Chronický únavový syndróm (CFS): z únavy až do „choroby“

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Chronický únavový syndróm (CFS): z únavy až do „choroby“
Obrázok od master1305 na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Chronický únavový syndróm (CFS) je popisovaný ako komplikované ochorenie bez jasných príčin.
  • Častejšie sa objavuje u žien než u mužov vo veku medzi 25. a 50. rokom života.
  • Pri liečbe je dôležitý komplexný pohľad.

Čo je CFS?

Chronický únavový syndróm (CFS) je popisovaný ako ochorenie, ktoré má symptómy neurčitého pôvodu. Ide o komplikovanú chorobu, ktorá je sprevádzaná množstvom nešpecifických príznakov, nemajúcich konkrétnu príčinu. Je charakteristický extrémnou únavou, ktorá aj napriek odpočinku u jedinca pretrváva viac ako 6 mesiacov, ďalej hlbokým vyčerpaním a napríklad aj úplnou stratou výdrže. Toto ochorenie môže trvať aj niekoľko rokov so znesiteľným priebehom, avšak môže mať aj trvalo devastujúce následky.

Ako veľmi je chronický únavový syndróm častý?

Postupom času prieskumy odhalili, že tento syndróm sa oveľa viac objavuje u žien než u mužov, a to až štvornásobne. Jedno z možných vysvetlení, ktoré prichádza do úvahy, sú všeobecne väčšie životné nároky, ktoré sú na ne kladené. A to či už ide o materskú starostlivosť, udržiavanie chodu domácnosti alebo pracovné povinnosti, všetky tieto aspekty vedú k vzniku únavy, ktorá v krajných prípadoch môže vyústiť až do únavového syndrómu. Čo sa týka najčastejšieho veku výskytu, nie je so 100 % istotou určený. Môže sa objaviť u každého bez ohľadu na jeho rok života či národnosť, avšak najčastejšie sa syndróm vyskytuje u jedincov medzi 25. až 50. rokom.

A ako sa najčastejšie prejavuje?

Ako sme už uvádzali, ide o komplexné ochorenie charakterizované obrovskou únavou až vyčerpaním. Ďalej je možné sledovať tieto príznaky:

  • zvýšená teplota (obvykle nepresahujúca 38°C),
  • dlhodobé bolesti v krku,
  • zväčšenie a citlivosť lymfatických uzlín,
  • bolesť svalov a hlavy,
  • opuchy malých i veľkých kĺbov,
  • porucha spánku.

Tiež sa môžu objaviť aj ďalšie neurologické, kognitívne a psychické zmeny ako:

  • svetloplachosť,
  • nízka koncentrácia,
  • poruchy vnímateľnosti nových vnemov,
  • problémy pri vybavovaní,
  • neporozumenie a neschopnosť zapamätať si čítaný text,
  • porucha vyjadrovania,
  • predráždenosť,
  • napätie a pocit vnútorného nepokoja a úzkosti.

Ako posledné je vhodné spomenúť, že sa môžu vyskytnúť aj nepríjemné zápaly ďasien, afty a opary.

A prečo teda CFS vzniká?

V súčasnej dobe vedci skúmajú CFS s cieľom nájsť všetky možné príčiny či rizikové a spúšťacie faktory tohto ochorenia. Doteraz však nie je jasná žiadna konkrétna príčina, ale preukázalo sa, že najčastejšie vypukne po prekonaní infekčného ochorenia. Ďalšími nepriaznivými aspektmi majúcimi vplyv môžu byť: anestetiká, chemikálie, ťažké kovy a fyzická trauma. Podľa ďalších výskumov je pravdepodobné, že sa niektorí ľudia už narodia s určitou predispozíciou, ktorá za prítomnosti rizikových faktorov môže viesť až k zrodu CFS.

Do rizikových faktorov môžeme zaradiť:

  • vírusové infekcie – je vedecky dokázané, že sa u niektorých ľudí po prekonaní infekcie rozvinie CFS. Stále sa však nevie, o ktoré konkrétne vírusy ide.
  • porucha funkcie imunitného systému – predpokladá sa, že ľudia s CFS majú narušený imunitný systém, ale stále nie je 100 % isté, či je to na spustenie syndrómu dostatočné.
  • fyzická alebo emocionálna trauma – niektorí chorí ľudia hovoria o skúsenosti so zranením, operáciou či významným emočným zážitkom.
  • hormonálna nerovnováha – u niektorých ľudí s CFS bola identifikovaná abnormálna krvná hladina hormónov.
Chronický únavový syndróm (CFS): z únavy až do „choroby“

Diagnostika CFS

CFS je ochorenie, ktoré sa určuje na základe syndromologických kritérií. Nezanedbateľnou súčasťou pri diagnostike by mala byť aj dôkladná diferenciálna diagnostika. Medzi najpoužívanejšie kritériá sa zaraďujú Holmesove kritériá pre CFS, ktoré sa skladajú z diagnostiky:

Hlavné (veľké) kritériá

  1. Náhle vzniknutá únava či ľahká unaviteľnosť až vyčerpanosť, predtým sa nevyskytujúca a spôsobujúca viac ako 50 % zníženie predošlej aktivity, trvajúca dlhšie ako 6 mesiacov.
  2. Vylúčenie iných patologických stavov, ktoré sa môžu vyznačovať nadmernou únavou a podobnými ťažkosťami, akými sú napr: nádorové ochorenia, parazitárne choroby, závislosti, alergie, HIV ochorenia a pod.

