Ako sa zbaviť zimomravosti?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Ako sa zbaviť zimomravosti?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Zimomravosť je komplexný fenomén, v ktorom sa spájajú genetické predispozície, prirodzené fyziologické reakcie a psychologické vnímanie chladu.
  • Hoci nemožno určiť presné percentá, podľa určitých schém sa dá predpokladať, že až polovica ľudí na svete môže trpieť zimomravosťou.
  • Existujú však spôsoby, ako si na vystavovanie chladu „zvyknúť“ a lepšie sa adaptovať.

Čo to je zimomravosť?

Väčšina ľudí má teplotu tela okolo 37 stupňov Celzia, ako potvrdzuje aj výskum Fakulty fyziológie ľudskej termoregulácie Univerzity v Sydney. A tá by sa u zdravých jedincov nemala nijako závratne meniť. Aký má teda pôvod to, že je vám v nižších teplotách zima? Dôvodom je existencia voľných nervových zakončení (termoreceptory) so schopnosťou vnímať chlad alebo teplo – takže chlad pochádza z subepiteliárnej vrstvy (podkožná časť), nie priamo z nízkej telesnej teploty.

Ako to, že sú niektorí na studené prostredie citlivejší než iní? Tejto individuálnej tendencii sa hovorí zimomravosť, a hoci existujú určité platné vzorce (napríklad jedna štúdia zistila, že ženy sa cítia dobre v miestnosti, kde je 24 °C, teda o 2‑3 stupne teplejšie ako muži), ľudia ju spravidla vykazujú v rôznych úrovniach na základe komplexného pôsobenia genetických, fyziologických, psychologických a environmentálnych faktorov.

Aké sú fyziologické aspekty zimomravosti?

Fyziologické aspekty zimomravosti zahŕňajú pomerne komplexné interakcie medzi vaším telom a vonkajším prostredím, najmä v kontexte nízkych teplôt. Jedným z kľúčových prvkov je schopnosť tela udržovať stabilnú teplotu cez proces známy ako termoregulácia – táto odpoveď zahŕňa rôzne mechanizmy, ako je svalový tras (produkujúci teplo) a rozširovanie alebo zúženie prietoku ciev (ovplyvňujúce cirkuláciu krvi i uvoľňovanie tepla). Svoju úlohu zohráva aj izolácia v podobe množstva podkožného tuku.

Čo už však ovplyvniť nemožno, sú genetické predispozície, ktoré pôsobia na rýchlosť metabolizmu a energetiku produkovania tepla. Výskum poukazuje, že gény spojené s receptormi vnímajúce teplotu výrazne ovplyvňujú individuálne prežívanie a reakcie na studené podnety. Spoločne s hormonálnymi (podiel estrogénu a testosterónu) a anatomickými prvkami tak tvoria komplexný celok, ktorý sa snaží dosiahnuť najlepší stav teplotnej regulácie.

Vyššie sme načrtli aj dôležitosť pohlavia. Počas štúdií týkajúcich sa tejto problematiky sa zistilo, že často existujú variácie vo vnímaní a reakciách na chladné podmienky – ženy majú obvykle vyšší podiel telesného tuku, čo by mohlo poskytovať lepšiu izoláciu proti chladu. Na druhej strane muži sa hrdia značnejším percentom svalovej hmoty, zhruba o 10‑15 % viac, ktorá je metabolicky aktívna, a generuje tak viac tepla. Tieto rozdiely sú výsledkom evolučných adaptácií, keď sa každé pohlavie prispôsobilo špecifickým nárokom na prežitie a reprodukciu vo svojom historickom prostredí. Výskum v oblasti rodových rozdielov v zimomravosti je však stále aktuálna téma, a preto je dôležité brať do úvahy individuálnu variabilitu a ďalšie faktory.

A čo tie psychologické?

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, aj psychologické aspekty zohrávajú výraznú úlohu v precítení a reakcii na chladné podmienky. Individuálne preferencie ohľadom teploty sú spravidla zapríčinené osobnostnými rysmi, zážitkami z minulosti i kultúrnymi rozdielmi.

Niektorí ľudia môžu prežívať chlad intenzívnejšie ako iní z dôvodu subjektívnych pocitov alebo emócií spojených s teplotou. Štúdie naznačujú, že stres, úzkosť alebo depresia môžu zosilňovať pocit chladu, čo znamená, že jedinci v emocionálne náročných situáciách môžu mať tendenciu pociťovať chlad intenzívnejšie ako obvykle. Naopak, pozitívny emocionálny stav často vedie k vyššej tolerancii voči chladu.

Ako sa zbaviť zimomravosti?

Kultúrne a environmentálne vplyvy

V neposlednom rade je na mieste brať do úvahy aj kultúrne, environmentálne a sociálne faktory – v niektorých častiach sveta sú ľudia vychovávaní k vyššej odolnosti voči chladu alebo k prijímaniu chladu ako normálneho javu (čo má symbolizovať silu a vytrvalosť), zatiaľ čo iní môžu preferovať teplé prostredie (zdôraznenie negatívnych účinkov chladu).

