Existuje zdravé množstvo alkoholu?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 14. 2. 2022
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
  • V januári 2022 WHF (World Heart Federation) vyhlásila, že žiadne množstvo alkoholu nie je bezpečné pre zdravie srdca.

  • Toto tvrdenie sa stretlo s kritikou, ktorá s týmto výrokom nesúhlasí.

  • Mnoho vedeckých štúdií totiž ukazuje, že mierna konzumácia alkoholu cievnemu systému neškodí, resp. mu dokonca prospieva.

  • Aj napriek tomu by konzumácia alkoholu nikdy nemala byť odporúčaná na podporu zdravia organizmu.

Francúzi by prisahali, že ich pevné zdravie drží v rukách pravidelný pohár červeného vína. V Stredomorí si na víne a olivovom oleji dokonca postavili celý stravovací štýl, o ktorom sa hovorí ako o jednom z najzdravších na svete. Dokonca aj v tzv. modrých zónach (oblastiach, kde sa ľudia dožívajú vyše 100 rokov) je mierna konzumácia alkoholu pomerne bežná. Dá sa povedať, že je striedma konzumácia alkoholu zdraviu prospešná?

Mierna konzumácia alkoholu našim cievam nevadí

Keď sa hovorí o zdravotných pozitívach miernej konzumácie alkoholu, spravidla sa tým myslí jeho vplyv na kardiovaskulárny systém. Keďže cievne choroby môžu celosvetovo približne za tretinu všetkých úmrtí, môže sa to do istej miery vzťahovať aj na celkové zdravie. Viacero vedeckých štúdií ukazuje, že mierna konzumácia alkoholu môže mať na zdravie našich ciev ochranný účinok. Ako miernu konzumáciu v tomto prípade vedci považujú množstvo asi do 15 – 20 g alkoholu denne (pre ženy ešte trochu menej), čo zodpovedá približne 0,4 l piva alebo 0,15 l vína denne.

Nie všetky štúdie tieto pozitívne výsledky potvrdzujú, ale ani skeptickejší odborníci pri miernych dávkach nenachádzajú vzhľadom na kardiovaskulárne choroby zvýšené zdravotné riziko.

Úplne opačná situácia je pri nadmernej konzumácii alkoholu, kde je naopak riziko cievnych ochorení oproti abstinencii vyššie. Týka sa to aj „nárazových konzumentov alkoholu“, ktorí striedajú dni úplnej abstinencie s dňami s nadmerným pitím alkoholu. Skrátka, pokiaľ sa opijete, váš organizmus vám vďačný nebude. Ako alkohol ovplyvňuje ďalšie oblasti nášho zdravia?

obrázok z istockphoto.com

Alkoholické nápoje obsahujú prázdne kalórie, prekaziť chudnutie však nemusí

Každý gram alkoholu obsahuje približne 7 kcal, čo z neho robí takmer dvakrát taký výdatný zdroj energie v porovnaní so sacharidmi alebo s bielkovinami. Keď sa k tomu pripojí ešte ďalší pridaný cukor, kalorická hodnota alkoholických nápojov môže byť pomerne vysoká.

energetická hodnota množstvo alkoholu
Červené víno, 200 ml 166 kcal 21 g
Svetlé pivo, 500 ml 215 kcal 19,5 g
Pina colada, 200 ml 348 kcal 19,8 g

O kalóriách v alkohole sa niekedy tiež hovorí, že sú tzv. „prázdne“. To síce nemusí nutne znamenať, že sa automaticky uložia do tukových zásob, no rozhodne z alkoholu nevytvoríme žiadne sacharidy ani bielkoviny, ktoré môžu byť pre telo v danej chvíli dôležitejšie. Samozrejme, aj tu platí, že o chudnutí či naberaní na hmotnosti rozhoduje celková kalorická bilancia. Pri pohľade na energetické hodnoty alkoholických nápojov je však jasné, že už jeden alkoholický nápoj denne môže snahu o kontrolu hmotnosti narušiť.

