Glutaman sodný: nevinné korenie alebo skryté nebezpečenstvo?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Glutaman sodný: nevinné korenie alebo skryté nebezpečenstvo?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Glutaman sodný je prirodzene sa vyskytujúca soľ odvodená od aminokyseliny, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách, vrátane zeleniny, sójovej omáčky či parmezánu.
  • Táto látka zvýrazňujúca chuť a vôňu sa zámerne pridáva do spracovaných potravín a ázijskej kuchyne.
  • Zároveň ale ide o kontroverznú potravinársku prísadu, ktorá je predmetom mnohých diskusií a sporov.

Čo je glutaman sodný?

Najprv trochu histórie – glutaman sodný (tiež nazývaný MSG) bol prvýkrát identifikovaný ako látka zvýrazňujúca chuť už v roku 1908 japonským chemikom Ikedou Kikunae. Ten zistil, že polievkové vývary z morských rias, obsahujúce vyššie množstvo MSG, sú akýmsi zvláštnym spôsobom plnšie a lahodnejšie. Bola pri nich zvýraznená komplexná chuť mäsa, hydiny, morských plodov, dokonca aj zeleniny. Vďaka nemu sa neskôr začal glutaman sodný komerčne vyrábať, využívať a stal sa kľúčovou zložkou najskôr v ázijskej kuchyni, a následne v ďalších kuchyniach. Bežne ho teda nájdete vo vývaroch, polievkach, konzervovanej a mrazenej zelenine a koreninových zmesiach, ale aj v mäse, hydine či omáčkach. V rámci 21. storočia vďaka nemu bola pomenovaná dokonca aj 5. chuť, umami.

A teraz chemické okienko: glutaman sodný je zvýrazňovač chuti odvodený od kyseliny L‑glutamovej, ktorá je prirodzene prítomná v mnohých potravinách (príklady nájdete nižšie). Tá je neesenciálnou aminokyselinou, čo znamená, že si ju telo dokáže vyrobiť samo a nemusí ju získavať z potravy. V surovej podobe by ste glutaman sodný ale najskôr nespoznali, má formu bieleho kryštalického prášku bez zápachu, ktorý sa vo vode rozpúšťa a rozdeľuje sa na sodík a voľný glutamát. Na obale potravín ho nájdete pod označením E621.

Kde ho môžete nájsť?

  • Polievky: mnoho vopred pripravených polievok, bujónov či instantných polievkových zmesí obsahuje MSG na zvýraznenie chuti – napriek nie tak bohatému zvyšku zloženia.
  • Ázijská kuchyňa: niektoré tradičné ázijské pokrmy, napríklad sushi, miso polievky a rôzne druhy „wok“ jedál, obsahujú produkty výdatné na množstvo MSG.
  • Mäsové výrobky: údeniny, klobásy, lunchmeaty a hotové mäsové jedlá často obsahujú glutaman pre zvýšenie chuti a zníženie obsahu sodíka.
  • Fastfoody: mnoho fastfoodových reťazcov používa MSG na „vylepšenie“ chuti svojich hamburgerov, kuracieho mäsa či fritovaných pokrmov.
  • Sójová omáčka: toto populárne korenie a omáčka, často využívaná práve v ázijskej kuchyni, obsahuje vyšší pomer MSG, ako napríklad jej „sestra“ rybacia omáčka.
  • Koreninové zmesi: v mnohých koreniacich zmesiach sa používa glutaman sodný na zintenzívnenie a zvýšenie chuti umami.
  • Mrazené hotové potraviny: mrazené hotové pokrmy často obsahujú glutaman sodný, pre zvýšenie pikantnej chuti.

Glutaman sodný: nevinné korenie alebo skryté nebezpečenstvo?

Prečo by mal byť škodlivý?

