6 dôvodov, prečo začať behať

Tomáš
Tomáš Novotný 14. 6. 2022 Prvýkrát publikované 12. 3. 2020
Aktualizované 14. 6. 2022
32 Páči sa mi Komentáre
6
Uložiť článok
6 dôvodov, prečo začať behať

Predlžujúce sa dni a teplejšie počasie nás doslova lákajú tráviť viac času vonku. Tak prečo si neobuť tenisky a rovno sa trochu neprebehnúť? Dnes vás zoznámime s benefitmi, ktoré získate pravidelným behom.

1. Behať znamená páliť (tuky) na vysoký výkon

Ak je chudnutie váš hlavný cieľ, pravdepodobne hľadáte cesty, ktoré vás dovedú k dlhodobému kalorickému deficitu. Potom vás najskôr poteší, že behanie patrí medzi športy s vôbec najvyššími energetickými nárokmi na organizmus.

Posúďte sami, koľko kalórií môže spáliť priemerná bežkyňa vážiaca 65 kg iba vďaka behaniu v miernom tempe (rýchlosť zodpovedajúca asi 10 km/hod):

  • Pri takej intenzite behania spaľuje bežkyňa asi 10 kcal/kg/hod.
  • Pri jej váhe 65 kg to znamená spálenie asi 488 kcal za 45 minút. To je energia ukrytá asi v 5 banánoch či v 130 g ovsených vločiek.
  • V kontexte celého (inak sedavého) dňa si práve navýšila svoj denný výdaj približne o tretinu, pričom ju to stálo iba 45 minút.
  • Ak by sa odhodlala k behaniu 3x do týždňa, znamenalo by to týždenný výdaj asi 1464 kcal navyše oproti bežnému výdaju, čo znamená ročne asi 76 128 behaním spálených kcal.
  • Energia ukrytá v 76 128 kcal zodpovedá necelým 10 kg tukového tkaniva, ktoré by takto mohla schudnúť.

[Instagram]

2. Behanie spaľuje za vás aj vtedy, keď práve nebeháte

Tiež máte radi ten pocit, keď sa po dobehnutí môžete na chvíľu rozvaliť na gauč s dobrým pocitom poctivo vykonanej práce? Potom vás iste poteší, že aj pri takomto ničnerobení pálite veľa kalórií navyše.

Takému javu hovoríme EPOC (Excess Post‑Oxygen Consumption) a dochádza k nemu po každej náročnej fyzickej aktivite. Je to vlastne taká energia spotrebovaná na návrat do pôvodného stavu, keď telo reguluje vlastnú teplotu a hormonálne hladiny, metabolizuje splodiny metabolizmu a i. Pár desiatok kalórií (po náročnej aeróbnej aktivite trval EPOC 7 hodín a predstavoval asi 297 kJ) síce nie je žiadny zázrak, ale je to úplne bez úsilia. A každý, kto už niekedy držal nejakú diétu, vie, že každá pomoc sa počíta!

Najväčšieho „pálenia zadarmo“ v rámci EPOC sa dočkáme po silovom tréningu, kde môže dôjsť k navýšeniu bazálneho metabolizmu na jeden deň asi o 5–10 %. Aj behanie ale dokáže páliť kalórie navyše, pričom platí, že čím náročnejší a dlhší beh si doprajeme, tým viac kalórií spálime v rámci EPOC. Podľa Laforgia (2006) môže EPOC spôsobiť spálenie asi 1,5 kg tuku ročne. To je celkom príjemná pomoc, keď uvážime, že nás nestála vôbec žiadne úsilie.

3. Behanie je ekonomicky nenáročný šport

Niekedy je šport aj o iných veciach než o samotnom pohybe. Drahé permanentky do fitness klubov, cesty cez celé mesto za tenisovými kurtami či preplnené plavárne, kde namiesto plávania v podstate absolvujete živý slalom.

Behanie vás nestojí žiadnu starosť navyše. Na začiatok stačí obuť staré tenisky (pre nadšených a pokročilých bežcov odporúčame už kvalitné bežecké topánky vhodné na váš kostrový aparát) a bežať môžete už napríklad od schodov vášho domova. Aj do lesa sa zatiaľ zaobídete bez permanentky, a tak potrebujete len trochu pevnej vôle a vytrvalosti.