Ako ešte ľudské telo ovplyvňuje konzumácia alkoholu?

Pravidelná konzumácia alkoholu má na ľudské telo mnoho ďalších účinkov. Väčšina štúdií však potvrdzuje Paracelsove slová staré takmer 500 rokov: „dávka robí jed“. Pokiaľ je dávka alkoholu nízka, mnoho negatívnych účinkov sa vôbec nemusí prejaviť.

  • Alkohol a nádorové ochorenia. Komplexná meta-analýza z roku 2018 ukázala, že mierna konzumácia alkoholu nie je spojená s väčšinou typov nádorových ochorení s výnimkou rakoviny prsníka u žien a kolorektálneho karcinómu u mužov. Miernou konzumáciou alkoholu mali vedci v tejto štúdii na mysli dávky nižšie ako 12,5 g alkoholu denne.

  • Alkohol a depresia. Zistenie na takmer 30-tisíc osobách ukázalo, že mierna konzumácia alkoholu môže znížiť riziko prejavov symptómov depresie. Autori publikácie však varujú, že keďže pri pravidelnej konzumácii alkoholu hrozí riziko závislosti, je vhodné mať sa na pozore aj pri striedmej konzumácii alkoholických nápojov.

  • Alkohol a svalová hmota. Alkohol inhibuje (tlmí) aktivitu proteínu mTOR, ktorý je zodpovedný za rast a tvorbu svalovej hmoty. Otázkou však je, do akej miery sa prejaví mierna konzumácia alkoholu v bežnom živote. Štúdie preukazujúce negatívny vplyv alkoholu na budovanie svalov totiž pracujú s dávkami v okolí 1,5 g alkoholu na 1 kg hmotnosti, čo pre osobu s hmotnosťou 70 kg zodpovedá asi 5 veľkým pivám po tréningu.

obrázok z istockphoto.com

Už aj malé množstvo alkoholu môže byť problém, keď...

Najväčší problém miernej konzumácie alkoholu je, že je len kúsok od tej strednej a tá nemá ďaleko od nadmernej konzumácie alkoholu. Ono totiž vypiť týždenne o 1 pohár vína navyše nie je žiadny veľký rozdiel, ale postupným pridávaním z toho po niekoľkých mesiacoch či rokoch môže byť už problém. Keďže je alkohol návykový, rozhodne vás bude v postupnom pridávaní podporovať.

Z toho dôvodu by sa konzumácia alkoholu (v akomkoľvek množstve) nikdy nemala odporúčať na podporu zdravia organizmu. Ak už alkohol z akýchkoľvek dôvodov konzumujete na pravidelnej báze, snažte sa držať príjem len v miernej hladine a predovšetkým sa snažte zabrániť postupnému navyšovaniu svojej spotreby. Tolerovateľné množstvo alkoholu pre ženy je asi do 10 g denne, pre mužov až do 20 g denne.

Čo si z toho odniesť?

Vedecké štúdie ukazujú, že mierna konzumácia alkoholu má na ľudské telo výrazne odlišný vplyv v porovnaní so strednou či vysokou konzumáciou alkoholu. Pri niektorých zdravotných aspektoch sa ukazuje, že pôsobí neutrálne alebo v niektorých prípadoch dokonca pozitívne. Keďže je však alkohol návykový, nemožno ho odporučiť prakticky v žiadnom množstve. Už aj pri miernej konzumácii alkoholu totiž hrozí, že sa z nej časom vyvinie závislosť.

Ak sa alkoholu nevyhýbate, snažte sa držať v celkovom množstve do 10 g denne pre ženy a do 20 g denne pre mužov. Vyhnite sa jednorazovým intoxikáciám alkoholu, ktoré majú na ľudské telo negatívny vplyv vo všetkých prípadoch.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok