Éčka v potravinách: Ako sa v nich vyznať?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Éčka v potravinách: Ako sa v nich vyznať?
Obrázok od pch.vector na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Prídavné potravinárske látky („éčka“) sa používajú na úpravu technologických a senzorických vlastností potravín.
  • Existuje celkovo 26 funkčných tried prídavných potravinárskych látok.
  • Zatiaľ čo niektoré „éčka“ vzbudzujú kontroverzie, iné majú na zdravie človeka neutrálny či dokonca pozitívny vplyv.

Na technologické vlastnosti prídavných potravinárskych látok sme si rýchlo zvykli, na etiketách výrobkov napriek tomu „éčka“ vidíme neradi. Postupne sa tak rodí nový trend, ktorý sa snaží v duchu „clean label“ prídavné potravinárske látky eliminovať a vrátiť potravinám prirodzenú tvár.

Čo prídavné potravinárske látky sú, ako ich možno ľahko identifikovať na etiketách a existujú „éčka„, ktorým je lepšie sa radšej úplne vyhnúť?

Čítajte etikety, ale nenechajte sa zmiasť

Prídavné potravinárske látky všeobecne známe ako „éčka“ sú látky, ktoré sa samy o sebe nekonzumujú ako potraviny, ale pridávajú sa do potravín z technologických dôvodov. Najznámejšími príkladmi sú konzervanty, emulgátory alebo napríklad farbivá. Všetky tieto látky, ktoré sa do potravín pridávajú z najrôznejších dôvodov, sú definované pomocou písmena „E“ a troj-, prípadne štvormiestneho číselného kódu. Teda napríklad kyselina citrónová, ktorá sa do potravín pridáva na zvýšenie kyslosti, je známa pod kódom E330.

Hoci sme si zvykli na „skenovanie“ etikiet a rýchle hľadanie „éčok“ v zložení, nie je tento prístup úplne stopercentný. Výrobca totiž prídavné látky nemusí nutne uvádzať pomocou „E“ kódu, úplne postačujúce je uvedenie potravinárskej prídavnej látky pod svojím celým menom. Preto hoci v zložení výrobku nevidíte žiadne „éčka“, automaticky to neznamená, že tieto látky nie sú vo výrobku obsiahnuté. Rovnako skutočnosť, že potravina takú látku v zložení obsahuje, automaticky neznamená, že je potravina zlá.

26 druhov prídavných potravinárskych látok

Podmienky používania prídavných potravinárskych látok upravuje Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008. Práve tento dokument tiež prídavné kategórie triedi do „funkčných skupín“ v závislosti od technologických vlastností, ktoré dané látky finálnemu výrobku prepožičiavajú.

Všetkých 26 funkčných tried potravinárskych prídavných látok je možné dohľadať vo vyššie spomínanom Nariadení, orientačný prehľad najzákladnejších tried „éčok“ je možné zhrnúť v nasledujúcej tabuľke:

E 100 – E 199 farbivá
E 200 – E 299 konzervanty
E 300 – E 399 regulátory kyslosti, antioxidanty
E 400 – E 499 emulgátory, stabilizátory, zahusťovadlá
E 500 – E 599 regulátory kyslosti, plnidlá, protihrudkujúce látky
E 600 – E 699 zvýrazňovače chuti
E 900 – E 999 sladidlá, potravinárske plyny
E 1000 – E 1999 ostatné

Naopak súčasťou potravinárskych prídavných látok nie sú arómy, ktorých použitie je samo o sebe upravené v Nariadení Európskeho parlamentu a Rady č. 1334/2008.

Hoci použitie prídavnej potravinárskej látky nemusí byť znakom menej kvalitnej potraviny, pri vyššom počte „éčok“, ktoré je charakteristické pre vysoko priemyselne spracované potraviny, už to tak býva. Naopak, použitie prídavných potravinárskych látok v „nespracovaných potravinách“ nie je dovolené.

  • Čo sú to vysoko priemyselne spracované potraviny a prečo je výhodné ich príjem obmedzovať? Dozviete sa v našom článku.

Problematické „éčka“: na aké látky si dať pozor?

Všetky povolené prídavné potravinárske látky boli testované toxikologickými štúdiami na zvieracích i ľudských modeloch, na základe ktorých bola vyhodnotená dávka, pri ktorej nie je pozorovaný negatívny účinok (NOAEL). Tá je následne vydelená faktorom 100, čím sa získa hodnota, ktorá je považovaná za bezpečnú pre dennú konzumáciu (ADI). Práve na základe tejto dávky a priemernej spotreby sa určujú limity pre použitie v potravinách.

Napriek tomu sa pri niektorých skupinách potravinárskych prídavných látok hovorí o negatívnych účinkoch na zdravie, čo je umocnené v prípade (i) nadmernej konzumácie danej potraviny, (ii) u citlivých osôb alebo (iii) u detí a mladistvých.

