Zmena ročných období: Ovplyvňuje ľudské zdravie?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Zmena ročných období: Ovplyvňuje ľudské zdravie?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Sezónne cykly, vrátane zmeny ročných období, do značnej miery ovplyvňujú biorytmus človeka.
  • Ukazuje sa, že riziko rozvoja niektorých ochorení úzko súvisí s aktuálnym ročným obdobím.
  • Ovplyvnený môže byť napr. psychický stav, kognitívne funkcie, regulácia hmotnosti a ďalšie oblasti.

Geografické okienko – prečo sa mení ročné obdobie?

Informáciu, že sa na našom území počas jedného roka vystriedajú štyri ročné obdobia, poznáte určite už z prvého stupňa základnej školy. Viete ale, čo je hlavnou príčinou týchto zmien? Často sa v tejto súvislosti spomína vzdialenosť Zeme od Slnka, pretože obežná dráha Zeme nemá tvar kruhový, ale mierne elipsoidný. V lete (na začiatku júla) sme však Slnku paradoxne najďalej, a najbližšie sa nachádzame v januári – je teda zrejmé, že do tejto problematiky vstupujú ešte ďalšie faktory.

Hlavným dôvodom, prečo si môžete v priebehu roka užívať jar, leto, jeseň aj zimu, je totiž sklon zemskej osi. Zjednodušene povedané, tento sklon určuje, pod akým uhlom budú na jednotlivých častiach obežnej dráhy na povrch Zeme dopadať slnečné lúče. V lete tak slnečný svit na povrch Zeme dopadá pod uhlom okolo 75°, zatiaľ čo v zime je to okolo 30°.

Výkyvy v teplote sú potom typické najmä pre mierne, subpolárne a polárne pásmo – na subpolárne a polárne pásma však vzhľadom na ich postavenie dopadá slnko aj v letných mesiacoch pod nižším uhlom, teploty sú preto výrazne nižšie ako v miernom pásme. V trópoch a subtrópoch sa potom nestriedajú ročné obdobia ako také, ale zmeny sa prejavujú skôr cez množstvo zrážok.

Ako súvisia prírodné cykly so správaním človeka?

Je jasné, že vyššie spomínané prírodné javy vykazujú v priebehu roka istú cyklickosť. Ďalším príkladom potom môže byť aj striedanie dňa a noci v dôsledku rotácie Zeme okolo svojej osi alebo výkyvy hladín hormónov v priebehu dní, týždňov i mesiacov u oboch pohlaví. Niektoré druhy cicavcov v zimných mesiacoch dokonca upadajú do stavu pokoja a nečinnosti, tzv. hibernujú.

K týmto napospol pravidelným a cyklickým zmenám sa človek v priebehu evolúcie prispôsobil, z čoho vychádzajú tzv. biorytmy. Zrejme najznámejším príkladom je cirkadiánny rytmus, na ktorý sa upiera pozornosť vedcov nielen v oblasti zdravia, ale napr. aj športového či pracovného výkonu.

Rozlišuje ľudské telo iba dve ročné obdobia?

Diskusiu o tom, či je ľudské telo schopné vnímať a reagovať na všetky ročné obdobia, vyvolala štúdia Lekárskej fakulty Stanfordovej univerzity. Jej výsledky totiž naznačujú, že k výraznejším zmenám v ľudskom tele dochádza iba v dvoch prípadoch – na prelome jari s letom, a na prelome jesene a zimy.

jarnom prelome vedci zaznamenali:

  • vyššie hladiny zápalových markerov (súvisia s alergiami),
  • nárast markerov pre reumatoidnú artritídu a osteoartridídu,
  • nárast hladiny glykovaného hemoglobínu HbA1c (slúži na dlhodobé sledovanie glykémie, a jeho nárast pravdepodobne súvisí s nižšou fyzickou aktivitou a zvýšenou mierou príjmu stravy počas zimy).

Počas jesenného prelomu potom došlo k týmto zmenám:

  • zvýšenie hladiny imunitných markerov, ktoré sú zodpovedné za boj s vírusovými a bakteriálnymi infekciami,
  • nárast markerov podieľajúcich sa na rozvoji akné,
  • vyššia hladina krvného tlaku.

Je možné na základe tejto štúdie hovoriť o prelome?

Autori štúdie na základe jej výsledkov hovoria o možnostiach ďalšieho skvalitnenia lekárskej starostlivosti, personalizovanom vývoji liečiv a interpretácii laboratórnych výsledkov v kontexte ročného obdobia, zároveň však pripúšťa, že na potvrdenie týchto poznatkov je potrebný ďalší výskum. Pre subtropické podnebie Kalifornie, kde bola štúdia vykonaná, je navyše typické skôr striedanie suchšieho a vlhšieho obdobia – je teda možné, že v iných podmienkach by boli výsledky odlišné.

