Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko
obrázok od Anastasia Kazakova z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Metabolický syndróm združuje faktory vytvárajúce zvýšené riziko nielen pre stav srdca a ciev, ale aj ďalšie oblasti zdravia.
  • Najefektívnejšou liečbou metabolického syndrómu sú nefarmakologické postupy.
  • Medzi základné prvky prevencie a liečby metabolického syndrómu patrí úprava hmotnosti, vhodný stravovací plán, pravidelný pohyb a obmedzenie nevhodných návykov.

Čo je metabolický syndróm?

Metabolický syndróm je pomenovanie pre súbor faktorov, ktoré dohromady vytvárajú vysokorizikovú situáciu pre zdravie daného človeka. Napriek tomu, že tu do istej miery hrajú úlohu genetické predispozície, všetky ochorenia. ktoré  spadajú pod metabolický syndróm, vo väčšine prípadov vyplývajú z nevhodného životného štýlu – nadmerného príjmu energie a nasýtených tukov, fajčenia, konzumácie alkoholu, nedostatku pohybu atď. Pri terapii i zmiernení možných negatívnych dôsledkov je preto nevyhnutné, aby si závažnosť situácie uvedomoval aj samotný pacient.

Aké ochorenia pod metabolický syndróm spadajú?

Pre metabolický syndróm je typická prítomnosť 4 základných ochorení:

  1. nadváha a obezita,
  2. diabetes mellitus (cukrovka) 2. typu,
  3. zvýšený krvný tlak,
  4. dyslipidémia (zvýšená koncentrácia lipidov v plazme, typicky ide o cholesterol alebo triacylglyceroly)

Kombinácia týchto ochorení v organizme vytvára stav, ktorý predstavuje závažné riziko pre normálne fungovanie srdcovo‑cievneho systému, je sprevádzaný chronickým zápalom, ohrozuje zdravie pohybového aparátu a okrem iného dramaticky stúpa aj nebezpečenstvo infarktu či mozgovej mŕtvice.

Diagnostika metabolického syndrómu

Včasná identifikácia metabolického syndrómu, poučenie pacienta o rizikách tohto stavu a rýchle začatie liečby môžu zabrániť rozvoju nevratných poškodení organizmu a predchádzať mnohým zdravotným komplikáciám. Existuje 5 kritérií, podľa ktorých sa prítomnosť metabolického syndrómu posudzuje – pre pozitívny nález je potrebné splniť aspoň 3 z nich:

Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko

Akú úlohu hrajú jednotlivé ochorenia?

1. Nadváha a obezita

Nadmerné množstvo tukového tkaniva je spoločne s inzulínovou rezistenciou považované za zásadný faktor pre rozvoj metabolického syndrómu. Najmä viscerálny tuk, ktorý sa nachádza v telovej dutine a vypĺňa priestor medzi vnútornými orgánmi, je totiž metabolicky veľmi aktívny – vylučuje najrôznejšie prozápalové látky. V tukovom tkanive sa ďalej nachádzajú tzv. makrofágy, ide o štruktúry odstraňujúce odumreté tukové bunky. Pri abnormálnom zmnožení tukového tkaniva dochádza k hromadeniu makrofágov, v dôsledku čoho vznikajú tzv. korunkové štruktúry podporujúce zápal. Taktiež sa znižuje citlivosť tkaniva na hormón inzulínu, čo ďalej prehlbuje inzulínovú rezistenciu.

Nadmerná hmotnosť ďalej negatívne pôsobí na pohybový aparát a zaťažuje srdcovú sústavu. V dôsledku chronického zápalu a nadmernej koncentrácie lipidov v krvnom riečisku sa zvyšuje aj riziko tvorby aterosklerotických plátov na stenách ciev, čo vedie k rozvoju srdcových ochorení alebo infarktu, či mŕtvici.

Z vyššie spomínaných dôvodov je teda pri diagnostike metabolického syndrómu dôležitý obvod pása, pretože v tejto oblasti sa viscerálny tuk ukladá. Normálne hodnoty obvodu pása sú u mužov do 94 cm, u žien do 80 cm. Ak sú tieto hranice prekročené, zvyšuje sa riziko rozvoja komplikácií spojených s obezitou, a to najmä v oblasti poškodenia srdca a ciev. Ďalšou hranicou je obvod 102 cm u mužov a 88 cm u žien, keď je už riziko komplikácií hodnotené ako veľmi vysoké.

2. Diabetes mellitus 2. typu

DM, alebo cukrovka 2. typu, je ďalším z typických faktorov metabolického syndrómu. Na rozdiel od DM 1. typu, ktorá sa typicky prejavuje už v detstve a je spôsobená zničením buniek produkujúcich inzulín, a preto jeho zníženou produkciu, je hladina inzulínu pri DM 2. type úplne normálna. Problém však spočíva v tom, že tkanivá strácajú schopnosť na tento hormón reagovať – sú tzv. rezistentné. Glukóza tak nemôže z krvného riečiska vstúpiť do buniek a hromadí sa v krvi. Táto inzulínová rezistencia úzko súvisí s obezitou, pretože zmnoženie tukového tkaniva a produkcia zápalových markerov podporuje pri tkanivách stratu senzitivity k inzulínu. Ďalším faktorom, ktorý tento stav ešte umocňuje, je nedostatok pohybu.

Vysoká hladina glukózy v krvi poškodzuje stenu ciev a zvyšuje riziko vytvorenia aterosklerotických plátov. Môže poškodiť aj malé cievy v oku, obličkách alebo mozgu, z čoho vznikajú ďalšie zdravotné komplikácie. Nezvyčajné nie je ani zhoršené hojenie rán a rozvoj tzv. diabetických vredov predkolenia, ktoré sú veľmi bolestivé a ich terapia je zdĺhavá, náročná a môže vyústiť až do amputácie končatiny.

3. Zvýšený krvný tlak

Normálny krvný tlak dosahuje hodnoty <130/85 mm Hg, pričom hodnoty do 140/90 mm Hg sa označujú za zvýšený krvný tlak, a o hypertenzii sa oficiálne hovorí až od spomínanej hodnoty 140/90 mm Hg a vyššie. Ako pozitívny nález pri metabolickom syndróme sa však považuje už hodnota vyššia ako 130/85 mm Hg, teda akákoľvek hodnota presahujúca normu.

Zvýšený krvný tlak je spojený najmä s nadmernou hmotnosťou, keď musí srdce a cievny systém vynaložiť zvýšené úsilie, aby zvládlo dopraviť kyslík a živiny do všetkých tkanív – teda aj tej zmnoženej tukovej. K tomu je potrebné zvýšiť srdcovú frekvenciu, o čo sa postará aktivácia sympatického systému a potlačenie parasympatickej vetvy. S aktiváciou sympatiku však súvisia aj ďalšie zmeny – okrem iného napr. práve aj zvýšenie hodnôt krvného tlaku. Ďalším faktorom je aj aktivácia renín‑angiotenzínového systému súvisiaceho s funkciou obličiek, ktorý je tiež spojený s aktiváciou sympatiku.

Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko

4. Dyslipidémia

Dyslipidémia označuje zmeny koncentrácie krvných lipidov alebo lipoproteínov, ktorých hodnota je vychýlená z normy. Najčastejšie ide o zvýšenú hladinu triacylglycerolov či LDL frakcie cholesterolu, alebo naopak zníženie HDL frakcie cholesterolu, ktorá pôsobí protektívne vzhľadom na srdce a cievy. Hladina triacylglycerolov by mala byť v normálnom stave udržiavaná pod hodnotou 1,7 mmol/l. U HDL frakcie cholesterolu by naopak nemala koncentrácia klesnúť pod 1 mmol/l u mužov a 1,3 mmol/l u žien.

