v skratke

Predtým, než skočíme na príčiny PMS, poďme si najprv pripomenúť, ako vyzerá priebeh menštruačného cyklu. Hlavnú úlohu zohrávajú ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón. Zmena ich hladiny má vplyv na veľké množstvo fyziologických funkcií v tele ženy.

1. Počas folikulárnej fázy stúpa hladina estrogénu a luteinizačného hormónu

Ako prvý deň cyklu je označovaný prvý deň krvácania, hladiny hormónov sú relatívne nízke.

Po skončení krvácania stúpa hladina estrogénu aj luteinizačného hormónu (LH), pričom vrchol dosahujú v období okolo ovulácie. Toto obdobie je známe ako folikulárna fáza (dozrievajú folikuly).

2. Luteálnu fázu "riadi" progesterón

Progesterón je známy aj ako hormón materstva. Začne sa „prebúdzať“ po ovulácii, kedy sa snaží pripraviť telo ženy na materstvo – pre prípad, že by sa oplodnené vajíčko začalo uhniezďovať v maternici. Vrchol dosahuje cca 7 dní pred začatím krvácania.

Keďže je ale lepšie raz vidieť než stokrát počuť (alebo čítať), viac ti napovie obrázok.  

Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?

Kalorický príjem aj telesná hmotnosť sa počas menštruačného cyklu menia

Hormóny ovplyvňujú takmer všetky funkcie v našom tele. Keď však príde reč na tie, ktoré sa týkajú menštruačného cyklu, vedia nám narobiť poriadne vrásky (aj kilá navyše). Progesterón aj estrogén rôznymi spôsobmi ovplyvňujú zadržiavanie vody – preto krátko pred ovuláciou, keď je hladina estrogénu najvyššia, môžeme vážiť viac. 

Najvyššiu hmotnosť však väčšina žien zaznamená počas PMS – tá súvisí s rapídnym poklesom progesterónu. McDonald (2017) upozorňuje, že progesterón sa viaže na aldosterónové receptory, čím do istej miery zabraňuje zadržiavaniu vody v organizme. Jeho pokles v neskorej luteálnej fáze môže spôsobiť tzv. rebound efekt, ktorý má za následok ešte výraznejšie zadržiavanie vody - a teda vyššiu hmotnosť 

Nie je to však dôvod na paniku. Keď opäť začne folikulárna fáza, uvidíš, že to predsa len nebol tuk :-).

Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?

Kedy sme najkrajšie?

No predsa - keď sa usmievame! ...a ešte v okolí ovulácie.

Lepšia kvalita pleti, veľa energie, dobrá nálada a chuť na sex – aj takto by sme v skratke mohli definovať obdobie, ktoré väčšina žien pozná ako „tú dobrú časť mesiaca“.  Jednu vec však, najmä počas chudnutia, oceníme viac.

Kedy je najlepší čas na chudnutie?

Je preukázané, že v čase okolo ovulácie jeme najmenej. V tomto období dosahuje maximálnu hodnotu hladina estradiolu, čo je hormón, ktorý patrí do skupiny estrogénov a znižuje chuť do jedla (Asarianová & Geary, 2006; Hirschbergová, 2012).

Vo všeobecnosti sa hovorí, že počas folikulárnej (teda 1.) fázy menštruačného cyklu jedia ženy menej, než počas luteálnej fázy (ktorej veľkú časť tvorí PMS). Existujú však aj štúdie, ktoré tento fenomén nepotvrdili – ani v spojitosti s predmenštruačným obdobím, ani v spojitosti s PMS. Koniec koncov, chuť do jedla ovplyvňujú aj hormóny, ktoré s menštruačným cyklom nesúvisia (ghrelín, leptín…) a ďalšie faktory (spánok, pohybová aktivita, stres…).

Príčiny vzniku PMS nie sú dodnes úplne jasné

Ani dnes stopercentne nevieme povedať, prečo PMS vzniká. V hre je niekoľko teórií. Vo viac než 20 ročnom výskume autori naznačujú, že príznaky PMS (najmä zmeny nálad) sú spôsobené zvýšenou citlivosťou na normálne hormonálne zmeny počas cyklu (Schmidt, 1998).

Ďalším možným vinníkom je vplyv progesterónu a estrogénu na neurotransmitery (GABA, serotonín či dopamín). Skúmaný bol aj vplyv nedostatku jednotlivých vitamínov a minerálov – napríklad vitamín D, B6, vápnik či horčík.

Ako vyzerá PMS v skratke?

  1. dominantný vplyv má progesterón
  2. zvýšený metabolizmus
  3. zmeny nálad
  4. nižšia energia
  5. výkyvy glykémie
  6. najväčšie zadržiavanie vody
  7. zhoršené podmienky pre rast svalov (kvôli nízkej hladine estrogénu)
  8. zvýšený hlad
  9. chute na kaloricky bohaté jedlá (poháňané pravdepodobne nízkou hladinou dopamínu)

Najmä posledný bod pozná asi väčšina žien. Dokáže v našej snahe zdravo sa stravovať narobiť poriadnu šarapatu. O to viac, ak sa snažíme schudnúť či si nejakým spôsobom sledujeme svoj denný energetický príjem.

Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?

Môžu ženy jesť počas PMS viac?

V porovnaní s folikulárnou fázou naozaj dochádza počas luteálnej fázy k “zrýchleniu” metabolizmu. Spolu s miernym zvýšením telesnej teploty sa mierne zvyšuje aj energetický výdaj a hodnota bazálneho metabolizmu. 

McDonald (2017) uvádza, že je to zvýšenie cca o 2,5–10 % nad bežnú hodnotu, čo znamená približne 140–160 kcal.

I napriek tomu by sme sa počas PMS nemali “opúšťať”. Jeden večerný nálet na zásoby čokolády a zrazu máme po výhode. 

Čo si z toho vziať?

Naše telo je počas PMS pripravené “spaľovať viac”. To ale neznamená, že potrebuje všetko, na čo máme kvôli hormonálnej búrke práve chuť. PMS naozaj existuje a trápi viac ako polovicu žien v plodnom veku. Jeho prejavy sú u každej ženy mierne odlišné. V spojitosti s chudnutím alebo cvičením ženy najčastejšie riešia zvýšenú chuť do jedla, resp. chuť na kaloricky bohaté jedlá. 

I napriek tomu, že týždeň pred menštruáciou je náročnejší na psychiku, nie je to príležitosť ospravedlniť nedostatok disciplíny. Kúsok čokolády alebo občasný burger počas PMS nepokazili ešte žiadnu sexy postavu - veď aj príroda na nás myslela a dala nám malú “metabolickú výhodu”. Stále však treba myslieť na to, že vyvážená a pestrá strava by mala tvoriť gro každého jedálnička. 

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
22 Páči sa mi Uložiť článok