10 najlepších jogových programov na YouTube pre začiatočníkov i pokročilých

Aktin
Aktin Redakce 28. 12. 2021 Prvýkrát publikované 7. 12. 2017
Aktualizované 28. 12. 2021
51 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
10 najlepších jogových programov na YouTube pre začiatočníkov i pokročilých

Na zvládnutie života s gráciou nám nestačí len správny time management. Dôležité je si nájsť čas aj na seba samého a pracovať so svojím telom po fyzickej i duševnej stránke. A prečo neskúsiť jogu, ktorá pracuje ako s naším fyzickým, tak aj s psychickým stavom? Vyskúšajte sami a uvidíte, ako sa budete hneď cítiť lepšie!

Joga znamená spojenie fyzickej a duševnej stránky. Čo nám cvičenie jogy prinesie?

Pre niektorých z nás to môže byť nájdenie svojho pravého Ja, pre iných je to nástroj na udržanie fyzickej kondície a psychickej pohody. Nie je náhoda, že sa joga spopularizovala v čase, keď sa všetko zrýchľuje a mnohí z nás väčšinu svojho času trávia v kancelárii.

  • Hodiny jogy majú svoje benefity. Patria medzi ne dychové cvičenia (telesné a duševné uvoľnenie), získanie sily a flexibility, správne držanie tela, redukcia hmotnosti, meditácia (duševné uvoľnenie, ktoré odbúrava stres a napomáha získať rovnováhu v živote), správne fungovanie krvného obehu a zmiernenie chronických ochorení.
  • Joga nie je vhodná pre ľudí s kĺbovými náhradami, pre tehotné ženy (väčšina jogových štúdií ponúka špeciálne hodiny pre tehotné ženy) alebo pre ľudí s vyskočenou medzistavcovovou platničkou či inou závažnou poruchou chrbtice. Jogu nie je dobré cvičiť ani po vážnom úraze.

Oblečte sa do pohodlného športového outfitu, pripravte si podložky na cvičenie, fľaše s vodou, uterák a ideme na to.

10 jogových programov na YouTube, podľa ktorých vás joga bude baviť

1. Do You Yoga

Do You Yoga je celosvetová komunita jogínov, ktorí sa rozhodli opustiť svoje zamestnanie a naplno sa venovať vloggingu na profesionálnej úrovni. Väčšina z nich sú síce certifikovaní inštruktori, ale učia výnimočne na špeciálnych pobytoch v zahraničí alebo pomocou svojich súkromných programov či e‑bookov. Tento kanál poskytuje ich lekcie zadarmo na Youtube. Väčšina videí sa zameriava na určité problematické partie.

Tento kanál je skôr vhodný pre pokročilých než začiatočníkov. Kanál je rozdelený podľa cvičencov a ich zamerania. Ako jediný tiež ponúka Pilates yogu (štruktúrovaná joga zameraná na silu, flexibilitu a tonizáciu svalov), ktorú si pri iných spomínaných kanáloch nemôžete zacvičiť.

2. Yoga by Adrienne

Yoga by Adrienne je jedným z Youtube kanálov, kde nájdete veľký výber tutoriálov na rôzne druhy jogy v akýchkoľvek obtiažnostiach. Zaujímavá je určite 30‑dňová výzva, ktorá vás prevedie od tej najľahšej obtiažnosti po tú najťažšiu.

Tutoriály sú rozdelené podľa toho, s akým problémom so stretávate. Môžete tu nájsť jogu na chudnutie, spanie alebo jogu pre bežcov. Tieto lekcie však nie sú riešené komplexne, a preto je oveľa účinnejšie svoju jogovú prax obohatiť napr. o plávanie alebo posilňovanie. Joga s Adrienne je svojím širokým zameraním komplexným riešením pre začínajúcich a mierne pokročilých jogínov, ktorí chcú praktizovať jogu z pohodlia svojho domova.

