Sú lipozomálne vitamíny, minerálne látky a stopové prvky účinnejšie ako ich klasické formy?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Sú lipozomálne vitamíny, minerálne látky a stopové prvky účinnejšie ako ich klasické formy?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Lipozomálne vitamíny, minerálne látky a stopové prvky sú formami doplnku stravy, ktorý využíva sférické štruktúry lipozómov pre zvýšenie biologickej dostupnosti a vstrebávania.
  • Takéto suplementy preto môžu byť drahšie ako bežné.
  • Je tiež na mieste si uvedomiť, že nie všetky lipozomálne doplnky musia byť nutne kvalitnejšie (v tejto oblasti chýba prísnejšia regulácia).

Lipozómy… ale čo to vlastne znamená?

Aby ste pochopili boom po lipozomálnych doplnkoch, je dôležité si vysvetliť prvé slovo ich názvu. Lipozómy sú mikroskopické sférické štruktúry, ktoré sa skladajú z jednej alebo viacerých vrstiev fosfolipidov. Tieto fosfolipidy majú hydrofilnú (schopný viazať vodu alebo sa v nej rozpúšťať) hlavu a hydrofóbny (odpudzujúcu vodu) chvost, čo im umožňuje vytvárať tzv. membránové štruktúry. V kontexte lipozomálnych suplementov sú tieto štruktúry používané ako prenášače a dodávatelia vitamínov, minerálnych látok či stopových prvkov do tela. Vďaka svojmu membránovému charakteru sú schopné prekonať niektoré prekážky tráviaceho systému, ktoré by inak mohli viesť k rozkladu alebo strate účinnosti pri perorálnom podaní. Lipozómy môžu byť tiež modifikované tak, aby mali určité vlastnosti, ako je zvýšená stabilita alebo cielené uvoľňovanie látok v konkrétnych častiach tela.

Ďalšou kľúčovou vlastnosťou lipozómov je ich schopnosť transportovať hydrofilné aj hydrofóbne látky, čo znamená, že môžu byť využité na prenos rôznych druhov látok (pri vitamínoch napríklad rozpustných vo vode (C, B) a rozpustných v tukoch (A, D, E, K)). Táto univerzálnosť robí lipozómy atraktívnym nástrojom na dodávanie vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov do organizmu.

Rozdiely medzi bežnými formami suplementov a tými lipozomálnymi

Ako je naznačené vyššie, hlavné rozdiely medzi klasickými a lipozomálnymi doplnkami sú najmä v kontexte ich biodostupnosti, absorpcie a stability v tráviacom systéme. Lipozomálne sú v podstate bežné suplementy obalené v lipozómoch, vďaka čomu majú schopnosť preniknúť cez steny črevnej sliznice efektívnejšie ako klasické formy. O to väčší podiel je absorbovaný do krvného obehu, kde je potom k dispozícii na následné využitie. Ďalším faktorom môže byť forma, s ktorou sú klasické doplnky stravy používané – anorganické sú spravidla zle využiteľné, ale niektoré organické (napríklad bisglycinát) má biodostupnosť oveľa vyššiu.

Posledným rozdielom je činiteľ stability v tráviacom trakte. Kvôli hydrofilným a hydrofóbnym vlastnostiam lipozómov poskytujú vitamínom, minerálnym látkam a stopovým prvkom ochranu pred poškodením účinkami tráviacich enzýmov a kyslého prostredia žalúdka, čo môže viesť k väčšiemu zachovaniu ich účinnosti a potenciálne aj dlhšej trvanlivosti v porovnaní s klasickými formami.

Sú lipozomálne vitamíny, minerálne látky a stopové prvky účinnejšie ako ich klasické formy?