Symptómové (malé) kritériá

  • Sem spadajú napr. (spolu ich je 11): zvýšená teplota, bolesti v krku, citlivosť lymfatických uzlín, generalizovaná únava svalov, migrujúce bolesti kĺbov bez opuchu a pod.

Fyzikálne kritériá

  • Patria sem tieto 3 hlavné: teplota nameraná v ústach 37,3 – 38,6 °C, zápal nosohltana, citlivé lymfatické uzliny.

Pre konečné stanovenie diagnózy CFS podľa Holmesa musí byť splnený jeden z týchto bodov:

  • obe hlavné kritériá, 6 z 11 symptómových a 2 z 3 fyzikálnych kritérií musia byť pozitívne.
  • obe hlavné kritériá a 8 z 11 symptómových musí byť pozitívne (v tomto prípade fyzikálne kritériá byť pozitívne nemusia).

A ako sa dá chronický únavový syndróm liečiť?

Pretože hovoríme o chronickom stave, je dôležitý komplexný prístup k chorému, kam spadá liečba farmakologická a nefarmakologická. Do farmakologickej starostlivosti zaraďujeme napr: antidepresíva, imunologickú liečbu, antibiotiká a glukokortikoidy. Na druhú stranu do tej nefarmakologickej patrí napr: kognitívno‑behaviorálna terapia, biofeedback, rehabilitácia za pomoci telesného cvičenia, spánková hygiena a autogénny tréning.

  • Zaujíma vás, aké ďalšie metódy mentálneho tréningu je možné využiť? Prečítajte si náš článok Mentálny tréning.

Snahou lekárov by sa nemalo stať liečenie len symptómov či nálezov, ale aj celkového životného štýlu jedinca. Na ceste za touto väčšou zmenou je na mieste obrátiť sa na odborníka, konkrétne psychológa či psychiatra. Vďaka jeho komplexnej pomoci by sa mal pacient (skrz vedenú terapiu) vyliečiť. Ďalej by sa nemali bagatelizovať ťažkosti klienta. Osvedčuje sa postupné riešenie pacientových čiastkových problémov na základe získaných poznatkov z komplexného vyšetrenia, a to v dôvernom a bezpečnom vzťahu.

Čo si z toho odniesť?

Chronický únavový syndróm sa v dnešnej dobe začína vyskytovať čoraz častejšie, a to najčastejšie u žien medzi 25. a 50. rokom života. Ide o komplexné ochorenie, ktoré môže trvať aj roky. Prejavuje sa hlbokou a vnútornou únavou až vyčerpaním daného jedinca. Do tejto chvíle jeho príčiny neboli so stopercentnou pravdepodobnosťou identifikované, ale existujú nepriaznivé faktory podporujúce vznik tohto syndrómu. Pri liečbe je nanajvýš podstatné jej komplexné zacielenie, pretože ide o dlhodobo prežívaný stav chorého.

Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Predstavte si, že sa vplyvom chronického stresu dostanete až do bodu, keď nebudete schopní normálne fungovať. Spoznávate sa? Možno ste sa stretli so stavom známym ako „syndróm vyhorenia“. V čom spočíva jeho terapia a ako sa brániť jeho rozvoju? Poradí vám dnešný článok.
Letná únava a letargia: čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť?
Letná únava a letargia: čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť?
Tešili ste sa na leto celý rok, ale namiesto bezstarostnosti a vonkajších aktivít vás ťaží neustupujúca únava? Prečo letná letargia vzniká a ako sa jej brániť? Dozviete sa v novom článku.
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Jarná únava či splín sú častejšími úkazmi, než si môžete myslieť. Ovplyvňuje ich mnoho faktorov, predovšetkým zmena intenzity a dĺžky slnečného svetla. Ale ako sa proti tomu brániť? Odpovede nájdete v tomto článku!
Mentálny tréning
Mentálny tréning
Psychika hrá pri dosiahnutí výkonov kľúčovú úlohu, či už hovoríme priamo o športe alebo o každodennom živote všetkých z nás. Pri športovaní však tvorí dôležitú pomyselnú „polovicu“, bez ktorej nemožno docieliť svoje maximum. Je však v súčasnosti venovaná dostatočná časť tréningu aj psychickej príprave? Akými spôsobmi ju možno zdokonaľovať?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.