5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus

27. 3. 2022 Prvýkrát publikované 13. 4. 2021
Aktualizované 27. 3. 2022
6 min. 2 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Každá zástupkyňa nežného pohlavia iste potvrdí, že menštruácia dokáže občas poriadne potrápiť. S príznakmi predmenštruačného syndrómu (PMS) sa potýka až 50 % žien a konkrétne ide najmä o bolesti brucha, pŕs alebo hlavy, kŕče, pocit nadúvania a zadržiavania vody, akné, zvýšenú chuť do jedla, úzkosť, napätie, depresívne prejavy alebo pocit nedostatku energie. V dnešnom článku vám predstavíme 5 byliniek, ktoré vám môžu od týchto nepríjemností uľaviť.

1. Vitex jahňací (Vitex agnus)

Vitex jahňací sa využíva najmä pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii, cyklickej mastalgii (bolesti pŕs) alebo na zmiernenie príznakov PMS a menopauzy ako náladovosť, úzkosť či nespavosť. Pozitívny vplyv môže mať aj pri liečbe hyperprolaktinémie alebo akné. Vitex obsahuje veľa biologicky aktívnych látok, ktoré sa v mozgu viažu na opioidné, estrogénové a dopaminergné receptory, čím nepriamo ovplyvňujú uvoľňovanie LH (luteinizačný hormón) a FSH (folikulostimulačný hormón), a teda aj estrogénov, progesterónu a prolaktínu.

Účinky vitexu sú závislé od dávky:

  • nízke dávky znižujú hladinu estrogénu a naopak zvyšujú produkciu progesterónu a prolaktínu, čo je pravdepodobne spôsobené inhibíciou uvoľňovania FSH a naopak stimuláciou produkcie LH

  • pri vysokých dávkach ostáva hladina hormónov FSH a LH nezmenená, klesá iba hladina prolaktínu – vitex teda inhibuje produkciu mlieka

Denne sa užíva obvykle 1,5  3 g drogy (tu rozumejme sušenej rastliny) alebo zodpovedajúce množstvo extraktu (30 – 40 mg), lekár však môže odporučiť aj vyššie dávky. Na Slovensku nájdeme prípravky viazané na lekársky predpis, ale aj voľnopredajné – ako je napríklad komplex bylín a účinných látok Spokojná.

2. Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Ďalšou bylinou pôsobiacou blahodárne na ženský cyklus je ľubovník bodkovaný. Jeho užívanie je spájané predovšetkým so zmiernením psychologických príznakov PMS, ako sú mierne až stredne ťažké depresie, podráždenosť či únava. Tieto symptómy bývajú spravidla umocnené poklesom hladiny serotonínu a zvýšením koncentrácie prozápalových cytokínov a práve prostredníctvom ovplyvnenia týchto dráh a ich harmonizácie realizuje ľubovník svoje pozitívne účinky.

Ľubovník na trhu nájdeme vo forme sušenej vňate (napr. na prípravu čaju) alebo extraktu a jej denná dávka by nemala presiahnuť 900 mg. Treba mať na pamäti aj to, že účinky sa môžu prejaviť až o 2 – 4 týždne. Užívanie je však vždy nutné konzultovať s lekárom a starostlivo sledovať možné interakcie s inými liekmi, pretože ľubovník indukuje systém enzýmov P450, ktoré sa významnou mierou podieľajú na metabolizácii mnohých druhov liečiv. Vplyvom tejto byliny tak môžu niektoré liečivá strácať svoju účinnosť.

obrázok z istockphotos.com

3. Maca peruánska (Lepidium meyenii)

Maca je rastlina, ktorá je pre svoju estrogénovú aktivitu a pozitívny vplyv na ženský cyklus využívaná najmä v krajinách Južnej Ameriky. Zo záverov review doktora Lee a jeho kolegov vyplýva, že maca zmierňuje príznaky spojené s menopauzou spôsobené poklesom hladiny estrogénu, ako sú najmä návaly horúčavy alebo ťažkosti so spánkom. Benefity zrejme poskytuje aj po stránke psychickej, obzvlášť u žien po menopauze, nakoľko potláča stavy úzkosti a depresie. Pre definitívne potvrdenie týchto účinkov je však stále potrebný ďalší výskum.

Odporúčaná dávka macy nie je zatiaľ pevne ustanovená, v štúdiách sa však bežne používa cca 1,5  3,5 g prášku z jej koreňa. Hoci je maca v súčasnosti považovaná za bezpečnú, je nevyhnutné ju v tomto smere podrobiť podrobnejšiemu výskumu. Opatrné by však mali byť najmä osoby liečiace sa s poruchami štítnej žľazy – maca totiž obsahuje látky nazývané goitrogény, ktoré môžu jej funkciu ovplyvňovať.