Dyslipidémia hrá významnú úlohu pri tvorbe aterosklerotických plátov na stenách ciev a následne pri rozvoji kardiovaskulárnych ochorení, čím dopĺňa zostávajúce ochorenie spadajúce do metabolického syndrómu.

Najúčinnejšia liečba? Lieky to nie sú

Keďže ochorenia spadajúce pod metabolický syndróm sú zároveň úzko spojené s nevhodným životným štýlom, najefektívnejšia liečba spočíva v zmene týchto návykov. Medzi základné prvky liečby patria:

Zníženie hmotnosti

Terapia obezity a dosiahnutie normálnej hmotnosti je kľúčové pre odstránenie základných faktorov spôsobujúcich rozvoj a udržiavanie metabolického syndrómu. Napriek tomu, že v prípadoch, keď vám už hrozí skutočne bezprostredné nebezpečenstvo, môžu lekári zvoliť razantnejšiu cestu redukcie hmotnosti v malom časovom úseku, bude pre vás nevyhnutné osvojiť si zásady „zdravého“ a vyváženého stravovania.

Aby ste mohli efektívne chudnúť, potrebujete sa dostať do tzv. kalorického deficitu. Všetko o jeho výpočte a nastavení vhodného stravovacieho plánu nájdete v článku Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?

Vhodný výber potravín

Výber potravín súvisí nielen s celkovým zdravím, ale aj s vyššie spomínaným chudnutím. Pokiaľ totiž zvolíte správne potraviny, budete sa môcť najesť dosýta a napriek tomu efektívne chudnúť. Kľúčom je zamerať sa v strave na dostatok kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov, vlákniny, ovocia a zeleniny. Dávajte prednosť tzv. whole‑foods, ktoré sú minimálne spracované a spravidla vás dokážu zasýtiť na dlhšiu dobu. Vyhýbajte sa vysoko spracovaným potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov, soli a cukru – obsahujú vysoké množstvo energie, ale často vás zasýtia len na veľmi krátku dobu.

Ďalším tipom je nahradenie nasýtených mastných kyselín v strave nenasýtenými. Napriek tomu, že nie je potrebné sa nasýteným mastným kyselinám úplne vyhýbať, a potraviny ktoré ich obsahujú majú pevné miesto v jedálničku (mäso, vajcia, mliečne výrobky…), ich konzumácia by mala byť obmedzená na cca 10 % celkového príjmu energie. Nahradenie nasýtených mastných kyselín nenasýtenými môže mať podľa štúdií pozitívny vplyv na zdravie srdca a ciev i hladinu krvných lipidov. Nenasýtené mastné kyseliny nájdete v rastlinných olejoch (okrem palmového a kokosového) a morských rybách. Obzvlášť si v strave postrážte dostatok omega‑3 mastných kyselín, ktoré pôsobia protizápalovo. Nájdete ich v tučných morských rybách, vlašských orechoch, chia semenách alebo ich môžete doplniť suplementáciou.

Pohyb

Pravidelným pohybom zlepšíte funkciu svojho srdca a ciev, zvýšite množstvo aktívnej svalovej hmoty, zvýšite citlivosť tkanív na inzulín, zlepšíte hodnoty svojho krvného tlaku a navyše budete môcť oveľa viac jesť a napriek tomu efektívne chudnúť – všetky tieto výhody sú len malou ochutnávkou toho, čo vám fyzická aktivita prinesie.

Pokiaľ trpíte nadmernou hmotnosťou, vyhnite sa zo začiatku športom ako je beh, skákanie alebo vysoko intenzívne športy. Naopak najvhodnejšou voľbou pre vás bude svižná chôdza, bicykel, plávanie alebo posilňovanie s vlastnou váhou.

