V zimných mesiacoch nie je ničím neobvyklým, že ruky a nohy premrznuté z večernej prechádzky by ste najradšej navždy spárovali s najbližším sálajúcim radiátorom. Niektorí jedinci majú k studeným končatinám sklony prirodzene, bez prítomnosti akýchkoľvek ochorení. Problém však môže nastať, pokiaľ vás táto nepríjemnosť trápi permanentne – ich príčinou totiž môžu byť zdravotné komplikácie.
Čo sa v dnešnom článku dozvieme?
- Studené končatiny nemusia mať konkrétnu príčinu, môžu byť ale aj prejavom niektorých ochorení.
- S tlmením nepríjemných symptómov môže pomôcť správne zvolená ochrana končatín, pravidelný pohyb alebo masážna loptička.
- V prípade, že sú studené končatiny dôsledkom iného ochorenia, vždy treba liečiť primárnu príčinu.
Je pocit studených rúk a nôh normálny?
Ľudské telo má skvele vyvinutú schopnosť regulácie telesnej teploty. Pokiaľ sa teda nachádzate v chladnom prostredí, krv sa hromadí v „strede“ tela, aby udržala stabilnú teplotu jadra, zatiaľ čo cievy na končatinách sa stiahnu a krv nimi prúdi v nižšom množstve. Do istej miery je teda pocit studených končatín úplne prirodzeným javom a z času na čas sa s ním minimálne v zimnom období stretne drvivá väčšina ľudí.
Ako je teda možné, že niektoré osoby trápi tento problém viac ako ostatných? Medzi významné faktory ovplyvňujúce proces termoregulácie potom patrí napr. aj množstvo tukového tkaniva, ktoré má izolačnú funkciu a zabraňuje tak nadmerným stratám tepla. Niektoré štúdie tiež uvádzajú, že ženy majú k pocitu studených končatín väčšie sklony ako muži.
Môže byť tento fenomén dôsledkom choroby?
Problém však nastáva v prípade, že vás studené končatiny trápia permanentne alebo nastáva situácia, že niekedy nie ste schopní ich ani poriadne ovládať. Príčinou totiž môže byť celý rad ochorení.
1. Ochorenie cievneho systému
Cievny systém rozvádza po organizme krv, ktorá distribuuje do tkanív živiny, kyslík a naopak odvádza niektoré odpadové látky. Ďalšou funkciou, ktorú nemožno vynechať, je však práve aj regulácia telesnej teploty – cievy totiž môžu rozšírením alebo naopak stiahnutím svojho priesvitu ovplyvniť straty tepla. Pokiaľ je cievny systém poškodený, nemôže efektívne prebiehať ani termoregulácia.
Na vine môže byť tiež nedostatočné prúdenie krvi do končatín cez patologické zúženie či dokonca uzáveru ciev. U niektorých jedincov môže byť pocit studených končatín vyvolaný anémiou z nedostatku železa alebo vitamínu B12, keď cievny systém nie je v dôsledku zníženého množstva hemoglobínu či abnormálnej veľkosti nezrelých červených krviniek schopný zaistiť optimálnu cirkuláciu a okysličenie tkanív.
2. Hypotyreóza
Hypotyreóza je stav zníženej funkcie štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny nevyhnutné na zabezpečenie optimálneho chodu metabolizmu. Práve nedostatočná činnosť tejto žľazy je často spojená s pocitmi chladu a zimomravosťou. Funkcia štítnej žľazy je najčastejšie narušená v dôsledku autoimunitného ochorenia, zápalu alebo nádorového ochorenia, príčinou zníženia produkcie týchto jej hormónov však môže byť aj nízka energetická dostupnosť.
3. Nízky príjem energie
Závery štúdií ukazujú, že počas kalorického deficitu dochádza k poklesu telesnej teploty. Ak je vám teda často zima, môže to byť dôsledkom príliš nízkeho príjmu energie. Ako bolo navyše spomenuté vyššie, nízka dostupnosť energie môže narušiť produkciu hormónov štítnej žľazy, čo tento problém ešte prehĺbi.
