7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 29. 8. 2022 Prvýkrát publikované 21. 5. 2020
Aktualizované 29. 8. 2022
24 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
obrázok z pexels.com

Krásne počasie láka tráviť čas vonku. Je totiž tak trochu škoda zavrieť sa vo fitku a tam do úmoru tápať na páse, keď môžete vytiahnuť bicykel a šliapnuť do pedálov s vetrom v chrbte.

Jazda na bicykli je totižto skvelá vytrvalostná športová aktivita. A podľa toho, ako veľmi sa do pedálov opriete, toľko si aj máknete. Je to čisto na vás. Cyklistika vás udrží vo forme ako fyzicky, tak aj psychicky.

Než sa hodíte do športového a nastavíte si sedlo, prečítajte si, aké výhody nám tento šport môže priniesť.

7 dôvodov, prečo si obľúbiť jazdu na bicykli

1. Udržíte, alebo dokonca znížite hmotnosť

Ak jazdu na bicykli pojmete ako šport, a nie vyhliadkovú jazdu po okolí, môže významne prispieť k udržaniu, alebo možno dokonca zlepšeniu vašej formy.

Jazdou na bicykli posilníte svaly dolných končatín a celkovo môžete budovať svalové tkanivo, ktoré následne páli kalórie, aj keď ste v pokoji. Tým krásne „nakopnete“ svoj metabolizmus. Zabudnite na zázračné čáry-máry a radšej si zajazdite na bicykli. Aké jednoduché, že?

 • Za hodinu stredného tempa (20 km/h) žena vážiaca 60 kg spáli cca 420 kcal, 80kg muž spáli 560 kcal. A to sa počas víkendového cyklovýletu pekne nazbiera.
 • Ak si totiž vezmeme nášho modelového muža, za 12 hodín výletu spáli 6720 kcal, čo po stránke výdaja energie čisto z tukov zodpovedá zhruba 0,9 kg spáleného telesného tuku.

2. Posilníte nohy

Ako som už spomenula vyššie, bicykel je skvelým nástrojom na posilnenie svalov dolných končatín. Výhodou je, že netrpia kĺby, čo ocenia hlavne tí, ktorí majú väčšiu nadváhu alebo problémy s kolenami.

Čím náročnejší terén a čím rýchlejšie ideme, tým viac pôsobíme na rast svalov. To ale nemôžete robiť niekoľko hodín v kuse. Preto môže byť fajn po prvých pár kilometroch v rámci prechádzky zaradiť pár šprintov a následne sa „vyjazdiť“ alebo zaradiť čisto šprintérsky tréning.

3. Významne zlepšíte fyzickú kondíciu

Ak jazdu na bicykli pojmete naozaj tréningovo a zvolíte rýchlejšie tempo alebo kopcovitý terén, výrazne si tak zlepšíte fyzickú kondíciu, ktorá sa hodí nielen v bežnom živote, ale aj v ďalších športoch.

Pobehnúť na električku, vyjsť po schodoch s nákupom bez zadýchania alebo zvýšiť výkonnosť v posilňovni pri silovom tréningu. Môžete zvoliť klasickú vonkajšiu jazdu na bicykli, ale aj rotoped, na ktorom si môžete jednoduchšie navoliť požadovanú záťaž.

4. Nevadí, keď ste začiatočník

Ak ste začiatočník, nemusíte hneď podávať výkony hodné pretekárov Tour de France. Jednoducho len začnite. Jazdiť na bicykli je jednoduché. Postupne môžete pridávať na tempe, prejsť dlhšiu vzdialenosť alebo si vybrať rozmanitejší terén.

Zo začiatku je potrebné si zvyknúť na to, že vás zadok bude možno bolieť, ale nebojte, zvykne si. Kilometre pridávajte postupne, najprv vychádzka aspoň na 5 km, ďalší deň (každý druhý deň) 10 km. Postupne pridávať a objavovať okolitú krajinu.

5. Je to eko friendly

Myslieť viac na svoju matku Zem je trend, ktorému určite môžeme fandiť. Čo urobíte vy preto, aby sme sa tu ešte dlho mali dobre a znížili našu uhlíkovú stopu?

Čo tak občas vymeniť auto za bicykel?

