Vplyv hormonálnej antikoncepcie na výkonnosť

Komentáre
Vplyv hormonálnej antikoncepcie na výkonnosť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Hormonálna antikoncepcia (HA) je v súčasnosti veľmi rozšírená metóda prevencie nechceného tehotenstva. Ako funguje, či môže narušiť športový výkon a prečo by sa nemala používať ako univerzálny liek na problematickú menštruáciu, sa dočítate v dnešnom článku.

Na čo sa dnes zameriame?

  • Na akom princípe funguje HA

  • Či užívanie HA ovplyvňuje športový výkon

  • Na čo si treba dávať pozor pri užívaní HA

Čo je hormonálna antikoncepcia a na akom princípe funguje?

Hormonálna antikoncepcia sa používa najmä ako ochrana pred počatím. Rozlišujeme medzi kombinovanou HA (estrogén‑gestagénnou) alebo čisto gestagénnou. Môže sa užívať vo forme tabliet, vnútromaternicových teliesok, vaginálnych krúžkov, náplastí alebo injekcií.

V mozgu sa nachádzajú oblasti nazývané hypotalamus a hypofýza, ktoré regulujú funkciu vaječníkov, výstelku maternice a produkciu estrogénu produkciou hormónov. Hormóny obsiahnuté v HA vstupujú do tejto osi hypotalamus – hypofýza – vaječníky, čím narúšajú normálny priebeh menštruácie, a preto nemôže dôjsť k oplodneniu ani k uhniezdeniu vajíčka. V prípade krvácania teda nehovoríme o normálnom cykle, ale o tzv. pseudomenštruácii.

obrázek z istockphoto.com

Má užívanie HA vplyv na športový výkon?

Hladiny pohlavných hormónov zasahujú do metabolizmu živín v tele a ovplyvňujú aj množstvo svalovej hmoty a telesného tuku. Keďže hormonálna antikoncepcia zasahuje do týchto dráh, zdá sa logické, že by mohla ovplyvniť aj športový výkon. Túto otázku riešila metaanalýza, ktorá sa opierala o celkovo 42 štúdií. Kľúčové zistenia sú tieto:

  • Výkonnosť žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu môže byť mierne znížená v porovnaní s normálne menštruujúcimi ženami, ktoré neužívajú HA, ale v praxi je tento účinok minimálny až zanedbateľný.

  • Športový výkon je pri užívaní HA počas celého cyklu konzistentný (stabilný) a medzi jednotlivými fázami nebol pozorovaný žiadny významný rozdiel.

Neexistujú teda žiadne náznaky, že užívanie HA má plošný vplyv na športový výkon. Reakcia na hormonálne prípravky sa však líši a pri športových disciplínach zameraných na maximálny výkon sa odporúča individuálnejší prístup. Každá žena by teda mala vnímať signály svojho tela a v prípade poklesu výkonnosti zahrnúť užívanie HA medzi možné príčiny.

Ďalší prehľad porovnávajúci 17 štúdií dospel k týmto záverom:

Tvrdenia vyplývajúce zo záverov štúdiíPočet štúdií potvrdzujúcich toto tvrdenie
aktuálna fáza menštruačného cyklu nemá žiadny vplyv na silový výkon1 štúdia
silový výkon je lepší vo folikulárnej fáze menštruačného cyklu (5. – 14. deň) v porovnaní s luteálnou fázou (15. – 27. deň)3 štúdie (1, 2, 3)
užívateľky HA majú predĺžený čas regenerácie (1) a ich krv obsahuje vyššie množstvo markerov značiacich poškodenie tkaniva po tréningu (2, 3, 4)4 štúdie
Užívateľky HA majú vyšší prírastok svalových vlákien typu I v porovnaní s normálne menštruujúcimi ženamištúdia
Žiadny rozdiel vo vývoji sily medzi užívateľkami HA a normálne menštruujúcimi ženamištúdia

Autori však upozorňujú, že väčšina štúdií pracuje len s malou testovacou vzorkou žien a typy hormonálnych prípravkov a výskumné metódy sa výrazne líšia. Spoľahlivé porovnanie týchto štúdií a vyvodenie spoločných záverov je preto veľmi ťažké. Aj v tomto prípade je potrebné zohľadniť individuálnu reakciu športovkyne na konkrétny prípravok.

obrázek z istockphoto.com

Používanie hormonálnej antikoncepcie nehrá významnú úlohu vo vzťahu k výkonnosti

Aby sme si to zhrnuli:

  1. Podľa štúdie Dalgaarda a jeho kolegov sa zdá, že užívanie hormonálnej antikoncepcie môže mať pozitívny vplyv na rast svalov. Pozitívne účinky sa však prejavili len v skupine žien užívajúcich HA s 30 μg etylén estradiolu (EE), nie v skupine žien užívajúcich HA s 20 μg EE. To naznačuje, že zloženie HA, množstvo a pomer rôznych hormonálnych zložiek, zohráva v tomto ohľade významnú úlohu.

