Trpíte dehydratáciou? Týchto 8 príznakov napovie

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Trpíte dehydratáciou? Týchto 8 príznakov napovie
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
 • K dehydratácii dochádza, keď vaše telo prijíma menej tekutín, než je adekvátne voči ich „stratám“.
 • Dehydratácia môže spôsobiť rôzne príznaky od mierneho smädu a sucha v ústach až po závraty či kŕče.
 • Môže byť spôsobená rôznymi faktormi, okrem nedostatočného pitia tekutín aj nadmerným potením, zvracaním, hnačkou alebo zdravotnými stavmi (napríklad cukrovkou).

Všetkými ospevovaný pitný režim môže byť pomerne tuctovým elementom konverzácie o fyzickej a psychickej pohode. Pokiaľ si ale rozoberiete jeho opak, teda dehydratáciu, zistíte, že na tom naozaj niečo je.

Ako a prečo sa hydratovať

Dostatočné dopĺňanie tekutín je kľúčovým prvkom zdravého životného štýlu, to určite viete. Tušíte ale, prečo to tak je? Voda zastupuje vo vašom tele nezanedbateľné množstvo funkcií. Tvorí vnútorné prostredie tela, v ktorom prebiehajú všetky možné deje, napríklad metabolické procesy. Zároveň je kľúčová pre tonus pokožky, optimálny krvný obeh, a teda aj transport kyslíka do tkanív.

Jedine pri dostatočnej hydratácii môžete udržovať správnu telesnú teplotu, znížiť riziko úpalu, močových infekcií, obličkových kameňov, ale aj vzniku bolesti hlavy a migrén. Adekvátny pitný režim dokáže navyše podporiť správnu funkciu mozgu a kognitívne procesy, ako je koncentrácia a pamäť.

Riziká dehydratácie

Z vyššie uvedených dôvodov je jasné, že dehydratácia môže mať vážne následky pre vaše zdravie. Jedným z hlavných rizík je zvýšenie viskozity krvi v cievach, čo môže zvyšovať nároky na srdcovú prácu alebo spôsobovať závraty, nevoľnosť a zmätenosť. Ďalšie potenciálne komplikácie sa týkajú obličiek, konkrétne ich udržiavanie rovnováhy tekutín počas dehydratácie – preto môže dochádzať k sporadickému vylučovaniu moču a ich ohrozeniu infekciou či obličkovými kameňmi.

Medzi riziká však patrí aj zníženie tonusu kože, spomalenie hojenia rán či zhoršenie únavy a zníženie výkonu. V extrémnych prípadoch môže dehydratácia spôsobiť aj zlyhanie orgánov, záchvaty a dokonca smrť. Zvlášť starší ľudia (s vekom klesá aj schopnosť uvedomovať si smäd), dojčatá a ľudia s určitými zdravotnými problémami sú náchylnejší na dehydratáciu a jej následky. Preto je dôležité zaistiť dostatočný prísun tekutín a vyhýbať sa faktorom, ktoré môžu dehydratáciu spôsobiť alebo zhoršiť (horúce počasie, nadmerné potenie, zvracanie a hnačka).

8 príznakov dehydratácie

 1. Únava: pretože dehydratácia ovplyvňuje veľký počet aspektov ľudského zdravia, môžete pri nej mať problémy aj s cyklami spánku a bdenia. Jedna štúdia zistila, že kratšia doba spánku bola významne spojená s nedostatočnou hydratáciou a že ľudia, ktorí boli dostatočne hydratovaní, spali dlhšie ako tí, ktorí neboli. Nedostatok vody môže pôsobiť ale aj na únavu počas alebo po cvičení – malá štúdia zahŕňajúca 14 mužských športovcov naznačuje, že akútna dehydratácia viedla k zvýšenému vnímaniu únavy a tiež negatívne ovplyvnila vytrvalosť pri cvičení.
 2. Tmavo sfarbený moč: pohľad na farbu moču je považovaný za najpraktickejší spôsob, ako jednoducho identifikovať dehydratáciu. Tmavšia farba sa môže objaviť v prípade, keď vaše telo šetrí viac vody a na vylučovanie ju uvoľňuje v zníženej miere. Z tohto dôvodu sa moč stáva koncentrovanejším s odpadovými produktmi z tela, ako je sodík a močovina. Je ale dôležité mať na pamäti, že to tak nemusí zodpovedať v 100 % prípadov (sú tu napríklad určité potraviny či liečivá, ktorých obsiahnuté látky môžu odtieň moču ovplyvňovať a pod.).
 3. Suchá koža: pokiaľ cítite, že máte suchšiu pokožku než obvykle spoločne so suchom v ústach či popraskanými perami, môže k tomu s veľkou pravdepodobnosťou prispievať dehydratácia (samo o sebe môže ísť o známku mnohých ďalších zdravotných stavov, takže pri dlhodobejšom pozorovaní odporúčame navštíviť lekára či iného profesionála). Formu domáceho samotestu môžete ale simulovať pomocou kožného turgorového testu. Najprv uchopte kožu na podpazuší alebo bruchu medzi dva prsty a následne po niekoľkých sekundách uvoľnite. Hydratovaná pokožka sa rýchlo vráti do svojej normálnej polohy, zatiaľ čo dehydratovaná zostane vo „napätej“ polohe.
 4. Bolesti hlavy: aj keď je dehydratácia silne spojená s bolesťami hlavy, vedci si nie sú presne istí, prečo to tak je. Niektoré štúdie ukazujú, že zvýšený príjem vody môže pomôcť znížiť príznaky bolesti hlavy u ľudí, ktorí trpia migrénou.
 5. Závraty: ortostatická hypotenzia je lekársky termín pre zníženie krvného tlaku pri státí či sedení. A práve dehydratácia ľudského organizmu k nej môže viesť. Bežný stav je to predovšetkým u starších dospelých, ktorí sú viac ohrození rozvojom dehydratácie a nízkym objemom krvi (hypovolémia). Ťažká dehydratácia môže v niektorých prípadoch viesť dokonca k mdlobám.
 6. Búšenie srdca: nedostatočné pitie tekutín môže negatívne ovplyvniť celkové zdravie, vrátane zdravia srdca – prostredníctvom zvýšenia viskozity krvi, a tým aj miery záťaže na srdce. Medzi tieto príznaky patrí búšenie srdca, chvenie alebo nepravidelný srdcový tep. Podľa jedného prehľadu môže dehydratácia navyše narušiť srdcovú funkciu niekoľkými spôsobmi, vrátane negatívneho ovplyvnenia funkcie krvných ciev.
 7. Nízky krvný tlak: tento príznak sa objavuje až v prípade závažnejšej dehydratácie jedinca. Ako už bolo spomenuté vyššie, nedostatok príjmu tekutín zhoršuje funkciu krvných ciev a reguláciu krvného tlaku – to znamená malé množstvo cirkulujúce vo vašich kapilárach, žilách, tepnách a komorách vášho srdca. Keď sa váš objem krvi zníži, vaše telo to kompenzuje zvýšením srdcovej a dychovej frekvencie a taktiež znížením krvného tlaku.
 8. Zhoršenie koncentrácie: niektoré štúdie ukázali, že dehydratácia môže byť škodlivá pre krátkodobú pamäť, koncentráciu a náladu. Abstinencia v pití vody počas 36 hodín viedla podľa malého výskumu k vyššej chybovosti v testoch a negatívne ovplyvnila energiu, náladu, pozornosť a pamäť. Rehydratácia vodou tieto príznaky zmiernila. Ťažká dehydratácia môže viesť k zmätenosti a podráždenosti.
Trpíte dehydratáciou? Týchto 8 príznakov napovie

Koľko by som mal/a denne vypiť?

Odporúčané množstvo vody, ktorú by mal priemerný a zdravý dospelý jedinec vypiť každý deň, sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je vek, pohlavie, hmotnosť, fyzická aktivita a klimatické podmienky. Všeobecne však platí, že zdravý dospelý potrebuje zhruba 35 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti denne. Teda:

50 kg 1,7 l
60 kg 2,1 l
70 kg 2,4 l
80 kg 2,8 l

Toto odporúčanie zahŕňa vypitú vodu, ktorú získavate z potravín a iných nápojov. V závislosti od úrovne aktivity, klimatických podmienok a ďalších faktorov, ako sú tehotenstvo, dojčenie, ale aj choroba, však môže byť potrebné vypiť viac ako toto odporúčanie.

Je dôležité poznamenať, že každá osoba má iné potreby tekutín a môže vyžadovať rôzne množstvo vody v závislosti od jej individuálnych potrieb. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby vám pomohol určiť, koľko tekutín by ste mali vypiť denne.

Čo si z toho odniesť?

Pre optimálnu funkciu tela i mysle je nevyhnutné zaistiť si (okrem ďalších aspektov samozrejme) adekvátnu hydratáciu. Voda totiž nie je len obyčajným zdrojom osvieženia, podporuje aj metabolické procesy, udržuje krvný obeh, zdravú pokožku, vlasy aj nechty. Navyše umožňuje vylučovanie odpadových látok z tela a zlepšuje kognitívne procesy. Dehydratácia je naopak veľmi nebezpečná – môže viesť k zhoršeniu stavu kože a rozsiahlym poruchám vnútorného prostredia. Na identifikáciu môžete využiť množstvo faktorov, ktoré vaše telo vysiela, napríklad tmavý moč či závraty a bolesti hlavy. Preto je dôležité zaistiť si dostatočný prísun tekutín a vyvarovať sa faktorom, ktoré môžu dehydratáciu spôsobiť alebo zhoršiť.

Iontové nápoje: Kedy má zmysel ich piť, a kedy sú naopak zbytočné?
Iontové nápoje: Kedy má zmysel ich piť, a kedy sú naopak zbytočné?
Hneď na úvod by sa mi chcelo odpovedať na otázku, ktorú som si dal v názve toho článku. A to jednoduchým „pretože sú nanič“. To by som však celú problematiku zbytočne zjednodušil, aj keď by som sa príliš od konečného výsledku neodchýlil.
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
O pitnej kohútikovej vode sa často hovorí, že je plná hormónov a estrogénov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čo je na tom pravdy a ako sme na tom s kvalitou pitnej vody v rámci vodovodných sietí v Českej republike?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Věděli jste, že mírná dehydratace má vliv mimo jiné i na výkon? Podívejme se na zoubek tomu, kolik pít a být v suchu. Tedy, v tomto případě spíš ve vodě.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?