Konkrétne ide o nasledujúce skupiny „éčok“:

  • Dusitany (E249 dusitan draselný a E250 dusitan sodný) sa používajú vo forme soľných roztokov na konzerváciu mäsa a mäsových výrobkov. Zabraňujú oxidácii hemoglobínu a vo forme zlúčenín s hemoglobínom prepožičiavajú mäsu charakteristickú ružovú farbu. Dusitany môžu v tele vytvárať nitrozamíny, čo sú látky preukázané ako karcinogény. Z toho dôvodu je konzumácia nevhodná u malých detí, u dospelých jedincov môže byť problematická nadmerná konzumácia.
  • Azofarbivá (E102 tartrazín, E104 chinolínová žlť, E110 žltá SY, E122 azorubin, E124 Ponceau 4R, E129 červeň allura) sú výrazné sýto sfarbené látky určené na farbenie potravín. Problematická je konzumácia u detí, potraviny obsahujúce azofarbivá s výnimkou farbených vajec musia byť označené tvrdením "môžu nepriaznivo ovplyvňovať činnosť a pozornosť detí". V nedávnych rokoch boli azofarbivá vo väčšine potravín nahradené prírodnými farbivami na báze červenej repy, karoténov a pod.
Éčka v potravinách: Ako sa v nich vyznať?

Môžu byť prídavné látky zdraviu prospešné?

Hoci „éčka“ bývajú vnímané spravidla ako problematické látky, nájdu sa medzi nimi také, ktoré majú na ľudský organizmus pozitívny vplyv. Sú to napríklad prírodné farbivá, ktoré sa používajú na zafarbenie potravín či nápojov:

  • E 100 kurkumín – prírodné žlté farbivo s antioxidačnými vlastnosťami,
  • E 101 riboflavín – čiže vitamín B2, používa sa ako žlté farbivo,
  • E 140 chlorofyly a chlorofylíny – prírodné zelené farbivo s antioxidačnými vlastnosťami,
  • E 160a karotény – prírodné farbivo s antioxidačnými vlastnosťami,
  • E 160d lykopén – prírodné červené farbivo prítomné v paradajkách,
  • E 161b luteín – prírodné farbivo s antioxidačnými vlastnosťami,
  • E 163 anthokyany – prírodné červené farbivo s antioxidačnými vlastnosťami.

Popri prírodných farbivách stoja za zmienku napríklad ešte vitamín C (E300) alebo pektíny (E440), ktoré sa v ľudskom organizme chovajú ako prebiotická vláknina.

V jedálničku preferujte nespracované potraviny

Hoci všetky prídavné potravinárske látky majú za sebou nespočetné množstvo toxikologických štúdií a ich použitie musí byť schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, stále je vhodné pristupovať k ich konzumácii s rozvahou. Napokon, všetky tieto látky sú do potravín pridané umelo a v niektorých prípadoch môže byť ich konzumácia problematická.

  • Štúdie sa spravidla zaoberajú látkou ako takou, nie však interakciami medzi viacerými rôznymi „éčkami“ v jednom výrobku.
  • Oslabený organizmus, citlivejší jedinci alebo deti môžu na príjem reagovať inak ako zdravý dospelý jedinec.
  • Vysoké zastúpenie „éčok“ je znakom vysoko priemyselne spracovanej potraviny, ktorá je typicky menej nutrične hodnotná.

Hoci prídavných potravinárskych látok sa netreba obávať, stále platí, že základ stravy by mali tvoriť nespracované potraviny, do ktorých sa “éčka” pridávať nesmú. Nejde ani tak o prídavné látky ako také, ale o vyššiu nutričnú hodnotu prameniacu z vyššieho podielu vlákniny či prirodzene sa vyskytujúcich vitamínov a minerálnych látok.

Čo si z toho odniesť?

Prídavné potravinárske látky („éčka“) sa do potravín pridávajú z technologických dôvodov. Najčastejšie ide o farbivá, konzervanty či emulgátory. Všetky tieto látky sa označujú kódom „E“ a sú schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Medzi problematické „éčka“ patria dusitany prítomné v mäsových výrobkoch či umelé farbivá, ktoré môžu mať negatívny vplyv na činnosť a pozornosť detí. Nájdeme tu však aj zdraviu prospešné látky ako vitamín C či prírodné farbivá.

Základom stravy by mali byť nespracované potraviny (ovocie, zelenina, mliečne výrobky, mäso alebo celozrnné obilniny), do ktorých sa prídavné látky nepridávajú. Vysoké množstvo prídavných látok je naopak typické pre vysoko priemyselne spracované potraviny, ktoré majú nižšiu nutričnú hodnotu.

Jablká a zdravie: podporia chudnutie aj mozgovú funkciu
Jablká a zdravie: podporia chudnutie aj mozgovú funkciu
Máloktorý druh ovocia obsahuje také množstvo zdraviu prospešných látok ako jablká. Prečo by ste ich mali zaradiť do svojho každodenného jedálnička?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Rádi byste obohatili svůj jídelníček o nějaký ten protein, ale máte strach, že by vám mohl ublížit? Informace o bezpečnosti proteinů a ještě mnohem více najdete v tomto článku.
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
Priemyselne spracované potraviny sú lacné, praktické a ich príprava je až smiešne jednoduchá. Je tu ale jeden háčik – nášmu zdraviu príliš neprospievajú. Ako teda jednoducho znížiť ich príjem?
Prírodné alebo umelé? Jednoduchý návod, ako sa vyznať vo farbivách a arómach
Prírodné alebo umelé? Jednoduchý návod, ako sa vyznať vo farbivách a arómach
Aký je rozdiel medzi umelými a prírodnými farbivami a arómami a viete, ako sa v nich vyznať?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.