Vplyv hormonálnej antikoncepcie na výkonnosť

Mgr. Kristýna Dvořáková
Mgr. Kristýna Dvořáková 9. 11. 2022 Prvýkrát publikované 4. 12. 2020
Aktualizované 9. 11. 2022
6 min. 4 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Vplyv hormonálnej antikoncepcie na výkonnosť

Hormonálna antikoncepcia (HA) je v súčasnosti veľmi rozšírená metóda prevencie nechceného tehotenstva. Ako funguje, či môže narušiť športový výkon a prečo by sa nemala používať ako univerzálny liek na problematickú menštruáciu, sa dočítate v dnešnom článku.

Na čo sa dnes zameriame?

  • Na akom princípe funguje HA

  • Či užívanie HA ovplyvňuje športový výkon

  • Na čo si treba dávať pozor pri užívaní HA

Čo je hormonálna antikoncepcia a na akom princípe funguje?

Hormonálna antikoncepcia sa používa najmä ako ochrana pred počatím. Rozlišujeme medzi kombinovanou HA (estrogén‑gestagénnou) alebo čisto gestagénnou. Môže sa užívať vo forme tabliet, vnútromaternicových teliesok, vaginálnych krúžkov, náplastí alebo injekcií.

V mozgu sa nachádzajú oblasti nazývané hypotalamus a hypofýza, ktoré regulujú funkciu vaječníkov, výstelku maternice a produkciu estrogénu produkciou hormónov. Hormóny obsiahnuté v HA vstupujú do tejto osi hypotalamus – hypofýza – vaječníky, čím narúšajú normálny priebeh menštruácie, a preto nemôže dôjsť k oplodneniu ani k uhniezdeniu vajíčka. V prípade krvácania teda nehovoríme o normálnom cykle, ale o tzv. pseudomenštruácii.

obrázek z istockphoto.com

Má užívanie HA vplyv na športový výkon?

Hladiny pohlavných hormónov zasahujú do metabolizmu živín v tele a ovplyvňujú aj množstvo svalovej hmoty a telesného tuku. Keďže hormonálna antikoncepcia zasahuje do týchto dráh, zdá sa logické, že by mohla ovplyvniť aj športový výkon. Túto otázku riešila metaanalýza, ktorá sa opierala o celkovo 42 štúdií. Kľúčové zistenia sú tieto:

  • Výkonnosť žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu môže byť mierne znížená v porovnaní s normálne menštruujúcimi ženami, ktoré neužívajú HA, ale v praxi je tento účinok minimálny až zanedbateľný.

  • Športový výkon je pri užívaní HA počas celého cyklu konzistentný (stabilný) a medzi jednotlivými fázami nebol pozorovaný žiadny významný rozdiel.

Neexistujú teda žiadne náznaky, že užívanie HA má plošný vplyv na športový výkon. Reakcia na hormonálne prípravky sa však líši a pri športových disciplínach zameraných na maximálny výkon sa odporúča individuálnejší prístup. Každá žena by teda mala vnímať signály svojho tela a v prípade poklesu výkonnosti zahrnúť užívanie HA medzi možné príčiny.

Ďalší prehľad porovnávajúci 17 štúdií dospel k týmto záverom:

Tvrdenia vyplývajúce zo záverov štúdiíPočet štúdií potvrdzujúcich toto tvrdenie
aktuálna fáza menštruačného cyklu nemá žiadny vplyv na silový výkon1 štúdia
silový výkon je lepší vo folikulárnej fáze menštruačného cyklu (5. – 14. deň) v porovnaní s luteálnou fázou (15. – 27. deň)3 štúdie (1, 2, 3)
užívateľky HA majú predĺžený čas regenerácie (1) a ich krv obsahuje vyššie množstvo markerov značiacich poškodenie tkaniva po tréningu (2, 3, 4)4 štúdie
Užívateľky HA majú vyšší prírastok svalových vlákien typu I v porovnaní s normálne menštruujúcimi ženamištúdia
Žiadny rozdiel vo vývoji sily medzi užívateľkami HA a normálne menštruujúcimi ženamištúdia