Zmena ročných období: Ovplyvňuje ľudské zdravie?

Aké oblasti ľudského zdravia môže zmena ročných období ovplyvňovať?

1. Miera únavy, kognitívne funkcie

Zvýšenú mieru únavy a zníženie motivácie možno pozorovať typicky v chladnejších mesiacoch. Tieto zmeny môžu súvisieť s úbytkom prirodzeného slnečného svetla, nižšími teplotami či zúžením možností prirodzeného pohybu (pozri ďalej), podľa výskumov však v priebehu roka dochádza k zmenám aj v oblasti kognitívnych funkcií. Výsledky neuropsychologických testov totiž ukázali, že ľudia v letných a jesenných mesiacoch dosahujú lepšie výsledky – bohužiaľ však išlo o rôzne skupiny osôb, a preto je potrebné závery interpretovať s rezervou. Do budúcnosti by však tieto zistenia mohli priniesť zlepšenie napr. v oblasti diagnostiky Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.

Ukazuje sa však, že sezónne zmeny majú vplyv na expresiu génov v mnohých orgánoch, medzi ktoré sa radí práve aj mozog. Výskum v tejto oblasti je však doposiaľ v plienkach a na potvrdenie konkrétnych mechanizmov si treba ešte počkať.

2. Depresia

Pre zimné obdobie je typický úbytok prirodzeného slnečného svetla, čo sa môže prejavovať zvýšenou mierou úzkosťou, depresiou alebo rozvojom tzv. sezónnej afektívnej poruchy. Tieto prejavy sa však často objavujú už na jeseň, u niektorých osôb zase na jar. Dobrou správou však je, že s týmito nepríjemnosťami môže pomôcť terapia svetlom, ktorá je účinná až v 60 % prípadov.

3. Riziko rozvoja srdcových ochorení

Hoci by ste tento trend možno čakali skôr v letných mesiacoch, zima je rizikovým obdobím pre rozvoj a tiež zhoršovanie najrôznejších ochorení srdcovej a cievnej sústavy. Ide napr. o hlbokú žilovú trombózu, pľúcnu embóliu, anginu pectoris, infarkt myokardu alebo srdcové zlyhanie. Nízke teploty zapríčiňujú kontrakciu ciev a mierny nárast hladiny krvného tlaku, a aby toho nebolo málo, v tomto období klesá aj miera prirodzeného pohybu (pozri ďalej), čo má na srdce a cievy taktiež negatívny vplyv. V takom prípade už mnohokrát stačí len nadmerná námaha v podobe odpratávania čerstvo napadaného snehu, a problém je na svete.

4. Regulácia hmotnosti

Aj vy ste možno zaznamenali, že v neskorých jarných, letných a skoro jesenných mesiacoch je regulácia hmotnosti tak nejako jednoduchšia – pekné počasie a príjemné teploty totiž priamo lákajú pre vychádzku na bicykli, výbeh, jazdu na in‑line alebo jednoducho len vonkajšie šantenie. Svetlo je vonku navyše až do neskorých večerných hodín, takže tréning v pohode stihnete aj po práci. Nie je preto divu, že hmotnosť tak prirodzene klesá sama od seba (takmer).

V období zimy však tieto radovánky na nejakú dobu odpadajú, a miery pohybu zrazu pomerne výrazne ubúda. Skoré stmievanie a vonkajšia kombinácia dažďa so snehom v spojení s nízkymi teplotami navyše lákajú k častejším návštevám chladničky, či už „z nudy“ alebo pre neskrotnú túžbu po dobrotách, ktoré spoľahlivo zahrejú.

5. Stav pokožky

Pokožka bude vzhľadom na pokles teploty a vlhkosti vzduchu najviac namáhaná v jesenných a zimných mesiacoch. Práve v tomto období je podľa dermatológov najvyššie riziko jej vysúšania, čo ďalej súvisí so zvýšeným rizikom rozvoja akné alebo vyrážok. V súvislosti s tým je najmä v týchto mesiacoch vhodné pravidelne používať hydratačné krémy a nezabúdať ani na starostlivosť o pery.

Ako minimalizovať „riziká“ spojené so zmenami ročného obdobia?

