Studené ruky: čo ich spôsobuje a čo na ne pomáha?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 31. 1. 2022
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Studené ruky: čo ich spôsobuje a čo na ne pomáha?
  • Niektorí ľudia trpia na studené ruky aj pri izbovej teplote.
  • Pocity chladných rúk môžu byť spôsobené nevhodným životným štýlom, niekedy môžu mať aj vážnejšie a objektívne príčiny.
  • Rôznymi cestami je možné podporiť krvný obeh a chladné ruky zahriať.

Aj vy poznáte ten pocit večne ľadových rúk a nôh, aj keď ste doma v teple? A v zime teraz môžete skúšať všetko možné aj nemožné, aby ste si vonku zahriali ruky a nohy, ale nič nepomáha? Rozhodne v tom nie ste sami.

Každý človek má teplotný komfort trochu niekde inde. Zatiaľ čo ženy si pod príjemnou teplotou predstavia miestnosť s teplotou 25 °C, pre mužov má ideálna teplota v priemere asi o 3 °C menej. Niekedy sa však môže stať, že hoci je nám na telo príjemne teplo, máme ruky chladné ako ľad. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké môžu byť príčiny a ako problém vyriešiť.

4 dôvody, prečo trpíte na studené ruky

1. Príliš nízky energetický príjem

Už roky sa pomocou diét snažíte chudnúť? Môže to mať za následok aj častejšie problémy so studenými rukami. Je známe, že počas redukčnej diéty sa mierne znižuje telesná teplota, čo môže mať za následok, že vám bude zima na ruky častejšie. Taktiež sa ukázalo, že čím menej prijatých kalórií, tým nižšia telesná teplota.

Pri chudnutí sa preto snažte vytvoriť len mierny kalorický deficit, ktorý tvorí len asi 10 – 15 % z celkového energetického výdaja. Na efektívnu redukciu to postačí a nezarobíte si na ďalšie problémy spojené s príliš nízkym príjmom.

2. Nízka aktivita počas dňa

Studené ruky vplyvom zníženej cievnej cirkulácie môžete mať typicky v ranných hodinách, keď ešte nie je organizmus rozbehnutý na 100 %. Podobné to môže byť v prípade, keď ste dlhší čas počas dňa fyzicky neaktívni.

Teplo sa do periférnych častí tela dostáva krvou. Podporiť cievnu cirkuláciu môžete krátkou pohybovou aktivitou opakovanou niekoľkokrát počas dňa, bohato stačí chôdza, krátke ponaťahovanie alebo napríklad rýchlych 10 drepov.

3. Raynaudova choroba

Raynaudova choroba (niekedy tiež primárny Raynaudov syndróm) je tepnová porucha, ktorá má za následok zhoršenú cirkuláciu krvi v článkoch prstov horných končatín.

Raynaudova choroba je špecifická tým, že sa týka vo väčšine prípadov žien, prevalencia u žien je podľa rôznych zdrojov až 20 %. Ďalšími špecifikami je, že je podmienená telesným fenotypom a že sa týka častejšie mladých osôb vo veku asi 20 – 30 rokov.

Raynaudova choroba sa najčastejšie prejavuje vplyvom chladného okolitého prostredia alebo emočného stresu. Typická je pre ňu trifázická zmena sfarbenia končekov prstov najprv do bielej farby, nasleduje modré sfarbenie a pri zahriatí prstov späť k červenej farbe.

obrázok z healthand.com

4. Znížená funkcia štítnej žľazy

Hypotyreóza je stav, pri ktorom dochádza k zníženému vyplavovaniu hormónov štítnej žľazy (tyroxín, trijodtyronín) do krvi. Hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za látkovú výmenu a termoreguláciu.

Znížená funkcia štítnej žľazy v mnohých prípadoch súvisí s častými pocitmi studených rúk a chodidiel. Okrem toho sa prejavuje únavou, zníženou fyzickou výkonnosťou a problémami s priberaním na hmotnosti.

Ako sa zbaviť studených rúk?