Obmedzenie ďalších nevhodných návykov

Medzi významné faktory, ktoré podporujú už aj tak vysoké nebezpečenstvo metabolického syndrómu, patrí fajčenie a konzumácia alkoholu. V rámci zachovania svojho zdravia preto zvážte odstránenie alebo aspoň značné obmedzenie týchto „zlozvykov“.

Liečivé prípravky

Čo sa týka užívania liečiv, lekár vám môže predpísať lieky na zmiernenie hypertenzie, dyslipidémie či diabetu – je však potrebné mať na pamäti, že ide len o prechodné riešenie, aby sa minimalizoval škodlivý vplyv týchto ochorení na vaše telo. Je nevyhnutné, aby ste aj napriek nasadeniu farmakoterapie pokračovali v zmene návykov svojho životného štýlu, pretože jedine tak budete môcť odstrániť primárnu príčinu rozvoja metabolického syndrómu a skutočne sa „vyliečiť“.

Čo si z toho odniesť?

Metabolický syndróm združuje nadmernú hmotnosť, vysoký krvný tlak, dyslipidémiu a diabetes 2. typu. Predstavuje významné riziko pre srdcovo‑cievny systém, ale aj pre pohybový aparát, funkciu obličiek, kognitívne funkcie či normálny zrak.

Terapia metabolického syndrómu spočíva v úprave nevhodných návykov životného štýlu. Lekárom môžu byť predpísané aj liečivá, ide však o dočasné riešenie, ktoré je potrebné doplniť nefarmakologickými postupmi.

Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Svět je stále obéznějším a nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Obrovským problémem je výskyt obezity u dětí. Jaká jsou rizika s tím spojená? Proč obezita doslova vysává zdravotní systém? Na závěr Jamie Oliver poradí, co s tím můžeme udělat.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Nadmerné množstvo telesného tuku je spojené s vysokým rizikom rozvoja niektorých závažných ochorení. Viete ale, prečo to tak je? Tukové tkanivo totiž nepredstavuje len „kilá navyše“, ale ovplyvňuje aj metabolické pochody v tele.
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Máte vysoký krvný tlak? Pravidelný pohyb ho znižuje rovnako účinne ako lieky
Máte vysoký krvný tlak? Pravidelný pohyb ho znižuje rovnako účinne ako lieky
Vysoký krvný tlak je závažným ochorením, ktoré môže dlho zostávať neodhalené. Je pre hypertonikov bezpečné pravidelné cvičenie? Aký typ pohybu je vhodný a aký môže naopak uškodiť?
Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
Vysoký krevní tlak má každý čtvrtý z nás a přitom třetina lidí o tom ani neví. Jaká jsou skrytá rizika vysokého krevního tlaku? Podívejme se také, jak krevní tlak můžeme léčit jednoduchou úpravou životního stylu.
Low impact cvičenie: šetrná a účinná cesta k posilneniu tela a zlepšeniu kondície
Low impact cvičenie: šetrná a účinná cesta k posilneniu tela a zlepšeniu kondície
Low impact cvičenie je tréning vytvorený tak, aby minimálne zaťažoval vaše kĺby, väzy či šľachy. Vďaka tomu je ideálnou voľbou nielen pre začiatočníkov, ale aj starších jedincov či tých po operácii alebo rekonvalescencii. Tento článok predstaví základné benefity spoločne s rôznymi formami!
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Stále víc a víc lidí trápí inzulínová rezistence. A jelikož tento problém často končí cukrovkou druhého typu, je dobré mu věnovat pozornost. Jaké jsou rizikové faktory při vzniku inzulínové rezistence a je možné se vhodným nastavením výživy bránit?
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Miera svetovej obezity sa v posledných 50 rokoch strojnásobila, čo z tejto choroby robí doslova epidémiu 21. storočia. Nejde totiž iba o kozmetický problém. Čo sa pri obezite vo vašom tele vlastne deje a ako uspieť pri jej liečbe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?