6 dôvodov, prečo začať behať

4. Vďaka behaniu spoznáte skvelé miesta a napríklad aj nových priateľov

Zabudnite na behanie v posilňovni na páse, kde poriadne spoznáte len múr stojaci pred vami. Nenechajte sa zmiasť ani hýbajúcou sa obrazovkou v „moderných“ fitness centrách, kde máte pocit, akoby ste bežali lesom (alebo čímkoľvek iným, podľa toho, čo si na obrazovku práve nastavíte). Je to len pocit.

Vybehnite von, nájdite si obľúbené trasy v lese či na lúke, ktorú máte najbližšie k domovu. Uvidíte, že sa vám pri behu odkryjú nové miesta vo vašom blízkom okolí, o ktorých ste doteraz nemali potuchy, že vôbec existujú. Zároveň sa môžete motivovať s každým ďalším bežcom, ktorého na svojej ceste stretnete. Úsmev, striedme mávnutie na pozdrav a bežíte ďalej – čert to ber, že práve vyzeráte ako bežiaca paradajka, na to bežci nehrajú...

5. Behanie je neúnavný bojovník proti stresu

Možno to teraz vnímate ako paradox, keď vám pri obyčajnom vyslovení slova „beh“ behá mráz po chrbte. Lenže to je trochu iný stres, než ktorý zažívame z behu každodenného života. Niekoľko desiatok minút, ktoré absolvujeme len sami so sebou a v ktorých sa aspoň na chvíľu odstrihneme od starostí nášho sveta.

Nie je to náhoda, že mnoho svetových úspešných celebrít patrí medzi nadšených bežcov. Postavte sa vedľa nadšených bežcov, akými sú napríklad Gordon Ramsey, George W. Bush či Kevin Hart, a dajte behaniu šancu. Slávny herec, kuchár ani politik sa z vás vďaka behaniu zrejme nestane, ale dosť možno si utriedite v hlave svoje myšlienky a nájdete správne riešenie práve na svoj problém.

6. Po dobehnutí na vás čaká zaslúžená porcia dobrej nálady

Možno už sa vám niekedy stalo, že sa vám nechcelo nič robiť, ale nakoniec ste sa premohli a behanie vám z ničoho nič „dobilo“ baterky. Domov ste dobehli s úsmevom na tvári a s pocitom energie. Pýtate sa, prečo to tak je?

Vďačiť za to môžete o. i. endorfínom, látkam, ktoré navodzujú dobrú náladu a pocity eufórie. Práve na tieto látky sa môžete tešiť predovšetkým po (aj počas!) behu, diaľkovom plávaní a cyklistike, kde všade dochádza k dlhodobej aeróbnej činnosti.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

  • Behanie je ideálny parťák, ak je vaším cieľom redukcia hmotnosti. Ide totiž o energeticky náročnú aktivitu, a tak už polhodina ľahkého behu poriadne navýši váš denný energetický výdaj.
  • Pri behu (podobne ako pri iných športoch) budete páliť energiu ešte nejaký čas po dobehnutí. Môžete tak odpočívať v teple domova s dobrým pocitom, že ešte stále pálite nejaké kalórie navyše.
  • Vďaka behaniuspoznáte nové miesta v okolí svojho domova a možno sa aj zoznámite s nejakým tým bežcom či bežkyňou. Navyše za to nemusíte platiť ani cent!
  • Pravidelná aeróbna aktivita je skvelým bojovníkom proti stresu, pomôže vám navodiť dobrú náladu a napríklad aj vyrieši vaše problémy či životné rozhodovanie.
  • Behanie je tiež perfektná súčasť zdravého životného štýlu. Pomôže vám zlepšiť stav vášho kardiovaskulárneho systému, zvýši vašu kondíciu a povedie k celkovému skvalitneniu vášho života.

Pridaj sa k 41 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
32 Páči sa mi Uložiť článok