Napriek tomu, že je glutaman sodný považovaný za bezpečnú potravinársku prísadu, sa v posledných niekoľkých desaťročiach objavili určité obavy a kontroverzie ohľadom jeho možných negatívnych účinkov na zdravie. Tu sú niektoré z hlavných dôvodov:

  • Alergické reakcie: niektorí jedinci hlásia po konzumácii MSG nepríjemné reakcie zahrňujúce bolesti hlavy, pocit nevoľnosti, brnenie alebo pálenie v oblasti hlavy a krku (označované ako „syndróm čínskej reštaurácie“). Aj keď tieto reakcie nie sú bežné, u citlivých jedincov môžu nastať.
  • Neurologické účinky: existujú obavy, že nadmerná konzumácia MSG by mohla mať negatívny vplyv na mozgovú funkciu a mohla by byť spojená s neurologickými problémami. Vedecké dôkazy v tejto oblasti však nie sú jednoznačné.
  • Podpora chuti do jedla: niektoré štúdie tvrdia, že MSG môže spôsobiť zvýšenú chuť do jedla a prispievať tak k obezite.

A čo na to výskum?

Účinky glutamanu sodného na ľudský organizmus sa študujú už niekoľko desaťročí a o jeho bezpečnosti sa vedú diskusie. Ako sme spomínali vyššie, MSG je prirodzene sa vyskytujúca soľ aminokyseliny, ktorá je nevyhnutná pre rôzne procesy v ľudskom tele. Štúdie naznačujú, že u niektorých ľudí môže vyvolať nežiaduce reakcie, ako sú bolesti hlavy, návaly či potenie – tieto príznaky sa zvyčajne objavia do 15 – 30 minút po konzumácii glutamanu sodného a môžu trvať niekoľko hodín. Zároveň je však podľa výskumov glutaman sodný pre väčšinu ľudí bezpečný a nežiaduce reakcie môžu byť spôsobené aj inými faktormi.

A ako je na tom bezpečnosť jeho konzumácie? Napríklad podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDAje v miernom množstve všeobecne považovaný za bezpečnú látku (tolerovaná denná dávka sa pohybuje do 30 mg/kg). V prípade, že ste si citlivosti na túto látku vedomí, mali by ste jeho konzumáciu čiastočne alebo úplne eliminovať a neváhať sa obrátiť na svojho lekára či iného odborníka pre ďalšie odporúčania.

Čo si z toho odniesť?

Glutaman sodný, známy ako MSG, je potravinárska prísada, ktorá sa často používa na zvýraznenie chuti potravín, najmä v ázijskej kuchyni. Napriek tomu, že niektorí ľudia naň môžu reagovať nepríjemnými symptómami (bolesť hlavy, svrbenie v krku a pod.) , väčšina štúdií, rovnako ako napríklad americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, naznačuje, že je bezpečný.

Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Jedni ve sladidlech vidí příležitost, jak si vychutnávat sladkou chuť, aniž by měli výčitky z nekontrolovaného příjmu cukru, druzí jimi opovrhují. Přesvědčte se sami, kdo je kdo v této sladkými chutěmi nabité hře, a jestli máme důvod se sladidel bát!
Éčka v potravinách: Ako sa v nich vyznať?
Éčka v potravinách: Ako sa v nich vyznať?
Prídavné potravinárske látky („éčka“) nás sprevádzajú vo väčšine priemyselne spracovaných potravín. Ktoré sú neškodné a na aké si naopak dať pozor?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Rádi byste obohatili svůj jídelníček o nějaký ten protein, ale máte strach, že by vám mohl ublížit? Informace o bezpečnosti proteinů a ještě mnohem více najdete v tomto článku.
Chuť umami: v čom ju nájsť a prečo je pre nás dôležitá?
Chuť umami: v čom ju nájsť a prečo je pre nás dôležitá?
Medzi základné ľudské chute, teda sladkú, slanú, horkú a kyslú, patrí aj jedna nie až tak známa – umami. O čo vlastne ide, kde ju môžete nájsť a prečo je pre váš organizmus dôležitá, sa dozviete v tomto článku!
5 obľúbených ázijských jedál: ako sú na tom nutrične?
5 obľúbených ázijských jedál: ako sú na tom nutrične?
Ázijská kuchyňa je proste trhák. Ako sú na tom ale jednotlivé jedlá z pohľadu výživy? Pozrite sa v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?