Má to samé pozitíva: nemusíte hľadať miesto na parkovanie a vyhnete sa spoteným davom v MHD. Ak sa rozhodnete ísť na bicykli napríklad ráno do práce, môže to byť fajn štart dňa, čo myslíte?

7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli

6. Odpočinie si aj hlava

Predstavte si pekný jarný deň, nebo bez jediného mráčika, pokojnú prírodu okolo a seba na bicykli. Idylka, že?

Okrem toho, že cyklistika je skvelý šport, dosť významne prispieva aj k duševnému zdraviu. Uľaví od všadeprítomného stresu a je prevenciou úzkostí alebo depresie.

Necítite sa dobre? Vezmite bicykel a vyrazte na výlet. Skúste sa sústrediť len na pravidelný rytmus pedálov a ubiehajúcu cestu pred vami. Skvelo vám to pomôže byť v prítomnom momente a nenechať hlavu premýšľať nad včerajšími chybami a zajtrajšími povinnosťami. Nebude trvať dlho, stres zmizne a vyplavia sa endorfíny, ktoré sú zodpovedné za dobrú náladu. Uvidíte, že svet bude zase o kúsok ružovší.

7. Pôsobí ako prevencia civilizačných ochorení

Žiť v prítomnosti je určite fajn. Čo sa týka zdravia, nie je vôbec od veci sa zamyslieť aj nad budúcnosťou a brať zdravý životný štýl ako prevenciu pred prípadnými civilizačnými ochoreniami.

Pravidelná pohybová aktivita, a teda aj pravidelné jazdenie na bicykli môžu byť dôležitým dielom skladačky, ktorá vás bude chrániť pred chorobami, ako je cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia alebo niektoré typy rakoviny.

Pár slov k bezpečnosti

 • Či už na bicykli jazdíte v meste, alebo v prírode, buďte opatrní. Jazdite pokiaľ možno po cyklotrasách alebo jazdných pruhoch určených pre bicykel.
 • Nezabúdajte, že aj na bicykli ste účastníkmi premávky, a riaďte sa pravidlami.
 • Investujte do kvalitnej helmy a používajte ju vždy, a to bez debát. Nehoda sa môže stať aj pri krátkej vychádzke v okolí vášho bydliska.
 • Na bicykli jazdite skôr v priliehavejšom oblečení. Čo z toho, že vám to v dlhých letných šatách pekelne pristane, keď riskujete nepríjemné zamotanie do reťaze.
 • Pokiaľ na bicykli idete potme, používajte reflexné prvky a svetlá.
 • Ak na bicykli jazdíte dlhú cestu do práce, majte náhradné oblečenie na prezlečenie a po príchode do práce si to namierte rovno do sprchy. Cítiť sa budete dobre vy aj vaši kolegovia.
 • Počas letných slnečných dní nezabudnite na riadny pitný režim, pokrývku hlavy a opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Nech namiesto príjemného pocitu z výletu na konci dňa neskončíte spálení dočervena ako raky.

Kto by si mal jazdu na bicykli rozmyslieť?

Ako sme napísali vyššie, jazda na bicykli je skvelá pohybová aktivita, ktorá je vhodná takmer pre každého. Kto ale patrí k tej výnimke?

 • S cyklovýletom radšej počkajte, ak vás trápi nejaké zranenie, ktoré by vášmu výkonu rozhodne nepridalo. Radšej vyhľadajte doktora, nechajte tomu čas a potom sa do toho oprite so všetkou parádou.
 • Opatrní tiež buďte, ak máte problémy so zrakom, sluchom alebo rovnováhou. V týchto prípadoch bude fajn alternatívou rotoped alebo stacionárny bicykel.

Čo si z toho odniesť?

Cyklistika je skvelý spôsob, ako zostať zdravý a v kontakte so svetom okolo nás. Ak vám praje počasie, vyrazte na výlet a skúste preskúmať nové miesta.

Nezabúdajte ale ani na určitú opatrnosť a pravidlá premávky. Ak môžete, vyhnite sa prepchaným cestám. Taká vychádzka by vám ale pravdepodobne ani radosť neurobila.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
24 Páči sa mi Uložiť článok