Autori však upozorňujú, že väčšina štúdií pracuje len s malou testovacou vzorkou žien a typy hormonálnych prípravkov a výskumné metódy sa výrazne líšia. Spoľahlivé porovnanie týchto štúdií a vyvodenie spoločných záverov je preto veľmi ťažké. Aj v tomto prípade je potrebné zohľadniť individuálnu reakciu športovkyne na konkrétny prípravok.

obrázek z istockphoto.com

Používanie hormonálnej antikoncepcie nehrá významnú úlohu vo vzťahu k výkonnosti

Aby sme si to zhrnuli:

  1. Podľa štúdie Dalgaarda a jeho kolegov sa zdá, že užívanie hormonálnej antikoncepcie môže mať pozitívny vplyv na rast svalov. Pozitívne účinky sa však prejavili len v skupine žien užívajúcich HA s 30 μg etylén estradiolu (EE), nie v skupine žien užívajúcich HA s 20 μg EE. To naznačuje, že zloženie HA, množstvo a pomer rôznych hormonálnych zložiek, zohráva v tomto ohľade významnú úlohu.

  2. Významný vplyv HA na športový výkon sa nepreukázal. Štúdie sa zhodujú v tom, že dnešné hormonálne antikoncepčné prípravky neobsahujú také veľké množstvo hormónov, aby mali nejaký vplyv na silu a fyzickú výkonnosť. Na papieri teda môže byť výkonnosť žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu mierne znížená, no v praxi je rozdiel v porovnaní s normálne menštruujúcimi ženami zanedbateľný.

  3. Podľa záverov tohto review je výkonnosť skôr ovplyvnená aktuálnou fázou cyklu. Ako je teda možné, že prvá metaanalýza túto skutočnosť nepotvrdila? Dôvodom týchto protichodných záverov je pravdepodobne skutočnosť, že u normálne menštruujúcich žien sa sila vo folikulárnej fáze zvyšuje. U žien užívajúcich HA však nemôžeme hovoriť o menštruačnom cykle ako takom. V skutočnosti je hladina hormónov počas cyklu vďaka HA stabilnejšia a ich výkyvy nemajú taký vplyv na športový výkon.

obrázek z istockphoto.com

Hormonálna antikoncepcia môže maskovať závažné problémy

Vzhľadom na jej pozitívne účinky na pravidelnosť menštruačného cyklu sa HA môže v niektorých prípadoch zneužívať ako „náplasť“ na riešenie problémov s nepravidelnou alebo chýbajúcou menštruáciou. Je však dôležité si uvedomiť, že sa tým „vyriešia“ len viditeľné príznaky problému, ktoré môžu pretrvávať aj po nasadení HA a jeho následky sa môžu zhoršiť. Bežným príkladom takejto chyby môže byť vymiznutie prirodzenej menštruácie v dôsledku nízkej energetickej dostupnosti. Viac informácií nájdete v článku Strata menštruácie kvôli športu nie je samozrejmosť! Ako ju získať späť?

Treba tiež poznamenať, že užívanie čisto estrogénovej hormonálnej liečby môže viesť k zvýšenému riziku vzniku rakoviny sliznice maternicekrčka maternice. Pre ženy s maternicou je preto vyhradená len kombinovaná alebo gestagénna antikoncepcia a o vhodnosti jej užívania a výbere konkrétneho prípravku sa treba vždy poradiť s gynekológom.

Čo si z toho odniesť?

Hormonálna antikoncepcia je veľmi spoľahlivá antikoncepčná metóda, ktorá funguje na princípe ovplyvňovania hormonálnej osi hypotalamus – hypofýza – vaječníky. HA nemá významný vplyv na športový výkon, hoci sa zdá, že môže napomáhať nárastu svalovej hmoty. Významnú úlohu však zohráva aj zloženie konkrétnej antikoncepcie, množstvo obsiahnutých hormónov a, samozrejme, individuálna reakcia každej športovkyne.

Hormonálna antikoncepcia by sa zároveň nikdy nemala zneužívať ako „náplasť“ na odstránenie porúch cyklu bez toho, aby sa preskúmala ich hlavná príčina, a pred jej užívaním je vždy nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Pridaj sa k 42 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
4 Páči sa mi Uložiť článok