Adrienne má veľmi upokojujúci hlas a každú ásánu vykonáva veľmi pomaly, preto máte záruku toho, že vám nič neutečie a že každú jej zostavu odcvičíte poctivo zároveň s ňou.

Pre skúsenejších jogínov by som však odporučila napr. kanál Alo Yoga. (Viac o tomto kanáli pri bode č. 5)

3. Yoga by Candace

Yoga by Candace predstavuje kanál plný krátkych jogových výzev a špeciálnych videí, ktoré ukazujú vychytávky, ako sa dostať do najzložitejších pozícií. Jej hlavným obsahom je však joga pre duševné zdravie.

Tento kanál sa zaujíma skôr o jemnú jogu, ktorá predstavuje malé krôčiky k tým najťažším ásanám, a preto, ak sa nikam neponáhľate, je pre vás kanál tou najvhodnejšou cestou. Každá lekcia prebieha bez zbytočného zdĺhavého vysvetľovania. Dôležitá je prax a plná pozornosť, vďaka ktorej je možné v pozíciách zotrvať a neustále sa zlepšovať.

4. Ekhart Yoga

Ekhart Yoga je kanálom pre časť populácie, ktorá bojuje s boľavými kĺbmi a inými ťažkosťami, ktoré sú spôsobené sedavým zamestnaním. Tento kanál ponúka od pár minútových cvičení až po hodinové lekcie, ktoré sú zamerané ako na budovanie sily, tak i strečing.

Veľkým plusom sú nové lekcie anatómie, jogového dychu a vysvetlenie jogovej cesty, kde je možné získať nové informácie pre pokročilejších jogínov, ktorí uvažujú o absolvovaní kurzu jogového inštruktora. Pre mňa osobne je to jeden z najpraktickejších kanálov, ktoré na Youtube sú.

5. Alo Yoga

Alo Yoga je firma, ktorá vznikla za účelom predaja jogového oblečenia a pomôcok. Vďaka ich originálnemu dizajnu a marketingu sa však rozšírila do celosvetovej úrovne. Komunitu okolo tohto brandu tvoria tí najlepší učitelia jogy z anglicky hovoriacich krajín.

Alo Yoga predstavuje dlhšie sekvencie a tipy na tie najzložitejšie pozície. Ak však hľadáte inšpiráciu alebo sa chcete vo svojej praxi posunúť ďalej, je pre vás tento kanál ako stvorený.

6. Bad Yogi

Ak patríte medzi typ ľudí, ktorí by radi cvičili, ale musia sa prehovárať alebo by najradšej šli na lekciu typu „joga s vínom“, tak vám môžem jedine odporučiť kanál Bad Yogi“, ktorý je ako stvorený pre všetkých nešťastníkov, ktorí so športom zápasia. Výhodou je, že nemusíte mať žiadne vedomosti alebo fyzičku, ktorú pri väčšine videí potrebujete.

Bad Yogi je vtipná a ironická žena, ktorá vám pomôže sa dostať do kondície nenásilným spôsobom. Okrem cvičiacich videí si môžete pozrieť vtipné videá, ktoré si robia srandu z jogínov.

7. Fightmaster Yoga

Fightmaster Yoga ponúka 90‑dňový program, ktorý je vytvorený ako komplexné riešenie pre vaše telo. Kanál obsahuje videá s HIIT, kardiom a špeciálnymi cvikmi na posilnenie tela, ktoré nie sú počas klasických hodín jogy obvyklé. Tento obsah je teda veľmi zaujímavý aj pre fitness komunitu alebo pre začínajúcich cvičencov, ktorí by radi spevnili svoje telo inde ako v posilňovni. Každé video je zamerané na určitý problém a zvyčajne trvá okolo 15–40 minút.

Najvýraznejšími druhmi jogy sú hatha (jej súčasťou sú nielen asány, ale aj dychové cvičenia a očistné techniky) a vinyasa joga (splynutie dychu s plynulým pohybom), kde sa pracuje s dychom. Ako bonus sú tu videá pre tehotné ženy.