  2. Významný vplyv HA na športový výkon sa nepreukázal. Štúdie sa zhodujú v tom, že dnešné hormonálne antikoncepčné prípravky neobsahujú také veľké množstvo hormónov, aby mali nejaký vplyv na silu a fyzickú výkonnosť. Na papieri teda môže byť výkonnosť žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu mierne znížená, no v praxi je rozdiel v porovnaní s normálne menštruujúcimi ženami zanedbateľný.

  3. Podľa záverov tohto review je výkonnosť skôr ovplyvnená aktuálnou fázou cyklu. Ako je teda možné, že prvá metaanalýza túto skutočnosť nepotvrdila? Dôvodom týchto protichodných záverov je pravdepodobne skutočnosť, že u normálne menštruujúcich žien sa sila vo folikulárnej fáze zvyšuje. U žien užívajúcich HA však nemôžeme hovoriť o menštruačnom cykle ako takom. V skutočnosti je hladina hormónov počas cyklu vďaka HA stabilnejšia a ich výkyvy nemajú taký vplyv na športový výkon.

obrázek z istockphoto.com

Hormonálna antikoncepcia môže maskovať závažné problémy

Vzhľadom na jej pozitívne účinky na pravidelnosť menštruačného cyklu sa HA môže v niektorých prípadoch zneužívať ako „náplasť“ na riešenie problémov s nepravidelnou alebo chýbajúcou menštruáciou. Je však dôležité si uvedomiť, že sa tým „vyriešia“ len viditeľné príznaky problému, ktoré môžu pretrvávať aj po nasadení HA a jeho následky sa môžu zhoršiť. Bežným príkladom takejto chyby môže byť vymiznutie prirodzenej menštruácie v dôsledku nízkej energetickej dostupnosti. Viac informácií nájdete v článku Strata menštruácie kvôli športu nie je samozrejmosť! Ako ju získať späť?

Treba tiež poznamenať, že užívanie čisto estrogénovej hormonálnej liečby môže viesť k zvýšenému riziku vzniku rakoviny sliznice maternicekrčka maternice. Pre ženy s maternicou je preto vyhradená len kombinovaná alebo gestagénna antikoncepcia a o vhodnosti jej užívania a výbere konkrétneho prípravku sa treba vždy poradiť s gynekológom.

Čo si z toho odniesť?

Hormonálna antikoncepcia je veľmi spoľahlivá antikoncepčná metóda, ktorá funguje na princípe ovplyvňovania hormonálnej osi hypotalamus – hypofýza – vaječníky. HA nemá významný vplyv na športový výkon, hoci sa zdá, že môže napomáhať nárastu svalovej hmoty. Významnú úlohu však zohráva aj zloženie konkrétnej antikoncepcie, množstvo obsiahnutých hormónov a, samozrejme, individuálna reakcia každej športovkyne.

Hormonálna antikoncepcia by sa zároveň nikdy nemala zneužívať ako „náplasť“ na odstránenie porúch cyklu bez toho, aby sa preskúmala ich hlavná príčina, a pred jej užívaním je vždy nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Strasti a nepríjemnosti s menštruačným cyklom dobre pozná každá z nás. Ako sa ale podpisuje menštruačný cyklus na kvalite tréningu a má zmysel to nejako riešiť? Áno!
Tryptofán: môže ovplyvniť náladu, spánok aj športový výkon
Tryptofán: môže ovplyvniť náladu, spánok aj športový výkon
Už ste niekedy počuli o tryptofáne? Táto nenápadná aminokyselina hrá dôležitú úlohu nielen pri budovaní svalov, ale aj pri spánku. Čo všetko tryptofán dokáže a má zmysel ho využívať v podobe suplementov?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Menštruácia nás ženy vie pekne potrápiť. Nesie so sebou totiž mnoho nepríjemných prejavov. Ktoré potraviny nám môžu pomôcť zmierniť jej prejavy, a čo nám naopak môže ešte priťažiť?
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie v honbe za dokonalým fitness telom je zdraviu ohrozujúci stav, keď do stávky dávate svoje zdravie a predovšetkým plodnosť. Dnes sa dozviete, že pre návrat menštruácie stačí zmeniť len pár vecí. Ako na to?
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?