10 tipov, ako zostať túto jeseň aktívny

Komentáre
10 tipov, ako zostať túto jeseň aktívny
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Nástup jesene nemusí nutne znamenať pokles miery fyzickej aktivity.
  • V daždivých dňoch poskytnú útočisko vnútorné športoviská, inokedy však môžete bez obáv pokračovať vo vonkajších aktivitách, ktoré ste začali v lete.

Asi ste už zaznamenali, že dni sa začínajú zvoľna krátiť a úmornému letnému sparňu už tiež odzvonilo. Spolu s opätovným návratom do študijného a pracovného režimu to môže vyzerať, že pokračovať v aktívnom letnom režime je po skončení prázdnin takmer nemožné – dnešný článok vám ale prinesie inšpiráciu hneď na 10 činností, s ktorými si môžete dať poriadne do tela aj na jeseň. Nezabúdajte totiž na to, že pravidelný pohyb je nevyhnutný nielen pre fyzické zdravie, správnu funkciu imunitného systému, ale aj duševnú pohodu, a čo si budeme nahovárať, aj chudnutie s ním ide o dosť ľahšie.

1. Vyrazte na túru

Že sa dá po horách liezť len od júla do augusta? Možno to pre vás bude novinka, ale práve jeseň a jar sú na túry ideálne – stretnete totiž výrazne menej ľudí a pri ceste do kopca konečne nevydáte toľko potu, že by to stačilo na menšie horské jazierko. Pokiaľ však nechcete troškáriť a chystáte sa vyjsť do vyšších nadmorských výšok, zistite si vopred aktuálne teploty, aby vás neprekvapili mrazy so snehom.

Ani pokiaľ máte hory od ruky, nemusíte zúfať. Túry, na ktorých si dáte do tela a objavíte krásne miesta, sa totiž dajú podniknúť takmer kdekoľvek. Stačí len zobrať mapu a trošku plánovať. A ako sa správne pripraviť? Všetko sme pre vás spísali v článku Nepodceňuj turistiku! Ako sa správne pripraviť na výstup?

2. Prebuďte v sebe celoročného bežca

Beh je šport s mnohými naj – najobľúbenejší a zároveň najnenávidenejší, najrozšírenejší, ale zároveň aj jeden z najefektívnejších. Za krátky časový úsek pri ňom totiž spálite množstvo kalórií, čo by ale rozhodne nemal byť jediný dôvod, prečo sa preň rozhodnete. Beh je skvelý aj na podporu funkcie srdca, na vyčistenie hlavy, objavovanie nových miest a samozrejme tréning vytrvalosti.

Ak ste však typicky letný bežec, má to jednu nevýhodu – zakaždým, keď znova začnete, beh bolí. Skúste to teda tento rok inak a namiesto každoročného opakovanie si bežeckú formu udržujte po celý rok. Uvidíte, že vás prekvapí, aké príjemné je behať v opadanom lístí alebo keď pod bežeckými topánkami zľahka chrumká sneh. Ako nenechať nič na náhodu a správne sa na jesenný a zimný beh pripraviť, nájdete v článku 7 tipov, ako sa pripraviť na jesenný výbeh.

3. Bicykel ešte neschovávajte

Počkajte aj s upratovaním bicykla – kým sa totiž na cyklotrasách neobjaví poľadovica, môžete si s týmto ecofriendly dopravným prostriedkom užiť ešte veľa zábavy. Pri jazde na bicykli posilníte svaly nôh, výrazne zlepšíte funkciu svojej obehovej sústavy a dostanete sa s ním aj na miesta, ktoré by vám inak mohli zostať navždy skryté. Navyše, jazdou na bicykli spálite prekvapivo veľa kalórií, takže pokiaľ si chcete udržať hmotnosť alebo chudnete, je to jedna z ideálnych aktivít.

Ďalšie výhody, ktoré jazda na bicykli prináša, a ako si na ňom počínať bezpečne, nájdete v článku 7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli.

4. Dajte šancu kolieskovým korčuliam

Inline sú skvelým a finančne prívetivým spôsobom, ako sa dostať do pohybu a ešte sa pri tom skvele zabaviť – jazda je totiž plná adrenalínu. Na kolieskových korčuliach si vytvarujete najmä dolné končatiny, ale pozadu nezostane ani zdravie vášho srdca. Je to navyše fajn príležitosť na stretnutie s priateľmi. Ďalšie zaujímavé informácie nájdete v článku Prečo sú inline korčule skvelým letným športom (aj keď vy už teraz viete, že nielen letným).

10 tipov, ako zostať túto jeseň aktívny

5. Počuli ste o discgolfe?

Máte po škole/práci chuť skôr na stretnutie s partiou priateľov a hľadáte takú aktivitu, pri ktorej vám pri rozhovore nebudú horieť pľúca? Potom by ste mali vyskúšať discgolf – hra je vhodná aj pre viacerých hráčov a ako vybavenie každému postačí vlastný disk. S malou pomocou jesenného vetra možno budete sami prekvapení tým, koľko toho vo finále za odhodenými diskami nabeháte.

6. Obnovte tradíciu skupinoviek

Je pravdou, že jesenné obdobie so sebou prináša aj dni, keď pobyt vonku nie je práve ideálny. To je ale skvelá príležitosť na to vrátiť sa po prázdninách do starej známej partie na skupinových lekciách. Tento typ cvičenia je skvelý v tom, že vám zaistí systematickosť a všestrannosť tréningu pod dozorom skúseného lektora, navyše sa stávate súčasťou komunity, čo podporí vašu motiváciu.

Vybrať si potom môžete zo širokej palety skupinových lekcií podľa toho, čo vyhovuje práve vám – vyskúšajte napr. tabatu, jumping, crossfit, jogu alebo spinning. A čo na tému výkonu na skupinových lekciách hovoria štúdie? Presvedčte sa v článku Výhody skupinových lekcií: cesta ku skvelým výsledkom, alebo reklamný ťah fitness centier?

7. Nadviažte na svoju rutinu v gyme

Krásne počasie a možnosť cvičenia na workoutových ihriskách vás možno v minulých mesiacoch vylákali von, jesenné mesiace však volajú po návrate do obvyklej rutiny v gyme. Výhody silového tréningu vám zrejme už ani nemusím vymenovávať… alebo teda len stručne – od pevných kriviek a budovania svalovej hmoty cez EPOC a zlepšenie kognitívnych funkcií až po ten skvelý pocit, keď beštiálne naloženú činku konečne držíte nad hlavou.

Podrobné informácie o tom, ako silový tréning pôsobí na vaše telo, a za ako dlho môžete očakávať výsledky pri chudnutí, sa dozviete v článku Chcete schudnúť? Zaraďte silový tréning a vyhnite sa nude na rotopede.

8. Vyrazte na plávanie

Plávanie je úžasne efektívna aktivita z hľadiska zlepšenia kondície, podpory regenerácie, zlepšenia flexibility a kĺbového rozsahu a, samozrejme, aj celkového zdravia. Nie nadarmo tak ide o jednu z najčastejších „doplnkových“ aktivít k iným typom športu.

Či sa už teda rozhodnete pre kondičné plávanie, alebo skôr regeneračný tréning, s plávaním nikdy nešliapnete vedľa. Ďalšie dôvody, prečo by ste mali plávanie pravidelne zaradiť do svojej rutiny, sa dozviete v našom článku 7 dôvodov, prečo som vďaka plávaniu zdravší aj výkonnejší.

9. Dajte si do tela doma

Či už sa vám návšteva nejakého športoviska znepáčila vstupným, dochádzaním, alebo napríklad prítomnosťou iných ľudí, poriadne do tela si môžete dať aj doma. A že to ide, presvedčili roky poznačené covidom snáď aj tých najväčších odporcov domácich workoutov.

Kľúčová je v tomto prípade disciplína – to znamená neodbiehať po každom pípnutí mobilu, nevybavovať počas cvičenia pracovné telefonáty a dať do tréningu naozaj všetko. Inšpirovať sa môžete našimi workoutmi, napr.

10. Skúste novú výzvu

Pokiaľ patríte k tým, ktorým zabehnuté koľaje príliš nevyhovujú, vlejte si energiu do žíl novou výzvou – existuje nespočetné množstvo rôznych aktivít, ktoré môžete vyskúšať: krav maga, tai chi, box, bouldering, ringo, squash, trampolíny, golf alebo napríklad curling.