Ak často trpíte na studené ruky aj pri teplote, v ktorej je ostatným príjemne teplo na telo aj na ruky, snažte sa nájsť samotnú príčinu svojich problémov. Tá môže byť skrytá v nedostatočnom príjme živín, v absencii pohybu alebo v hormonálnych problémoch. Nie so všetkým dokážete bez návštevy lekára niečo robiť. Existujú však dve univerzálne rady, ktoré môžu v mnohých prípadoch pomôcť:

  1. Snažte sa jesť nielen pestrú a vyváženú stravu, ale majte jej aj dostatok. Cieľom je v tomto prípade dostatočný energetický príjem bez ohľadu na to, či kalórie pochádzajú zo sacharidov, tukov alebo bielkovín. Pokiaľ chudnete, držte len mierny kalorický deficit.
  2. Pravidelne sa venujte pohybovej aktivite. Okrem športového tréningu sa snažte hýbať aj počas dňa v práci, pokúste sa zdvihnúť zo stoličky aspoň každých 30 – 60 minút.

Dbajte aj na dostatočný pitný režim, cieľom je vypiť aspoň 30 – 45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Voda je totiž potrebná pre správnu cirkuláciu krvi v periférnych oblastiach tela.

5 účinných spôsobov, ako zahriať studené ruky zn. okamžite

Keď už nepomôže nič, budete musieť zapojiť trochu vynaliezavosti. Komunita „osôb ľadových rúk“ je široká, a tak vám život môže zmeniť aj jednoduchá rada zo života od vašej kamarátky, ktorá na chladné ruky dokáže vyzrieť prakticky v akejkoľvek situácii. Z tých najúčinnejších tipov môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich trikov, ktoré fungujú okamžite:

  1. Gamechanger s názvom „palčiaky“. Pre všetky osoby trpiace na studené ruky je zimná lyžovačka hotová skúška odolnosti. Vyskúšali ste ale klasické prstové rukavice vymeniť za poriadne palčiaky?
  2. Nechajte svoje telo prehriať potravinami. Lákajú vás potraviny, po ktorých vami prejde vlna tepla? Vyskúšajte koncentrované chilli alebo zázvorový shot.
  3. Horúce nápoje vás prehrejú na dvakrát. Najčastejšia prvá pomoc pri studených rukách je šálka teplého čaju. Nielenže vás zahreje samotný hrnček v rukách, ale po vypití vám bude aj príjemne teplo.
  4. Hrejúce vankúšiky či náplasti. Určite už ste sa niekedy stretli s hrejúcimi vankúšikmi alebo náplasťami, ktoré si môžete nalepiť na dlane či chodidlá. O level ďalej sú rukavice so zabudovaným elektrickým obvodom, ktoré vďaka batérii ruky vyhrievajú.
  5. Pridajte vrstvu oblečenia navyše. Hoci vám nemusí byť nutne zima na telo, mnohokrát pomôže pridať vrstvu oblečenia navyše. Telo vďaka tomu ušetrí energiu na prehrievanie trupu a môže ju použiť na zahriatie rúk alebo chodidiel.

Mnoho osôb z klubu „večne studených rúk“ nedá dopustiť na pohár vína alebo menšie množstvo pálenky. Alkohol síce naozaj môže pomôcť zahriať periférne tkanivá vrátane studených rúk, ale myslite na to, že pokiaľ sú príčinou chladných končatín problémy s obehovým systémom, ideálne riešenie to rozhodne nie je.

obrázok z gettyimages.com

Čo si z toho odniesť?

Niektorí ľudia môžu mať studené ruky aj v prostredí s izbovou teplotou, v ktorom je ostatným ľuďom príjemne. Za studené ruky v mnohých prípadoch môže príliš nízky energetický príjem alebo nedostatok pohybovej aktivity počas dňa. Z tých vážnejších príčin môže ísť o nedostatočnú tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré priamo ovplyvňujú termoreguláciu, alebo o tzv. Raynaudovu chorobu.

Bojovať proti studeným rukám môžete pravidelnou pohybovou aktivitou v spojení s kvalitnou stravou s dostatočnou kvantitou. Pomôcť vám môžu prirodzene zahrievacie potraviny (zázvor, chilli, teplý čaj) alebo viac vrstiev oblečenia, ktoré vám pomôžu udržať pri tele viac tepla.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok