Význam kremeliny: Môže byť prospešná pre ľudský organizmus?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Význam kremeliny: Môže byť prospešná pre ľudský organizmus?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Kremelina je tvrdá a odolná minerálna zlúčenina, vyskytujúca sa vo veľkom množstve v rôznych formách.
  • Tvorí viac ako 60 % zemskej kôry, čo ju robí jednou z najviac rozšírených minerálnych zlúčenín na našej planéte.
  • Zároveň sa stáva stále populárnejším prvkom v oblasti starostlivosti o zdravie, pretože má vplyv na zdravý rast vlasov, pevnosť nechtov a zachovanie elasticity pokožky.

Štrukturálna rola kremíka v ľudskom tele

Kremík je jedným z kľúčových hráčov na poli pohybového aparátu – ide o nevyhnutný prvok pre integritu a pevnosť spojivových tkanív. Tento stopový prvok sa najčastejšie spája s tvorbou kolagénu, teda základnou proteínovou štruktúrou, tvoriacou významnú časť šliach, väzov, kože a kostí. V nich funguje ako stabilizátor vápenatých minerálov, pričom prispieva k udržaniu optimálnej hustoty kostnej hmoty.

Zároveň spolu s kolagénom vytvára sieť poskytujúca pružnosť a odolnosť v tkanivách, ktorá prechádza neustálym mechanickým zaťažovaním (opäť šľachy a kĺby). Táto schopnosť je zásadná nielen pre udržanie pohyblivosti, ale aj flexibility ľudského tela. V neposlednom rade môže hrať kremík úlohu aj v prevencii degeneratívnych ochorení spojených s postupujúcim starnutím, z vyššie uvedených dôvodov najmä tých, ktoré ovplyvňujú kĺby a kosti (osteoporóza, artróza a pod.).

Na čo je kremelina?

Kremelina, známa tiež ako oxid kremičitý, je prirodzene sa vyskytujúca sedimentárna hornina, ktorá sa skladá zo skamenených zvyškov rozsievok (druhu rias). V priemysle sa využíva napríklad ako plnidlo či insekticíd, v poslednom čase sa stala populárnou ako doplnok stravy. Z hľadiska potravinárskeho využitia sa o kremeline tvrdí, že má niekoľko zdraviu prospešných účinkov, súvisiacich okrem iného so znížením hladiny cholesterolu a kardiovaskulárnymi benefitmi (závery však pochádzajú najmä zo štúdií na myšiach). Ďalej by mala napomáhať rastu vlasov, zdraviu kože či dopomôcť k silným nechtom.

Jej marketing sa veľmi opiera aj o možnú „detoxikáciu organizmu“, konkrétne čistením tráviaceho traktu. Toto tvrdenie je založené na schopnosti odstraňovať ťažké kovy z vody, teda vlastnosti, vďaka ktorej je kremelina obľúbeným filtrom priemyselnej kvality. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by overovali, že tento mechanizmus možno aplikovať na ľudské telo.

Niektoré doplnky stravy obsahujúce kremelinu určite môžu mať pozitívny vplyv na vaše zdravie, väčšina zdravotných tvrdení je však stále na teoretickej a neoficiálnej rovine, pretože nebolo vykonaných veľa kvalitných štúdií (najmä na ľuďoch). Preto je na mieste brať nižšie vypísané benefity ako potenciálne a jej užívanie vopred prebrať s lekárom či iným odborníkom.

Význam kremeliny: Môže byť prospešná pre ľudský organizmus?

2 potenciálne benefity užívania kremeliny

  • Prínosy pre pokožku, vlasy a nechty: predpokladá sa, že kremelina, ktorá sa skladá predovšetkým z oxidu kremičitého, má rôzne blahodarné účinky na pokožku, vlasy a nechty. Medzi tieto výhody patrí podpora ich rastu, kvality, vyživenia či pevnosti. Pred jej suplementáciou je však vhodné poradiť sa s odborníkom (pre vyššie spomínaný nedostatok kvalitných a dlhodobých štúdií na ľuďoch).
  • Podpora pre kardiovaskulárne zdravie: kremelina má údajne mať niekoľko výhod pre kardiovaskulárne zdravie, teda podporu zdravia srdca: udržanie pružných a silných tepien a ciev, zníženie hladiny cholesterolu (v klinickej štúdii bol príjem kremeliny spojený s významným znížením sérového cholesterolu) a podporu zdravia ciev.

Bezpečnosť a dávkovanie

Bezpečnosť a správne dávkovanie kremeliny sú kľúčové aspekty pre zaistenie optimálneho zdravotného prospechu a minimalizácie možných vedľajších účinkov. Napriek tomu, že kremík je prirodzene prítomný v mnohých potravinách a niektorých vodách, užívanie kremeliny vo forme doplnkov stravy vyžaduje určitú opatrnosť.

Samozrejme je najdôležitejšie dodržiavať odporúčané dávky, ktoré uvádza výrobca na obale prípravku. Nadmerná konzumácia (čohokoľvek) môže mať nežiaduce účinky, vrátane gastrointestinálnych ťažkostí, ako sú hnačky alebo zažívacie ťažkosti. Niektoré štúdie naznačujú, že príliš vysoké dávky kremeliny môžu byť spájané s rizikom tvorby obličkových kameňov, takže je vhodné dbať na vyvážený príjem.

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, pred začatím užívania kremeliny vo forme doplnkov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, najmä ak trpíte nejakými chronickými ochoreniami alebo pravidelne užívate iné lieky. Týmto spôsobom je možné zaručiť, že užívanie kremeliny nebude negatívne ovplyvňovať iné liečebné postupy alebo nevyvolá vedľajšie účinky vzhľadom na individuálny zdravotný stav.

Čo si z toho odniesť?

Kremelina je bohatou minerálnou zlúčeninou, ktorá má na vedeckom poli trochu rozporuplný vplyv z hľadiska benefitov pre ľudské telo – ako doplnok stravy však zaznamenáva stúpajúcu popularitu. Pri výbere kremeliny ako súčasti starostlivosti o zdravie je kľúčové dodržiavať odporúčané dávky a konzultovať jej suplementáciu s odborníkom. Pokiaľ vám bude vyhovovať, jej benefity môžu zahŕňať zlepšenie kvality pokožky, vlasov, nechtov či zníženie hladiny cholesterolu.

Ako na zdravé vlasy? 8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička
Ako na zdravé vlasy? 8 potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička
Ako ovplyvňuje výživa zdravie vlasov? Ukážeme vám, aké potraviny sú najlepšie na udržanie zdravých vlasov.
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Prospešnou skladbou mikrobiómu, ktorú ovplyvníme životným štýlom, dokážeme predchádzať nadváhe, cukrovke, riziku infarktu alebo napríklad depresiám.
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Kolagénové prípravky na nás v poslednej dobe útočia doslova zo všetkých strán. Má ich užívanie naozaj zmysel, alebo ide len o vyhodené peniaze?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?