4. Ashwagandha (Withania somnifera)

Ashwagandha čiže Withania opojná sa radí medzi tzv. adaptogény, ktoré napomáhajú organizmu lepšie sa adaptovať na stresové situácie. Stres je charakteristický nárastom koncentrácie stresových hormónov, ktoré môžu zasahovať do reprodukčného systému ženy a spôsobovať jeho dysreguláciu. Prostredníctvom zníženia hladiny týchto hormónov zmierňuje Ashwagandha prejavy PMS, ako sú bolesť, úzkosť, nespavosť alebo tiež prejavy menopauzy. Predpokladá sa taktiež antioxidačný, protizápalový a imunomodulačný účinok.

Ani u tejto rastliny nie je doteraz stanovené odporúčané dávkovanie. Dávkovanie sa líši aj v jednotlivých štúdiách, podľa výskumu však účinnosť vykazuje už 250 – 600 mg. V jednej dávke lieku sa pritom bežne nachádza cca 250–1500 mg. Užívanie je možné vo forme tabliet, prášku alebo extraktu. Vysoké dávky môžu viesť k zažívacím problémom, ktoré sú zrejme následkom podráždenia sliznice tráviaceho traktu. Opatrné by mali byť najmä tehotné a dojčiace ženy, alebo osoby s poruchou funkcie štítnej žľazy.

obrázok z gettyimages.com

5. Ploštičník strapcovitý (Actaea racemosa)

Ploštičník strapcovitý obsahuje celé spektrum účinných látok a dodnes nie je celkom jasné, ktorá z nich je zodpovedná za jeho pozitívne účinky. Vieme však, že pôsobí na serotonínový systém, vďaka čomu tlmí prejavy úzkosti a depresie. Má tiež schopnosť zmierňovať symptómy PMS a menopauzy, navyše pomáha pri menštruačných bolestiach a kŕčoch. Tento efekt je sprostredkovaný cez antinociceptívne pôsobenie ploštičníka, teda tlmenie vedenia bolestivých podnetov. Kvalitných vedeckých prác, ktoré by mohli jeho účinok a bezpečnosť definitívne potvrdiť je však stále pomerne málo a aj u tejto byliny si tak budeme musieť počkať na ďalší výskum. Štúdia z roku 2020 však poukazuje na to, že efektivita liečby predmenštruačných príznakov, najmä tých psychologického charakteru bola zvýšená jeho kombináciou s rozchodnicou ružovou (Rhodiola rosea).

Ploštičník strapcovitý je dostupný vo forme tabliet, extraktu, či čaju. Denná dávka nie je zatiaľ pevne stanovená, na základe štúdií je však na zaistenie efektu a zároveň minimalizáciu vedľajších účinkov odporúčané užívať ploštičník v množstve 20 – 40 mg/deň. Je tiež potrebné poznamenať, že niektorí autori neodporúčajú ploštičník užívať dlhšie ako 6, max. 12 mesiacov, kvôli jeho možnému negatívnemu vplyvu na pečeň.

Pred začiatkom užívania sa vždy poraďte so svojím lekárom

Hoci sú tieto byliny v súčasnosti predmetom intenzívneho výskumu a zdá sa, že v rámci odporúčaných dávok sú naozaj účinné a pre človeka bezpečné, na definitívne potvrdenie ich pozitívnych aj možných negatívnych účinkov je potrebný ďalší výskum. Pred začiatkom užívania je preto vždy potrebné poradiť sa so svojím lekárom, aby boli minimalizované ako vedľajšie účinky samotného prípravku, tak aj jeho interakcie s ďalšími liekmi. Obzvlášť na pozore by sa mali mať tehotné a dojčiace ženy, alebo osoby s poškodenou funkciou pečene, obličiek alebo štítnej žľazy.

Čo si z toho odniesť?

Menštruácia niekedy dokáže pekne znepríjemniť život – niet preto divu, že mnoho žien hľadá spôsoby, ako si od týchto príznakov aspoň čiastočne uľaviť. Riešenie môže ponúknuť široké spektrum bylín, napr. vitex, maca peruánska, ľubovník bodkovaný, Ashwagandha alebo ploštičník strapcovitý. Ich účinky boli zaznamenané v mnohých vedeckých štúdiách, na ich definitívne overenie a deklaráciu bezpečnosti je však potrebné ešte chvíľu bádať. Pred užívaním týchto bylín je preto nevyhnutné poradiť sa s lekárom. Dôležité je sledovať aj súčasne podávané liečivá, aby nedochádzalo k ich interakcii.

Pridaj sa k 44 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
2 Páči sa mi Uložiť článok