4. Raynaudova choroba
Táto choroba sa tiež týka cievneho systému, v tomto prípade však súvisí aj s nervovým systémom, čo vyústi v nadmernú a neprirodzenú reakciu na chlad. Na okrajových častiach tela ako končatiny, špička nosa alebo uši dochádza k zúženiu tepien, čo sa často prejavuje bolesťou a „zbelením“.
Raynaudova choroba má dve formy: môže byť primárna, keď sa tieto príznaky objavujú bez príčiny, kŕčovité stiahnutie ciev trvá len krátkodobo, nie je totálne (t.j. krv do postihnutých miest stále prúdi, hoci v nižšej miere) a samovoľne potom odznie. Táto primárna forma sa môže dokonca po niekoľkých rokoch celá spontánne vytratiť. Závažnejšou formou je tzv. sekundárna forma, ktorá vychádza z iných prítomných ochorení (ochorenie ciev, hypotyreózy, vaskulitíd atď.), a vždy treba liečiť najmä primárnu príčinu.
Čo môžete proti studeným končatinám robiť?
1. Zvoľte vhodnú ochranu
Na teplých ponožkách a rukaviciach možno nevidíte nič prevratné, ale práve táto ochranná bariéra môže efektívne pomôcť s riešením vašich studených končatín. Napr. pri primárnej forme Raynaudovej choroby potom môžu byť rukavice práve tým rozhodujúcim faktorom, ktorý rozhodne o (ne)nástupe bolestivého kŕčovitého záchvatu náhleho zúženia tepien.
Pokiaľ teda viete, že máte so studenými končatinami problém, na ponožkách a rukaviciach nešetrite a na cesty si so sebou vždy pribaľte náhradný pár.
2. Snažte sa pravidelne hýbať
Pohyb vašim cievam a studeným končatinám prospeje ako na akútnej, tak aj dlhodobej úrovni. Pokiaľ napr. už dlhšiu dobu sedíte pri počítači, tento telesný pokoj je ideálnym predpokladom pre rozvoj nepríjemných pocitov chladu. Skúste teda občas končatinami pohýbať, na chvíľu sa zdvihnúť, prejsť sa alebo urobiť nejakú záslužnú domácu prácu. Pri pohybe sa totiž zvýši prietok krvi cievami, takže aj okrajové časti tela sa lepšie prekrvia.
V dlhodobom meradle potom pravidelná fyzická aktivita zlepšuje zdravie a funkčnosť srdca a podporuje aj pružnosť ciev. A ako mieru pohybu pre tieto pozitívne účinky vyberať? Prečítajte si článok Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
3. Vyskúšajte hrejivý vankúšik alebo masážnu loptičku
Ak skutočne potrebujete pracovať a vaše stuhnuté prsty vám berú všetku pozornosť, pomôcť si môžete aj hrejivým vankúšikom alebo masážnou loptičkou. Vďaka stimulačným výstupkom na loptičke totiž dochádza k lepšiemu prekrveniu exponovaného miesta, čo spolu s krvou samozrejme prinesie aj vytúžené teplo.
4. Riešte primárnu príčinu problému s lekárom
Vyššie uvedené body môžu byť efektívnym pomocníkom v boji proti studeným končatinám iba v prípade, že vaše problémy nie sú spôsobené prítomnosťou nejakej choroby – v opačných situáciách je vždy nutné riešiť primárne práve túto príčinu, a až v nadväznosti na zodpovedajúcu liečbu potom tlmiť nepríjemné symptómy.
- Ďalšie jednoduché tipy, ako sa zbaviť studených rúk, nájdete v článku Studené ruky: čo ich spôsobuje a čo na ne pomáha?
Čo si z toho odniesť?
Studené končatiny nemusia mať konkrétnu príčinu, a podstatne častejšie môžu trápiť najmä ženy s nízkym množstvom telesného tuku. V takýchto prípadoch sa oplatí nešetriť na teplých rukaviciach a ponožkách, pravidelne sa hýbať alebo využiť pomoc hrejivého vankúšika či masážnej loptičky.
V prípade, že je však tento problém dôsledkom iných ochorení, je nevyhnutné vždy riešiť primárnu príčinu, a až potom sa zamerať na zmiernenie nepríjemných symptómov.