Pozor na možné nekvalitné produkty

V oblasti doplnkov stravy nefunguje na trhu dostatočná regulácia, môže sa teda ľahšie stať, že narazíte na nekvalitný produkt. Aby ste sa tomu vyvarovali, poobzerajte sa po výrobcovi, s ktorými máte pozitívne skúsenosti. Zároveň môžete svoju voľbu prediskutovať s lekárom či nutričným terapeutom – ten vám výrobok buď schváli alebo ponúkne možnú alternatívu, ktorú má sám preverenú alebo vyskúšanú.

Stojí to teda za to?

„Mám investovať do lipozomálnych doplnkov?“ K odpovedi na túto otázku je na mieste spomenúť aj jednu výraznú nevýhodu – fakt, že si firmy za dodatočné benefity lipozómov nechávajú v niektorých prípadoch dosť priplatiť. Často sú tak 1,5 – 2‑krát drahšie ako klasické formy.

Pri suplementoch je však kľúčová predovšetkým pravidelnosť ich užívania. Pokiaľ pre vás teda nie je problém priplatiť si práve za lipozomálne suplementy a viete, že ste schopní do týchto látok investovať v dlhodobejšom meradle, môže pre vás ísť o vhodnú alternatívu. Napríklad podľa stránky Natural Poland má lipozomálny vitamín C o 77 % vyššiu absorpciu ako bežné formy tohto vitamínu. Je však potrebné spomenúť, že biodostupnosť bežným suplementov sa môže dramaticky líšiť v závislosti od jeho formy (napr. organické formy budú mať oveľa lepšiu využiteľnosť ako napr. oxidy). V prípade, že si tým nie ste úplne istí, sú adekvátnou cestou aj klasické suplementy – dôležitá je naozaj pravidelnosť užívania.

A ako sme načrtli vyššie, záleží tiež na forme – pri organických formách bežných suplementov (bisglycinát a pod.) sa nemusí biodostupnosť v porovnaní s lipozomálnou formou tak líšiť. A pre istotu pripomíname aj pravidelnú konzumáciu ovocia, zeleniny, komplexných sacharidov, zdravých tukov, bielkovín i vlákniny, pretože primárny príjem vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov by mal pochádzať predovšetkým z vašej stravy.

Čo si z toho odniesť?

Lipozomálne doplnky ponúkajú zvýšenú biodostupnosť a lepšiu absorpciu vďaka svojim mikroskopickým štruktúram. Sú schopné prenášať rôzne typy vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov a poskytujú ochranu pred rozkladom v tráviacom trakte. Napriek tomu je na mieste uviesť ich cenu, ktorá môže byť až dvakrát väčšia oproti bežným formám. Pred rozhodnutím o ich kúpe je teda potrebné zvážiť, či ste ochotní do týchto suplementov dlhodobo investovať.

Ako si vybrať vitamíny a minerály a na čo si dať extra pozor?
Ako si vybrať vitamíny a minerály a na čo si dať extra pozor?
Vybrať si kvalitný multivitamín a multiminerál dá poriadne zabrať! Kto by zo suplementácie multivitamínmi mohol ťažiť a ktorým skupinám obyvateľstva hrozí deficit dôležitých vitamínov alebo minerálnych látok?
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová forma minerálů není v našich končinách příliš známou veličinou. Důvod je jednoduchý, pro výrobce doplňků stravy je snadnějším způsobem připravit pro zákazníky doplněk stravy, kde je minerál vázán v organické či anorganické formě.
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
3 důležité funkce vitamínu D – znáte je všechny?
3 důležité funkce vitamínu D – znáte je všechny?
Vitamín D je nepostradatelný prvek organismu, který v těle hraje mnoho důležitých funkcí. Znáte je všechny a víte, odkud můžete vitamín D čerpat?
Má smysl suplementovat vitamin B12?
Má smysl suplementovat vitamin B12?
Zvýšené potřeby příjmu vitaminu B12 mají ženy v období mateřství nebo osoby, které se vyhýbají živočišné stravě. Jak vitamin B12 doplňovat a jak by mělo vypadat vhodné dávkování?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.