Čo si z toho odniesť?

Pokles teplôt a kratšie dni nemusia nutne znamenať vysedávanie na gauči – ak máte možnosť, udržujte si pobyt na čerstvom vzduchu, napr. pri túre, behu, na bicykli, kolieskových korčuliach alebo napríklad discgolfe.

Ani v prípade nepriaznivého počasia však netreba vešať hlavu – vyrazte do bazéna, obnovte tradíciu skupinoviek a tréningu v posilňovni alebo si dajte do tela priamo v obývačke. A pokiaľ už vás stereotyp naozaj nudí, vždy môžete vyskúšať novú výzvu. Hlavné je totiž zostať v pohybe.

Čo robiť, keď sa ti nechce? 8 tipov, ako sa namotivovať na beh
Čo robiť, keď sa ti nechce? 8 tipov, ako sa namotivovať na beh
Je naivné myslieť si, že sa nám bude do tréningu chcieť vždy na 120%. Ako ale hodiť výhovorky za hlavu a aj napriek tomu vybehnúť? Poradí vám nový článok.
Vyhorenie v rámci cvičenia – o čo ide a ako ho spoznať?
Vyhorenie v rámci cvičenia – o čo ide a ako ho spoznať?
Prinášal vám tréning vždy radosť, ale v poslednej dobe by ste tašku do gymu najradšej odhodili do kúta? Možno sa v rámci cvičenia stretávate s vyhorením – o čo ide a ako ho spoznať?
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro muže. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
7 dôvodov, prečo som vďaka plávaniu zdravší aj výkonnejší
7 dôvodov, prečo som vďaka plávaniu zdravší aj výkonnejší
Prirodzený pohyb nemusí byť nutne len chôdza a beh. Dajte šancu aj plávaniu a buďte ešte rýchlejší, pohyblivejší a štíhlejší.
Tréning doma: Ako si dať do tela aj na podložke v obývačke?
Tréning doma: Ako si dať do tela aj na podložke v obývačke?
Nestíhate alebo nemôžete ísť do fitness centra? Odmakajte si svoj tréning doma a naučte sa, akým spôsobom cvičiť aj bez použitia ťažkých činiek a strojov na udržanie svalovej hmoty.
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
U čeho spálím vice energie, u kardia nebo u silového tréninku? V této otázce bude velice těžké určit pomyslného vítěze, i když spor o to, který trénink je efektivnější ve vztahu ke spalování energie nebo tuku, je více než věčný. Jaká jsou fakta, co je EPOC, a co to znamená after-burn efekt?
Domáci tréning pre pevné a ploché brucho
Domáci tréning pre pevné a ploché brucho
Mnohí z nás by si povedali, že ak nemôžeme cvičiť v posilňovni, iný tréning nemá zmysel. To ale vôbec nemusí byť pravda! V dnešnom článku si preto ukážeme, ako efektívne odcvičiť brucho v domácich podmienkach.
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
Krásne počasie láka tráviť čas vonku. Je totiž tak trochu škoda zavrieť sa vo fitku a tam do úmoru tápať na páse, keď môžete vytiahnuť bicykel a šliapnuť do pedálov s vetrom v chrbte. Viete, aké benefity má cyklistika pre vaše telo i myseľ?
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Jazda na kolieskových korčuliach je skvelý spôsob, ako si v lete zašportovať a pretiahnuť stuhnuté svaly. Existuje ale celý rad ďalších dôvodov, prečo na inline vyraziť. Viete, aké to sú?
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Můžeme zvedáním těžkých vah dosáhnout štíhlejšího těla? Nemusíte trávit hodiny na páse, abyste zhubli. Díky silovému tréninku získáte hezky tvarovanou postavu.
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Znáte vysoce intenzivní intervalový trénink HIIT? Pokud ne, račte se seznámit – po tomhle cvičení s Míšou Mrázkovou další den zjistíte, že vás bolí svaly, o kterých jste předtím ani nevěděli.
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Pri výbere vhodného druhu cvičenia by malo záležať hlavne na tom, aby vás bavil. Nové dáta však naznačujú, že zo skupinových lekcií môžete vyťažiť ešte o niečo viac.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.