8. Yoga with Tim

Kanál Tima Senesiho je zameraný skôr na mužov než na ženy. Tento kanál obsahuje komplexné cvičenia, ktoré sa zameriavajú na silu a balans. Tim na svojom kanáli ponúka 30‑dňovú výzvu, ktorá je vhodná skôr pre pokročilých než začiatočníkov. Ak však nemáte problém s pevným stredom tela a hravo zvládate stojky, tak smelo do toho.

Výhodou tohto kanála je detailné vysvetlenie každej pozície, ktorú Tim vykonáva. Jeho cvičenia sú prispôsobené na to, aby sa z vás stal profesionálny inštruktor jogy. Je to výzva, ktorú zvládnu tí najtrpezlivejší.

9. LiveStrongWoman

LiveStrongWoman je kanál pre ženy, ktoré nemajú čas na dlhšie cvičenie ako 12 minút. Tento kanál okrem iného obsahuje zaujímavé recepty, kde sú popísané nutričné hodnoty. Jogové videá sú doplnené o fitness videá (HIIT kardio a cviky na posilnenie brušných svalov), ktoré majú za cieľ vypracovať postavu do príťažlivých tvarov oveľa rýchlejšie.

Kanál je vhodný ako pre úplných začiatočníkov, tak i pokročilých. Staršie videá sú vytvorené animovanou edukačnou formou, ktorá sa zameriava na nutričné tipy. Ak pre vás nie je cvičenie priorita, ale nutnosť pre udržanie peknej postavy, tak tento kanál je vhodný práve pre vás.

10. KinoYoga

Kino Yoga je profesionálny kanál pre komunitu jogínov, ktorí chcú prehĺbiť svoju prax s Kino MacGregor, ktorá je spoluzakladateľka centra Miami Life Center. Je autorkou troch kníh a zakladateľkou časopisu Miami Yoga Magazine, ale hlavne učiteľka jogy s dvadsaťročnou praxou.

Jej kanál je ako encyklopédia jogy pre praktikantov západného sveta. Nájdete v ňom prakticky čokoľvek, čo vás v joge zaujíma. KinoYoga sa zameriava naAshtanga jogu, ktorá je špecifická tým, že žiak postupne cvičí šesť sérií, ktoré sú radené podľa úrovne náročnosti. Ashtanga nielen posilňuje naše telo, ale otvára aj duševné bloky, ktoré sú v našom fyzickom tele uložené.

Jej kanál odporúčam pravým nadšencom, ktorí sa chcú ponoriť do sveta jogy naplno.

Ak by som si z ponúkaných kanálov mala vybrať TOP 5, tak...

  • ... by pre mňa jasnou voľbou bol kanál Alo Yoga, kde mám možnosť si zacvičiť s existujúcou elitou jogínov.
  • Bad Yogi, pretože sa mi občas nechce a musím sa prehovárať. Okrem toho Bad Yogi vysiela aj zaujímavý podcast na rôzne témy z denného života.
  • KinoYoga, ktorá má profesionálne spracované videá a osobne mi je ashtanga veľmi blízka.
  • Yoga with Tim, pretože si myslím, že nič nie je nemožné a všetko je v hlave, a preto verím, že keď príde správny čas, tak aj ja budem cvičiť tie najzložitejšie ásany.
  • A nakoniec Ekhart Yoga, kde mám možnosť si zopakovať anatómiu, ktorá je pri joge veľmi dôležitá.

Medzi moje obľúbené jogínky však patrí dvojica Morgan (The Southern Yogi) a Jessica (jessicaolie), ktoré sa primárne nevenujú Youtube, ale namiesto toho tvoria e‑booky, ktoré sa zameriavajú na posilnenie brušných svalov.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
51 Páči sa mi Uložiť článok