Sezónne zmeny sú prirodzeným javom a človek sa na tieto cykly do istej miery veľmi efektívne adaptoval. U niektorých osôb sa však tieto zmeny prejavujú markantnejšie, čo môže narúšať ich fungovanie v každodennom živote, pretože napr. pracovné vyťaženie je v priebehu roka konštantné. Každý si preto musí uvedomiť, ako tieto cyklické fenomény pôsobia konkrétne na jeho organizmus a v závislosti od toho podporiť svoju adaptáciu.

Do istej miery je samozrejme vhodné prirodzené biorytmy a cykly zachovávať, elimináciu „negatívnych“ efektov je však možné efektívne podporiť napr. svetelnou terapiou pri sezónnej afektívnej poruche alebo používaním hydratačných krémov v prípade vysušenej a podráždenej pokožky. Z hľadiska prevencie srdcovo‑cievnych ochorení a normálnej regulácie hmotnosti je potom tiež nevyhnutné zostať aktívnym aj v zimných mesiacoch.

Prečo priberám na zdravej strave? Objav rozdiel medzi zdravou a diétnou potravinou
Prečo priberám na zdravej strave? Objav rozdiel medzi zdravou a diétnou potravinou
Že je potravina zdravá, ešte neznamená, že jej môžeme zjesť, koľko chceme. A čo je vlastne zdravá a diétna potravina?
8 dôvodov, prečo cez zimu priberáme a ako tomu zabrániť
8 dôvodov, prečo cez zimu priberáme a ako tomu zabrániť
Tiež každý rok bojujete s tým, že počas zimy priberiete na váhe? Možno za to môže niektorý z častých dôvodov, prečo počas zimy jeme viac, než koľko vydáme. Nájdete medzi nimi aj ten váš?
Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?
Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?
Naše telo sa riadi podľa cirkadiánneho rytmu. Telesné nastavenie nie je dobré obchádzať, môžete si akurát zarobiť na problém. Pozrite sa, ako tento rytmus funguje, čo ho udáva a ako ho môžete sami podporovať, aby ste sa vo svojom tele cítili lepšie.
4 najčastejšie dôvody večerného prejedania a tipy, ako mu predísť
4 najčastejšie dôvody večerného prejedania a tipy, ako mu predísť
Celý deň sa držíte, volíte tie nejdietnejšie potraviny, strážite si každý gram tuku, a keď sa dostanete večer domov, objavia sa nezvládnuteľné chute a vaša špajza sa začne otriasať v základoch. A tak začínate každý deň znova. Ako sa z tohto bludného kruhu dostať von, vám poradíme v dnešnom článku.
6 dôvodov, prečo začať behať
6 dôvodov, prečo začať behať
Beh je super pomocníkom nielen pri chudnutí. Viete ale, aké ďalšie výhody má a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho tréningového plánu?
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Chcete sa viac hýbať, ale neviete, čo by vás práve bavilo? Mrknite na nový článok a nechajte sa inšpirovať niektorou z radu zábavných aktivít, pri ktorých spálite veľa kalórií, a pritom nebudete mať ani pocit, že sa musíte namáhať.
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
Krásne počasie láka tráviť čas vonku. Je totiž tak trochu škoda zavrieť sa vo fitku a tam do úmoru tápať na páse, keď môžete vytiahnuť bicykel a šliapnuť do pedálov s vetrom v chrbte. Viete, aké benefity má cyklistika pre vaše telo i myseľ?
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Prečo sú inline korčule skvelým letným športom
Jazda na kolieskových korčuliach je skvelý spôsob, ako si v lete zašportovať a pretiahnuť stuhnuté svaly. Existuje ale celý rad ďalších dôvodov, prečo na inline vyraziť. Viete, aké to sú?
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Pokožka v chladnejšom období trpí pomerne značnou stratou hydratácie, čo môže viesť k vysušeniu, začervenaniu aj bolestivým ekzémom. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vaša pleť vyzerala rovnako zdravo a hydratovane po celý rok.
7 podzimních receptů, které zahřejí
7 podzimních receptů, které zahřejí
Podzimní chladné počasí přímo vybízí k tomu zůstat doma a něco voňavého, hřejivého a lahodného ukuchtit. V tomto článku jsme si pro vás proto připravili 7 podzimních receptů plných chutnějších a živinami nabitějších sezónních potravin! Najdete zde polévky, hlavní jídla a pro mlsné jazýčky samozřejmě i jeden dezert.
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
Podzim možná není vaším nejoblíbenějším ročním obdobím – když ovšem víte, jak se s ním vypořádat, má vám rozhodně co nabídnout. Jak se tedy vypořádat s podzimním poklesem výkonnosti, únavou a špatnou náladou?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!