Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie

Komentáre
2
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Hoci je pravidelná fyzická aktivita pre naše zdravie bezpochyby prospešná, v niektorých prípadoch môže po fyzickej, psychickej i výkonnostnej stránke napáchať obrovské škody – škody, ktoré zhŕňa tzv. syndróm relatívnej energetickej nedostatočnosti v športe (RED‑S).

V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo RED‑S predstavuje, čo nám v jeho prítomnosti hrozí a ako sa mu vyhnúť.

1. Čo je relatívna energetická nedostatočnosť v športe?

Relatívna energetická nedostatočnosť v športe (RED‑S, relative energy deficiency in sport) označuje súbor príznakov, ktoré negatívne pôsobia na výkon, ale aj zdravie športovcov. Podkladom jeho rozvoja je tzv. nízka energetická dostupnosť, ktorá spôsobí, že náš organizmus nemá dostatok energie na to, aby pokryl svoje základné funkcie. Príčinami nízkej energetickej dostupnosti môžu byť práve vysoké športové zaťaženie, nedostatočný energetický príjem alebo kombinácia týchto faktorov.

Energetická dostupnosť

Energetická dostupnosť (EA, energy availability) potom predstavuje takú energiu, ktorá športovcovi zostane po odpočítaní energie vydanej na cvičenie od jeho celkového energetického príjmu. Výsledná hodnota je nakoniec ešte vztiahnutá na beztukovú telesnú hmotnosť (FFM) konkrétneho jedinca.

Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie

Optimálna energetická dostupnosť je u žien 45 kcal/kg FFM, u mužov sa táto hodnota predpokladá o niečo nižšia – napr. Koehler a kol. vo svojej štúdii uvádzajú 40 kca/kg FFM. Obzvlášť riziková je z hľadiska zdravotných komplikácií dlhodobo udržiavaná hladina energetickej dostupnosti pod 30 kcal/kg FFM.

  • Ďalšie informácie o energetickej dostupnosti a praktické rady, akým spôsobom zvýšiť svoj denný príjem a vyhnúť sa tak poruchám zdravia, nájdete v našom ďalšom článku.

obrázok z freepik.com

2. Aké oblasti zdravia RED‑S ovplyvňuje?

Koncept RED‑S bol v roku 2014 oficiálne predstavený Medzinárodným olympijským výborom a nadväzuje na tzv. ženskú atletickú triádu, ktorá sa v dôsledku nízkej energetickej dostupnosti prejavuje poruchami príjmu potravy, menštruácie a kostného zdravia.

V porovnaní so ženskou atletickou triádou je však RED‑S oveľa komplexnejší a detailnejšie popisuje všetky oblasti zdravia, ktoré sú postihnuté nedostatočnou dostupnosťou energie. Konkrétne ide o už spomínané reprodukčné funkcie a kostné zdravie, ďalej potom fungovanie tráviaceho a imunitného systému, poruchy systému srdca a ciev, sekrécia hormónov, metabolických funkcií, rastu a vývoja, krvných parametrov a psychického zdravia. Ďalšou jeho veľkou výhodou je, že RED‑S okrem žien počíta už aj s mužskými športovcami.

Vzhľadom na tieto poruchy je navyše jasné, že naše telo už skrátka nemá odkiaľ brať a k narušenému zdraviu sa pridáva aj znížená športová výkonnosť. Zmeny sa navyše v našom tele prejavia veľmi rýchlo, znížená tvorba niektorých hormónov bola zaznamenaná už po 5 dňoch nízkej energetickej dostupnosti. Grafické znázornenie oblastí zdravia postihnutých RED‑S opisuje nasledujúci obrázok:

Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie

3. Koho sa RED‑S týka?

Hoci je RED‑S relatívne novou oblasťou záujmu, počet štúdií zaoberajúcich sa touto témou raketovo stúpa – tie tiež okrem iného ukazujú, ako veľmi je tento problém rozšírený. Napr. Rogers s kolegami vo svojej práci odhalili aspoň jeden príznak pridelený k RED‑S u 80 % elitných a pre‑elitných austrálskych atlétiek.

Dávno už neplatí ani teória, že zdravotné komplikácie spojené s nedostatočnou dostupnosťou energie postihujú iba ženy. Podľa niektorých štúdií je totiž ich výskyt medzi pohlaviami takmer totožný. U mužských športovcov je však tento problém oveľa náročnejšie odhaliť (u žien patria k jedným z prvých varovných signálov poruchy menštruačného cyklu) a predpokladá sa navyše, že mužské telo je voči nízkej energetickej dostupnosti o niečo odolnejšie ako ženské – viditeľné zmeny sa preto objavia až vo chvíli, keď už ide naozaj do tuhého.

Dlho sa tiež verilo, že RED‑S postihuje iba elitných a výkonnostných športovcov. Niektoré práce však upozornili na alarmujúci fakt, že na zodpovedajúcu dostupnosť energie je potrebné dbať nielen u profesionálov, ale takisto aj medzi rekreačnými športovcami. Rizikové sú najmä disciplíny zamerané na vzhľad, estetiku a štíhlosť alebo športy radiace atlétov do rôznych váhových kategórií.

4. Ako môžeme RED‑S predchádzať?

Napriek všetkým dôkazom naznačujúcim závažnosť problematiky RED‑S neexistuje aktuálne na Slovensku žiadny jednotný prístup, ktorý by dokázal ohrozených športovcov zachytiť a poskytnúť im zodpovedajúce možnosti liečby. Samotná terapia je vo väčšine prípadov založená na navýšení príjmu energie, zníženie miery pohybovej aktivity či jej intenzity, psychoterapii alebo kombinácii týchto krokov. Úplne nevhodným postupom je „vrátenie“ menštruácie pomocou prípravkov hormonálnej antikoncepcie – ich užívanie síce navodí pravidelné krvácanie, to však nemá s fyziologickou menštruáciou nič spoločné. Viac v našom článku 5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena.

Zdá sa však, že zahraničné vedecké tímy sú vo vývoji týchto postupov na dobrej ceste, o čom svedčia stále sa zdokonaľujúce dotazníky slúžiace na vyhľadávanie ohrozených športovcov (LEAF‑Q, RED‑S CAT, RST). Tieto dotazníky zahŕňajú otázky z oblasti zranenia, tráviacich či menštruačných funkcií, psychického stavu, vzťahu športovcov k jedlu ako takému, vnímania vlastného tela alebo objemu fyzickej aktivity. Kým tieto metódy dorazia aj k nám, je potrebné, aby si každý športovec svoje zdravie a dostatočnú dostupnosť energie postrážil sám. Podrobný návod, ako si túto hodnotu jednoducho spočítať, nájdete v našom ďalšom článku.

obrázok z shutterstock.com

Vyjadrenie odborníka

K téme relatívnej energetickej nedostatočnosti v športe a energetickej dostupnosti sa vyjadril aj doc. Mgr. Michal Kumstát Ph.D., pôsobiaci v rámci Katedry podpory zdravia na Fakulte športových štúdií Masarykovej univerzity v Brne, ktorému týmto ďakujem za spoluprácu.

„Optimálny energetický príjem v športe sa veľmi ťažko určuje. Pomer medzi denným energetickým príjmom a denným energetickým výdajom poznáme pod pojmom energetická bilancia. Ak si zjednodušíme prejavy dysbalancie medzi príjmom a výdajom energie na príklade zmien telesnej hmotnosti, negatívna energetická bilancia nereflektuje navonok skryté (športovcom nevnímané), ale prirodzené kompenzačné schopnosti organizmu vyrovnať sa s touto situáciou v snahe o zníženie telesnej hmotnosti (napr. znížením intenzity pokojového energetického výdaja, zastavením menštruačného cyklu, spomalením rastu atď.).

Teda aj v situácii zdanlivo dostatočného energetického príjmu (= vyrovnanej energetickej bilancie a stabilnej telesnej hmotnosti) pretrváva relatívny energetický deficit. Signály pretrvávajúcej únavy, zhoršených regeneračných schopností, stagnácie výkonnosti, poruchy spánku, recidivujúce respiračné ochorenia a únavové zlomeniny sú medzi športovcami podceňované. Napriek tomu, že kalkulácia energetickej dostupnosti má svoje limity a v súčasnosti napr. neexistuje štandardizovaný prístup k odhadu energetického výdaja počas pohybovej aktivity, nové technológie (chytré hodinky, merače srdcovej frekvencie) sú v tejto súvislosti veľkou perspektívou.

Odhad úrovne energetickej dostupnosti je jednoduchým nástrojom objektivizácie a individualizácie optimálneho energetického príjmu. Priebežná diagnostika energetickej dostupnosti počas rôznych fáz ročného tréningového cyklu by mala byť samozrejmou súčasťou zodpovednej športovej prípravy nielen výkonnostných športovcov, avšak úplne kľúčová je u detských športovcov, u ktorých je dostatočný energetický príjem rozhodujúci pre správny vývoj a rast!“

Čo si z toho odniesť?

Pri športe, ktorý je nenahraditeľným prostriedkom na zlepšenie nášho zdravia, je nevyhnutné dbať na to, aby bol tento energetický výdaj optimálne hradený energiou zo stravy. V opačnom prípade totiž môže vzniknúť stav tzv. nízkej energetickej dostupnosti, na základe ktorého sa rozvíja syndróm RED‑S.

RED‑S postihuje elitných aj rekreačných športovcov oboch pohlaví a pre ich výkon i zdravotný stav predstavuje významné riziko. Už za veľmi krátky čas je totiž schopný narušiť normálne fungovanie organizmu. Aj napriek zahraničným objavom neexistuje dodnes na Slovensku žiadny jednotný prístup k zachyteniu a liečbe týchto športovcov – je preto nevyhnutné, aby si bol každý športovec tohto rizika problému vedomý a snažil sa mu predchádzať.

V rámci ochrany svojho zdravia i športových výkonov sa preto snažme vyhýbať akýmkoľvek drastickým diétam a príliš nízkemu príjmu energie. Elitní športovci, ktorí potrebujú rýchlo znížiť hmotnosť napr. kvôli zaradeniu do určitej váhovej kategórie, by potom tento proces mali vždy podstupovať pod dohľadom odborníka/tímu odborníkov.

Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Spočítajte si energetický príjem a makroživiny s ohľadom na váš cieľ. Chudnite, naberajte svaly alebo zlepšite výkonnosť. Záleží na vás.
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie v honbe za dokonalým fitness telom je zdraviu ohrozujúci stav, keď do stávky dávate svoje zdravie a predovšetkým plodnosť. Dnes sa dozviete, že pre návrat menštruácie stačí zmeniť len pár vecí. Ako na to?
Jaký vliv má silový trénink na nervový systém a jak ho nepřetížit?
Jaký vliv má silový trénink na nervový systém a jak ho nepřetížit?
Silový trénink se těší velké oblibě u mužů i u žen. V dnešním článku se zaměříme na to, proč jsou pro rozvoj síly potřeba těžké váhy a jakou roli v celém procesu hraje nervový systém.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Touha po krásném, hubeném a vyrýsovaném těle s sebou nese spoustu zdravotních problémů. Když na to půjdete špatně, jste připraveni zaplatit vysokou cenu v podobě zdraví?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?