Kožné vyrážky zo stresu

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Kožné vyrážky zo stresu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Stres je prirodzenou reakciou na vnímanú hrozbu alebo výzvu.
  • Dlhodobá psychická záťaž môže mať vplyv na fyzické a emocionálne zdravie.
  • V kombinácii s ďalšími faktormi sa medzi dopady radia aj rôzne kožné ochorenia, vrátane ekzému, akné či psoriázy.

Definícia stresu a jeho vplyv na organizmus

Na správne pochopenie problematiky je na mieste aspoň v skratke uviesť, čo je stres. Ide o fyziologickú a psychologickú reakciu organizmu na vonkajšie podnety, ktoré sú vnímané ako výzvy alebo ohrozenie. Táto odozva je adaptívna a slúži na mobilizáciu energie a zdrojov pre účinné zvládnutie danej situácie. Ľudské telo pri vystavení stresovým faktorom reaguje uvoľňovaním hormónov, najmä kortizolu a adrenalínu pre čo najľahšiu reakciu v podobe boja alebo úteku.

Hoci ide predovšetkým o ochranu tela i života, dlhodobý a chronický stres môže mať negatívne dopady na celkové zdravie. Okrem fyzických prejavov, napríklad zvýšeného krvného tlaku alebo problémov s trávením, môže stres ovplyvniť aj duševné zdravie, vedúce k úzkosti či depresívnym stavom. Na minimalizáciu týchto negatívnych dopadov je preto kľúčové nájsť efektívne spôsoby, ako sa so stresom vyrovnávať.

Ako s tým súvisia kožné problémy?

Stres sa môže na základe svojej frekvencie a intenzity veľmi intenzívne podieľať na vzniku rôznych kožných problémov. Prečo je to tak?

  1. Narušenie funkcie imunitného systému: chronický stres môže oslabiť imunitný systém – telo bude menej schopné účinne reagovať na infekcie alebo iné podnety, ktoré môžu spôsobiť kožné problémy.
  2. Zmeny v hormonálnom systéme: kvôli stresu sa v ľudskom tele uvoľňujú kortizol a adrenalín. Tieto hormóny ovplyvňujú rovnováhu v tele, čo môže mať vplyv na pokožku a vyvolať rôzne kožné reakcie.
  3. Zhoršenie zápalových stavov: kortizol je zodpovedný aj za potenciálny vznik zápalu, ktorý nielenže ovplyvňuje stav pokožky, ale aj jej obranyschopnosť, a tým spôsobiť najrôznejšie vyrážky, vrátane akné, ekzémov alebo psoriázy.
  4. Znížený prietok v cievach: stres môže spôsobiť sťahovanie ciev, čo vedie k zníženiu prietoku krvi do kože. Ten ovplyvňuje regeneráciu pokožky a zvyšuje náchylnosť na rôzne kožné problémy.

6 typov kožných problémov spojených so stresom

Akné

Ide o kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom mazových žliaz v koži. Tento zápal následne vedie k tvorbe čiernych bodiek, bielych hnisavých pupienkov a cýst na povrchu pokožky. Akné sa najčastejšie vyskytuje počas adolescencie (kvôli hormonálnym zmenám), ale môže postihovať aj dospelých. Liečba môže zahŕňať topické lieky, antibiotiká, hormonálnu terapiu alebo procedúry, ako je ošetrenie laserom.

Opary

Opary sú vírusové infekcie spôsobené herpes simplex vírusom (HSV). Obvykle sa prejavujú v podobe bolestivých pľuzgierikov alebo vriedkov na perách alebo v okolí úst. Infekcia je chronická, čo znamená, že raz nakazená osoba môže mať opary opakovane. Liečba tohto neduhu zvyčajne zahŕňa antivirotiká na zmiernenie príznakov a prevenciu opakovaní.

Ekzém

Známy tiež ako atopická dermatitída, je chronické kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením, začervenaním, suchou a v niektorých prípadoch opuchnutou pokožkou. Toto ochorenie môže mať rôzne formy a závažnosti. Príčiny ekzému sú komplexné a zahŕňajú genetické faktory, poruchy imunitného systému a reakcie na vonkajšie podnety, ako sú alergény alebo stres. Na zmiernenie je potrebná hydratácia kože, teda šetrné krémy a kozmetika, plus sa na indikáciu lekára často používajú krémy s kortikosteroidmi, ktoré navyše potláčajú zápal a svrbenie (ale musia byť pod kontrolou z hľadiska množstva i doby užívania), a identifikáciu a obmedzenie spúšťacích faktorov (napríklad stres).

Žihľavka

Občas sa jej hovorí urtikária. Ide o ochorenie charakterizované svrbivými červenými alebo bielymi vyvýšeninami na koži (môžu byť rôznych tvarov a veľkostí). Žihľavka je často akútna a môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane alergií, infekcií alebo stresu. Väčšina prípadov je však dočasná a liečba zahŕňa antihistaminiká a identifikáciu a obmedzovanie spúšťacích faktorov.

Rosacey

Chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje tvár. Prejavuje sa začervenaním kože, rozšírenými cievami (teleangiektázia), opuchom a červenými pupienkami. Príčiny nie sú úplne jasné, ale niektoré faktory, napr. stres, genetika a cievne problémy spoločne so slnkom či určitými potravinami môžu prispievať k jej vzniku. Liečba spravidla zahŕňa lieky na báze antibiotík, lokálne krémy alebo gély, v niektorých prípadoch laserovú terapiu.

Lupienka

Známa tiež ako psoriáza, je chronické autoimunitné ochorenie kože, pri ktorom dochádza k rýchlemu (a nadmernému) obnovovaniu buniek kože. To vedie k tvorbe červených, silných šupinatých škvŕn, ktoré môžu byť sprevádzané svrbením a zápalom. Lupienka môže postihovať rôzne časti tela, vrátane lakťov, kolien, trupu, nechtov a skalpu. Medzi najčastejšie príčiny patrí genetika, imunitná dysfunkcia a môže sa na nej podieľať aj stres. Liečenie zahŕňa lokálne a systémové medikamenty a v niektorých prípadoch aj fototerapiu.

Kožné vyrážky zo stresu

Ako proti vyrážkam zo stresu bojovať?

Vyššie popísané kožné ochorenia spôsobuje viac vecí ako samotný stres. Zdravý životný štýl s dostatkom odpočinku, pravidelným cvičením a vyváženou stravou je však základ. Ďalej môžu pomôcť relaxačné techniky vo formách meditácie, dýchacích techník, jogy či mindfulness. Kľúčom je však nájsť to, čo proti stresu pomáha vám a hľadieť na svoje individuálne potreby a možnosti. V prípade, že váš stres prestávate sami zvládať, je určite na mieste kontaktovať svojho lekára alebo terapeuta.

Z hľadiska starostlivosti o pokožku tiež odporúčame obrátiť sa na odborníka, existujú ale určité rady a produkty, ktoré by vám pri liečbe mohli pomôcť. Po prvé, pri svojej dennej rutine používajte čistiace prostriedky a krémy určené na citlivú pokožku. Tieto výrobky by mali obsahovať čo najmenej umelých zložiek (inšpiráciu môžete hľadať napríklad v radoch Vilgain, zakladajúcej si na čo najšetrnejšej prírodnej kozmetike). Ďalej vám môžu byť po ruke tzv. kortikosteroidové krémy alebo masti – tie môžu byť použité na potlačenie zápalu (ide o liečbu založenú na lekárskom predpise, ktorá musí byť monitorovaná odborníkom). Na pomoc pri akútnom svrbení pomáhajú predovšetkým antihistaminiká.

Čo si z toho odniesť?

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať ako kritický faktor, stres sa môže významne podieľať (v kombinácii s inými podnetmi) na vašom kožnom zdraví a spôsobovať problémy s podobe ekzému, žihľavky, lupienky a pod. Tento vplyv je okrem iného spôsobený narušením funkcie imunitného systému, zmenami v hormonálnom systéme či zhoršením zápalových stavov. Je preto dôležité hľadať efektívne spôsoby, ako sa so stresom vyrovnávať, či už ide o zlepšenie životného štýlu, starostlivosť o pokožku alebo pravidelným praktizovaním relaxačných techník.

Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
Boj proti akné v dospelosti: prečo sa tvorí a na koho sa obrátiť?
Boj proti akné v dospelosti: prečo sa tvorí a na koho sa obrátiť?
Bojujete s akné v dospelosti? Nie ste sami. Hoci často spájané s tínedžermi, akné postihuje aj viac ako štvrtinu štyridsiatnikov. V našom sprievodcovi sa teda zameriame na príčiny, liečbu a predovšetkým prevenciu tohto zápalového ochorenia!
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Aj vy ste si možno v detstve písali denníček, ktorému ste mohli otvorene zveriť svoje pocity a obavy. Journaling však môže byť prospešný aj v dospelosti, aj keď v trochu inej forme, než ste možno zvyknutí – s čím konkrétne vám môže pomôcť a ako s ním začať?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Naozaj existuje Blue Monday? Ako najlepšie predchádzať hromadeniu stresu a zahlteniu?
Naozaj existuje Blue Monday? Ako najlepšie predchádzať hromadeniu stresu a zahlteniu?
Počuli ste už o Blue Monday? Alebo na sebe pozorujete, že sa v posledných týždňoch necítite dobre? Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli hromadeniu stresu a zahlteniu, vám poradí nový článok.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!