Environmentálne podmienky, ako sú geografické umiestnenie a klíma, hrajú tiež dôležitú úlohu v zimomravosti jednotlivcov. Ľudia, ktorí žijú v regiónoch s chladnejšou klímou, sa často adaptujú na nižšie teploty a vykazujú vyššiu odolnosť voči chladu ako tí, ktorí žijú v teplejších oblastiach. Táto adaptácia môže byť závislá od dlhodobého vystavovania chladným podmienkam. Posledným prvkom je aj často zabúdaná urbanizácia – mestské prostredie s vysokými budovami a betónovými plochami nepustí „dovnútra“ chlad a absorbuje a odvádza teplo odlišne ako vidiecke oblasti. Preto tam môže byť vyššia teplota a môže sa objaviť aj postupne znižujúca odolnosť jedincov, ktorí v meste žijú.

6 rád pre zlepšenie tolerancie voči chladu

  1. Postupné vystavovanie chladu: snažte sa pravidelne (a s mierou) vystavovať nižším teplotám. To môže zahŕňať krátke prechádzky vonku v zimných mesiacoch – svižným krokom v ľahšom oblečení a následne sa rýchlo vrátiť domov (pre prevenciu prechladnutia), outdoorové cvičenie, ale aj otužovanie.
  2. Fyzická aktivita: pravidelná fyzická aktivita podporuje cirkuláciu krvi a zvyšuje telesnú teplotu. Zároveň vzrastie podiel svalovej hmoty, podporujúci svalový tras a metabolizmus, produkujúci viac tepla, teda zahrievanie.
  3. Adekvátna vrstva oblečenia: noste skôr viac tenších vrstiev, než menej teplejších. Možno ho tak ľahšie uberať (alebo samozrejme pridávať) podľa potreby.
  4. Zdravá strava: aj výživa má svoje miesto na poli regulácie telesnej teploty. Jedlá s vyšším obsahom kalórií a sacharidov môžu poskytnúť telu energiu potrebnú na udržanie tepla. Poistíte sa aj pitím dostatočného množstva tekutín (predídete dehydratácii).
  5. Relaxácia a meditácia: keďže stres a úzkosť spravidla zosilňujú pocit chladu, relaxačné praktiky ako napríklad meditácia či joga môžu pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť celkový psychologický stav, teda pozitívne ovplyvniť vnímanie teploty.
  6. Saunovanie: pravidelné návštevy sauny pomáhajú prispôsobiť sa vyšším teplotám a zvýšiť celkovú odolnosť voči chladu.

Čo si z toho odniesť?

Zimomravosť, ktorá sa prejavuje individuálnou citlivosťou alebo odolnosťou voči chladu, je determinovaná genetickými, fyziologickými, ale aj psychologickými a kultúrnymi faktormi. Ide o komplexný obraz termoregulácie, predispozícií i sociálnych vplyvov, je preto na mieste vždy myslieť na subjektivitu jej precítenia a prispôsobiť sebe či druhým podmienky čo možno najviac. Na zlepšenie tolerancie voči chladu sa odporúčajú rôzne tipy a triky, vrátane postupného otužovania, dodržiavania zdravého životného štýlu či rôznych relaxačných techník.

Studené ruky: Čo ich spôsobuje a čo na ne pomáha?
Studené ruky: Čo ich spôsobuje a čo na ne pomáha?
Aj vy poznáte ten pocit večne ľadových rúk a nôh, aj keď ste doma v teple? Rozhodne v tom nie ste sami. Čím to je a dá sa s tým niečo robiť?
Studené ruky a nohy: Ako sa ich zbaviť a kedy môžu predstavovať problém?
Studené ruky a nohy: Ako sa ich zbaviť a kedy môžu predstavovať problém?
Pocit stuhnutých a premrznutých končatín k zime tak nejako patrí a z času na čas sa mu po poriadnej guľovačke nevyhne nikto. Čo ale robiť, keď vás táto nepríjemnosť trápi permanentne? A môže byť dokonca znakom choroby?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Ako začať s jogou doma
Ako začať s jogou doma
Možností na pohyb momentálne, bohužiaľ, veľa nie je. Cvičenie doma nám ale nikto nevezme – v dnešnom článku sa pozrieme na to, ako začať s jogou.
Saunovanie: Ako si ho bezpečne užiť a je na mieste báť sa o plodnosť?
Saunovanie: Ako si ho bezpečne užiť a je na mieste báť sa o plodnosť?
Obzvlášť v chladných dňoch je sauna pohladením po tele i duši – viete však, ako sa pri saunovaní správať, aby vám neprinieslo viac škody, než úžitku? Čo vám môže sauna ponúknuť zo strany zdravia, a či by sa mali muži obávať o svoju plodnosť, sa dočítate v článku.
Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?
Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?
Emócie sú psychologickými javmi, na vzniku ktorých sa podieľa mnoho premenných. Sú všetky naše prežívané emócie uvedomované? Je napríklad možné, že naše telo zažije emóciu, o ktorej myseľ vôbec nevie?
Behanie v zime: 6 tipov, ako sa pripraviť na beh v chladných podmienkach
Behanie v zime: 6 tipov, ako sa pripraviť na beh v chladných podmienkach
Aj v zime sa dá pravidelne behať! Čomu venovať pozornosť a na čo si dať pozor predtým, ako vybehnete von?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!